Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Διασκεδαστική μεγαλη μηχανη?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2022
    Μηνύματα
    3

    Διασκεδαστική μεγαλη μηχανη?

    Καλησπερα παιδια. Σκεφτομαι να αγορασω μια μηχανη μονο και μονο για διασκεδαση , ως χομπυ , την οποια θα κυκλοφωρω μονο κανα ΣΚ (αν δεν ειναι τοσο ακριβη τοτε και λιγο πιο συχνα).
    Ως προτευων εργατη και καθημερινο οχημα εχω ενα παπι το οποιο και θα κρατησω.

    Γεκινα δεν ξερω τι να αγορασω. Δεν με νοιαζει η ταχυτητα , θελω απλα να οδηγαω κατι που να το χαιρομαι , μια φορα στο τοσο. Μενω κεντρο αθηνας , γκαραζ ΔΕΝ εχω (Οποτε αποκλειω TDM 900) , και αμφιβαλλω για το αν θα αρχισω να πληρωνω γκαραζ για να βαζω μεσα την μοτο. Με την ιδια λογικη , μαλλον αποκλειω και το ΧΤΧ 660 , μιας και κλεβουν συνεχεια τις μασκες και το κοντερ. Η αληθεια ειναι πως τεινω προς το ΧΤ 600 το οποιο απο οσο ξερω δεν κλεβουν και τοσο.

    Απο λεφτα θα ηθελα να δωσω κανα 2χιλιαρο , αν και θα μπορουσα να ανεβω και στα 3 χιλιαρικα αν χρειαστει (ξερω οτι η TDM θελει παραπανω + τρωει πολλα λεφτα οποτε μαλλον αποκλειεται).

    Θα ηθελα να μην καιει και ΤΟΣΟ πολυ , ωστε να μην λυπαμαι καθε φορα που θα το βγαζω μια βολτα. Γενικα , περα απο την αρχικη αγορα , θα ηθελα να μην μου ζηταει συχνα αλλα οσο πιο σπανια λεφτα για επισκευες , και αυτες να ειναι σχετικα φθηνες (Αλλος ενας λογος που τεινω προς το ΧΤ 600).

    Υποθετω , πως το ΧΤ 600 ειναι φθηνο , δεν καιει πολυ , δεν χαλαει , εχει φθηνες επισκευες και γενικα ειναι ευχαριστο οδηγηκα. Αν κανω λαθος διορθωστε με. Παντως , για κανα ταξιδι μεγαλο ~250χλμ+ ΔΕΝ ειναι , πραγμα το οποιο με απογοητευει μιας και θα ηθελα να μπορω να κανω καμια εξορμηση τι καλοκαιρι. Στην τελικη , για αυτο παιρνω μεγαλη μηχανη.

    Η αληθεια ειναι , πως μεσα σε ολη αυτη τη σκεψη , μου περασε απο το μυαλο να δωσω το απλο 125αρι παπι μου και να παω σε καποιο πιο δυνατο (Vf 185/gtr 150/crypton x) ωστε να εχω απλα ενα πιο δυνατο παπι , και ας χασω καποια πραγματα που θα εδεινε η μεγαλη , αλλα το θεωρω ξενερωτο να δωσω τοσα λεφτα ωστε απο παπι να παω σε ενα λιγο πιο δυνατο παπι. Ασε που τα πρωτα 2 εχουν συμπλεκτη και δεν θελω παπι με συμπλεκτη. Οποτε το σεναριο του υπερ παπιου το ξεχναμε. Κραταω λοιπον αυτο που εχω και παιρνω και μια μεγαλη.

    Γενικα , πιστευω πως υπαρχουν μοντελα τα οποια δεν μου εχουν περασει καν απο το μυαλο , και για αυτο σας ρωταω εδω. Εσεις τι προτεινεται?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Er6 ίσως;

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Καλησπέρα και καλώς( ; ) Μας βρήκες

    Αυτά που ζητάς και μάλιστα στα λεφτά που θες, είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας...
    Σε αυτά τα λ7 μόνο κανένα χρέπι (και αν) που με το καλημέρα θα θέλει ένα σκασμό φράγκα για να έρθει στα ίσα του....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Αν δεν μας πεις τι στυλ μηχανής θέλεις, δύσκολο να σε βοηθήσουν τα παιδιά στο forum, xt 600 με 2 χιλιάδες καταλαβαίνεις και μόνος σου τι επιλογές θα βρεις.επισης μια μηχανή η οποία θα κάθεται εκτεθημενη στα στοιχεία της φύσης για πολύ καιρό σε ακινησία δεν είναι πολύ καλό για την βιωσιμότητα της, στο λέω γιατί πρόσφατα ανέστησα ένα gs 1200 από ακινησία σε εξωτερικό χώρο με κουκούλα και δεν θέλεις να ξέρεις πόσο μου στοίχισε

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Πιστεύω πως βρίσκεις μια χαρά ΧΤ με 2 χιλιάδες , πόσο κοστίζει δηλαδή ένα ΧΤ600 σε καλή κατάσταση; 3;
    porca miseria.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2022
    Μηνύματα
    3
    Εγω ειδα πως το ΧΤ 600 το βρισκεις σε καλυ κατασταση με 2 χιλιαρικα. Για το ΧΤΧ 660 πας στα 3. Δεν θα ηθελα να δωσω πανω απο 3 , για αυτο ψαχνω κατι σε αυτο το ευρως τιμων

    Τι κατηγορία μοτο θελω δεν το γνωριζω , αλλα υποθετω πως τα super motard ειναι μια καλη επιλογη , αλλα αν εχετε να προτεινεται και κατι αλλο πειτε μου

    Απο οτι καταλαβα παντως , οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω , αναγκαστηκα θα χρειαστω και γκαραζ , η εστω καποιο υποστεγο. Το παπι παντως τοσα χρονια σε ενα υποστεγο το αφηνα αλλα δεν εχω προσβαση σε καποιο πλεον μιας και μετακομισα

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Το xt επειδή δύσκολα θα βρεις κάποιο καθαρό και όχι λιωμένο άστο καλύτερα, και επίσης πότε δεν βγήκε από το εργοστασιο xt 600 motard ότι βρεις θα είναι φτιαγμένο με ότι αυτό συνεπάγεται. Ψαξε να βρεις αφού σου αρέσει αυτη η κατηγορία μοτό ένα fmx 650 που είναι στα λεφτά που διαθέτεις και δεν έχουν και μεγάλη πέραση στα καλοπαιδα.

  8. #8

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    To πρώτο μου φαίνεται καλύτερο, το δεύτερο νομίζω είναι βαμμένο

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    αν το δευτερο εχει 22χ χιλιομετρα,τοτε το thunderace μου μολις τελειωνο το στρωσιμο.

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Το xt επειδή δύσκολα θα βρεις κάποιο καθαρό και όχι λιωμένο άστο καλύτερα, και επίσης πότε δεν βγήκε από το εργοστασιο xt 600 motard ότι βρεις θα είναι φτιαγμένο με ότι αυτό συνεπάγεται. Ψαξε να βρεις αφού σου αρέσει αυτη η κατηγορία μοτό ένα fmx 650 που είναι στα λεφτά που διαθέτεις και δεν έχουν και μεγάλη πέραση στα καλοπαιδα.
    Λογικό, είναι δυνατόν να έχει πέραση ο.... Επιτάφιος στα καλόπαιδα;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    276
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pewpew Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδια. Σκεφτομαι να αγορασω μια μηχανη μονο και μονο για διασκεδαση , ως χομπυ , την οποια θα κυκλοφωρω μονο κανα ΣΚ (αν δεν ειναι τοσο ακριβη τοτε και λιγο πιο συχνα).
    Ως προτευων εργατη και καθημερινο οχημα εχω ενα παπι το οποιο και θα κρατησω.

    Γεκινα δεν ξερω τι να αγορασω. Δεν με νοιαζει η ταχυτητα , θελω απλα να οδηγαω κατι που να το χαιρομαι , μια φορα στο τοσο. Μενω κεντρο αθηνας , γκαραζ ΔΕΝ εχω (Οποτε αποκλειω TDM 900) , και αμφιβαλλω για το αν θα αρχισω να πληρωνω γκαραζ για να βαζω μεσα την μοτο. Με την ιδια λογικη , μαλλον αποκλειω και το ΧΤΧ 660 , μιας και κλεβουν συνεχεια τις μασκες και το κοντερ. Η αληθεια ειναι πως τεινω προς το ΧΤ 600 το οποιο απο οσο ξερω δεν κλεβουν και τοσο.

    Απο λεφτα θα ηθελα να δωσω κανα 2χιλιαρο , αν και θα μπορουσα να ανεβω και στα 3 χιλιαρικα αν χρειαστει (ξερω οτι η TDM θελει παραπανω + τρωει πολλα λεφτα οποτε μαλλον αποκλειεται).

    Θα ηθελα να μην καιει και ΤΟΣΟ πολυ , ωστε να μην λυπαμαι καθε φορα που θα το βγαζω μια βολτα. Γενικα , περα απο την αρχικη αγορα , θα ηθελα να μην μου ζηταει συχνα αλλα οσο πιο σπανια λεφτα για επισκευες , και αυτες να ειναι σχετικα φθηνες (Αλλος ενας λογος που τεινω προς το ΧΤ 600).

    Υποθετω , πως το ΧΤ 600 ειναι φθηνο , δεν καιει πολυ , δεν χαλαει , εχει φθηνες επισκευες και γενικα ειναι ευχαριστο οδηγηκα. Αν κανω λαθος διορθωστε με. Παντως , για κανα ταξιδι μεγαλο ~250χλμ+ ΔΕΝ ειναι , πραγμα το οποιο με απογοητευει μιας και θα ηθελα να μπορω να κανω καμια εξορμηση τι καλοκαιρι. Στην τελικη , για αυτο παιρνω μεγαλη μηχανη.

    Η αληθεια ειναι , πως μεσα σε ολη αυτη τη σκεψη , μου περασε απο το μυαλο να δωσω το απλο 125αρι παπι μου και να παω σε καποιο πιο δυνατο (Vf 185/gtr 150/crypton x) ωστε να εχω απλα ενα πιο δυνατο παπι , και ας χασω καποια πραγματα που θα εδεινε η μεγαλη , αλλα το θεωρω ξενερωτο να δωσω τοσα λεφτα ωστε απο παπι να παω σε ενα λιγο πιο δυνατο παπι. Ασε που τα πρωτα 2 εχουν συμπλεκτη και δεν θελω παπι με συμπλεκτη. Οποτε το σεναριο του υπερ παπιου το ξεχναμε. Κραταω λοιπον αυτο που εχω και παιρνω και μια μεγαλη.

    Γενικα , πιστευω πως υπαρχουν μοντελα τα οποια δεν μου εχουν περασει καν απο το μυαλο , και για αυτο σας ρωταω εδω. Εσεις τι προτεινεται?
    Κανένα 4χρονο 250αρι motocross ή enduro θα σ έψηνε; Μεγάλη μηχανή δεν την λες αλλά από την στιγμή που δεν σε νοιάζει η ταχύτητα δεν είναι πρόβλημα αυτό. Βρίσκεις μονοπάτια και διασκεδάζεις

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Λογικό, είναι δυνατόν να έχει πέραση ο.... Επιτάφιος στα καλόπαιδα;
    Το είχα πάρει κούτα το 2006 το είχε βάλει σε πολύ καλή τιμή τότε η honda γιατί όλοι αγόραζαν το xtx 660 επειδή ήταν πιο σύγχρονο και πιο δυνατό (το honda είχε κινητήρα από dominator) αλλά ήταν πολύ ελαφρύ και πραγματικά ήταν fun moto(έτσι το διαφήμιζε τότε η honda) του αλλάζες τα τελικά και το φίλτρο και σου έδινε τουλάχιστον 5 άλογα και 7 κιλά πιο κάτω. Και ο φίλος μηχανή διασκέδασης ψάχνει με λίγα χρηματα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Διασκέδαση με xt, ok,ποιο καλά ταλαιπωρία θα έλεγα.

    που όταν πηγαίναμε για μπάνιο φίλος μου, προτιμούσε το παπί από το xt του γιατί το χτ τον κούραζε στη διαδρομή, ένα βαρύ,παλιό μοτό που δεν στρίβει,δεν έχει δύναμη κ ούτε φρενάρει καλά με αναρτήσεις σουμιεδες. Άσε που εχω δει xt να χάνει από φτιαγμένο παπί.
    Δεν κάνει τίποτα καλά αλλα δεν χαλαει

    Fun και αραιή συντήρηση δεν πάνε μαζί,. Θα έλεγα ktm640 αλλά θα μπορούσε να πάει άσχημα αυτό. Μήπως κανένα παλιό cbf600? Αλλά θα καίει.

  15. #15
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    CCM 644 και παρακαλάς να μη χρειαστείς κανένα περίεργο ανταλλακτικό εκτός κινητήρα

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2020, 23:27
  2. πρώτη μεγάλη μηχανή BMW F650gs ή κάτι άλλο
    από archi στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2013, 09:52
  3. SOS! Δίπλωμα για μικρή ή για μεγάλη μηχανή?
    από georgekip στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2012, 23:49
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 21:05
  5. ΣΚ χωρίς μηχανή
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 20:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF