Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Εξοπλισμός αναβάτη και αδυνάτισμα!

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2022
    Μηνύματα
    32

    Εξοπλισμός αναβάτη και αδυνάτισμα!

    Καλημέρα σε όλη την παρέα!

    Μία ερώτηση θα ήθελα και εγώ να κάνω με την σειρά μου!

    Είμαι σε μία διαδικασία αδυνατίσματος και τον τελευταίο χρόνο έχω χάσει περίπου 28 κίλα (από 110, στα 82)!! Δυστυχώς, σύμφωνα με τον γιατρό μου και διατροφολόγο πρέπει να χάσω άλλα 7-8 κιλά και ως πλέον κάτοχος μοτοσυκλέτας βλέπω ότι ο χείμωνας με προλαβαίνει και ότι έχω ανάγκη από ένα μπουφάν μηχανής.

    From my experience, ξέρω ότι πρέπει να εφαρμόζουν τα κόκκαλα, επάνω μας!

    Η ερώτηση: Το αγοράζω στα κιλά που είμαι και μετά ψάχνω μαγαζί να μου το στενέψει (σε περίπτωση που χάσω κίλα) ή το αγοράζω και όταν φτάσω τα επιθυμητά κίλα, το πουλάω και αγοράζω άλλο? (δυστυχώς 200-300 ευρώ που έχει ένα μπουφάν δεν είναι λίγα)

    Υ.Γ. Δημιουργώ καινούριο θέμα καθώς πιστεύω ότι θα απασχολήσει πόλλους!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Αναλόγως του εξοπλισμού.
    Γενικά πάντως δεν νομίζω 7-8 κιλά να παίξουν τόσο ρόλο μιας και τα περισσότερα μπουφάν έχουν αρκετά περιθώρια ρύθμισης. Για κορντούρες τουλάχιστον. Στα δερμάτινα είναι λίγο πιο δύσκολο αλλά κι εκεί αναλόγως της εφαρμογής τους.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Το στένεμα δεν ενδείκνυται γιατί είναι δύσκολο να το πετύχει ο ράφτης και να σου εφαρμόζει καλά κατόπιν.
    Πάρε τώρα σ αυτά τα κιλά, ένα φτηνό καινούργιο ή μεταχειρισμένο. Κυκλοφορούν στις αγγελίες αξιοπρεπή μεταχειρισμένα και ύστερα το πουλάς.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Καταρχην μπράβο για την προσπαθεια σου! 28 κιλά δεν ειναι λίγα.

    Αν χρειάζεσαι κάτι άμεσα ισως καλύτερα μτχ. Μετά είτε το πουλάς είτε το κρατας καβάτζα.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Συγχαρητήρια φίλε μου για την άψογη επιτυχία τόσων κιλών.
    Είμαι κι εγώ σε αυτήν την προσπάθεια και από 103, είμαι τώρα στα 90 με ύψος 180.
    Περπατάω 10χλμ την μέρα,γυμνάζομαι και κολυμπώ,όμως πολύ δυσκολα χάνονται...
    Θαλεγα πάρε ένα να σου κάθεται κάπως στενό και μετά θα σου είναι λίγο πιο άνετο χωρίς πρόβλημα.
    Αν μπεις στην διαδικασία να το πουλήσεις,σίγουρα θα χάσεις τα μισά λεφτά.
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της Zodd
    Εγγραφή
    02/10/2009
    Μηνύματα
    22
    Θα συμφωνήσω με τον lospsi, ότι στα υφασμάτινα 7-8 κιλά δεν έχουν διαφορά. Παίζει ρόλο και ο σωματότυπος αλλά προσωπικά είχα την αντίθετη πορεία, αγόρασα μπουφαν στα ~72 και τώρα που είμαι ~81 δεν έχω κάποιο θέμα. Αν κινηθείς προς υφασμάτινα, κοίτα να έχει ιμάντες σύσφιξης σε χέρια (μπράτσο + πήχη) και στη μέση ώστε να το προσαρμόζεις ανάλογα όποτε χρειάζεται.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Επίσης να κάνουμε κάποια στιγμή και ένα μνημόσυνο για τα παντελόνια, μπλούζες και μπουφάν που αγοράζονται καθημερινά σε μικρότερο νούμερο γιατί "είμαι αποφασισμένος, σε 2 μήνες θα το φοράω άνετα" και αναπαύονται ειρηνικά σε κάποια ντουλάπα...

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Για το μπουφάν στα είπε ο karellen....

    Για πες πως τα έχασες τα κιλά; εγώ έχω 7-8 παραπανίσια μαζεμένα όλα στην κοιλιά (όλα όμως!)
    Έχω φόρμα αδύνατου και η μπάκα φαντάζει υπερπαράταιρη......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2022
    Μηνύματα
    32
    Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!
    Μάλλον κλείνω προς την άποψη του lospsi, καθώς είναι πιθανό να μην χάσω στους ώμους και στα χέρια, αλλά πιο πιθανό στην κοιλιά!
    Οπότε σκέφτομαι να πάρω ένα τσίμα-τσίμα και μέτα θα έχει λίγο αέρα, λολ!

    Τώρα όσον αφορά τα κίλα. Στους πιο πολλούς δεν θα αρέσει αυτό που θα ακούσουν! Αλλά αυτό που ακολουθώ είναι λίγο σκληροπυρινικό!
    Δεν γυμνάζομαι καθόλου και τα χάνω μόνο με διατροφή και χώρις φάρμακα! Εβδομαδιαία παρακολούθηση και πρόγραμμα απο επαγγελματία διατροφολόγο, καθόλου cheat meal τους πρότους 6 μήνες, καθόλoυ carbs, καθόλου ζάχαρη, καθόλου λάδι (μέχρι 2 κουταλιές της σούπας, την ημέρα). Το αποτέλεσμα είναι να πίνω απίστευτες ποσότητες νέρου (γιατί πέθαινα από την πείνα) και να κοιμάμε έχοντας καταναλώσει το πολύ 600-700 kcal ημερισίως.

    Δυστυχώς στο αδυνάτισμα είναι 80% η διατροφή και 20% η γυμναστική.

    Όλα με εντολή και πρόγραμμα διατροφολόγου!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2022
    Μηνύματα
    32
    Αα και δυστυχώς και εμένα η κοιλιά που είχα στα 110, υπάρχει και στα 82 απλά μικρότερη! Οπότε, φαντάζομε το γυμναστήριο για συσφιξη είναι μονόδρομος καθώς πολύ δέρμα έχει κρεμάσει.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Για το μπουφάν στα είπε ο karellen....

    Για πες πως τα έχασες τα κιλά; εγώ έχω 7-8 παραπανίσια μαζεμένα όλα στην κοιλιά (όλα όμως!)
    Έχω φόρμα αδύνατου και η μπάκα φαντάζει υπερπαράταιρη......
    H λύση είναι πάντα μια και οικουμενική.

    Το ράβουμε και χάνουμε
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2022
    Μηνύματα
    32
    By the way, κοιτάω λίγο τις επιλογές μου και από ότι βλέπω η Dainese που θέλω για D-Dry, Gore-Τex με ισοθερμική επένδυση πάει 350-400αρι.
    Ξέρετε κάποιο άλλο brand που να προσφέρει τα από πάνω με λιγότερα λεφτά?

  13. #13
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    έχω αυτό γεμάτα 10 χρόνια.φέτος θα το αλλάξω με το ίδιο.
    δεν είναι grore- tex αλλά ποτέ δεν έβαλε νερά και είναι πολύ ζεστό.
    https://www.alpinestars.com/products...32003976364090
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από malakas45 Προβολή μηνύματος
    By the way, κοιτάω λίγο τις επιλογές μου και από ότι βλέπω η Dainese που θέλω για D-Dry, Gore-Τex με ισοθερμική επένδυση πάει 350-400αρι.
    Ξέρετε κάποιο άλλο brand που να προσφέρει τα από πάνω με λιγότερα λεφτά?
    Nordcode, shima, seventy, ls2 είναι μερικές μάρκες που προσφέρουν αρκετά χαρακτηριστικά σε φθηνότερες τιμές.

  15. #15
    Στα μικρα νουμερα ,υπαρχει μεγαλυτερη διαφορα απο οτι στα μεγαλα .
    46αρι δηλ μπουφαν με 48αρι και 50 εχουν μεταξυ τους μικρες διαφορες σε σχεση με τα xl και xxl νουμερα .
    Σε αυτες τις περιπτωσεις ηπαρχουν και συχνες ανταλλαγες οπως επισης και η λυση τογ μεταχ/νου που μπορει να πουληθει με τη σειρα του για να αγοραστει το αλλο νουμερο.

    Brovo .Keep going !!

Παρόμοια θέματα

  1. Εξοπλισμος αναβατη: Τι εχετε;
    από Ταξιδευτής στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 26/12/2007, 15:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF