Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 58

Θέμα: Απώλεια πρόσφυσης στο πίσω λάστιχο σε βρεγμένο αυτοκινητόδρομο.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730

    Απώλεια πρόσφυσης στο πίσω λάστιχο σε βρεγμένο αυτοκινητόδρομο.

    Είχα ένα περιστατικό που με προβλημάτισε και ήθελα να μου πείτε μια γνώμη. Οδηγούσα με έντονη βροχή στον περιφερειακό Θεσσαλονίκης και ενώ πήγαινα με σταθερή ταχύτητα (~95χαω) μου έφυγε το πίσω και άρχισε να ανοίγει. Κράτησα το γκάζι και το μάζεψα σιγά σιγά- το πίσω μέρος πήγε δεξιά αριστερά 5-6 φορές μέχρι να ισιώσει. Αυτό μάλιστα έγινε δύο φορές συνεχόμενα (δλδ το μάζεψα και ξεκίνησε ξανά να ανοίγει δεύτερη φορά). Είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει να χάσω το πίσω ενώ κινούμαι με σταθερή ταχύτητα και να πω την αλήθεια πήγε το σκατό στην κάλτσα (έτσι και έπεφτα στο μεσαίο ρεύμα του αυτοκινητόδρομου λογικά θα με ακούγατε στις ειδήσεις).
    Φυσιολογικό να γίνει κάτι τέτοιο σε επιτάχυνση όταν δεν υπάρχουν καλές συνθήκες πρόσφυσης, αλλά με σταθερό γκάζι;

    Πράγματα που μου έχουν περάσει απ το μυαλό:
    - Λάστιχα καινούρια (~400 χλμ τα φοράω, ΒΤ-023).
    -Σε εκείνο το σημείο υπάρχει ένα σαμαράκι στο δρόμο (για όσους ξέρουν πριν την έξοδο για Πυλαία πηγαίνοντας ανατολικά). Ίσως η αναπήδηση και η στιγμιαία απώλεια βάρους στον πίσω άξονα να το ξεκίνησε;
    -Να υπάρχει κάποιο άλλο θέμα με τη μηχανή, όπως πχ να μην έχει μπει ίσια ο πίσω τροχός μετά την αλλαγή (?).

    Τι θα κοιτούσατε ή τι θα έπρεπε να κάνω διαφορετικά; Μήπως απλά πήγαινα πολύ γρήγορα;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Ηταν λιγο σκατα ο δρομος σημερα εκει.

    Μπορει να εφυγε κατι απο φορτηγο. Κι εγω που περασα βαρκα γιαλο με πηγε.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Είχα ένα περιστατικό που με προβλημάτισε και ήθελα να μου πείτε μια γνώμη. Οδηγούσα με έντονη βροχή στον περιφερειακό Θεσσαλονίκης και ενώ πήγαινα με σταθερή ταχύτητα (~95χαω) μου έφυγε το πίσω και άρχισε να ανοίγει. Κράτησα το γκάζι και το μάζεψα σιγά σιγά- το πίσω μέρος πήγε δεξιά αριστερά 5-6 φορές μέχρι να ισιώσει.
    Πετρο, απο τοτε που ηρθα Θεσ/νικη μετακινουμαι καθημερινα στη δουλεια μου μεσω περιφερειακου, προς Βουλγαρη. 13+13χλμ περιπου.

    Το εχω παθει αρκετες φορες με το σκουτερ. Σταθερα με 90 σε βρεγμενη ασφαλτο ειτε καλοκαιρι ειτε χειμωνα.
    Μια φορα μοναχα, χανοντας στιγμιαια το μπροστινο. Ολες τις αλλες φορες, εχασα το πισω, προοδευτικα βεβαια, αλλα σε σημειο που κλεινω απαλα το γκαζι και ο πισω τροχος αργει να "κοψει".

    Παραδειγματος χαριν. Ανεβαινω την ανηφορα πριν τα τουνελ προς ανατολικα. Σταθερο γκαζι μεσαια λωριδα με 90. Βρεγμενος αρκετα ο δρομος χωρις εκεινη τη στιγμη να ψιχαλιζει.
    90 σταθερα εκει, ειμαι με μισο γκαζι αντε ισως και 3/5. 22 αλογα βγαζει το ρημαδι το σκουτερ. Ξαφνικα, λες και καποιος μου σηκωσε την πισω ροδα στον αερα. Μεχρι να μειωσω γκαζι, ο κωλος δεξια, κλεινω γκαζι και ισιωνει πολυυυυυ αργα, μεχρι να πω "ωνασουγαμησω" σχεδον ειχε ερθει στα ισια του. Κοιταω, εχω κοψει στα 70 περιπου, ανοιγω γκαζι, ομαλα, ξανα τα ιδια. Μεχρι που αποφασιζω να παιξω λιγο με το μηχανακι ορθιο και σπιναρω ανηφορικα απο τα 70 χωρις καν να επιταχυνω...!!!
    Παω δεξια και ξανανοιγω γκαζι, ολα καλα!

    Εχω δει πολλες φορες γραμμες απο λαδια. ΠΟΛΛΑ λιτρα παραφλου ειδικα το καλοκαιρι. Σε αρκετα τροχαια, πλενουν το δρομο και τα στελνουν ολα αριστερα-δεξια ισα ισα να καθαρισει το σημειο οπου πατανε τα αυτοκινητα. Οταν βρεξει ολα τα λαδια και η γλιτσα επιστρεφει στην ασφαλτο. Δεν ειναι οπως μεσα στην πολη οπου θα ξεπλυθουν ολα στους υπονομους πιο ευκολα...
    Κατι ακομα, αν προσεξα καλα, εχει ΕΛΙΕΣ! ΕΛΙΕΣ ΡΕΜΛΚ!!! Στη διαχωριστικη νησιδα προς ανατολικα. Μιλαμε για επιστημονες ετσι;;


    Μην το ψαχνεις, κατι σκατενιο πατησες και αντιο προσφυση! Θελει πολλη προσοχη οταν ειναι βρεγμενος...


    Edit: τωρα προσεξα πως λες για αυτο το σημειο: https://goo.gl/maps/tq7G8kbPoWV3VjDT9
    Εκει "τρεχει" ολη η γλιτσα που προερχεται απο τα τουνελ. Να μενεις μεσαια λωριδα ή και αριστερη στα σημεια που πατανε οι ροδες απο τα αυτοκινητα!!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Ενδεχομένως ο συνδυασμός σαμαράκι ελληνική άσφαλτος και νερά.
    Μπορεί να μην επιταχύνεις αλλά στα 95 ακόμα και σταθερά απαιτείται κάποια δύναμη να περάσει στο δρόμο και χρειάζεται πρόσφυση.
    Αφού το έσωσες δεν τρέχει τίποτα.
    Ναι με λιγότερα δεν θα το πάθαινες αλλά να χαμε να λέγαμε...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    758
    Τα σκούτερ που δεν έχουν πακτωμενο το κινητήρα,όταν περάσουν με ταχύτητα από εγκάρσια έντονη ανωμαλία της ασφάλτου ο πίσω τροχός είναι στον αέρα.
    Λογικό μόλις βρίσκει(άμα είσαι στην ευθεία...) πάλι κάτω να υπάρχει στιγμιαία απώλεια πρόσφυσης.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Να στε καλά παιδιά, με καθησυχάσατε. Άρα μιλάμε για κάτι που απλά μπορεί να συμβεί και δεν έχει να κάνει με κάποιο θέμα με τη μηχανή. Δε μου είχε τύχει ξανά αν και γενικά στη βροχή έχω το κακό συνήθειο να μην κόβω ιδιαίτερα την ταχύτητά μου.

    Σκέφτηκα κιόλας ότι στην αλλαγή ελαστικών μου έβαλαν λογικά πίσω τη πίεση που αναγράφεται πάνω στο προστατευτικό της αλυσίδας (42psi) που για μένα είναι μάλλον υπερβολή. Δεν ασχολήθηκα να αφαιρέσω λίγο αέρα όπως κάνω συνήθως. Ήρθαν μάλλον όλα μαζί κι έδεσε το γλυκό.

    Ευτυχώς με το ΜΤ09 το παιχνίδι με τον πίσω το είχα μάθει καλά και η σωστή αντίδραση (να μην κλείσω δλδ απότομα το γκάζι) μου βγήκε αντανακλαστικά.

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Λάδια κατά 90%.τυχερος ησανε.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Μου ήρθε στο μυαλό η γλίτσα στο συγκεκριμένο σημείο αλλά θα είχε λογική με ψιλόβροχο όχι με έντονη βροχή όπως αναφέρεις. Μπορεί να είχε χυθεί και κάτι απο κάποιο φορτηγό όπως αναφέρθηκε ή απλώς το σαμαράκι έκανε τη ζημιά σε συνδυασμό με το απαράδεκτο οδόστρωμα. Σε κάθε περίπτωση το ΒΤ023 είναι μια χαρά λάστιχο αλλά ειδικά σε τέτοιες συνθήκες πόλης και οδόστρωμα πρέπει να είσαι πολύ συντηρητικός. Αυτό στο λέω μιας και έχω γράψει εκατοντάδες χιλιάδες km με πισινά BT023. Μπροστά δε θα το έβαζα ούτε δώρο να μου το έκαναν.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Ελληνική άσφαλτος απλά και χείριστο παράδειγμα ο περιφερειακός τον οποίο αποφεύγω σαν την πανούκλα.

    Με την παραμικρή ανωμαλία σε βρεγμένο ή νωπό οδόστρωμα η πρόσφυση πάει περίπατο και παίζει σε λούπα "το καραντί θα μας μπατάρει".

    Μπράβο σου που το κράτησες, έχω δει σκούτερ να πέφτει μπροστά μου επειδή έκλεισε απότομα γκάζι...

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Ο περιφερειακός έχει διάφορους τάπητες, από μετεορα μέχρι τούνελ εχουν πρόσθετα όπως των ορεινών ασφαλτοστρώσεων τα οποία κρατάνε πρόσφυση. Έκτος από τα σημεία από τούνελ προς ανατολικά και από παπαγεωργιου προς δυτικά.
    Εσυ έπεσες στο σημείο με την γουβα, μπορεί να εχουν συμβεί όλα αυτά που ανέφεραν τα παιδιά από πάνω. Θα το ξανά δοκιμάσεις και σε άλλες συνθήκες αφού περνασ καθημερινά για να αποκλείσεις κάθε αλλο ενδεχόμενο προερχόμενο από το μηχανάκι και τα περιφερειακά του

    Και εγώ δεν πιστεύω ότι έχει συμβεί κάτι στο λάστιχο εκτός από το ότι είναι ακόμη άστρωτα, όμως ένα σχόλιο για τα bt023 επειδή τα έχω βάλει. Είναι λάστιχο σπορ τουρινκ παλιάς τεχνολογίας καλό για να βγάλει χλμ αλλά από πρόσφυση αρκετά υποδεέστερο συγκριτικά με τις μοντέρνες σειρές T30/31/32. Ας το έχεις υπόψη σου για την επόμενη φορά και καλοριζικα

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    με ΕΝΤΟΝΗ βροχή γράφεις κ ετρεχες με 95 χλμ ????
    αφου εισαι ορθιος κ δεν ειχες τιποτα με τρεχαματα σε νοσοκομεία κλπ αναψε κανα κερί αυριο σε εκκλησία ...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Βαλε street view και περιηγησου λιγο στην δεξια λωριδα κυκλοφοριας. Λαδια βρωμια και μηδεν φρεατια.
    Εχει απιστευτη λιγδα που μαζευεται! Η ασφαλτος καθαριζει μονο μετα απο παρατεταμενες βροχοπτωσεις!!


    Υ.Γ. Και απο ανταλλακτικα, πληρης ειναι! https://goo.gl/maps/7wru4Du1EeZk6dBn7
    Λιγο πιο πισω αν δεις απο το αμαξι του street view, καποιος το εχασε στην ευθεια και πηρε παραμαζωμα τη διαχωριστικη μπαριερα. https://goo.gl/maps/rJm1Ydx4xKn17kYG6
    Η νησιδα δε, εχει ξεχειλισει απο χωματα. Μια ομορφια!


    Ο περιφερειακος παντως, ειναι μακραν πιο ασφαλης απο το να διασχιζεις το κεντρο.
    Δεν εχω κινδυνεψει αναλογικα με τα δρομολογια σπιτι-δουλεια-σπιτι και τα χιλιομετρα ουτε στο ελαχιστο, σε συγκριση με τα εντος πολης!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Δίκιο έχεις που με κράζεις φίλε Αλέξη. Κι η μαλακία είναι ότι άλλες φορές πήγαινα και με περισσότερα σε αντίστοιχες συνθήκες. Τουλάχιστον έμαθα αναίμακτα.

    Χρήστο για τα Τ30 πήγαινα αλλά μου είπε φίλος που τα είχε ότι το μπροστά είχε μεγάλη πτώση γύρω στα 6-7 χιλιάδες χλμ. Που για εμένα είναι χιλιόμετρα που θα τα κάνω στο πεντάμηνο περίπου. Οπότε είπα να πάω σε κάτι πιο ανθεκτικό. Αλλά μάλλον πρέπει να προσαρμοστώ και οδηγικά στο πιο ανθεκτικό λάστιχο.

    Έτσι είναι Βαγγέλη, χάλι μαύρο όντως. Η πλάκα είναι ότι έστρωσαν καινούρια άσφαλτο το καλοκαίρι στο ίδιο ύψος απ την άλλη κατεύθυνση και όχι απ αυτήν. Go figure...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δίκιο έχεις που με κράζεις φίλε Αλέξη. Κι η μαλακία είναι ότι άλλες φορές πήγαινα και με περισσότερα σε αντίστοιχες συνθήκες. Τουλάχιστον έμαθα αναίμακτα.

    Χρήστο για τα Τ30 πήγαινα αλλά μου είπε φίλος που τα είχε ότι το μπροστά είχε μεγάλη πτώση γύρω στα 6-7 χιλιάδες χλμ. Που για εμένα είναι χιλιόμετρα που θα τα κάνω στο πεντάμηνο περίπου. Οπότε είπα να πάω σε κάτι πιο ανθεκτικό. Αλλά μάλλον πρέπει να προσαρμοστώ και οδηγικά στο πιο ανθεκτικό λάστιχο.

    Έτσι είναι Βαγγέλη, χάλι μαύρο όντως. Η πλάκα είναι ότι έστρωσαν καινούρια άσφαλτο το καλοκαίρι στο ίδιο ύψος απ την άλλη κατεύθυνση και όχι απ αυτήν. Go figure...
    Καλα μη φανταστεις οτι ειναι καλυτερη η αλλη ασφαλτος, δωστης 1-2 σεζον και θα πεσει η προσφυση στα προσδοκωμενα απο τον εργολαβο!!
    Χθες με τη μηχανη & κρυα λαστιχα σπιναρα με 5η !! Αλλα επιπεδα προσφυσης!!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    όμως ένα σχόλιο για τα bt023 επειδή τα έχω βάλει. Είναι λάστιχο σπορ τουρινκ παλιάς τεχνολογίας καλό για να βγάλει χλμ αλλά από πρόσφυση αρκετά υποδεέστερο συγκριτικά με τις μοντέρνες σειρές T30/31/32. Ας το έχεις υπόψη σου για την επόμενη φορά και καλοριζικα
    Πέντε ζευγάρια ΒΤ023 φόρεσα στο Ζ και δε συμφωνώ καθόλου με το παραπάνω.
    Ειδικά δε, όταν επρόκειτο για βρεγμένο δρόμο, τα λάστιχα ήταν αστέρια! Πέρσι τέτοια εποχή, Βελιγράδι- Λιβαδειά 15 σχεδόν ώρες υπό βροχή,ταχύτητες έως 150χαω, το πισω μου είχε γίνει σλικ κι όμως δεν έλεγε να γλυστρίσει. Την επόμενη που γυρισα Πειραιά, πεταξε λινα.
    Δεν του φταιξαν τα λάστιχα εδώ του πουτς.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:44
  2. Πρόβλημα στο πίσω λάστιχο...help!!!
    από Xlitos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 10:23
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 22:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF