Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Νεος οδηγός-Γενικες ερωτήσεις και διευκρινήσεις

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/11/2022
    Μηνύματα
    2

    Νεος οδηγός-Γενικες ερωτήσεις και διευκρινήσεις

    Καλησπέρα στην ομάδα.

    Εχω βρει μια καλη δουλειά, κατι που στις μερες μας ειναι δύσκολο, αλλα η απόσταση ειναι μεγάλο λουκι.Εχω βρει μια μεση λύση και κατεβαίνω από την περιοχή μου στην Αγ μαρίνα οπου πάω με τους συναδέλφους με αμάξι. Το πρόβλημα είναι οτι οταν ειμαι πρωίνη βάρδια (06:00-14:00) δεν υπάρχουν μεσα και δινω 20-22€ το ταξί (οπου 8 πρωινά τον μηνα 160-175€). Και σκεφτόμουν να δωσω για δίπλωμα μηχανής το οποιο ειναι και φθηνότερο και βγαίνει σχετικά γρήγορα.

    Οι ερωτήσεις μου είναι:

    Για ποιον λογο οσο κοσμο εχω ρωτήσει με ωθει προς αυτοματο/scooter ειδικα οταν μ βλέπουν που γενικά ειμαι λιγο εύσωμος? ( 135kg 1.91m)
    Ποια η διαφορά του αυτόματου απο του χειροκίνητου? Ανεβαίνει σε βαθμό επικίνδυνοτητας το χειροκίνητο?

    Για ποιον λογο να κοιτάξω δηλαδή ενα kymco xciting 300
    Και οχι ενα honda cb 125 f?

    Εσεις τι θα προτεινατε γ κάποιον που δν εχει ιδεα και σκοπεύει να μάθει τώρα που θα πάρει το δίπλωμα?

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bns7 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην ομάδα.

    Εχω βρει μια καλη δουλειά, κατι που στις μερες μας ειναι δύσκολο, αλλα η απόσταση ειναι μεγάλο λουκι.Εχω βρει μια μεση λύση και κατεβαίνω από την περιοχή μου στην Αγ μαρίνα οπου πάω με τους συναδέλφους με αμάξι. Το πρόβλημα είναι οτι οταν ειμαι πρωίνη βάρδια (06:00-14:00) δεν υπάρχουν μεσα και δινω 20-22€ το ταξί (οπου 8 πρωινά τον μηνα 160-175€). Και σκεφτόμουν να δωσω για δίπλωμα μηχανής το οποιο ειναι και φθηνότερο και βγαίνει σχετικά γρήγορα.

    Οι ερωτήσεις μου είναι:

    Για ποιον λογο οσο κοσμο εχω ρωτήσει με ωθει προς αυτοματο/scooter ειδικα οταν μ βλέπουν που γενικά ειμαι λιγο εύσωμος? ( 135kg 1.91m)
    Ποια η διαφορά του αυτόματου απο του χειροκίνητου? Ανεβαίνει σε βαθμό επικίνδυνοτητας το χειροκίνητο?

    Για ποιον λογο να κοιτάξω δηλαδή ενα kymco xciting 300
    Και οχι ενα honda cb 125 f?

    Εσεις τι θα προτεινατε γ κάποιον που δν εχει ιδεα και σκοπεύει να μάθει τώρα που θα πάρει το δίπλωμα?
    Το σκούτερ έχει μεγαλύτερη σέλα και πιο όρθια θέση οδήγησης από ένα μικρό μηχανάκι.
    Πιθανολογώ για αυτό στο προτείνουν.
    Το 125 θα είναι μινιατούρα για το σωματότυπο σου.
    Θα πρότεινα κάτι αρκετά μεγαλύτερο σε κυβικά.
    Το χειροκίνητο με το αυτόματο σε σχέση με επικινδυνότητα δεν έχει καμία σημασία.
    Το τι θα προτείνουμε έχει να κάνει με αρκετές παραμέτρους.
    1. Budget
    2. Χρήση
    3. Προτίμησεις δικές σου.
    4. Καινούριο ή μεταχειρισμένο
    5. Τερέν χρήσης
    6. Τι τύπο διπλωμάτος θα βγάλεις Α2 ή Α
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/11/2022
    Μηνύματα
    2
    Οτι βρω σε καλη ευκαιρία.
    Απλα επειδή εχω ακούσει πολλά απο υποθέσεις με ιδιώτες σκεφτόμουν να πάω σε μαγαζί και ας το πάρω μεταχειρισμένο η καινούριο απο εκει.Που μπορω να πλήρωσω και με δόσεις.
    Δεν εχω καθόλου δίπλωμα και σε 2 σχολές που ρώτησα μου πρότειναν Α2 με 500€.
    Καθαρα για μετακίνηση στην Αθήνα και στην αρχή μόνο μια διαδρομή (Νεα ιωνια-Αγ Μαρινα)

    Τωρα αν γλυκάθω με τον καιρό και θελήσω να βγαίνω σε επαρχίες κλπ νομίζω έχω καιρό ακόμα.
    Σαν εμφάνιση μου αρέσουν οι naked μηχανες.
    Τωρα βέβαια αν η δομη τους, η οτιδήποτε πάνω τους αλλάζουν τον τρόπο οδήγησης καθιστώντας τον για πιο έμπειρους οκ να κοιτάξω scooter.Αλλα καθαρά θεμα προτίμησης μου αρέσουν (εμφανισιακά) μηχανες οπως

    Honda cbf
    Sym Wolf SB 250 Ni '13
    Yamaha YBR 250

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Τα σκουτερ έχουν κυριαρχήσει τελευταία λόγω της ευκολίας που προσφέρουν στον χρήστη τους. Αυτόματα οπότε δεν ασχολείται κάποιος με ταχύτητες & συμπλεκτες όλη την ώρα, σελες πολυθρονες, χώροι σίγουρα περισσότεροι από μια κλασική μηχανή ή ένα κομιουτερ σαν το παπι .
    Δεδομένου ότι πολλοι κάνανε τη μετάβαση από αμάξι σε σκουτερ για λόγους καθαρά πρακτικους (και ίσως οικονομίας), ίσως αυτός να είναι ο λόγος που σε ωθούν προς τα εκεί.
    Έχουν μια κάποια βάση τα παραπάνω αλλα κανεις δεν λέει για τις πολυ κακές αναρτήσεις των σκουτερ ή το ότι αναλόγως και μάρκας/μοντέλου, η οικονομία που προσδοκουν δεν έρχεται.

    Για έναν άνθρωπο στα μέτρα σου προφανως και τα πάντα θα δείχνουν παιχνιδάκια.
    Θα απέφευγα τα 125 κ.εκ.
    Τα δυόμιση που κοιτάς είναι μια τίμια λύση.
    Θα σου πουν και άλλοι εδώ που έχουν σκουτερ και το μπόι σου
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.192
    Αν είναι να πηγαίνεις Αγ.Μαρίνα 6 η ώρα το πρωί και μάλιστα χειμωνιάτικα,τότε μόνο σκούτερ.
    Μια ψηλή ζελατίνα-παρμπριζ,ένα ζευγάρι χούφτες στα τιμόνια συν την κάλυψη στα γόνατα και θα είσαι άνετος και άβρεχος.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Ο μονος λογος να πάει κανείς σε 125 είναι ότι αρκει το δίπλωμα αυτοκινήτου. Κατά τα άλλα για τη συγκεκριμένη απόσταση είναι οριακά θα έλεγα.
    Αν δεν υπάρχει γενικός φόβος για μηχανές και συνθήκες κυκλοφορίας τότε χτυπάς το Α2 και καθάρισες για πάντα. Σε αυτη την περίπτωση ο περιορισμός είναι το μπατζετ.

    Για τα σκουτερ είπανε και οι προηγουμενοι. Αν το δρομολογιο σου δεν περιλαμβάνει βαρύ κυκλοφοριακό με πολλά stop&go θα πρότεινα κανονική μοτοσυκλέτα με την οποία μπορείς να πετυχεις χαμηλή κατανάλωση με χαμηλότερο κόστος συντήρησης. Και επισκευης φυσικά, με τόσα πλαστικά γυρω γυρω τα σκουτερ ειναι επηρεπη και στην πιο απαλή πτώση όταν μια μηχανή απλά θα τη σηκώσεις και θα συνεχίσεις. Με ένα topcase πίσω έχεις και ικανοποιητικό αποθηκευτικό χώρο.

    Κάθε ένα έχει τα υπερ και τα κατά, προσδιορισε τι σου αρέσει και τι χρήση θα κάνεις για να καταλήξεις σε αυτό που θα σε εξυπηρετησει καλύτερα.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Φίλε μου και εγώ νέος οδηγός είμαι, το καλοκαίρι πήρα το δίπλωμα και οδηγώ έκτοτε.

    Λογικό είναι να σου προτείνουν σκούτερ γιατί είναι πιο εύκολο να το μάθεις.
    Επειδή έχω φρέσκια την εμπειρία του να οδηγάς στο δρόμο για πρώτη φορά, να ξέρεις ότι ο πρώτος καιρός θα είναι λίγο αγχωτικός γιατί μαθαίνεις πώς να οδηγάς (στη σχολή μη περιμένεις να μάθεις και πολλά. Θα είσαι τυχερός αν ασχολείται ο δάσκαλος μαζί σου), προσπαθείς να έχεις το νού σου παράλληλα σε σήματα, πεζούς, μαλ@κες οδηγούς (που δυστυχώς έχουμε πολλούς στην Ελλάδα απ'οτι φαίνεται) κλπ.

    Εγώ οδηγώ μοτοσυκλέτα με ταχύτητες και στις πρώτες μου διαδρομές ευχόμουν να είχα επιλέξει αυτόματο. Ωστόσο, αν παιδευτείς λίγο στην αρχή και το παλέψεις, μπορείς να μάθεις και τις ταχύτητες. Και τελικά θα είναι καλύτερα, γιατι θα μπορείς να οδηγάς και αυτόματα και μή. Τωρα για τη μηχανή που θα διαλέξεις, πάρε ότι σου αρέσει, άκου και τις προτάσεις των έμπειρων οδηγών του φορουμ, αλλά για το δίπλωμα θα σου πρότεινα να βγάλεις με συμπλέκτη και όσο μεγαλύτερου κυβισμού μπορείς, γιατί θα γλυκαθείς και θα θές μεγαλύτερη καποια στιγμή, για να μη ξαναπληρώνεις παραβολα κλπ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    135kg πρεπει να πας αναγκαστικα σε 300αρι σκουτερ για να μην κανεις συλλογη απο τελειωμένους ιμαντες. τωρα τρεχει επιδοτηση ακομα για ηλεκτρικα που δεν μασανε με το βαρος σου https://vmotosoco.gr/super-soco-cpx-4800w/
    αλλιως θα προτεινα μηχανακι 250αρι μτχ. εννοειτε μονο απο ιδιωτη, οι ιστοριες απο μαγαζια ειναι x10 και πολύ χειροτερες.

  9. #9
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Άποψή μου επειδή θες ένα μεταφορικό μέσο ξεκάθαρα για commuter και δεν έχεις εμπειρία από δύο ρόδες, πήγαινε σε ένα άνετο και ευκολοδήγητο σκούτερ και αν δεις ότι σου αρέσει (προσαρμογή στην κίνηση, έκθεση σε καιρικές συνθήκες, επικινδυνότητα, ευαλωτότητα σε σχέση με αυτοκίνητα, έξτρα εξοπλισμός κτλ), αργότερα το ψάχνεις για μοτοσυκλέτα με ταχύτητες.

Παρόμοια θέματα

  1. Νεος οδηγος στα 24 και διπλωμα
    από Zaoder στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2020, 10:05
  2. Νέος οδηγός και 1η μηχανή..
    από GeorgeMT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2012, 10:55
  3. tdm 850 και νέος οδηγός
    από boom123 στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2007, 20:56
  4. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 18:30
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 10:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF