Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 58

Θέμα: Απώλεια πρόσφυσης στο πίσω λάστιχο σε βρεγμένο αυτοκινητόδρομο.

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Ούτε λάδια ούτε τίποτα.. Όποιος ξέρει απο Θεσσαλονίκη ΟΛΟΙ οι δρόμοι της πόλης ειναι γυαλί.Ο περιφερειακός είναι εντελώς χάλια και όταν βρέχει ειναι φουλ επικίνδυνος.Οποτε βρέχει κάτι γίνεται.95 στον περιφερειακό με βροχή επίσης είναι πολλά
    Και στραβό οδόστρωμα σε πολλά σημεία, και μπαλώματα, και ανωμαλίες, και ζάρες-κανάλια-ακμές της ασφάλτου από φορτηγά, και ΠΑΛΑΒΟΙ με άγνοια κινδύνου που πάνε με πάνω από 90 σε αυτό το πράγμα.

    Απορώ, η δεύτερη μεγαλύτερη ένωση πόλεων της Ελλάδας, γιατί έχει ένα τόσο επικίνδυνο και χάλια δρόμο.

    (Διευκρίνιση, τελευταία φορά τον οδήγησα το 2017, αν έχει ξαναστρωθεί και βελτιωθεί από τότε, δεν το ξέρω. Αλλά ποτέ μου δεν έχω νοιώσει τόση απειλή από κάθε μεριά σε άλλο δρόμο εντός Ελληνικής επικράτειας, ΚΑΙ με μοτοσυκλέτες ΚΑΙ με αυτοκίνητα που τον έχω περάσει)

    Η απορία δεν πρέπει να είναι γιατί γλύστρησε το λάστιχο, αλλά γιατί δεν είχε ήδη γλυστρήσει νωρίτερα, και που πας ευλογημένε PTC με 95 σε αυτό το πράγμα ΚΑΙ βρεγμένο, συναίσθηση του δρόμου, δεν έχεις κατακαθόλου;
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 14/11/2022 στις 01:59.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Μόνο σε εμένα όλα τα παραπάνω είναι καθημερινότητα;;

    Άπειρες φορές με το που βγαίνω από Αττική Οδό και μπροστινό και πισινό, όλα δηλώνουν τάσεις ανεξαρτησίας, με σκόρπιον 6 μηνών (καλά με τα ντανλοπ δεν το συζητώ καν) και με νέο μηχανάκι, είτε σε στεγνό είτε σε βρεγμένο.

    Στην Ευρώπη, όπου έχω πάει, δεν έχω δει χειρότερους δρόμους (εξαιρώ τα λιθόστρωτα της Ρώμης) από εδώ και δεν μιλάω μόνο για την ποιότητα, αλλά και για τα άπειρα λάδια στους δρόμους (ούτε πετρέλαια είναι ούτε παραφλού).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος

    Στην Ευρώπη, όπου έχω πάει, δεν έχω δει χειρότερους δρόμους (εξαιρώ τα λιθόστρωτα της Ρώμης) από εδώ και δεν μιλάω μόνο για την ποιότητα, αλλά και για τα άπειρα λάδια στους δρόμους (ούτε πετρέλαια είναι ούτε παραφλού).
    Δυστυχώς αυτή είναι η μαύρη αλήθεια, κράνος, εξοπλισμός και προσοχή μεγάλη πάντα και παντού...

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Μήπως έχει να κάνει με το ότι φορούσα πάντα ss λάστιχα στις μηχανές μου και ήταν η πρώτη φορά που πήγα σε sport touring;

    Αν και με το Kymco πήγαινα με 100-110 χωρίς θέμα και στο βρεγμένο που φορούσε σκουτερολάστιχο Metzeler.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μήπως έχει να κάνει με το ότι φορούσα πάντα ss λάστιχα στις μηχανές μου και ήταν η πρώτη φορά που πήγα σε sport touring;

    Αν και με το Kymco πήγαινα με 100-110 χωρίς θέμα κατ' στο βρεγμένο που φορούσε σκουτερολάστιχο Metzeler.
    Πλάκα κάνεις έτσι; Όλα τα (επώνυμα) λάστιχα είναι more than μια χαρά, αλλά δεν μπορούν να κάνουν και θαύματα!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    και εγω νομιζω οτι ειναι συνδιασμος ολων των παραπανω που εστειλε το λαστιχο εκτος προσφυσης ετσι ξαφνικα.

    Αυτο που εχω απορια παντως ειναι το εξης. Γιατι ενας πανελληνιος συλλογος (δικηγορων/μηχανικων/ σαν γνωστες, ή καποιος τελωσπαντων, τυπου προστασιας καταναλωτη) δεν αρχιζει τα εξωδικα σε δημους και περιφερεια για τα χαλια των ελληνικων δρομων. Δεν μπορει να μη δεν υπαρχει ισχυουσα νομοθεσια, υποχρεωσεις, ελαχιστα αποδεκτες συνθηκες οδοστρωματατος, καταστασης φρεατιων και κτλ κτλ .. περιουσιες και ζωες χανονται καθε μερα.

    Πραγματικη απορια ειναι και θα με ενδιεφερε να καταλαβω πραγματικα απο μελη που ειναι στο χωρο η ισως ξερουν.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #37
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Διαβασα στα γρηγορα τα σχολια και μου κανει εντυπωση που δεν αναφερει κανεις το πιο προφανες.

    Με καταρρακτωδη βροχη και ταχυτητα 95 χλμ, θεωρω το πιο πιθανο την υδρολισθηση.
    Παίζει κι αυτό στα 95 km/h με έντονη βροχή.
    https://motorcyclehabit.com/can-a-mo...le-hydroplane/

    Ο πίσω τροχός τρώει μεν πιο λίγο νερό, αλλά είναι και πιο πλατύς.
    Βέβαια, όπως είχε ο DrBig, η αυξημένη πίεση ελαστικών μειώνει την πιθανότητα υδρολίσθησης
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    και εγω νομιζω οτι ειναι συνδιασμος ολων των παραπανω που εστειλε το λαστιχο εκτος προσφυσης ετσι ξαφνικα.

    Αυτο που εχω απορια παντως ειναι το εξης. Γιατι ενας πανελληνιος συλλογος (δικηγορων/μηχανικων/ σαν γνωστες, ή καποιος τελωσπαντων, τυπου προστασιας καταναλωτη) δεν αρχιζει τα εξωδικα σε δημους και περιφερεια για τα χαλια των ελληνικων δρομων. Δεν μπορει να μη δεν υπαρχει ισχυουσα νομοθεσια, υποχρεωσεις, ελαχιστα αποδεκτες συνθηκες οδοστρωματατος, καταστασης φρεατιων και κτλ κτλ .. περιουσιες και ζωες χανονται καθε μερα.

    Πραγματικη απορια ειναι και θα με ενδιεφερε να καταλαβω πραγματικα απο μελη που ειναι στο χωρο η ισως ξερουν.
    Γιατι πολυ απλα αν καποιος αποφασισει να ξεβρακωσει ΟΛΟΥΣ τους εμπλεκομενους του κρατικου μηχανισμου:

    1) Θα υποστει τις "συνεπειες". Ποσο μαλλον αν δεν ειναι οχι 99,9% αλλα 100% νομιμος σε ΟΛΑ!
    2) Θα σπαταλησει πολυ χρονο, χρημα και ψυχοφαρμακα μεχρι να βγει ακρη.

    Πες μου τωρα εσυ για μεγαλα κεφαλια δικηγορικων συλλογων, για τυχον εργολαβους μηχανικους κτλ που θα βαλουν την υπογραφη τους ωστε να καταδικαστουν οι υπαιτιοι ή να ξεκινησουν οι αγωγες. Ειναι στο 100% νομιμοι;
    Η μηπως θα υποστουν και αυτοι με τη σειρα τους τις οποιες "συνεπειες".
    pew pew pew pew pew pew !!!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Όποιος ξέρει απο Θεσσαλονίκη ΟΛΟΙ οι δρόμοι της πόλης ειναι γυαλί.
    Αυτό. Παντού. Ακόμα και κάποιοι δρόμοι που στο μάτι φαίνονται καλοί (χωρίς λακούβες και ρωγμές) γλιστράνε πάρα πολύ, όπως ο δρόμος που οδηγεί μεταξύ Χορτιάτη και Παπανικολάου βγαίνοντας από το Πανόραμα. Όσον αφορά τον περιφερειακό, εγώ χρησιμοποιώ κυρίως το κομμάτι μεταξύ κόμβου προς Καβάλα και Καλαμαριάς και η αλήθεια είναι ότι μόνο ένα σημείο με προβληματίζει πάρα πολύ. Αυτό είναι ο κόμβος που βρίσκεται μεταξύ Παπαγεωργίου και Επταπυργίου για να μπεις στο ρεύμα προς Καλαμαριά (ανατολικά). Σε αυτή την παρατεταμένη καμπή το πίσω μέρος αρχίζει να "παίζει" με το που πλαγιάζω για να στρίψω, χωρίς αυξομειώσεις στο γκάζι (ανοιχτό σε λογικά πλαίσια πάντα) και έχω περάσει από εκεί και με Hypersport S21 και με S22. Tην πρώτη φορά ήμουν σχετικά αρχάριος και χέστηκα πάνω μου, γενικά θέλει πολλή προσοχή όμως. Και μιας που πιάσαμε το θέμα, έχει κάποιος άλλος πρόβλημα σε εκείνο το σημείο;
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 14/11/2022 στις 19:15.

  10. #40
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Να θυμίσω ότι μόλις επέστρεψαν πανηγυρικά οι κλέφτες της siemens που τους είχε δώσει "άσυλο" η γερμανία.
    Επίσης ότι ο Γ. Καραϊβάζ εκτελέστηκε για να προστατευθούν πολιτικοί και "επιχειρηματίες".

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Γιατι πολυ απλα αν καποιος αποφασισει να ξεβρακωσει ΟΛΟΥΣ τους εμπλεκομενους του κρατικου μηχανισμου:

    1) Θα υποστει τις "συνεπειες". Ποσο μαλλον αν δεν ειναι οχι 99,9% αλλα 100% νομιμος σε ΟΛΑ!
    2) Θα σπαταλησει πολυ χρονο, χρημα και ψυχοφαρμακα μεχρι να βγει ακρη.

    Πες μου τωρα εσυ για μεγαλα κεφαλια δικηγορικων συλλογων, για τυχον εργολαβους μηχανικους κτλ που θα βαλουν την υπογραφη τους ωστε να καταδικαστουν οι υπαιτιοι ή να ξεκινησουν οι αγωγες. Ειναι στο 100% νομιμοι;
    Η μηπως θα υποστουν και αυτοι με τη σειρα τους τις οποιες "συνεπειες".
    Δεν υπάρχει θέμα συνεπειών.
    Τα έργα έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές που οι εργολάβοι οφείλουν να ακολουθούν, όπως και οι μελέτες κλπ.
    Υπάρχει μηχανισμός ελέγχου και από την μεριά του εργολάβου και από την μεριά του κυρίου του έργου σε μεγάλα έργα και από ανεξάρτητο σύμβουλο που ελέγχει υλικά κλπ ώστε να τηρούνται οι προδιαγραφές.
    Από τη στιγμή της παραλαβής του έργου ακολουθεί μια χρονική περίοδος 1-3 χρόνια που ο εργολάβος οφείλει να διορθώσει τυχόν κακοτεχνίες που θα εμφανιστούν.
    Πέρα από αυτό το χρονικό διάστημα όλα περνάνε στο φορέα που συντηρεί το έργο.
    Και όταν λέω κακοτεχνίες εννοώ βλάβες που δεν οφείλονται σε χρήση βανδαλισμό κλπ αλλά καθαρά για σφάλματα στην κατασκευή.
    Οπότε πλην εξαιρέσεων θέμα με συνέπειες δεν υπάρχει.
    Το πρόβλημα είναι στην συντήρηση που κανονικά πρέπει να περιλαμβάνει και καθαριότητες και διαχείριση των ομβρίων και κλείσιμο λακκούβες και τέλος αντικατάστασή του κάποια στιγμή.
    Εκεί πονάμε γενικά γιατί την συντήρηση την έχει η τοπική αυτοδιοίκηση με τα γνωστά οικονομικά προβλήματα.
    Θα πρότεινα στον κόσμο να κάνει παράπονα για ότι στραβό βλέπουμε στις αρμόδιες υπηρεσίες.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Πλάκα κάνεις έτσι; Όλα τα (επώνυμα) λάστιχα είναι more than μια χαρά, αλλά δεν μπορούν να κάνουν και θαύματα!
    Ρε συ Πάνο, γιατί στραβώνετε μερικοί με την απορία μου; Είπαμε είναι δρόμος που τον περνάω καθημερινά. Με ίδιες συνθήκες νερού και αντίστοιχες ταχύτητες έχω περάσει απ το ίδιο σημείο δεκάδες φορές. Δεν είχα ξανά θέμα και τώρα ξαφνικά έχω. Όταν κάνεις το ίδιο πείραμα εκατό φορές και τις 99 έχεις το ίδιο αποτέλεσμα λογικό είναι να αναρωτηθείς τι άλλαξε την εκατοστή.

    Επειδή πρόσφατα άλλαξα λάστιχα πήγε αρχικά εκεί το μυαλό μου. Είτε θέμα με την τοποθέτηση, είτε λάθος πίεση,ή χειρότερη πρόσφυση σε σχέση με ό,τι είχα μάθει. Ναι η ταχύτητα είναι μεγάλη αλλά θα συμφωνήσω με τον Pew που επίσης τυχαίνει να περνάει τον δρόμο καθημερινά ότι υπό νορμάλ συνθήκες δεν τίθεται θέμα με τέτοιες ταχύτητες.

    Σόρι αλλά το ο δρόμος είναι γυαλί δεν είναι εξήγηση που με καλύπτει γιατί τότε είναι ανεξήγητο που δεν έχω σκοτωθεί μέχρι τώρα. Συμφωνώ ότι καλό θα είναι να πηγαίνω πιο σιγά ώστε να είμαι καλυμμένος και για το έξτρα στραβό που θα τύχει να βρεθεί στο διάβα μου. Αλλά το πήγαινες γρήγορα /ο δρόμος είναι γυαλί -όσο σωστά κι αν είναι, που είναι- δεν εξηγούν από μόνα τους αυτό που έγινε. Είναι σίγουρα παράμετροι που συνεισφέρουν αλλά όχι η αιτία, για το λόγο που εξήγησα.

    Άρη το σημείο που λες είναι όντως τραγικό, εκεί όποτε στρίβω πηγαίνω σαν κότα. Όρθιος βασικά.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει θέμα συνεπειών.
    Οταν ο εργολαβος και η μαφια του μαζι με ολους τους διοικητικους απο τις ΔΥ βρεθουν στα ζορια, ελα να μου πεις μετα αν τιθεται θεμα συνεπειων που τολμησες και τους χαλασες τη μπιζνα με αγωγες και μηνυσεις!!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Γνωστο σημειο με πολλους κατοχους οικοπεδων. Επισης αριστερα οπως ανεβαινεις εχει πολλα ανταλλακτικα αυτοκινητων. Μπαινουν οι χεραδες της Νεαπολης - Πολιχνης - Συκεων και κανουν καθημερινα την καταθεση τους σε προφυλακτιρες, φτερα, μασκες, καρτερ και λοιπα αναλωσιμα.

    Πρεπει να μπει μια καμερα εκει να πεθανουμε στο γελιο με τα μπλουπερς.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ρε συ Πάνο, γιατί στραβώνετε μερικοί με την απορία μου;
    Δε στραβώνω! Στην ουσία λέω τον πόνο μου για τους δρόμους!

    Ένα από τα δεκάδες παραδείγματα: Εδώ και μία εβδομάδα έξω από το σπίτι μου, υπάρχει μία λωρίδα λαδιού πολλών δεκάδων μέτρων - άγνωστο από που αρχίζει - και τρέμω όταν θα ρίξει ένα ψιλόβροχο. Που θα πάει όλο αυτό το λάδι; Θα βγει στην επιφάνεια και θα το φάω στη καρκάλα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 13:44
  2. Πρόβλημα στο πίσω λάστιχο...help!!!
    από Xlitos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 11:23
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 23:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF