Σελίδα 9 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 434

Θέμα: Εσπρέσο και συμπάθεια...

  1. #121
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2018
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Όντως, γενικά πάντως νομίζω ότι τα βήματα της κατανομής και του πατήματος είναι υπερεκτιμημένα, ειδικά όταν μιλάμε για entry level εξοπλισμό με περιορισμένες σχετικά δυνατότητες.

    Ένα χτύπημα στον πάγκο, ένα γρήγορο leveling με το δάχτυλο κυκλικά και ένα ποιοτικό τάμπερ για να κάνεις τη δουλειά σου άνετα και ευχάριστα για εμένα αρκεί, για αυτό και άλλαξα χρήση στο συρματάκι.
    Το tamping (ανάλογο του "σφιξίματος") και το ανακάτεμα για να μην γρομπαλιάζει ο αλεσμένος καφές (ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει) παίζουν ρόλο ανεξάρτητα της μηχανής (με και χωρίς εισαγωγικά)
    Τελευταία τροποποίηση από Pan; 03/12/2022 στις 14:55.

  2. #122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan Προβολή μηνύματος
    Το tamping (ανάλογο του "σφιξίματος") και το ανακάτεμα για να μην γρομπαλιάζει ο αλεσμένος καφές (ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει) παίζουν ρόλο ανεξάρτητα της μηχανής (με και χωρίς εισαγωγικά)
    Αυτό είπα κι εγώ και για αυτό κάνω τα συγκεκριμένα βήματα ενώ έχω entry level εξοπλισμό.

    Αυτό που εννοώ είναι ότι δεν είναι σωστή τακτική να πας να "σώσεις", για παράδειγμα, μία εκχύλιση πατώντας σαν τρελός τον καφέ με όλη σου τη δύναμη με το τάμπερ (το έχω δει να συμβαίνει).

  3. #123
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2018
    Μηνύματα
    25
    Παίζουν το ρόλο τους ανεξαρτήτως μηχανής, ενοείται οτι δεν κάνουν μια μηχανή καλύτερη αλλά αν δεν τα κάνεις σωστά δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις και σε μια πολύ καλή μηχανή...

  4. #124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan Προβολή μηνύματος
    Παίζουν το ρόλο τους ανεξαρτήτως μηχανής, ενοείται οτι δεν κάνουν μια μηχανή καλύτερη αλλά αν δεν τα κάνεις σωστά δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις και σε μια πολύ καλή μηχανή...
    Και πάλι, χαίρομαι που συμφωνούμε, δεν είπα ότι δεν παίζουν ρόλο ή ότι είναι άχρηστα.

  5. #125
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2018
    Μηνύματα
    25
    ... ε, τότε συμφωνούμε.

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Νέα παραγγελία σήμερα, για να βγει η χρονιά

    Για εσπρέσο Granitos De Ortiz Esperanza - Costa Rica:

    https://cafetaf.gr/shop/coffee/singl...osta-rica.html

    Με μέθοδο επεξεργασίας black honey, χαρακτηριστική της περιοχής:

    https://perfectdailygrind.com/2017/0...he-difference/


    Και για καπουτσίνο και λοιπά γιορτινά ροφήματα, Competition Espresso Blend:

    https://cafetaf.gr/shop/coffee/espre...sso-blend.html


    Εξαιρετικό χαρμάνι arabica που παρά την ονομασία δίνει απίθανα αποτελέσματα σε παράγωγα ροφήματα λόγω έντασης και δυναμικής

    Τον προτιμώ χρόνια τώρα και δεν έχω καν δοκιμάσει το αντίστοιχο χαρμάνι Rosebud γιατί με καλύπτει απόλυτα. Σε καπουτσίνο ή flat white αναδεικνύονται υπέροχα και έντονα αρώματα σοκολάτας και μπισκότου που "ακούγονται" δυνατά και σε συνδυασμό με γιορτινού τύπου ροφήματα με κακάο, κανέλα κλπ.

  7. #127
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2019
    Μηνύματα
    28
    Ωραίες επιλογές!!!
    Το αρνητικό γεγονός πάντως είναι ότι οι τιμές έχουν αυξηθεί τα τελευταία δύο χρόνια τουλάχιστον 30%!! (Ο Granitos De Oriz κόστιζε περίπου 7,5€).
    Επίσης και ο Ταλούμης (taf) στάματησε να αναγράφει το Roast Date στη συσκευασία, που σημαίναι ότι ουσιαστικά δεν ξέρεις πότε ψήθηκε ο καφές που ακριβοπληρώνεις. Μπορεί να τον έχει στην αποθήκη του 1-2-3 μήνες. Χωρίς να ξέρω το λόγο κυκλοφορεί πλέον φουλ μπαγιατίλα στην πιάτσα και θέλει πολύ αγώνα να βρεις αξιόλογους φρέσκους καφέδες.

  8. #128
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geagelak Προβολή μηνύματος
    Ωραίες επιλογές!!!
    Το αρνητικό γεγονός πάντως είναι ότι οι τιμές έχουν αυξηθεί τα τελευταία δύο χρόνια τουλάχιστον 30%!! (Ο Granitos De Oriz κόστιζε περίπου 7,5€).
    Επίσης και ο Ταλούμης (taf) στάματησε να αναγράφει το Roast Date στη συσκευασία, που σημαίναι ότι ουσιαστικά δεν ξέρεις πότε ψήθηκε ο καφές που ακριβοπληρώνεις. Μπορεί να τον έχει στην αποθήκη του 1-2-3 μήνες. Χωρίς να ξέρω το λόγο κυκλοφορεί πλέον φουλ μπαγιατίλα στην πιάτσα και θέλει πολύ αγώνα να βρεις αξιόλογους φρέσκους καφέδες.
    Οι τιμές έχουν όντως ανέβει αρκετά αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω παραλάβει καφέ από τον Ταλούμη χωρίς Roast Date. Αυτός είναι και ένας σημαντικός λόγος που τον προτιμώ. Αν δεις στην πρώτη σελίδα του θέματος έχω βάλει φωτό του Organic Peru που παρέλαβα πριν μερικές εβδομάδες με ημερομηνία ψησίματος και μάλιστα μόλις δύο εβδομάδων. Δεν έχω κάποια σχέση με τον συγκεκριμένο έμπορο εννοείται, απλώς γράφω για τους καφέδες που προτιμώ.

  9. #129
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Ο καφές που κλείνεται σε δοχείο αεροστεγός μετά το καβούρδισμα είναι οκ ή μπαγιατεύει και αυτός;
    πως διακρίνω ότι έχει μπαγιατέψει ο καφές;

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ο καφές που κλείνεται σε δοχείο αεροστεγός μετά το καβούρδισμα είναι οκ ή μπαγιατεύει και αυτός;
    πως διακρίνω ότι έχει μπαγιατέψει ο καφές;
    Η καταλληλότερη συσκευασία, μαλακή ή σκληρή, φέρει βαλβίδα μονής κατεύθυνσης. Η Taf στέλνει τον καφέ σε μαλακή συσκευασία με βαλβίδα.

    Με το δοχείο CoffeeGator στην πρώτη σελίδα υπάρχει επιλογή ανταλλακτικής βαλβίδας για καφέ σε κόκκους.

    Γενικά ο καφές μετά το ψήσιμο θέλει τουλάχιστον δύο εβδομάδες "ξεκούραση" (degassing) ώστε να είναι έτοιμος να αποδώσει τα μέγιστα, μία περίοδος που κρατάει το πολύ τρεις εβδομάδες αν μιλάμε για καφέδες με ιδιαίτερα λεπτεπίλεπτα προφίλ. Όσο περνάει ο καιρός πέφτει και η απόδοση του καφέ και μένουν σταδιακά μόνο τα πολύ βασικά χαρακτηριστικά του.

    Ο πολυκαιρισμένος καφές δεν έχει "ζωντάνια" στην όψη και στο άρωμα και το αποτέλεσμα που δίνει είναι φλατ, αδιάφορο και χωρίς εκλάμψεις.

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Όπως είπε και ο Παντελής απο πάνω, ο καφές οξειδώνεται μετά το καβούρδισμα.

    Στη πραγματικότητα, αυτό που συμβαίνει είναι οτι τα υγρά που υπάρχουν μέσα στο κόκκο του καφέ, αντιδρούν με το οξυγόνο του αέρα και μετατρέπονται σε αέριο. Τις πρώτες μέρες μετά το καβούρδισμα, αυτή η διαδικασία είναι επιθυμητή, ωστε να "ξεκουραστεί" ο καφές. Οι μονόδρομες βαλβίδες μπαίνουν για αυτό το λόγο, για να επιτρέπουν τον αέρα που παράγεται απο την αντίδραση των υγρών του καφέ με το οξυγόνο να βγεί έξω απο τη σακούλα, χωρίς να επιτρέπουν στον εξωτερικό αέρα να περάσει μέσα. Αν δεν υπάρχει βαλβίδα, η σακούλα θα σκάσει.
    Αν δεν υπάρχει βαλβίδα και η σακούλα δε σκάει, τότε ο καφές ήταν ήδη πολικαιρισμένος, πριν συσκευαστεί.
    Το ίδιο ισχύει και για τις σκληρές συσκευασίες, είτε ο καφές είναι σε κόκκους είτε σε σκόνη.

    Κατα το καβούρδισμα, ο κόκκος του καφέ "ραγίζει" και δίνει τη δυνατότητα στον αέρα να εισχωρήσει μέσα του, οπότε και ξεκινάει η διαδικασία της οξείδωσης. Πριν το καβούρδισμα δεν υπάρχουν ρωγμές, οπότε τα υγρά είναι ασφαλώς κλεισμένα μέσα στο κόκκο.

    Προφανώς λοιπόν, μετά το κόψιμο του καφέ (εννοώ μετά το μύλο), τα υγρά είναι πλήρως εκτεθειμένα στον αέρα και η οξείδωση γίνεται πάρα πολύ γρήγορα (άν όχι σε λεπτά, σε ώρες). Σε αντίθεση, ο καφές σε κόκκους, χάνει τα αρώματά του μετά απο μερικές εβδομάδες (2 ή 3 μετά την ξεκούραση), αν είναι κλεισμένος σε σωστό δοχείο.

  12. #132
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2019
    Μηνύματα
    28
    Ωραία!! Λάθος μου τότε. Εγώ εδώ Κρήτη αγοράζω από τον αντιπρόσωπό του που έχει καφετέριες και την τελευταία φορά που κοίταξα τους καφέδες στο ράφι μου φάνηκε ότι δεν είχε Roast date.

    (η απάντηση απευθύνεται στον Tsber για τους καφέδες του Taf.

  13. #133
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Όπως είπε και ο Παντελής απο πάνω, ο καφές οξειδώνεται μετά το καβούρδισμα.

    Στη πραγματικότητα, αυτό που συμβαίνει είναι οτι τα υγρά που υπάρχουν μέσα στο κόκκο του καφέ, αντιδρούν με το οξυγόνο του αέρα και μετατρέπονται σε αέριο. Τις πρώτες μέρες μετά το καβούρδισμα, αυτή η διαδικασία είναι επιθυμητή, ωστε να "ξεκουραστεί" ο καφές. Οι μονόδρομες βαλβίδες μπαίνουν για αυτό το λόγο, για να επιτρέπουν τον αέρα που παράγεται απο την αντίδραση των υγρών του καφέ με το οξυγόνο να βγεί έξω απο τη σακούλα, χωρίς να επιτρέπουν στον εξωτερικό αέρα να περάσει μέσα. Αν δεν υπάρχει βαλβίδα, η σακούλα θα σκάσει.
    Αν δεν υπάρχει βαλβίδα και η σακούλα δε σκάει, τότε ο καφές ήταν ήδη πολικαιρισμένος, πριν συσκευαστεί.
    Το ίδιο ισχύει και για τις σκληρές συσκευασίες, είτε ο καφές είναι σε κόκκους είτε σε σκόνη.

    Κατα το καβούρδισμα, ο κόκκος του καφέ "ραγίζει" και δίνει τη δυνατότητα στον αέρα να εισχωρήσει μέσα του, οπότε και ξεκινάει η διαδικασία της οξείδωσης. Πριν το καβούρδισμα δεν υπάρχουν ρωγμές, οπότε τα υγρά είναι ασφαλώς κλεισμένα μέσα στο κόκκο.

    Προφανώς λοιπόν, μετά το κόψιμο του καφέ (εννοώ μετά το μύλο), τα υγρά είναι πλήρως εκτεθειμένα στον αέρα και η οξείδωση γίνεται πάρα πολύ γρήγορα (άν όχι σε λεπτά, σε ώρες). Σε αντίθεση, ο καφές σε κόκκους, χάνει τα αρώματά του μετά απο μερικές εβδομάδες (2 ή 3 μετά την ξεκούραση), αν είναι κλεισμένος σε σωστό δοχείο.
    Εξαιρετική η ανάλυση

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geagelak Προβολή μηνύματος
    Ωραία!! Λάθος μου τότε. Εγώ εδώ Κρήτη αγοράζω από τον αντιπρόσωπό του που έχει καφετέριες και την τελευταία φορά που κοίταξα τους καφέδες στο ράφι μου φάνηκε ότι δεν είχε Roast date.

    (η απάντηση απευθύνεται στον Tsber για τους καφέδες του Taf.

  15. #135
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Όπως καταλάβατε λοιπόν, ο καλός καφές είναι σαν το καλό δίχρονο - θέλει βαλβίδα reed

Σελίδα 9 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τσάϊ και Συμπάθεια
    από Alchimistis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2018, 23:01
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2014, 09:05
  3. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 15:41
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 11:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF