Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 58

Θέμα: Απώλεια πρόσφυσης στο πίσω λάστιχο σε βρεγμένο αυτοκινητόδρομο.

  1. #16
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Πέντε ζευγάρια ΒΤ023 φόρεσα στο Ζ και δε συμφωνώ καθόλου με το παραπάνω.
    Ειδικά δε, όταν επρόκειτο για βρεγμένο δρόμο, τα λάστιχα ήταν αστέρια! Πέρσι τέτοια εποχή, Βελιγράδι- Λιβαδειά 15 σχεδόν ώρες υπό βροχή,ταχύτητες έως 150χαω, το πισω μου είχε γίνει σλικ κι όμως δεν έλεγε να γλυστρίσει. Την επόμενη που γυρισα Πειραιά, πεταξε λινα.
    Δεν του φταιξαν τα λάστιχα εδώ του πουτς.
    φίλε δεν ξερω πως του κάθονται στον καθέενα, οδικό στύλ, διαδρομες κλπ, εγώ αναφέρομαι για πρόσφυση εντός θεσσαλονίκης (είτε καλοκαιρι/χειμωνα είτε ζεστά/κρύα) που είναι και πολύ δύσκολη εξίσωση, εκτός δουλεύουν καλά, όπως τα περισσότερα λάστιχα. Όταν ήρθε δε ο καιρός να τα αλλάξω με τα πρώτα roadsmart τότε, ήταν θεαματική η διαφορά στην σύγκριση με τις ίδιες συνθήκες.

    Το ικανότερο λάστιχο για βροχή απο τα σπροτουρινγ της bridgestone είναι το bt45/46, αλλά υποδεέστερο στο στεγνό.
    H σειρα Τ30-32 αποτελεί την ναυαρχίδα των σπορτουρινκ της εταιρείας
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 13/11/2022 στις 08:56.
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Λάδια κατά 90%.τυχερος ησανε.
    To αυτο.

  3. #18
    Ο περιφερειακός Θεσσαλονίκης είναι μακράν ότι χειρότερο έχω οδηγήσει. Σαπούνι κανονικό.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Ούτε λάδια ούτε τίποτα.. Όποιος ξέρει απο Θεσσαλονίκη ΟΛΟΙ οι δρόμοι της πόλης ειναι γυαλί.Ο περιφερειακός είναι εντελώς χάλια και όταν βρέχει ειναι φουλ επικίνδυνος.Οποτε βρέχει κάτι γίνεται.95 στον περιφερειακό με βροχή επίσης είναι πολλά

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Ισχύει παιδιά, απλά είναι δρόμος που τον διασχίζω κυριολεκτικά κάθε μέρα. Σταυρούπολη-Ανατολική Θεσσαλονίκη και πίσω, 7 στα 7, όλο το χρόνο με κάθε καιρό (πλην χιονιού). Δε μου έτυχε άλλη φορά, οπότε κι εγώ είμαι της άποψης ότι κάτι υπήρχε εκεί πέρα.

    Σίγουρα θα είμαι πιο μαζεμένος πλέον γιατί πρέπει να υπολογίζω και για τέτοιες παραμέτρους.

  6. #21
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Σχετικά με τα Bridgestone Battlax BT-023, χωρίς διάθεση διαφωνίας με τον γαύρο, δεν με άφησαν ικανοποιημένο. Δεν είμαι οδηγός που τρέχει, αλλά ενίοτε εξαντλώ τα περιθώρια πρόσφυσης στο φρενάρισμα, όταν πετάγεται κανένα αμάξι μπροστά μου μέσα στην κίνηση. Τα κράτησα 2,5 χρόνια και περίπου 14.000 km. Αργούσαν να ζεσταθούν, κρύα ήταν πίκρα, ζεστά μέτρια. Η χαρά του ABS. Για τη δική μου χρήση, δεν είναι επαρκή. Λογικό βέβαια, διότι είναι παλαιάς τεχνολογίας. Όταν έβαλα Bridgestone Battlax S21 είδα το φως μου και ακόμα καλύτερα με τα Pirelli Diablo Rosso Corsa 2.

    Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως ο βασικός παράγοντας είναι η πρόσφυση του δρόμου. Μεγάλο κομμάτι των ελληνικών δρόμων είναι γυαλί. Επικίνδυνοι στο στεγνό και καταστροφικοί στο βρεγμένο. Αν δε, υπάρχει ελάχιστο λάδι, δεν υπάρχει σωτηρία. Πριν από λίγες μέρες, κινούμουν μέσα στην πόλη με 50 km/h. Με πιάνει φανάρι και φρενάρω σχετικά δυνατά (η φάση περνάω/δεν περνάω το πορτοκαλί, που τελικά αποφασίζεις να σταματήσεις). Ο μπροστινός τροχός μια χαρά, αλλά πρώτη φορά ένιωσα το πίσω ABS να χτυπάει τόσο πολλές φορές. Σταματημένος στο κόκκινο, κοιτάζω πίσω, τι να δω; Γραμμή από λάδι από ελιές που είχαν συνθλιφτεί. Ο δρόμος είχε μπόλικα ελιόδεντρα και ήταν η εποχή που έπεφταν οι ελιές στο δρόμο.

    Επαναλαμβάνοντας πράγματα που ειπώθηκαν, στα 95 km/h ο πίσω τροχός βγάζει στην άσφαλτο μπόλικη ισχύ, ώστε να υπερνικήσει την αντίσταση του ανέμου. Αν έπεσες σε σημείο με σαμαράκι και γλίτσα/λάδι, μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. Ομολογώ ότι πριν διαβάσω το μήνυμά σου, δεν θα το είχα σκεφτεί (μαθαίνουμε από τις εμπειρίες των άλλων). Τώρα ως προς το γκάζι, νομίζω ότι το ιδανικό είναι να μειώσεις λίγο το άνοιγμά του, διότι με την απώλεια πρόσφυσης αυξάνεται η περιστροφή του τροχού περισσότερο από την περιστροφή που αντιστοιχεί στην ταχύτητα κίνησης. Αν συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι η τριβή ολίσθησης είναι μικρότερη από τη στατική τριβή που υπάρχει κατά την ομαλή κύλιση, τότε πρέπει με κάποιο τρόπο να μειωθεί η ισχύς που φθάνει πίσω, ώστε να ξαναβρεθεί η πρόσφυση. Εκείνη τη στιγμή βέβαια δεν προλαβαίνεις να σκεφθεί πολλά, οπότε καλύτερα σταθερό γκάζι, παρά πολύ κλειστό, διότι με το τελευταίο πας σούμπιτος για high side μόλις βρεθεί πρόσφυση.

    Το συμπέρασμα είναι ότι είναι πολλές οι φορές που κινούμαστε στα όρια της πρόσφυσης, χωρίς να το έχουμε αντιληφθεί.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 13/11/2022 στις 14:59.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #22
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Παραδειγματος χαριν. Ανεβαινω την ανηφορα πριν τα τουνελ προς ανατολικα. Σταθερο γκαζι μεσαια λωριδα με 90. Βρεγμενος αρκετα ο δρομος χωρις εκεινη τη στιγμη να ψιχαλιζει.
    90 σταθερα εκει, ειμαι με μισο γκαζι αντε ισως και 3/5. 22 αλογα βγαζει το ρημαδι το σκουτερ. Ξαφνικα, λες και καποιος μου σηκωσε την πισω ροδα στον αερα. Μεχρι να μειωσω γκαζι, ο κωλος δεξια, κλεινω γκαζι και ισιωνει πολυυυυυ αργα, μεχρι να πω "ωνασουγαμησω" σχεδον ειχε ερθει στα ισια του. Κοιταω, εχω κοψει στα 70 περιπου, ανοιγω γκαζι, ομαλα, ξανα τα ιδια. Μεχρι που αποφασιζω να παιξω λιγο με το μηχανακι ορθιο και σπιναρω ανηφορικα απο τα 70 χωρις καν να επιταχυνω...!!!
    Παω δεξια και ξανανοιγω γκαζι, ολα καλα!
    Αυτό πρέπει να το έχουμε πει πολλοί, όταν τη γλιτώνουμε στο τσακ.
    https://www.youtube.com/watch?v=PA-DBDSn-z8&t=10s
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #23
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    42 πίεση? Μόνο εμένα μου φάνηκε υπερβολική?
    Κ σε δρόμους γυαλιά όπως είναι στη Σαλόνικα?
    Με το αμάξι που περνούσα κ έλεγα πως οδηγούν εδώ τις μότο ρε φίλε?
    Τραζικ...
    Ride(s) the wind of change...

  9. #24
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    42 πίεση? Μόνο εμένα μου φάνηκε υπερβολική?
    36 πιεσάει μπροστά, 42 πιεσάει πίσω δίνει ο κατασκευαστής. Ακούγεται πολύ, αλλά τόσο δίνει.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #25
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    36 πιεσάει μπροστά, 42 πιεσάει πίσω δίνει ο κατασκευαστής. Ακούγεται πολύ, αλλά τόσο δίνει.
    Συνήθως προτείνεται πίεση ανάλογα με το φορτίο, εδώ έχει μόνο μία τιμή..

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    εδω παιδιά τι εχουμε κ εφαγαν τούμπα τα καλό-παιδα του κούλη (οπως λέει κ ο τίτλος της ειδησης)...?
    να το δείτε παρακαλώ κ ΔΕΝ θέλω γέλια κ καλά να πάθουν ας πρόσεχαν κ παρόμοια
    https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80...4%ce%95%ce%9f/

  12. #27
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    36 πιεσάει μπροστά, 42 πιεσάει πίσω δίνει ο κατασκευαστής. Ακούγεται πολύ, αλλά τόσο δίνει.
    Ρε νεοσσε 42 να βάλεις αν πας κάνα ταξίδι φορτωμένος κ με ταχύτητες 170+ για να μην φυτιλιασεις το λάστιχο. 42 μέσα στην πόλη? Άσε τι λέει...
    Δεν έχουν λογαριάσει την άσφαλτο στην Ελλάδα. Τι νομίζεις ότι έχουμε ποιότητα σαν του Ευρωπαίους η την Ιαπωνία?
    Το λάστιχο είναι μπαλόνι μετά.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Βάζω 34f/39r προσωπικά, λαμβάνοντας υπόψιν την "άριστη" ποιότητα ασφάλτου της συμπρωτεύουσας. Και όντως ο λαστιχάς μου είχε βάλει 36/42 όπως λέει ο κατασκευαστής. Σήμερα το πρωί τα διόρθωσα.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    824
    Διαβασα στα γρηγορα τα σχολια και μου κανει εντυπωση που δεν αναφερει κανεις το πιο προφανες.

    Με καταρρακτωδη βροχη και ταχυτητα 95 χλμ, θεωρω το πιο πιθανο την υδρολισθηση.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Διαβασα στα γρηγορα τα σχολια και μου κανει εντυπωση που δεν αναφερει κανεις το πιο προφανες.

    Με καταρρακτωδη βροχη και ταχυτητα 95 χλμ, θεωρω το πιο πιθανο την υδρολισθηση.
    Οχι απαραιτητα. Η περιγραφη του Πετρου, τον οποιο γνωριζω προσωπικα, ηταν αρκετα ξεκαθαρη για να καταλαβω τι του συνεβη.

    Σχετικα με υδρολισθηση, πρεπει να πεσεις σε τοσο βαθυ νερο και με τετοια ταχυτητα που πιστεψε με, πρωτα θα βρεθεις πανω απο το τιμονι λογω επιβραδυνσης και μετα θα ξαπλωθεις.
    Ο πισω τροχος παταει σε λιγοτερα νερα απο τον μπροστα. Ο Πετρος, εχασε τον πισω τροχο.

    Ο περιφερειακος με decent λαστιχα, οδηγιεται μια χαρα και με 130 ακομα και με πολυ νερο. Σαφως και με τετοιες συνθηκες δεν αναφερομαι σε επιδοσεις φρεναρισματος ή δυνατοτητα ελιγμου, αλλα σε καμια περιπτωση δεν φευγει το μηχανακι αλλου γι'αλλου αν δεν πατησεις λαδια ή ο,τι αλλο σκατενιο! Αντε να δουμε τι θα αντικρυσουμε αυριο οι daily commuters του περιφερειακου!!
    pew pew pew pew pew pew !!!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:44
  2. Πρόβλημα στο πίσω λάστιχο...help!!!
    από Xlitos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 10:23
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 22:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF