Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: τι aftermarket μοτερ να βαλω σε super cub

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2021
    Μηνύματα
    19

    τι aftermarket μοτερ να βαλω σε super cub

    Καλησπερα σε ολα τα μελη! Σαν λατρης των super cub της honda (c50, c 90, glx ...) θελω να παρω ενα να το φτιαξω να το κανω ομορφουτσικο οπως το θελω εγω με λιγα λογια .. θα μπω στο ψητο... δεν θελω να εχω γκαζι 110 η 125 κυβικων οποτε αποκλειω lifan 110 η το μαμα μοτερ κτλπ.. θελω να βαλω ενα μοτερακι πανω να μπορει να με παει παραεξω να μπορω να κρατησω 80 χλμ την ωρα σταθερα εθνικη πχ, να μπορω να παω παντου και να μην ειναι ζημιαρικο να το εχω για καθε μερα..( αλλα να εχω και το απαραιτητο γκαζι xD ).. σκεφτομουν για lifan 160 η κατι monster 180 και να τα κουμπωσω πανω οπως ειναι αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να τα εμπιστευτεις σαν μοτερ μονο για Lifan 110 εχω ακουσει οτι ειναι "ασπαστο" (μεχρι ενα σημειο).. οποιος γνωριζει και εχει ορεξη για κουβεντουλα στο συγκεκριμενο θεμα ας απαντησει κατι (καλες βολταρες ευχομαι σε ολους αν και ο καιρος αρχιζει και μας τα χαλαει )

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Λιγότερο θα σου στοιχίσει καινούργιο και σίγουρα θα ναι ασφαλέστερο.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από greggiak Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε ολα τα μελη! Σαν λατρης των super cub της honda (c50, c 90, glx ...) θελω να παρω ενα να το φτιαξω να το κανω ομορφουτσικο οπως το θελω εγω με λιγα λογια .. θα μπω στο ψητο... δεν θελω να εχω γκαζι 110 η 125 κυβικων οποτε αποκλειω lifan 110 η το μαμα μοτερ κτλπ.. θελω να βαλω ενα μοτερακι πανω να μπορει να με παει παραεξω να μπορω να κρατησω 80 χλμ την ωρα σταθερα εθνικη πχ, να μπορω να παω παντου και να μην ειναι ζημιαρικο να το εχω για καθε μερα..( αλλα να εχω και το απαραιτητο γκαζι xD ).. σκεφτομουν για lifan 160 η κατι monster 180 και να τα κουμπωσω πανω οπως ειναι αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να τα εμπιστευτεις σαν μοτερ μονο για Lifan 110 εχω ακουσει οτι ειναι "ασπαστο" (μεχρι ενα σημειο).. οποιος γνωριζει και εχει ορεξη για κουβεντουλα στο συγκεκριμενο θεμα ας απαντησει κατι (καλες βολταρες ευχομαι σε ολους αν και ο καιρος αρχιζει και μας τα χαλαει )
    Θέλεις να βάλεις σε μηχανάκι 90 κυβικών του οποίου το πλαίσιο, αναρτήσεις και φρένα με το ζόρι το κρατάνε σωστά στο δρόμο, μοτέρ 180 κυβικών;

    Κάνε αυτό που είπε ο από πάνω.... θα γλιτώσεις λεφτά και κεφάλι
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Μοτέρ 180 με ταμπούρο μπροστά και αναρτήσεις ελατήρια δεν ακούγεται καλό. Πάνω από τα 100 θα κουναει πολύ ότι και να κάνεις. Το 110 λιφαν Αμιζό είναι η καλητερη επιλογή, έχω κάνει 800χιλιομετρα μέσα σε μια μέρα με αυτοζ και έχω αλλάξει 3 τετεια μοτέρ χωρίς ποτέ να έχω πρόβλημα,. Το έχω και τώρα σε καθημερινό ντελιβερι (μόνο το πήγαινε έλα στη δουλειά είναι 50km/ μέρα). Οτιδήποτε άλλο θα είναι ζημιαρικο ειδικά τα 125-180 που κόβουν στρόφαλο. Με μακρύ γρανάζομα μπορείς να πηγαίνεις 80σταθερα για ωρες

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Μοτέρ 180 με ταμπούρο μπροστά και αναρτήσεις ελατήρια δεν ακούγεται καλό. Πάνω από τα 100 θα κουναει πολύ ότι και να κάνεις. Το 110 λιφαν Αμιζό είναι η καλητερη επιλογή, έχω κάνει 800χιλιομετρα μέσα σε μια μέρα με αυτοζ και έχω αλλάξει 3 τετεια μοτέρ χωρίς ποτέ να έχω πρόβλημα,. Το έχω και τώρα σε καθημερινό ντελιβερι (μόνο το πήγαινε έλα στη δουλειά είναι 50km/ μέρα). Οτιδήποτε άλλο θα είναι ζημιαρικο ειδικά τα 125-180 που κόβουν στρόφαλο. Με μακρύ γρανάζομα μπορείς να πηγαίνεις 80σταθερα για ωρες
    Λίγο παράδοξο που έχεις αλλάξει 3 μοτέρ χωρίς πρόβλημα.

    Στο τοπικ αυτά τα 160- 180 cc μην τα κοιτάς καθόλου. Δεν είναι για δρόμο αυτά τα μοτέρ, έκτος αν αγαπάς πολύ τον μάστορά σου. Είναι τόσο δυνατά που σε πολύωρη χρήση όλο και κτ καρφώνουν. 80-100 ώρες δουλεύουν καλά και μετα βγάζουν ότι μπορείς να φανταστείς. Έχω ανοίξει το 160 γτ 2 φορές είχε κάνει κομμάτια το μεσαίο κομμάτι καρτερ. (Για την ιστορία μέχρι να το ξανακάνω να δουλέψει καλά πέταξα άλλα 500€ ανταλλακτικά)
    Βάλε το 110 να ησυχάσεις. Εκτός αν σου περισσεύουν 800€ να πάρεις το 180cc που είναι και 4βάλβιδο απλά σε κάνα χρόνο θα το ξαναπληρώσεις.
    Πάτα το 0

Παρόμοια θέματα

  1. Αν βάλω εκκεντροφόρο τι άλλο πρέπει να βάλω στο παπι
    από Dimitris200222 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2019, 18:14
  2. Σε τι Sites μπορω να βαλω το μηχανακι μου για πουλημα?
    από nik666666 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2012, 08:04
  3. Τι λαδι να βαλω στις μπουκαλες σε fazer s2 600?
    από Νικος χρ. στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2012, 13:44
  4. Τί ακτινωτή ζάντα να βάλω στο supra;
    από afentis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2012, 23:37
  5. Τι λάμπες XENON να βάλω σε Piaggio Typhoon 125?
    από pug206 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2010, 16:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF