Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 113

Θέμα: Χειμωνιάτικο μπουφάν και αδιάβροχα

  1. #61
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    'Εχω μέχρι τώρα 3 μπουφάν.
    1 Revit Κοντό
    1 Dainese μακρύ (D-Dry)
    1 Nordcode Καλοκαιρινό

    Με σειρά προτίμησης το Dainese είναι πιο ποιοτικό μεν αλλά δεν με βολεύει τόσο
    Το Nordcode όμως είναι απίστευτα VfM και η ποιότητα του δεν είναι κακή. Στην χειρότερη μέτρια.
    Το Revit είναι μέτριο αλλά όχι τόσο VFM

    Γενικά εκτίμηση αρκετά την Nordcode τον τελευταίο καιρό είναι φιλότιμες οι προσπάθειες της.
    Σουπερ γιατί και εγώ γλυκοκοιτάζω ένα nordcode καλοκαιρινό για να ξεκινήσω με αυτό μαθήματα για Α κατηγορία. Μόνο χειμερινά γάντια που είχα πάρει από την εν λόγω εταιρεία (γύρω στο 35αρι αν δεν κάνω λάθος) δεν ανέπνεαν καθόλου και μύριζαν άσχημα σχεδόν από τις πρώτες χρήσεις.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Η μεμβράνη που χρησιμοποιείται στα φθηνά, είναι η Hipora , που δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο σε διαπνοή.

    Τα χρησιμοποιώ μόνο σε γερό κρύο, όπου το χέρι πολύ δύσκολα θα ιδρώσει.

    Ενδιαφέρουσα η συζήτηση και για άλλες μάρκες, απλά είναι και το θέμα τι είναι διαθέσιμο για δοκιμή. Προσωπικά πάντως και τα 2 μπουφάν της Nordcode, κινήθηκαν αξιοπρεπώς, το ένα το έχω από το 2017. Η χρήση όμως που έγινε δεν ήταν καθημερινή.

  3. #63
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Οπως ειπωθηκε Nordcode και Nordcap ειναι ιδια μαρκα με αντιπροσωπο εδω το motomarket οπως ειναι και για τα Givi.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Προσοχή, η πλάτη της revit δεν μπαίνει στης dainese καθώς είναι λίγο πιο μακριά, αλλά πολύ φοβάμαι ότι και της dainese δεν θα κάθεται καλά στον μπουφάν της revit, καθώς θα πηγαίνει πάνω κάτω, όντας πιο κοντή.
    Την pro g2 της dainese δεν την πηρες για το revit eclipse 2 ; Δεν καθεται καλα ;

  4. #64
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    @runner
    Την pro g2 την πήρα για το χειμερινό της dainese που πρόσφατα αγόρασα
    Το Sheffield
    Το έγραφα λίγο πιο πίσω σε προηγούμενα post

    Τέλεια και η καταγραφή και άλλων όχι τόσο γνωστών σε εμένα τουλάχιστον εταιρειών και πολύ θετικό ότι η bering είναι από τις αξιόλογες

    Σε τελείως πρόχειρες αναζητήσεις που έκανα το τελευταίο διάστημα και στα μπουφάν και σε μποτάκια οι τιμές ήταν σε νορμάλ για την εποχή επίπεδα

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Οπως ειπωθηκε Nordcode και Nordcap ειναι ιδια μαρκα με αντιπροσωπο εδω το motomarket οπως ειναι και για τα Givi.


    Ελληνική είναι , αν δεν κάνω λάθος, με έδρα τη Σίνδο και κατασκευή στο Πακιστάν.
    Οι προστασίες που χρησιμοποιεί είναι πολύ διαδεδομένες.

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Ενημερωτικά, μιας που ο gavros ανέφερε την Clover, να πω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος από μακρύ μπουφάν της εταιρείας. Μόνο την αδιαβροχοποίησή του έχει χάσει αλλά έτσι κι αλλιώς βάζω αδιάβροχο.

    Ίσως να φταίει ότι κάθε καλοκαίρι βγάζω τις προστασίες και το χώνω στο πλυντήριο σε όποιο πρόγραμμα μου'ρθει. Κατά τον Οκτώβριο ξεκινάει πάλι υπηρεσία, χωρίς την επένδυση.

    Τα τελευταία 20 χρόνια. Κάποιες χρονιές καθημερινά, άλλες λιγότερο.
    (νομίζω ότι το πλήρωσα σε ευρώ. Παρακαλώ να χαλάσει κανένα φερμουάρ, να σκιστεί κάπου μπας και πάρω καινούργιο).

  7. #67
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.096
    Χαζεύω χειμερινά μπουφάν και βλέπω ότι πλέον, εκτός από ύφασμα Cordura, υπάρχουν και κάποια, πιο φθηνά προφανώς, με ύφασμα Polyester 500D. Έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει εντυπώσεις; Εφαρμογή, αίσθηση, αντοχή κλπ..

  8. #68
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Το 500 και το 600 το έχουμε συνηθίσει σε τσάντες κάθε είδους. Συνήθως επώνυμες.
    Μοιάζει με νάιλον καμβά.
    Είναι πιο εύκαμπτο,.
    Σίγουρα χρειάζεται έλεγχο για την θερμοκρασία που ανεβάζει ο πολυεστέρας.

    Παντελόνι σκι έχω, μοιάζει να αντέχει πολλά και δεν με ζέστανε ποτέ αλλά δεν το έχω φορέσει εκτός χιονιού..

  9. #69
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Έχουμε άποψη για shima 4 εποχών;

  10. #70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Έχουμε άποψη για shima 4 εποχών;
    αν σε καλυπτει η απαντηση εχω το παντελονι απο αυτη την σειρα της εταιρειας,δλδ το παρακατω

    https://www.siimajackets.com/el/prod...sibirsky-pants

    ειναι απιστευτα ποιοτικο ρουχο με εξαιρετικα υλικα,ραφες κ προστατευτικα.
    αν ειχε καμια επωνυμη ταμπελα θα κοστιζε 3 φορες πανω.
    βρες σωστα το νουμερο κ προχωρα,θα με θυμηθεις
    μην διστασεις να ρωτησεις τον Γιωργο σε οποια απορια εχεις,ειναι παντα προθυμος να βοηθησει,ευγενικος κ σωστος σε ολα του!
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  11. #71
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Να σημειώσω πως άλλη είναι η Shima (πολωνική αν δεν κάνω λάθος) και άλλη η siima (κυπριακή).

  12. #72
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Ναι εγώ λέω τη Shima φρομ πολαντ, τσίμπησα μόλις το 4 εποχών που είχε σε προσφορά 160 από 180 και ο υπάλληλος μου το άφησε 130 γιατί ήταν εκθεσιακό και ήταν ψιλοφθαρμενο( δεν είναι) χωρίς να κάνω παζάρια καν.Χοντρή επένδυση μέσα, δηλαδή full on νιώθεις οτι θα πας για σκι, πιο πολύ με ενδιαφέρει οτι φαίνεται πως θα αναπνέει το καλοκαίρι γιατί είμαι από τους ψυχωσικους που φοράνε μπουφαν και στους 45⁰.
    Long term γνώμη εν καιρώ

  13. #73

    Να βοηθήσω ήθελα πάντως..
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  14. #74
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος

    Να βοηθήσω ήθελα πάντως..
    Το ξέρω αλλά να μην επαναληφθεί παρακαλώ
    Φυσικά και αστειεύομαι
    Να είσαι καλά φίλε μου

    Ωραίο το παντελονάκι, έχω στα πλανα όταν πάρω το αλογάκι να πάω μια μεγάλη βόλτα προς άγνωστη κατεύθυνση χρόνου επιτρεποντος, θα το έχω υπόψιν πριν την κάνω.
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 17/10/2023 στις 16:34.

  15. #75
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Να ρωτήσω κάτι...έχει επιχειρήσει κανένας να μετατρέψει ένα κανονικό μπουφάν σε μηχανής?
    Τι εννοώ?
    Να βάλει τα προστατευτικά σε ώμους, αγκώνες, πλάτης με κάποια ένθετα?

    Είναι κρίμα γιατί έχω ένα δερμάτινο που θα γινόταν λουκούμι.

    Περιμένω τις απαντήσεις σας.

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 23:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF