Σελίδα 29 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 19242526272829
Προβολή αποτελεσμάτων 421 έως 434 από 434

Θέμα: Εσπρέσο και συμπάθεια...

  1. #421
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Χάρη αν η μηχανή μπουκώνει και δεν τρέχει ή απλά στάζει, άλεσε πιο χοντρά και βάλει λιγότερη ποσότητα στο καλαθάκι.

    Αν έχεις ροή αλλά είναι πολύ χαμηλή ή πολύ έντονη, παίξε με τις παραπάνω παραμέτρους ώσπου να πετύχεις το mousetail, δηλαδή ροή μαύρη και λεπτή αλλά ομαλή στην αρχή και έπειτα πιο παχιά και χρυσαφιά με ροή σαν μέλι.

    Άσε τα χρονόμετρα μέχρι να πετύχεις αυτό και μετά κανονίζεις τις οξύτητες και λοιπά χαρακτηριστικά με μικρορυθμίσεις.

    Έχε υπόψιν ότι όποτε αλλάζεις ρύθμιση στον μύλο θα βλέπεις πλήρες αποτέλεσμα μετά από τρεις καφέδες λόγω retention!

    Μόλις πέτυχεις το mousetail οι ρυθμίσεις για παρόμοιους καφέδες δεν θα διαφέρουν δραματικά.
    H ροή είναι μια χαρά, δεν έχω προσέξει αν πετυχαίνω το mousetail, αλλα θα το δώ.
    το πρόβλημα είναι η οξύτητα.

  2. #422
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Άμα έχει ρύθμιση θερμοκρασίας, ανέβασε τη.
    Άν τα ml που σου βγαίνουν στα 30 δευτερα, είναι λίγα, τότε απλά μείωσε την ποσότητα του καφέ που εκχειλίζεις.
    Αλλιώς κόψε πιο χοντρά και αύξησε τη ποσότητα του καφέ.

    (δεν ξέρω τι μπορείς να παραμετροποιήσεις στη μηχανή σου...)

    Η ξινίλα προκαλείται απο 2 λόγους. Ή απο χαμηλή θερμοκρασία νερού ή απο υποεκχείλιση, δηλαδή, οι κόκκοι του καφέ δεν προλαβαίνουν να βγάλουν όλα τα αρώματά τους.
    Άρα
    Ή μειώνουμε την ποσότητα του καφέ στο puck (αναλογα τα ml ανα 30 sec που μας βγαίνουν)
    ή κόβουμε πιο χοντρά και ρυθμίζουμε τη ποσότητα του καφέ ωστε να έχουμε τα ίδια ml στον ίδιο χρόνο,
    ή ανεβάζουμε τη θερμοκρασία
    ή και τα 2.


    Μπορείς να παίξεις σε χρόνο απο 25 μέχρι 35 sec.

  3. #423
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Άμα έχει ρύθμιση θερμοκρασίας, ανέβασε τη.
    Άν τα ml που σου βγαίνουν στα 30 δευτερα, είναι λίγα, τότε απλά μείωσε την ποσότητα του καφέ που εκχειλίζεις.
    Αλλιώς κόψε πιο χοντρά και αύξησε τη ποσότητα του καφέ.

    (δεν ξέρω τι μπορείς να παραμετροποιήσεις στη μηχανή σου...)

    Η ξινίλα προκαλείται απο 2 λόγους. Ή απο χαμηλή θερμοκρασία νερού ή απο υποεκχείλιση, δηλαδή, οι κόκκοι του καφέ δεν προλαβαίνουν να βγάλουν όλα τα αρώματά τους.
    Άρα
    Ή μειώνουμε την ποσότητα του καφέ στο puck (αναλογα τα ml ανα 30 sec που μας βγαίνουν)
    ή κόβουμε πιο χοντρά και ρυθμίζουμε τη ποσότητα του καφέ ωστε να έχουμε τα ίδια ml στον ίδιο χρόνο,
    ή ανεβάζουμε τη θερμοκρασία
    ή και τα 2.


    Μπορείς να παίξεις σε χρόνο απο 25 μέχρι 35 sec.
    οκ, θα ανεβάσω τη θερμοκρασία και θα επανέλθω

  4. #424
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Αμα έχει θερμόμετρο και βλέπεις το τι θερμοκρασία έχεις, πες το.
    Όλοι οι καφέδες παίζουν απο 86 μέχρι 93-94 max.

    Αν είσαι τώρα στους 86, έχει νόημα να ανεβάσεις. άν είσαι όμως στους 92 ξέρω γώ, με 1-2 βαθμούς πάνω δεν θα δείς τρελή διαφορά.




    Γενικά πάντως, κατα τη γνώμη μου, όταν παίρνεις έναν νέο καφέ, δεν φτάνουν τα 200 ή τα 250 mg. Χρειάζεται τουλάχιστον μισό κιλό για να προλάβεις να στήσεις τη μηχανή.
    Τα πρώτα 250 με 300mg φεύγουν εύκολα στις δοκιμές, ειδικά όταν η μηχανή σου είναι μακρυά απο το ιδανικό...
    Φαντάσου κιόλας, όπως είπε και ο Παντελής πρίν, οτι όταν αλλάζεις το πάχος του καφέ, θέλει μερικές εκχειλίσεις για να φύγει το παλιό κόψιμο και να έρθει το καινούριο...


    Στα υπόψιν, τις αλλαγές στο κόψιμο τις κάνουμε σιγά σιγά. Δεν κάνουμε απότομα μεγάλες αλλαγές.

  5. #425
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Γενικά πάντως, κατα τη γνώμη μου, όταν παίρνεις έναν νέο καφέ, δεν φτάνουν τα 200 ή τα 250 mg. Χρειάζεται τουλάχιστον μισό κιλό για να προλάβεις να στήσεις τη μηχανή.
    Τα πρώτα 250 με 300mg φεύγουν εύκολα στις δοκιμές, ειδικά όταν η μηχανή σου είναι μακρυά απο το ιδανικό...
    Φαντάσου κιόλας, όπως είπε και ο Παντελής πρίν, οτι όταν αλλάζεις το πάχος του καφέ, θέλει μερικές εκχειλίσεις για να φύγει το παλιό κόψιμο και να έρθει το καινούριο...
    Ωραίες πληροφορίες γενικά Ανδρέα, αυτό που λες με την ποσότητα καφέ ισχύει πιο πολύ στην αρχή και όταν δεν είσαι συνηθισμένος στο calibration, μετά η ρύθμιση για τους νέους καφέδες γίνεται πολύ πιο εύκολα γιατί έχεις ένα σημείο αναφοράς.

  6. #426
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Σαφώς και όταν έχεις μάθει καλά τον εξοπλισμό σου κάνεις πολύ γρηγορότερα.

    Εμένα παρόλα αυτά που ξέρω τον εξοπλισμό μου άριστα και έχω μία Χ εμπειρία ωστε απο τη γεύση να μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω στη μηχανή, 250mg ενός νέου καφέ, μου βγάζουν στη καλύτερη 3-4 2πλούς εσπρέσο στην "περίπου" σωστή ρύθμιση.
    Στη χειρότερη δεν φτάνουν τα 250mg
    fine tuning κάνω πάντα στο 2ο 250άρι.

    Για αυτό έχω να αλλάξω καφέ 100 χρόνια...


    Edit

    Πάντως, πάντα παίζω με τις ρυθμίσεις. Ακόμα και να βρώ κάτι που να μου αρέσει, θα κάνω πάντα δοκιμή και με τελείως διαφορετικές ρυθμίσεις.
    Μου έχει τύχει πχ ένας καφές που ήταν απλά ωραίος σε ένα Χ πακέτο ρυθμίσεων, να γίνει εξαιρετικός με ένα τελείως διαφορετικό..

    Πχ (δεν θυμάμαι σε ποιον καφέ), είχα αρχικά 88 βαθμούς με 18gr καφέ κομμένο ωστε να μου βγάζει εκχύλιση στα 30sec και έκανα αλλαγή σε 21gr, στους 92 βαθμούς με εκχύλιση στα 35sec και είδα το φώς το αληθινό...

    Φαντάσου οτι παλιά, άλλαζα και σαν μεταβλητή ακόμα και το με πόση πίεση πάταγα τον καφέ...
    Το πρόβλημα είναι οτι δεν είχα δυναμόμετρο, οπότε μετά δεν θυμόμουν πόση δύναμη είχα βάλει σε κάθε καφέ...
    Τελευταία τροποποίηση από Volpad; 01/04/2024 στις 13:19.

  7. #427
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Σαφώς και όταν έχεις μάθει καλά τον εξοπλισμό σου κάνεις πολύ γρηγορότερα.

    Εμένα παρόλα αυτά που ξέρω τον εξοπλισμό μου άριστα και έχω μία Χ εμπειρία ωστε απο τη γεύση να μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω στη μηχανή, 250mg ενός νέου καφέ, μου βγάζουν στη καλύτερη 3-4 2πλούς εσπρέσο στην "περίπου" σωστή ρύθμιση.
    Στη χειρότερη δεν φτάνουν τα 250mg
    fine tuning κάνω πάντα στο 2ο 250άρι.

    Για αυτό έχω να αλλάξω καφέ 100 χρόνια...


    Edit

    Πάντως, πάντα παίζω με τις ρυθμίσεις. Ακόμα και να βρώ κάτι που να μου αρέσει, θα κάνω πάντα δοκιμή και με τελείως διαφορετικές ρυθμίσεις.
    Μου έχει τύχει πχ ένας καφές που ήταν απλά ωραίος σε ένα Χ πακέτο ρυθμίσεων, να γίνει εξαιρετικός με ένα τελείως διαφορετικό..

    Πχ (δεν θυμάμαι σε ποιον καφέ), είχα αρχικά 88 βαθμούς με 18gr καφέ κομμένο ωστε να μου βγάζει εκχύλιση στα 30sec και έκανα αλλαγή σε 21gr, στους 92 βαθμούς με εκχύλιση στα 35sec και είδα το φώς το αληθινό...

    Φαντάσου οτι παλιά, άλλαζα και σαν μεταβλητή ακόμα και το με πόση πίεση πάταγα τον καφέ...
    Το πρόβλημα είναι οτι δεν είχα δυναμόμετρο, οπότε μετά δεν θυμόμουν πόση δύναμη είχα βάλει σε κάθε καφέ...
    Σε έναν ιδανικό κόσμο θα είχα έναν κορυφαίο zero retention μύλο και ξεχωριστές συσκευασίες των 125γρ

    Ας βγάλει ο Χάρης με το καλό ένα φλυτζάνι γλυκόπιοτο και ισορροπημένο χωρίς εξάρσεις στην οξύτητα για αρχή, είμαι σίγουρος ότι με λίγο πειραματισμό θα τα καταφέρει!

  8. #428
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Σε έναν ιδανικό κόσμο θα είχα έναν κορυφαίο zero retention μύλο και ξεχωριστές συσκευασίες των 125γρ

    Ας βγάλει ο Χάρης με το καλό ένα φλυτζάνι γλυκόπιοτο και ισορροπημένο χωρίς εξάρσεις στην οξύτητα για αρχή, είμαι σίγουρος ότι με λίγο πειραματισμό θα τα καταφέρει!
    Σε έναν ιδανικό κόσμο, θα είχα (μεταξύ άλλων) ένα 1098 για να πηγαίνω βόλτες κάθε μέρα στην Ιταλία για καφέ, μίας δεν θα χρειαζόταν να δουλεύω απο τότε που θα είχα κερδίσει το τζόκερ...

  9. #429
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Σαφώς και όταν έχεις μάθει καλά τον εξοπλισμό σου κάνεις πολύ γρηγορότερα.

    Εμένα παρόλα αυτά που ξέρω τον εξοπλισμό μου άριστα και έχω μία Χ εμπειρία ωστε απο τη γεύση να μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω στη μηχανή, 250mg ενός νέου καφέ, μου βγάζουν στη καλύτερη 3-4 2πλούς εσπρέσο στην "περίπου" σωστή ρύθμιση.
    Στη χειρότερη δεν φτάνουν τα 250mg
    fine tuning κάνω πάντα στο 2ο 250άρι.

    Για αυτό έχω να αλλάξω καφέ 100 χρόνια...


    Edit

    Πάντως, πάντα παίζω με τις ρυθμίσεις. Ακόμα και να βρώ κάτι που να μου αρέσει, θα κάνω πάντα δοκιμή και με τελείως διαφορετικές ρυθμίσεις.
    Μου έχει τύχει πχ ένας καφές που ήταν απλά ωραίος σε ένα Χ πακέτο ρυθμίσεων, να γίνει εξαιρετικός με ένα τελείως διαφορετικό..

    Πχ (δεν θυμάμαι σε ποιον καφέ), είχα αρχικά 88 βαθμούς με 18gr καφέ κομμένο ωστε να μου βγάζει εκχύλιση στα 30sec και έκανα αλλαγή σε 21gr, στους 92 βαθμούς με εκχύλιση στα 35sec και είδα το φώς το αληθινό...

    Φαντάσου οτι παλιά, άλλαζα και σαν μεταβλητή ακόμα και το με πόση πίεση πάταγα τον καφέ...
    Το πρόβλημα είναι οτι δεν είχα δυναμόμετρο, οπότε μετά δεν θυμόμουν πόση δύναμη είχα βάλει σε κάθε καφέ...
    Ρε Αντρέα.... Με 250mg βγάζεις 3-4 διπλούς; Ούτε ο Σκρουτζ τέτοιο κατόρθωμα ρε συ....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #430
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Μάλλον δεν κατάλαβες καλά.

    Με 250gr βγάζω 3-4 διπλούς μετά απο τις δοκιμές...

    Πες ΜΟ 20gr ο διπλός, 4 διπλοί είναι 80gr, άρα 170gr δοκιμές, δηλαδή 8 διπλοί καφέδες σε δοκιμές (και τα ρέστα σε πεταμένο κομμένο καφέ στην αρχή της μέρας).

    Τώρα σου φαίνονται πολλά?

  11. #431
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Μάλλον δεν κατάλαβες καλά.

    Με 250gr βγάζω 3-4 διπλούς μετά απο τις δοκιμές...

    Πες ΜΟ 20gr ο διπλός, 4 διπλοί είναι 80gr, άρα 170gr δοκιμές, δηλαδή 8 διπλοί καφέδες σε δοκιμές (και τα ρέστα σε πεταμένο κομμένο καφέ στην αρχή της μέρας).

    Τώρα σου φαίνονται πολλά?

    Εγω φταίω; η εσύ που έγραψες mg.;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #432
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εγω φταίω; η εσύ που έγραψες mg.;
    Ενα δίκιο το έχεις...

  13. #433
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ούτε μισό τσιγάρο δεν κάνεις με τόση ποσότητα ρε συ
    Εγώ βάζω 9-10 γρ. και βγάζω περίπου 90 γρ (ναι, αμερικάνο νομίζω λέγεται) δεν τον μπορώ τόσο δυνατό αφου προσθέτω και μια μερίδα εβαπορέ, να φανταστείς.
    2 τσιγαράκια τα κάνω και είμαι μια χαρά χ6-7 φορές μέσα στην μέρα
    Ο αμερικάνο είναι (διπλός συνήθως) εσπρέσο με προσθήκη νερού, με αναλογία 2 μέρη νερό 1 εσπρέσο.
    Αυτό που λες είναι ο lungo αλλά όπως σωστά αναφέρθηκε έχει περισσότερη καφεΐνη.

    Δες κι εδώ ένα διάγραμμα από τον γνωστό, αγαπημένο αρκετών όπως έχω καταλάβει, σε αυτό το νήμα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_2078.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	40,6 KB 
ID:	451972

  14. #434
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.351
    Μετά το πρώτο πακέτο του Red Honey άνοιξα ετούτον ακριβώς στις δύο εβδομάδες μετά το ψήσιμο:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FHXLou1 - Imgur.jpg 
Προβολές:	38 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	452162

    Αυτή είναι και η συνηθισμένη μου τακτική όταν η roast date είναι διαφορετική.

    Επειδή λοιπόν ο μύλος μου είναι stepless, κρατώ στο μυαλό μου μία χοντρική εικόνα των αλλαγών στην άλεση για τη στιγμή που θα επιστρέψω στον πρώτο καφέ

    Και αυτός είναι υπέροχα ζουμερός με τα κόκκινα φρούτα και τη γλυκιά οξύτητα να κυριαρχούν αλλά είναι πιο ιδιότροπος και απαιτεί μεγάλη ακρίβεια κατά την εξαγωγή του.

    Θέλει λιγότερα γραμμάρια, 17,5 για την ακρίβεια, και πολύ πιο χοντρή άλεση από το αδελφάκι του. Είναι σχετικά δύσκολο να πετύχεις το sweet spot του αλλά όταν το βρεις το φλιτζάνι είναι άψογο!

    Και επειδή με ρωτάτε διάφορα κατά καιρούς, καλό θα ήταν να βάζετε τις ερωτήσεις σας εδώ ώστε να επωφελούνται και άλλοι που πιθανόν να έχουν τις ίδιες απορίες!

    Για την κατακράτηση καφέ στον μύλο λοιπόν η καλύτερη τακτική για entry level εξοπλισμό σαν τον δικό μου είναι μία οδοντόβουρτσα!

    Επειδή σιχαίνομαι τη σπατάλη, μετά την άλεση ρίχνω τον καφέ που έχει μείνει στο στόμιο του μύλου με την οδοντόβουρτσα στο καλαθάκι, μετά ξαναγυρίζω τον μύλο για 2 – 3 δευτερόλεπτα για να βγει και η τελευταία ποσότητα με τον αέρα και έπειτα αρχίζω το puck prep.

    Το ίδιο κάνω και στο καθάρισμα μετά την παρασκευή του καφέ και η τελική ελάχιστη ποσότητα που πηγαίνει χαμένη είναι αυτή:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	MGzCtdN - Imgur.jpg 
Προβολές:	38 
Μέγεθος:	104,5 KB 
ID:	452163

    Αναλόγως μύλου και στομίου πιστεύω μπορούν όλοι να βρουν μία ανάλογη μέθοδο για λιγότερη σπατάλη και πιο γρήγορη μετάβαση από τον έναν καφέ στον άλλο
    Τελευταία τροποποίηση από Tsber; 10/04/2024 στις 10:27.

Σελίδα 29 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 19242526272829

Παρόμοια θέματα

  1. Τσάϊ και Συμπάθεια
    από Alchimistis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2018, 23:01
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2014, 09:05
  3. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 15:41
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 11:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF