Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 113

Θέμα: Χειμωνιάτικο μπουφάν και αδιάβροχα

  1. #46
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Εν κακώ καιρώ..!!

    (εν καλω και τα see-through φανελακια κανουν την δουλεια τους..)
    Όχι πάνω σε μηχανή....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #47
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Πολύ σωστά αμφότεροι.

  3. #48
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όχι πάνω σε μηχανή....
    Ασε μας μωρη λουλου..
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων MV5BYjU1NWRkMTktZGUyOC00NTVkLWExM2EtMDNlYjQ5ZTA4NDgzXkEyXkFqcGdeQXVyNDE5MTU2MDE@._V1_.jpg‎  
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #49
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ασε μας μωρη λουλου..
    Κι εγώ έτσι κυκλοφορώ απλά για το πολιτικώς ορθόν του πράγματος......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #50
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Μια πρώτη ενημέρωση σε όχι βέβαια ιδανικές συνθήκες, λόγω ζέστης.

    Το φόρεσα, καθώς είχα μια προσφορά (από το μαγαζί όπου το προμηθευτηκα) αναβάθμισης των προστασιών των αγκώνων και των ώμων σε τύπου 2 με 25 ευρώ, και επι τη ευκαιρία τοποθετήθηκε και το pro g2 της Dainese για την πλάτη.

    Το μπουφάν είναι πολύ ελαφρύ και πολύ βολικό ως προς το μάκρος και με την αναβάθμιση της προστασίας είναι πλέον ότι πρέπει για εμένα.

    Η δε προστασία της πλάτης, αν και ακριβή, είναι εξαιρετική σε αίσθηση, καθώς είναι αεριζόμενη και παρά την πολύ ζεστή ημέρα χθες δεν ιδρωσα καθόλου. (σε αντίθεση με την απλή της Revit όπου γίνομαι λούτσα παρά το καλοκαιρινό μπουφάν)

  6. #51
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Μια πρώτη ενημέρωση σε όχι βέβαια ιδανικές συνθήκες, λόγω ζέστης.

    Το φόρεσα, καθώς είχα μια προσφορά (από το μαγαζί όπου το προμηθευτηκα) αναβάθμισης των προστασιών των αγκώνων και των ώμων σε τύπου 2 με 25 ευρώ, και επι τη ευκαιρία τοποθετήθηκε και το pro g2 της Dainese για την πλάτη.

    Το μπουφάν είναι πολύ ελαφρύ και πολύ βολικό ως προς το μάκρος και με την αναβάθμιση της προστασίας είναι πλέον ότι πρέπει για εμένα.

    Η δε προστασία της πλάτης, αν και ακριβή, είναι εξαιρετική σε αίσθηση, καθώς είναι αεριζόμενη και παρά την πολύ ζεστή ημέρα χθες δεν ιδρωσα καθόλου. (σε αντίθεση με την απλή της Revit όπου γίνομαι λούτσα παρά το καλοκαιρινό μπουφάν)
    Πραγματικα δεν υπαρχει μερα που να μην εχω γινει λουτσα με την αντιστοιχη level 2.
    Τελευταία τροποποίηση από runner; 23/09/2023 στις 15:31.

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Ε μα ναι...έπεσα στην λούμπα που το έδιναν δώρο μαζί με το μπουφάν και το πήρα....ενώ θα μπορούσα να πάρω το προηγούμενο μοντέλο της Revit (eclipse 1 αντί για 2) με την αεριζόμενη προστασία πλάτης και να είναι κομπλέ στα ίδια λεφτά.

    Αυτά (εκτός και των υπολοίπων τεχνικών θεμάτων) θέλω να διαβάζω σε ένα φόρουμ από τους κατόχους για να προλαβαίνει κάποιος τις κακοτοπιες.

  8. #53
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Μια απο τα ιδια και εγω. Πηγαινα για το Revit eclipse 2, δελεαστηκα και απο την προστασια πλατης Rev'IT Seesoft Level 2 και την πατησα με τη ζεστη της. Οι τρυπες της πλατης δεν κανουν τιποτα. Τωρα μου κακοφαινεται να δωσω 80€ για την τρυπητη της dainese οταν 140€ ειχε το μπουφαν με δωρο την πλάτη. Θα επρεπε να βγαλει και η Revit μια αντιστοιχη πλατη.

    ΥΓ. συμφωνω απολυτα και με την τελευταια σου προταση.

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Προσοχή, η πλάτη της revit δεν μπαίνει στης dainese καθώς είναι λίγο πιο μακριά, αλλά πολύ φοβάμαι ότι και της dainese δεν θα κάθεται καλά στον μπουφάν της revit, καθώς θα πηγαίνει πάνω κάτω, όντας πιο κοντή.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι και το προηγούμενο Metropolis (όχι το evo) που είχα ήταν πολύ τίμιο μπουφάν, πολύ ζεστό. Είχα κλασσικά θέμα με την εφαρμογή (σχετικά κοντό στα μανίκια) αλλά ΟΚ, όχι κάτι τρομερό. Ο κολλητός το είχε πάρει 99 ευρώ προσφορά, τι να λέμε τώρα (εγώ 120).
    Πέρσι που κοιτάζα για ανανέωση, έτυχε να είχε βγάλει προσφορά στο Motodirect το Alpinestars Barcelona στα 150 ευρώ οπότε χωρίς 2η σκέψη το χτύπησα. Η διαφορά σε εφαρμογή και ποιότητα είναι εμφανής αλλά επειδή είμαι γενικά φτηνιάρης (προτιμώ να αγοράζω φθηνά και να τα αλλάζω συχνά), αν δεν ήταν προσφορά θα πήγαινα ασυζητητί για το Metropolis evo.
    update , που μπορεί να ενδιαφέρει

    Σήμερα πήγα στο κατάστημα γιατί το overshirt (Nordcode Division) που παρήγγειλα ως mid-season και ως κάτι πιο διακριτικό απο το καλοκαιρινό-φθινοπωρινό Eolos που έχω,
    δεν μου κάθεται σαν στυλ , είναι λίγο φαρδύ για τα κυβικά μου ανεξαρτήτως μεγέθους.

    Είδα απο κοντά το Revit Triomphe 2 , σε μαύρο και ψιλοτρόμαξα, δεν περίμενα να είναι τόσο κακό απο κοντά και ο καταστηματάρχης μου είπε ότι αν το είχε δει απο κοντά , δεν θα το έφερνε καθόλου.
    Αντίθετα , η Spidi στα ίδια λεφτά (300+) , έχει σαφώς καλύτερη πρόταση με το Beta H2OUT. Γενικότερα, βγάζει περισσότερη ποιότητα η Spidi , αυτό το διάστημα.

    Επίσης, πολύ ευχάριστη έκπληξη τόσο το κοντό χειμωνιάτικο Nordcode Milano , όσο και το parka Nordcode Metropolis Evo , στο μπλε. Πολύ διακριτική και classy εμφάνιση , προστασίες παντού και έχουν αδιάβροχη μεμβράνη. Λογικά , θα έχει κόψει σε μερικά σημεία , δε νομίζω στην ασφάλεια , ίσως στη διαπνοή και στην αντοχή χρώματος σε βάθος χρονου ? Ίσως.
    Η τιμή του είναι ληστεία.

  11. #56
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    update , που μπορεί να ενδιαφέρει

    Σήμερα πήγα στο κατάστημα γιατί το overshirt (Nordcode Division) που παρήγγειλα ως mid-season και ως κάτι πιο διακριτικό απο το καλοκαιρινό-φθινοπωρινό Eolos που έχω,
    δεν μου κάθεται σαν στυλ , είναι λίγο φαρδύ για τα κυβικά μου ανεξαρτήτως μεγέθους.

    Είδα απο κοντά το Revit Triomphe 2 , σε μαύρο και ψιλοτρόμαξα, δεν περίμενα να είναι τόσο κακό απο κοντά και ο καταστηματάρχης μου είπε ότι αν το είχε δει απο κοντά , δεν θα το έφερνε καθόλου.
    Αντίθετα , η Spidi στα ίδια λεφτά (300+) , έχει σαφώς καλύτερη πρόταση με το Beta H2OUT. Γενικότερα, βγάζει περισσότερη ποιότητα η Spidi , αυτό το διάστημα.

    Επίσης, πολύ ευχάριστη έκπληξη τόσο το κοντό χειμωνιάτικο Nordcode Milano , όσο και το parka Nordcode Metropolis Evo , στο μπλε. Πολύ διακριτική και classy εμφάνιση , προστασίες παντού και έχουν αδιάβροχη μεμβράνη. Λογικά , θα έχει κόψει σε μερικά σημεία , δε νομίζω στην ασφάλεια , ίσως στη διαπνοή και στην αντοχή χρώματος σε βάθος χρονου ? Ίσως.
    Η τιμή του είναι ληστεία.
    'Εχω μέχρι τώρα 3 μπουφάν.
    1 Revit Κοντό
    1 Dainese μακρύ (D-Dry)
    1 Nordcode Καλοκαιρινό

    Με σειρά προτίμησης το Dainese είναι πιο ποιοτικό μεν αλλά δεν με βολεύει τόσο
    Το Nordcode όμως είναι απίστευτα VfM και η ποιότητα του δεν είναι κακή. Στην χειρότερη μέτρια.
    Το Revit είναι μέτριο αλλά όχι τόσο VFM

    Γενικά εκτίμηση αρκετά την Nordcode τον τελευταίο καιρό είναι φιλότιμες οι προσπάθειες της.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  12. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Υπάρχουν και άλλες τέσσερις εταιρείες, τουλάχιστον αυτές που μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό εκτός από όλες όσες έχουν προαναφερθεί.

    Richa, seventy degrees, alpine stars και bering.

    Προσωπική εμπειρία ως δοκιμή στατικά ή με κτήση έχω από τα εξής (καθαρά προσωπικές απόψεις):

    Revit = από μέτρια έως υψηλή τιμολόγηση, σε άλλες περιπτώσεις αιτιολογημένα, σε άλλες όχι.
    Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος εκτός από την προστασία πλάτης ως προς τη θερμότητα.

    Dainese = υψηλή τιμολόγηση πράγμα που κάνει κάποιους να μην την έχουν σε υπόληψη ή να τη σνομπαρουν

    Ωστόσο φαίνεται να έχει κορυφαία ποιότητα, πολύ καλά σχέδια, ίσως να αξίζουν σε εύρεση σε προσφορά όπου ανεβαίνει αισθητά το vfm.

    Spidi = τιμολόγηση πιο πάνω από τη Revit, τώρα εάν το αξίζει ίσως να είναι κάπου ανάμεσα σε ποιότητα στη revit και dainese

    Ωστόσο στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν έχουν τόσο μεγάλη προσφορά από τα καταστήματα.

    Alpine stars = για εμένα ισάξια με τη revit ως προς την τιμολόγηση και ποιότητα, προσωπικά προτιμώ την αισθητική της revit περισσότερο.

    Seventy degrees = προς τη χαμηλή τιμολόγηση και σε ένα θερινό μπουφάν συναδέλφου στη δουλειά όπου το είδα περιεργάστηκα είδα ότι δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τη revit πχ

    Άρα για εμένα εξαιρετικό vfm

    Nordcode ή Nordcap (αλήθεια είναι ίδιες?)
    Σίγουρα στη χαμηλή κατηγορία τιμής ενδεχομένως σε κάποια να έχουν ασύλληπτο vfm

    Bering = χαμηλή κατηγορία τιμής, τώρα εάν αξίζουν δεν ξέρω καθώς δεν έτυχε να δω κάποιο από κοντά ή να έχω κάποια αξιόπιστη μαρτυρία
    Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Θανάσης του
    Moto in action που συνήθως τα φοράει.

    Σίγουρα θα υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά η καταγραφή έγινε σαν να προσπαθώ κάπως να ταξινομησω τα πράγματα στο μυαλό μου με κίνδυνο γενίκευσης σε κάποια πράγματα.

    Αλήθεια, διαφωνείτε κάπου κάθετα
    Θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις - εντυπώσεις

  13. #58
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Διαφωνώ απόλυτα για τη Bering.
    Η εταιρεία είναι ψηλά δεκαετίες τώρα. Ακόμα και τα φτηνότερα μοντέλα της, δίναν πολυ καλο αποτέλεσμα σε ποιότητα, ζέστη, αδιαβροχοποιηση. Στο λέω εκ πειρας, τα πρωτα δυο μπουφάν μηχανής που πηρα ηταν τέτοια.
    Τα οποία για άλλους λόγους άσχετους με το τι συζητάμε εδώ, στην Ελλάδα είχαν παραλογα υψηλή τιμή. Ενδεικτικά είχα αγοράσει το πρωτο από ξένο ησοπ περιπου 170€ (πανε και κοντά 18χρονια) όταν εδώ το δινανε 300 & 350€!!
    Ήταν ίσως η εποχή που ακόμα τα εδώ μαγαζιά δεν είχαν αφουγκραστει ότι δεν είμαστε τελείως τσοπανιδες και κοιτάμε και αλλου.
    Η νορντκαπ είναι η νορντκοουντ. κάπου εδώ μέσα κάποιος είχε εξηγήσει την αλλαγή για εμπορικούς νομίζω λόγους. Τίμια ρουχα, συνήθως υπολείπονται σε ποιότητα και αντοχή στον χρόνο.

    Υπάρχουν κι άλλες αξιόλογες εταιρείες, μάλιστα κάποιες δεν πολυκινουνται Ελλάδα.

    Ενδεικτικά να σου αναφέρω τις: Scott(εφάμιλλη αν όχι ανώτερη της Bering), Clover(συνήθως vfm) , Hein Gericke, Colori, Kleen, Furigan, , κλπ.

    Όρεξη να έχεις έχει για όλους και για όλα τα βαλαντια.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #59
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Η Bering είναι από τις πολύ καλές μάρκες.Έχω δερμάτινο,κορντούρα,καλοκαιρινό,τρέχοντα όλα αυτά και άλλα στο παρελθόν.
    Πλυσίματα-σκονίσματα-ταλαιπωρίες και πάλι νομίζεις ότι είναι φρεσκοαγορασμένα.Κι αυτό που λέει ο Γαύρος,400€ είχα πάρει το δερμάτινο το 2009.

  15. #60
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Εχω δερμάτινο της Hein Gericke αγορασμενο το 2003 στη Βεστφαλία, τότε κάτω από 100€!!!
    Εδώ ζηταγανε το νοίκι του μήνα για αντίστοιχης ποιοτητας.

    Νομίζω όμως πως τα τελευταία χρόνια έχει εξισορροπηθεί πολυ το χάσμα με τους έξω.
    Όταν ψώνισα το Σκοττ που φοράω τα τελευταία χρόνια, ο Έλληνας μαγαζατορας ήταν ο πιο φτηνός πανευρωπαικα (όσο μπορουσα να ψάξω τέλος παντων, γιατί δεν βγαίνουν όλα τα μαγαζιά στα αγγλικά).
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 23:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF