Σελίδα 2 από 28 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 412

Θέμα: Εσπρέσο και συμπάθεια...

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Με μια Jura ena micro 9 +100% arabica illy παω για καφε στις καφετεριες και δεν μπορω να πιω σκετο καφε.

    Ειμαι ανοιχτος βεβαια και σε αλλα χαρμανια ,αλλα οποτε το επιχειρησα ,το μετανιωσα.

    Πινω ενα 2πλο καθε πρωι να ανοιξει το ματι και ενα μονο λιγο πιο μετα... και δεν ξαναπινω αλλο καφε ολη μερα.
    Καλημέρα φίλε μου, οι υπερ-αυτόματες με ενσωματωμένο μύλο (διόρθωσε με αν μπερδεύω τη μηχανή σου με άλλη) είναι για εμένα η δεύτερη καλύτερη επιλογή για οικιακή χρήση.

    Παρόλα αυτά πιστεύω πως χωρίς ξεχωριστό μύλο έχεις αρκετούς περιορισμούς και μειώνεται η δημιουργικότητα. Δεν μπορείς να "παίξεις" δηλαδή και να φέρεις έναν καφέ απόλυτα στα μέτρα σου. Δεν είχα ποτέ τέτοια μηχανή αλλά νομίζω ότι ο καφές που αγαπάς θα έβγαινε ακόμα καλύτερος με μία ημιαυτόματη και ελάχιστο πειραματισμό. Εννοείται ότι το αποτέλεσμα που παίρνεις ήδη είναι πολύ καλό και δεν έχει καμία σχέση με αυτόματες μηχανές pod, κάψουλας κλπ για να μην παρεξηγηθώ.

    Αν δεν θέλεις να δοκιμάσεις μονοποικιλιακό (που προφανώς δεν είναι χαρμάνι) και σου αρέσει τόσο ο Illy, θα σου πρότεινα τον Buondi Craft Pure Arabica: https://www.coffees.gr/buondi-craft-pure-arabica-1000g/

    Εγώ πάντως καφέ χωρίς ημερομηνία ψησίματος δεν αγοράζω πλέον, αν είναι λιγότερο από δύο εβδομάδων τον αφήνω στο σακουλάκι με τη βαλβίδα να κάνει το degassing του και μετά είναι έτοιμος να τα δώσει όλα!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NickBel Προβολή μηνύματος
    Παναγία μου, τι τουμπανοκαφέδες είναι αυτοί βραδιάτικα ;

    Ευτυχώς χορταίνεις και μόνο που τους βλέπεις.
    Ελπίζω να "χόρτασες" κανονικά σήμερα το πρωί

  3. #18
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    δεν φτιαχνω,αλλα πινω μονιμα εσπρεσο σκετο χειμωνα καλοκαιρι....
    ωραιο θεμα...θα μαθουμε πραγματα
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Έχω στο μαγαζί χρόνια αυτή την εσπρεσσιέρα της IZZY.Καφέ αγοράζω χύμα από ένα καφεκοπτείο εδώ κοντά 250 γρ. κάθε φορά για να είναι φρέσκος και τον φυλάω σε ένα τσίγκινο κουτί από γαλλικό.Ζάχαρη μόνο καστανή.Το χειμώνα καπουτσίνο και το καλοκαίρι φρέντο εσπρέσσο.
    Επειδή όμως δεν μπορώ να πετύχω το αφρόγαλα του καπουτσίνο (η μηχανούλα δεν έχει τα απαραίτητα bar ή εγώ είμαι κουλός),χτυπάω πρώτα στο σέικερ το κρύο γάλα και όταν γίνει κρέμα το ζεσταίνω με το ακροφύσιο του ατμού και ο καφές μου πλέον έχει φτάσει στο επίπεδο του αγοραστού!
    Καλημέρα αγαπητέ!

    Θα αρχίσω λέγοντας εντελώς φιλικά, ότι με αλεσμένο καφέ δουλειά σωστή δε γίνεται. Ό,τι και να κάνουμε ο καφές μετά την άλεση οξειδώνεται και χάνει τη μαγεία του.

    Μη με παρεξηγείς αλλά η διαφορά μεταξύ φρεσκοαλεσμένου καφέ, όποιος καφές και να είναι, και προαλεσμένου είναι τόσο χαώδης που η ύπαρξη μύλου είναι απολύτως απαραίτητη και προχωράμε από εκεί.

    Ο καφές που πίνεις είναι σίγουρα καλύτερος από στιγμιαίους και άλλες μεθόδους αλλά με έναν μύλο και μία entry level ημιαυτόματη μηχανή θα πας σε άλλο επίπεδο από την πρώτη κιόλας χρήση!

    Για τη ζάχαρη επιμένω να δοκιμάσεις τη μαύρη και αν δε σου αρέσει γίνεται και κέικ συνοδευτικό

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    δεν φτιαχνω,αλλα πινω μονιμα εσπρεσο σκετο χειμωνα καλοκαιρι....
    ωραιο θεμα...θα μαθουμε πραγματα

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chris_symphony Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι ειδικός στο αφρόγαλο, αλλά έχω δει κ σε καφέ να το κάνουν με τον ίδιο τρόπο..
    Παιδιά είναι καθαρά θέμα εξάσκησης, στη δική μου αν προσέξατε έχω αφήσει το μισό πλαστικό βοηθητικό γιατί το μεταλλικό μέρος είναι πολύ κοντό.

    Βγάζω κανονικό, σφιχτό και microfoam αφρόγαλο χωρίς πρόβλημα.

    Αν δεν έχετε ήδη, πάρτε μία μεσαία γαλατιέρα και βάζετέ την στην κατάψυξη μετά το πλύσιμο για την επόμενη χρήση.

  7. #22
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα αγαπητέ!

    Θα αρχίσω λέγοντας εντελώς φιλικά, ότι με αλεσμένο καφέ δουλειά σωστή δε γίνεται. Ό,τι και να κάνουμε ο καφές μετά την άλεση οξειδώνεται και χάνει τη μαγεία του.

    Μη με παρεξηγείς αλλά η διαφορά μεταξύ φρεσκοαλεσμένου καφέ, όποιος καφές και να είναι, και προαλεσμένου είναι τόσο χαώδης που η ύπαρξη μύλου είναι απολύτως απαραίτητη και προχωράμε από εκεί.

    Ο καφές που πίνεις είναι σίγουρα καλύτερος από στιγμιαίους και άλλες μεθόδους αλλά με έναν μύλο και μία entry level ημιαυτόματη μηχανή θα πας σε άλλο επίπεδο από την πρώτη κιόλας χρήση!

    Για τη ζάχαρη επιμένω να δοκιμάσεις τη μαύρη και αν δε σου αρέσει γίνεται και κέικ συνοδευτικό
    Φυσικά και δεν σε παρεξηγώ,είναι σωστές οι παρατηρήσεις σου!
    Μύλο,για να είμαι ειλικρινής έχω έναν του χεριού,σαν μεγάλο ποτήρι περίπου,από το Λιντλ(?) αλλά δεν ξέρω πόσο να αλέσω τους κόκκους,αυτό όσο το δουλεύεις τόσο τον κονιορτοποιεί.Θα ψάξω να αγοράσω έναν στάνταρ.

    Για τη ζάχαρη την ίδια λέμε! Η καστανή είναι ό,τι καλύτερο εν αντιθέσει με την άσπρη που έχει καταντήσει γλυκερή εδώ και χρόνια.

  8. #23
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Φυσικά και δεν σε παρεξηγώ,είναι σωστές οι παρατηρήσεις σου!
    Μύλο,για να είμαι ειλικρινής έχω έναν του χεριού,σαν μεγάλο ποτήρι περίπου,από το Λιντλ(?) αλλά δεν ξέρω πόσο να αλέσω τους κόκκους,αυτό όσο το δουλεύεις τόσο τον κονιορτοποιεί.Θα ψάξω να αγοράσω έναν στάνταρ.

    Για τη ζάχαρη την ίδια λέμε! Η καστανή είναι ό,τι καλύτερο εν αντιθέσει με την άσπρη που έχει καταντήσει γλυκερή εδώ και χρόνια.
    spam on:

    εχετε καταντήσει κουραστικοί...Την ζάχαρη την βρίσκετε γλυκερή και θέλετε άγλυκη, τα μηχανάκια τα θέλετε 150 κιλά με 120 άλογα....σε λίγο θα θέλετε και καφέ χωρίς καφεΐνη ( για να είμαι και στο θέμα...) )

    spam off.

    2 χρόνια Flocafe, 6 μηνες Starbucks, έχω κάνει άπειρες καφεδογευσιγνωσίες...(ασχετο που το εριξα στο νερό της φωτιάς μετά...(βλέπε : ουίσκυ..))
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Φυσικά και δεν σε παρεξηγώ,είναι σωστές οι παρατηρήσεις σου!
    Μύλο,για να είμαι ειλικρινής έχω έναν του χεριού,σαν μεγάλο ποτήρι περίπου,από το Λιντλ(?) αλλά δεν ξέρω πόσο να αλέσω τους κόκκους,αυτό όσο το δουλεύεις τόσο τον κονιορτοποιεί.Θα ψάξω να αγοράσω έναν στάνταρ.

    Για τη ζάχαρη την ίδια λέμε! Η καστανή είναι ό,τι καλύτερο εν αντιθέσει με την άσπρη που έχει καταντήσει γλυκερή εδώ και χρόνια.
    Προσοχή, για εσπρέσο ο μύλος πρέπει να έχει κωνικά μαχαίρια και όχι λεπίδες που έχουν συνήθως οι χειροκίνητοι αλλά και κάποιοι ηλεκτρικοί.

    Οι λεπίδες κάνουν για πιο χοντρό κόψιμο, πχ. για καφέ φίλτρου, coffee presses κλπ.

    Επειδή δεν μπορώ να διακρίνω, η καστανή ζάχαρη είναι σαν τη λευκή (grannulated) αλλά με ελαφρύ καστανό χρώμα, η μαύρη σαν αυτή που έχω στο βάζο της φωτό έχει υγρασία, διαφάνεια, βαθύ μελί χρώμα και κολλάει ελαφρώς στο κουτάλι.

  10. #25
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chris_symphony Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι ειδικός στο αφρόγαλο, αλλά έχω δει κ σε καφέ να το κάνουν με τον ίδιο τρόπο..
    Και στα πλοία της ΑΝΕΚ

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2019
    Μηνύματα
    28
    [QUOTE=Tsber;3148334]Προσοχή, για εσπρέσο ο μύλος πρέπει να έχει κωνικά μαχαίρια και όχι λεπίδες που έχουν συνήθως οι χειροκίνητοι αλλά και κάποιοι ηλεκτρικοί.

    Οι λεπίδες κάνουν για πιο χοντρό κόψιμο, πχ. για καφέ φίλτρου, coffee presses κλπ.


    Να κάνω μια μικρή διόρθωση, υπάρχουν και επίπεδα μαχαίρια. Τα κωνικά (που είναι τα ποιο γνωστά) "στρογγυλεύουν" τις γεύσεις και αναδεικνύουν χλυκύτητες. Τα επίπεδα (φοράνε συνήθως πανάκριβοι μύλοι σαν αυτούς που βλέπουμε στα καφέ) βγάζουν ποιο εύκολα το προφίλ του καφέ. Ουσιαστικά τα μαχαίρια δεν κόβουν τον καφέ αλλά τον συνθλίβουν (όσο ακριβότεροι τόσο με μεγαλύτερη ακρίβεια), περίπου σαν τις μυλόπετρες.

    Οι λεπίδες κάνουν για να ψιλοκόψεις κρεμυδάκια, όχι για καφέ.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    [QUOTE=geagelak;3148339]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Προσοχή, για εσπρέσο ο μύλος πρέπει να έχει κωνικά μαχαίρια και όχι λεπίδες που έχουν συνήθως οι χειροκίνητοι αλλά και κάποιοι ηλεκτρικοί.

    Οι λεπίδες κάνουν για πιο χοντρό κόψιμο, πχ. για καφέ φίλτρου, coffee presses κλπ.


    Να κάνω μια μικρή διόρθωση, υπάρχουν και επίπεδα μαχαίρια. Τα κωνικά (που είναι τα ποιο γνωστά) "στρογγυλεύουν" τις γεύσεις και αναδεικνύουν χλυκύτητες. Τα επίπεδα (φοράνε συνήθως πανάκριβοι μύλοι σαν αυτούς που βλέπουμε στα καφέ) βγάζουν ποιο εύκολα το προφίλ του καφέ. Ουσιαστικά τα μαχαίρια δεν κόβουν τον καφέ αλλά τον συνθλίβουν (όσο ακριβότεροι τόσο με μεγαλύτερη ακρίβεια), περίπου σαν τις μυλόπετρες.

    Οι λεπίδες κάνουν για να ψιλοκόψεις κρεμυδάκια, όχι για καφέ.
    Πολύ ενδιαφέρον, δεν το ήξερα αυτό αν και το υποψιαζόμουν με τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή

    Μήπως ξέρεις κανένα μύλο μη επαγγελματικό, με επίπεδα μαχαίρια σε λογική τιμή;

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    959
    Άντε να βάλω και εγώ το setup μου...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	coffee.jpg 
Προβολές:	207 
Μέγεθος:	88,6 KB 
ID:	439440

    Izzo Alex Duetto (V2)
    Mazzer Super Jolly


    Ελπίζω μεσα στο ΣΚ να βρώ λίγο χρόνο και να γράψω για το πώς βρίσκουμε τις ρυθμίσεις μας, ανάλογα με τη γεύση που βγαίνει απο το καφέ.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2019
    Μηνύματα
    28
    Από τους γνωστότερους και πολύ αξιόλογους είναι ο Compak k3
    https://www.baristatools.gr/el/-/124...SAAEgK3hPD_BwE

    επίσης ο Mazzer Super Jolly του παιδιού από πάνω έχει επίπεδα μαχαίρια.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Άντε να βάλω και εγώ το setup μου...

    Izzo Alex Duetto (V2)
    Mazzer Super Jolly


    Ελπίζω μεσα στο ΣΚ να βρώ λίγο χρόνο και να γράψω για το πώς βρίσκουμε τις ρυθμίσεις μας, ανάλογα με τη γεύση που βγαίνει απο το καφέ.
    Πανέμορφο το σετάκι και πολύ ποιοτικό, όνειρο για οικιακή χρήση!

    Να χαίρεσαι καφεδάρες

Σελίδα 2 από 28 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τσάϊ και Συμπάθεια
    από Alchimistis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2018, 00:01
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2014, 10:05
  3. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 16:41
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 12:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF