Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 113

Θέμα: Χειμωνιάτικο μπουφάν και αδιάβροχα

  1. #31
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Νομίζω ότι η Richa επενδύει σημαντικά στην αίσθηση και την άνεση, βάζοντας πιο χαμηλά την ποιότητα στις προτεραιότητές της.

    Richa ήταν και τα πρώτα μου χειμερινά γάντια. Άνετα, μέτρια αίσθηση, καλή προστασία από το κρύο μέχρι τους 9°C, ενώ πιο χαμηλά έβαζα και εσωτερικά λεπτά γάντια (με διπλά γάντια η αίσθηση πήγαινε περίπατο). Στους 4 χειμώνες σκίστηκαν, οπότε πήρα άλλα πιο ζεστά άλλης εταιρείας, αλλά με χειρότερη αίσθηση.

    Έχω πάρει δύο ζευγάρια μποτάκια μοτοσυκλέτας Richa Cart. Πολύ άνετα για οδήγηση και περπάτημα, αλλά ανεπαρκής προστασία για τον ποδομοχλό των ταχυτήτων. Σκίστηκαν και τα δύο, το ένα μετά από 2 καλοκαίρια, το άλλο σε ένα καλοκαίρι, ενώ υποτίθεται ότι είχε ενισχυμένη προστασία για τον ποδομοχλό ταχυτήτων. Το τελευταίο αλλάχτηκε στα πλαίσια της εγγύησης και δεν ξαναπήρα τέτοια. Μετά πήγα σε Alpinestars, που έχουν υψηλή αντοχή στον χρόνο, αλλά χαμηλότερη άνεση στην οδήγηση, ενώ είναι ακατάλληλα για περπάτημα. Απλά είχα απογοητευτεί με την ποιότητα κατασκευής με τα Richa και τότε αποφάσισα να εστιάσω στην αντοχή τους και όχι στην άνεση.

    Πολύ ευχαριστημένος είμαι με χειμερινό μπουφάν Acerbis, τόσο ως προς την άνεση, όσο και ως προς την ποιότητα. Προστατεύει καλά από το κρύο, με μόνο μειονέκτημα το γεγονός ότι είναι κοντό και δεν προστατεύει τη μέση από το κρύο, όταν πέσει η θερμοκρασία.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 17/09/2023 στις 22:29.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Η ενασχόληση μου με διάφορα χόμπυ (πχ φωτογραφία ή με τα hi-fi) μου έμαθε ότι σε κάποια πράγματα, μπαίνει ξεκάθαρα ο προσωπικός παράγοντας και ίσως είναι επισφαλές κάποιος να γενικεύει τα συμπεράσματα.

    Ωστόσο όταν υπάρχει αναλυτική περιγραφή και όχι μόνο από ένα προϊόν μια εταιρείας, τότε δεν γίνεται να μην ληφθεί υπόψη αυτή η μαρτυρία.

    Αυτός θεωρώ ότι πρωτίστως είναι και ο κύριος ρόλος του εκάστοτε φόρουμ, δηλαδή η ανταλλαγή απόψεων και με αυτό έγινε και η ερώτηση από μέρους μου.

    Σε ευχαριστώ πολύ Νεοσσε

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Revit Triomphe 2
    Revit Stealth 2
    Ixs Elliot
    Bering Norris
    Nordcode Metropolis Evo

    αυτά κοιτάω προσωπικά για χειμερινά, πάνω σε γυμνό μηχανάκι, δεδομένου οτι στη Βόρεια Ελλάδα το κρύο το χειμώνα δεν αστειεύεται.

    Το προηγούμενο Metropolis είναι δοκιμασμένο , για κρύο είναι καλό και γενική συμπεριφορά. Στους 4 βαθμούς ήμουν οκ , απο μπουφάν

    Δεν έχει κάποια ιδιαίτερη ποιότητα κ μάλλον δεν αντέχει σε έντονη βροχή, για λίγο είναι εντάξει. Value for money ξεκάθαρα.

    Λόγω του ότι δεν το συζητάω να αγοράσω κάτι άνευ δοκιμης, ρεαλιστικά μάλλον στο Triomphe με βλέπω.

  4. #34
    Νέο μέλος Το avatar του/της rex4539
    Εγγραφή
    09/02/2023
    Μηνύματα
    59
    Ρίξε μια ματιά και στο Revit Afterburn H2O. Το έχω εδώ και ένα χρόνο και το έχω δοκιμάσει παντός καιρού.

    Είναι καθαρά 3 εποχών (για καλοκαίρι δεν παίζει ούτε για αστείο). Το φόρεσα τέλη Οκτωβρίου μέχρι τέλη Ιουνίου και πιστεύω θα το ξαναφορέσω κάποια στιγμή τον Οκτώβριο.

    Πολύ καλό στη βροχή καθώς είναι 3L shell αλλά είναι κοντό (με ότι καλό ή κακό σημαίνει αυτό). Το έχω φορέσει μέχρι και σε κατακλυσμό. Δεν περνάει τίποτα στα σημεία που καλύπτει.

    Το μεγαλύτερο ατού είναι ότι δεν μοιάζει με μπουφάν μηχανής. Πολλοί ξαφνιάστηκαν όταν με χτύπησαν φιλικά στην πλάτη και κατάλαβαν την level 2 προστασία που έχω βάλει (η οποία δεν γράφει ούτε με το μάτι).

    Στην ουσία το μπουφάν (στην standard μορφή του) θυσιάζει την τεχνικότητα και την ασφάλεια για την άνεση. Εγώ βέβαια έχω βάλει παντού μαλακές προστασίες level 2 της SAS-TEC ως extra οπότε έχω εξαλείψει σε ένα μεγάλο βαθμό τα αρνητικά του μπουφάν χωρίς να θυσιάσω την άνεση.

    Η ποιότητα κατασκευής είναι κορυφαία και το μπουφάν κάθεται απίστευτα. Το χειμώνα το φοράω και ως κανονικό μπουφάν ακόμα και όταν δεν οδηγώ τη μηχανή, χωρίς καν να αφαιρέσω τις προστασίες καθώς είναι φοβερά άνετο.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Revit Triomphe 2
    Revit Stealth 2
    Ixs Elliot
    Bering Norris
    Nordcode Metropolis Evo

    αυτά κοιτάω προσωπικά για χειμερινά, πάνω σε γυμνό μηχανάκι, δεδομένου οτι στη Βόρεια Ελλάδα το κρύο το χειμώνα δεν αστειεύεται.

    Το προηγούμενο Metropolis είναι δοκιμασμένο , για κρύο είναι καλό και γενική συμπεριφορά. Στους 4 βαθμούς ήμουν οκ , απο μπουφάν

    Δεν έχει κάποια ιδιαίτερη ποιότητα κ μάλλον δεν αντέχει σε έντονη βροχή, για λίγο είναι εντάξει. Value for money ξεκάθαρα.

    Λόγω του ότι δεν το συζητάω να αγοράσω κάτι άνευ δοκιμης, ρεαλιστικά μάλλον στο Triomphe με βλέπω.
    Η αλήθεια είναι ότι και το προηγούμενο Metropolis (όχι το evo) που είχα ήταν πολύ τίμιο μπουφάν, πολύ ζεστό. Είχα κλασσικά θέμα με την εφαρμογή (σχετικά κοντό στα μανίκια) αλλά ΟΚ, όχι κάτι τρομερό. Ο κολλητός το είχε πάρει 99 ευρώ προσφορά, τι να λέμε τώρα (εγώ 120).
    Πέρσι που κοιτάζα για ανανέωση, έτυχε να είχε βγάλει προσφορά στο Motodirect το Alpinestars Barcelona στα 150 ευρώ οπότε χωρίς 2η σκέψη το χτύπησα. Η διαφορά σε εφαρμογή και ποιότητα είναι εμφανής αλλά επειδή είμαι γενικά φτηνιάρης (προτιμώ να αγοράζω φθηνά και να τα αλλάζω συχνά), αν δεν ήταν προσφορά θα πήγαινα ασυζητητί για το Metropolis evo.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  6. #36
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Συγνώμη αλλά σοφτσελ αντί κορντουρας;;;
    Μόνο και μόνο για την ψευδαίσθηση ότι φοράμε μπουφάν μηχανής με προστασιες;
    Τι θα κρατήσει τα "κόκκαλα" στη θέση τους αν ο μη γένοιτο σβαρνισουμε;;; το σοφτσελ;;;
    Εσυ φίλε που το προτεινες, έχεις δει πως βγαίνει μια κορντουρα μετά από ακόμα και ήπια σουπα;
    Δεκάδες τέτοιες φωτό σε ποστ εδώ, κάνε ένα κόπο.
    Γνώμη μου είναι πως ορισμένοι πρεπει να αναθεωρήσετε λίγο το form over function σκεπτικό σας ως προς τα μοτορουχα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #37
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη αλλά σοφτσελ αντί κορντουρας;;;
    Μόνο και μόνο για την ψευδαίσθηση ότι φοράμε μπουφάν μηχανής με προστασιες;
    Τι θα κρατήσει τα "κόκκαλα" στη θέση τους αν ο μη γένοιτο σβαρνισουμε;;; το σοφτσελ;;;
    Εσυ φίλε που το προτεινες, έχεις δει πως βγαίνει μια κορντουρα μετά από ακόμα και ήπια σουπα;
    Δεκάδες τέτοιες φωτό σε ποστ εδώ, κάνε ένα κόπο.
    Γνώμη μου είναι πως ορισμένοι πρεπει να αναθεωρήσετε λίγο το form over function σκεπτικό σας ως προς τα μοτορουχα.
    Μαλλον δεν εχει πεσει πολυ ''τριβη'' με την ασφαλτο...
    Ride(s) the wind of change...

  8. #38
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το κακό είναι ότι αν δεν υπάρχει εμπειρία πτώσης, τείνουμε να ξεχνάμε τη σπουδαιότητα της προστασίας και να δίνουμε έμφαση στην άνεση. Οπότε έχει κάποιο νόημα να κοιτάζουμε και την άνεση, ώστε να μην έχουμε αναστολές στη χρήση προστατευτικού εξοπλισμού.

    Διαφορετικά θα έχουμε περιστατικά όπου στην καθημερινότητα θα φοράει ι άλλος μόνο κράνος ξαι θα αφήνει την καλή προστασία για τις Κυριακάτικες βόλτες, που γίνονται μία στο τόσο.

    Η πιθανότητα ατυχήματος είναι μεγαλύτερη στην καθημερινότητα, λόγω πυκνότητας κυκλοφορίας και περισσότερων ωρών έκθεσης.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #39
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το κακό είναι ότι αν δεν υπάρχει εμπειρία πτώσης, τείνουμε να ξεχνάμε τη σπουδαιότητα της προστασίας και να δίνουμε έμφαση στην άνεση. Οπότε έχει κάποιο νόημα να κοιτάζουμε και την άνεση, ώστε να μην έχουμε αναστολές στη χρήση προστατευτικού εξοπλισμού.

    Διαφορετικά θα έχουμε περιστατικά όπου στην καθημερινότητα θα φοράει ι άλλος μόνο κράνος ξαι θα αφήνει την καλή προστασία για τις Κυριακάτικες βόλτες, που γίνονται μία στο τόσο.

    Η πιθανότητα ατυχήματος είναι μεγαλύτερη στην καθημερινότητα, λόγω πυκνότητας κυκλοφορίας και περισσότερων ωρών έκθεσης.
    Εν μερει σωστος αλλα δεν συγκρινω το κρανος με ενα κρανος ποδηλατικο ή οτι αντιστοιχο ανετο υπαρχει για το κεφαλι.
    Αγοραζεις μπουφαν κ πρεπει να παρεις κατι αντιστοιχο που χτυπα ξυλο αν συμβει κατι θα σε προστατεψει επαρκως.
    Οταν καβαλαμε μοτο δεν κοιταμε την ομορφια , αλλα οτι καλυτερο για την κακια στιγμη.
    Ανετα μια χαρα ειναι κ τα μπουφαν κορντουρες.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Υπάρχουν όντως αδυναμίες σε textile που είναι τύπου τέτοιου (softshell, mesh κλπα) γι'αυτό είναι σημαντικό να τσεκάρουμε οτι έχει τουλάχιστον
    στοιχειώδη προστασία τύπου ΕΝ17092 : 2020 Class A και πάνω.

    Τα μπουφάν λοιπόν που είναι τέτοιας κατασκευής , ναι, σίγουρα δεν θα προστατέψουν στο abrasion τόσο πολύ αλλά στο
    impact , χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν θα προστατέψουν καθόλου στη τριβή.

    Ούτε τα κορυφαία , σε έντονη τριβή για πολλά μέτρα δεν θα προστατέψουν επαρκώς ενώ παίζει ρόλο και το υλικό
    (π.χ καλύτερο το kevlar απο aramid, υψηλότερο melting point κλπα).
    Εκτός αν κυκλοφορείτε καθημερινά με τη στολή του Bagnaia ξέρωγω.

    Όσο για την υποστήριξη για τις προστασίες , τα κόκκαλα που είπε ο φίλος πιο πάνω , ακόμα και στο tech armor της Spidi που έχω , στα σημεία που είναι
    οι προστασίες , το πλαστικό ύφασμα δείχνει πολύ πιο ενισχυμένο. Ο "σκελετός" δηλαδή του υφάσματος , στα σημεία υποστήριξης είναι ενισχυμένος , ακριβώς για να μην φύγουν
    στα πρώτα μέτρα.
    Αν και πάλι, την πρόσκρουση προλαμβάνουν κυρίως , την πρώτη δυνατή επαφή με την άσφαλτο δηλαδή, όχι την τριβή.

    Ο καθείς όπως επιθυμεί , και σίγουρα οι μεταμοσχεύσεις δέρματος δεν είναι οτι καλύτερο, ούτε όμως είναι εφικτό να κυκλοφορείς σαν
    τον Pecco στο Mugello.

    ΥΓ linguaphone το έκανα το post , με το μπαρδόν.

  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Κάτι που πρέπει να προσέξεις σε αυτά τα "casual look" μπουφάν είναι οι προστασίες.
    Πριν αρκετά χρόνια είχα χρυσοπληρώσει και είχα πάρει το Revit Rambla γιατί μου άρεσε πολύ μου πήγαινε κλπ κλπ.
    Όμως οι προστασίες του (όπως και σε πολλά casual look) ήταν οι Knox lite οι οποίες είναι πολύ basic. Το καλαταβαίνεις και αν τις δείς πιάσεις και αν διαβάσεις τις προδιαγραφές τους. Οι θήκες επίσης για τις προστασίες δεν χώραγαν κάτι μεγαλύτερο/ ασφαλέστερο. Επίσης το ύφασμα δεν με έπειθε πως σε σύρσιμο θα άντεχε επαρκώς.
    Στην πράξη τα τελευταία 7 χρόνια το χρησιμοποιώ σαν κανονικό μπουφάν (όχι μηχανής) και είναι καταπληκτικό. Ζεστό, με επένδυση που αφαιρείται αν έχει περισσότερη ζέστη, επαρκώς αδιάβροχο για τέτοια χρήση και αν το δείς παρόλο που το φοράω συνέχεια είναι σαν καινούριο.
    Καταπληκτική ποιότητα, αλλά για μπουφάν μηχανής δεν έκανε...

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Βρήκα χρόνο, πήγα στο μαγαζί και δοκίμασα το Sheffield της Dainese.

    Ευτυχώς που πήγα από εκεί, γιατί ενώ το τρώω το φαγακι μου και πήγαινα με την επιφύλαξη εάν το 58 νούμερο θα μου κάνει, δοκίμασα το 54 και μου έκατσε κουτί.

    Πολύ καλό μπουφάν ως ποιότητα, τρομερό design και μια κάποια αδιαβροχοποιηση, για την οποία θα επανέλθω εάν δοκιμαστεί στην πράξη, ενώ συνδυάζει ιδανικά το μάκρος καθώς δεν είναι ούτε κοντό αλλά και ούτε μακρύ.

    Άρα η εφαρμογή του είναι πιο άνετη από αλλά μπουφάν, θέλει προσοχή στο μεγεθολογιο που πολλές φορές ανακοινώνεται και το ιδανικό είναι επί τόπου δοκιμή.

    Η τιμή του είναι προκλητική αφού με μια προσφορά που έχει είναι στα 219,00 οπότε και το χτύπησα δίχως άλλη σκέψη.

    Περισσότερα στην πράξη όταν με το καλό φορεθεί.

  13. #43
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Με γεια σου ,θα γίνω λίγο (ή πολύ ,νο προμπλεμ) μ@λ2κας.
    Από τι υλικό είναι αυτό το μπουφάν εξωτερικά; Εκτός από τις προστασίες που θα απορροφήσουν το impact, θα αντέξει λίγα δευτερόλεπτα τριβής;
    when life gets complicated... i ride.

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Πραγματικά δεν ξέρω....για αυτό άλλωστε είπα θα επανέλθω με περισσότερα στην πράξη (πλάκα κάνω και δεν φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα παρεξήγησης η οτιδήποτε άλλο).

    Δυστυχώς για εμένα λόγω επαγγέλματος, δεν είναι εφικτό να φοράω κάτι πολύ κραυγαλέο από εμφάνιση, αλλά με κάποια ελάχιστα (τουλάχιστον) στάνταρ ασφάλειας. Για αυτό και έγινε η κτήση του και ήταν αντιστοίχου στυλ και οι άλλες επιλογές.

    Επίσης ήταν (στο λίγο που το έβαλα) πολύ άνετο και το ξαναλέω ιδανικό, λόγω της naked μηχανής που οδηγώ, ως προς το μάκρος (ενδεικτικά καλύπτει μπροστά το φερμουάρ του παντελονιού και τελειώνει πίσω λίγο κάτω από την τσέπη.

    Περισσότερα όντως εν καιρώ.

  15. #45
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Περισσότερα όντως εν καιρώ.
    Εν κακώ καιρώ..!!

    (εν καλω και τα see-through φανελακια κανουν την δουλεια τους..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 23:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF