Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Χάχα χαχα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2023
    Μηνύματα
    1
    Παιδιά καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι να βγάλω κατευθείαν δίπλωμα Α2 και να ξεκινήσω να οδηγώ μηχανή. Δεν έχω απολύτως καμία εμπειρία όσον αφορά οδήγηση με μηχανή ή αυτοκίνητο. Για πρώτη μηχανή μιλάμε προφανώς για μεταχειρισμένη. Έχοντας κάνει μια αρχική έρευνα αγοράς με ψήνει πολύ το ktm Duke 390 και μετά ωραία μου φαίνονται και τα Kawasaki z400 και Yamaha mt03. Η μηχανή προορίζεται για χρήση στην Πάτρα καθημερινά για μετάβαση στη σχολή αλλά και όταν αποκτήσω εμπειρία να υπάρχει η δυνατότητα να την βγάλω έξω από την πόλη για βόλτα. Σε πολύ μεταγενεστερη φάση κιόλας για να κάνω καμιά φορά καμία πιο μεγάλη απόσταση τύπου Πάτρα Αθήνα. Θα μπορούν σαν μηχανές να υποστηρίξουν μια τέτοια χρήση? Όσον αφορά σερβισ κλπ τι παίζει, γτ έχω ακούσει για το κατεμ ότι έχει θέματα με ψύξη και μίζα?

  3. #18
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Άμα είσαι τελείως άσχετος απ' όλα ,-όπως δηλωνεις- ξεκινά με κάτι έως 125 κυβικά (παπάκι,σκουτερακι,κλπ).

  4. #19
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Ανάλογα το επίπεδο, αν δεν είναι άνετος και με ποδήλατο ναι θέλει μικρότερη.

    Φίλε dimos καλά κάνεις και τα λες, την οδήγηση της μοτό θα την έχεις κτήμα σου γρήγορα σε βασικό επίπεδο.
    Αυτό που μάλλον σκεφτόμαστε οι περισσότεροι είναι πως δεν έχεις εμπειρία οδήγησης στην πόλη, τον ΚΟΚ, τα απίστευτα που μας
    λενε καθημερινά φίλοι απο Πάτρα κ.λπ.

    Υπάρχουν σχολεία που μπορείς άνετα να ακολουθήσεις παράλληλα.

    Οι μοτό που αναφέρεις είναι λογικές για κάποιον που ήδη οδηγεί. Δεν είναι επικίνδυνες αλλά δεν είναι και παπί
    να ανοίγεις το γκάζι τσαντισμένος γιατί σε έκλεισαν

    Θα κοίταγα αν μου αρέσει το Z γιατί είναι δικύλινδρο και μοιάζει να έχει χαρακτηριστικά μεγαλύτερης μοτό.

  5. #20
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.643
    Duke, τα υπόλοιπα είναι απλώς αδιάφορα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20231227_102937_Gallery.jpg 
Προβολές:	72 
Μέγεθος:	103,8 KB 
ID:	449371

  6. #21
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.643
    Το "ταξίδι" Πατρα - Αθήνα βγαίνει άνετα με όλα.

    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξεκινήσεις με μικρότερο μηχανάκι.
    Μια χαρά entry level μηχανάκια είναι και τα τρία.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimospan Προβολή μηνύματος
    Παιδιά καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι να βγάλω κατευθείαν δίπλωμα Α2 και να ξεκινήσω να οδηγώ μηχανή. Δεν έχω απολύτως καμία εμπειρία όσον αφορά οδήγηση με μηχανή ή αυτοκίνητο. Για πρώτη μηχανή μιλάμε προφανώς για μεταχειρισμένη. Έχοντας κάνει μια αρχική έρευνα αγοράς με ψήνει πολύ το ktm Duke 390 και μετά ωραία μου φαίνονται και τα Kawasaki z400 και Yamaha mt03. Η μηχανή προορίζεται για χρήση στην Πάτρα καθημερινά για μετάβαση στη σχολή αλλά και όταν αποκτήσω εμπειρία να υπάρχει η δυνατότητα να την βγάλω έξω από την πόλη για βόλτα. Σε πολύ μεταγενεστερη φάση κιόλας για να κάνω καμιά φορά καμία πιο μεγάλη απόσταση τύπου Πάτρα Αθήνα. Θα μπορούν σαν μηχανές να υποστηρίξουν μια τέτοια χρήση? Όσον αφορά σερβισ κλπ τι παίζει, γτ έχω ακούσει για το κατεμ ότι έχει θέματα με ψύξη και μίζα?
    O αρχάριος, είναι στατιστικά βέβαιο, τον πρώτο καιρό, θα το ρίξει μερικές φορές το όχημα. Θα γίνουν ζημιές, θα έχουν κόστος επισκευής.

    Πάρε κάτι μεταχειρισμένο με μικρό κόστος, να μην σε νοιάζει που θα σου πέσει και πολύ.

    Αλλο να πάρεις ένα καινούριο με 6000, να σου πέσει, να θέλει 1500 ευρώ ζημειά (γιατί το καινούριο δεν σου πάει καρδιά να το κυκλοφορείς λαβωμένο), και άλλο να πάρεις ένα ρημαδάκι με 1000 ευρώ μέχρι να μάθεις, που δεν θα σε νοιάζει το ρημάδιασμα αρκεί να πηγαίνει, και τελείως να καταστραφεί, θα έχεις χάσει τα 1000 ευρώ.

    Για το μικρό-μεσαίο-μεγάλο, δεν είμαι και ο πιο ειδικός αφού με κατευθείαν μεγάλο έμαθα, να έχεις υπόψιν σου πάντως, πως θέλει πολύ σύνεση, πολύ προσοχή, και έχει πολλά μυστικά η ασφάλεια στην μοτοσυκλέτα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF