Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Μοτοσυκλετιστική Φρασεολογία

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    "Καληνυχτάκια" λένε και όποιον βγάζει βόλτα γυναίκα, την επιστρέφει σπίτι της και ενώ περιμένει να του πει "Έλα πάνω", του λέει απλά "Καληνύχτα" και φεύγει.

    Το έλεγαν για ένα "φίλο".
    το τρακάρισμα ακούγεται λιγότερο επώδυνο

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ

    Μπουρούχα: Μηχανή μεγάλου κυβισμού, ηλικιωμένη, συνήθως βαριά και δυσκίνητη, με έντονα μηχανικά προβλήματα και σάπιες θορυβώδεις εξατμίσεις. Μια «μπουρούχα» κάνει απίστευτο θόρυβο, αλλά «δεν πάει μία», καθώς ο κινητήρας της χρήζει γενικής επισκευής, κανένας όμως μάστορας δεν θέλει να την βάλει στο μαγαζί του γιατί είναι χάσιμο χρόνου.

    (Τώρα εδώ γελάνε μιας και μπουρούχα σημαίνει "κακής ποιότητος").

    Κουρούτα: Ανάλογη της μπουρούχας αλλά μικρότερου κυβισμού.

    Κουκουνάρι: δίχρονη μοτοσυκλέτα, με ασθενικές επιδόσεις. Η εξήγηση έρχεται ως εξής: αν στο κουκουνάρι (του πεύκου) βάλεις φωτιά, θα σκάσει, αλλά δεν θα συμβεί και τίποτε το τρομερό. Τον χαρακτηρισμό είχαν κερδίσει επάξια οι μοτοσυκλετες της ΜΖ.

    Κομπρεσέρ: τα μεγάλα ευρωπαϊκά μονοκύλινδρα ή δικύλινδρα του παρελθόντος. Σήμερα δεν χρησιμοποιείται απαραίτητα υποτιμητικά.

    Γκαζιέρα: Μοτοσυκλέτα υψηλών επιδόσεων αλλά μειωμένης αξιοπιστίας.

    Μαϊμού: Μοτοσυκλέτα που κυκλοφορεί νόμιμα, αλλά είναι ουσιαστικά κλεμμένη. Χρησιμοποιείται και για κλεμμένα ή ιμιτασιόν ανταλλακτικά.

    Χελιδόνι: Μοτοσυκλέτα (παλαιότερα με ξένα νούμερα) που είναι σταμπαρισμένη για κλέψιμο.

    Κανιβαλισμένη: Μηχανή που έχει κακοποιηθεί αισθητικά και λειτουργικά. Ο κανιβαλισμός γίνεται λόγω έλλειψης χρημάτων (π.χ. βαμμένη με πινέλο, με παράταιρα εξαρτήματα επάνω της) και σκοπός είναι η διατήρηση της μηχανής στην ζωή πάση θυσία.

    Χάρχαλο: Μικρού κυβισμού δίτροχο που κάνει υπερβολικό θόρυβο. Αντίστοιχα χρησιμοποιείται και το «κουδουνίστρα».

    Ρεϊσόνι: Μοτοσυκλέτα φτιαγμένη για αγώνες.

    Καρσιλαμάς: Μειωτικός χαρακτηρισμός, που υποδηλώνει την έλλειψη σταθερότητας στην γρήγορη οδήγηση. Ειδικότερα, χαρακτηρίζεται καρσιλαμάς, όταν η ατελής οδηγική συμπεριφορά προέρχεται από ελαστικότητες του πλαισίου της ή υπερβολικά ενδοτικές αναρτήσεις. Μια μηχανή «καρσιλαμάς» κάνει «ζεμπεκιές» στα πολλά και σου κόβει το αίμα.

    Λαδιέρα: Δίχρονη μηχανή, αρρύθμιστη, που βγάζει ντουμάνια καπνού.

    Καρέκλα: Μηχανή που μοιάζει με τσόπερ ή είναι φθηνή απομίμηση.

    Ντιβανοκασέλα: Τσόπερ ή custom μηχανή. Επίσης χρησιμοποιείται και για μεγάλων διαστάσεων super - σκούτερ.

    Σαύρα: Μηχανή συνήθως τσόπερ ή custom με μειωμένο ύψος αναρτήσεων, για αισθητικούς λόγους. Μια «σαύρα», «σέρνεται» στον δρόμο, όχι μόνο κυριολεκτικά λόγω ύψους αλλά και μεταφορικά επειδή ποτέ κανένας τσοπεράς δεν θέλησε ποτέ να οδηγήσει γρήγορα. Επίσης χρησιμοποιείται και το «ερπετό».

    Ινδιάνικη: Μηχανή που της έχουν αφαιρεθεί τα «περιττά» αξεσουάρ, όπως καθρέφτες, φλας, πίσω φτερό. Συνήθως το ινδιάνικο μηχανάκι δεν έχει νούμερα και οδηγείται φυσικά από «Ινδιάνο».

    Αστέρι: Μηχανή με άριστη ποιότητα κατασκευής, όμορφη εμφάνιση και με επιδόσεις.

    Τζάμι ή Τζαμάουα: εξαιρετική κατάσταση μεταχειρισμένης μηχανής, κυρίως όσον αφορά την εξωτερική εμφάνιση.

    Τζιτζί: Θαυμάσια συνολικά μοτοσυκλέτα. Χρησιμοποιείται κυρίως από τους Σαλονικιούς καρντάσηδες.

    Σφαίρα: Όταν η μηχανή πηγαίνει «σφαίρα», μιλάμε για κορυφαίες επιδόσεις. Τότε το «μηχανάκι σκοτώνει».

    Τρένο: Το εξαιρετικό κράτημα κυρίως στις στροφές. Η μηχανή «τρένο» διαγράφει καμπές με υποδειγματική ακρίβεια. Συνήθης φράση: «Της πέταξα δύο λάστιχα και έγινε τρένο».

    Γρόμπαλο: Μηχανή με μεγάλες εξωτερικές διαστάσεις και όγκο. Οι επιδόσεις της συνήθως δεν συμβαδίζουν με το μέγεθός της και τον χαρακτηρισμό αυτό κερδίζουν οι μεγάλες μοτοσυκλέτες τουρισμού με βαλίτσες και λοιπά αξεσουάρ. Κατά το «γρόμπαλο» έρχονται και τα «πολυθρόνα», «σαλοτραπεζαρία», «μπαούλο» και άλλα αυτοσχέδια.

    Τα λαιμά: Οι σωλήνες του συστήματος εξαγωγής (εξάτμιση).
    ξεχασες το ''μπανιερα'' : το μεγαλο σκουτερ

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    "Τσαρούχωμα", το φρενάρισμα πανικού, όπου πατάς το πίσω και πιέζεις την μανέτα του μπροστινού φρένου "χωρίς αύριο" που λένε, με αποτέλεσμα συνήθως δίπλωμα του μπροστινού (ειδικά σε άσφαλτο-γυαλί και χωρίς abs....) και καλή σαβούρδα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.459
    ''μπουρδελο'' μηχανη που δεν βρισκεις κατι καλο επανω της
    ''τριμπουρδελο'' το thunderace. (το δικο μου)

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Πιπίλα;

  6. #21
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    "Μπιμπελό", μηχανάκι (η μηχανή...) με όλα μαμά πάνω της και κατάσταση σαν να βγήκε χθες από το εργοστάσιο.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #22
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Πωλείται λόγω μη χρήσης (Επάγγελμα ναυτικός) = Γυρισμένα χιλιόμετρα κατά 99% σε αγγελία.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  8. #23
    Αυτα οπως ειπωθηκε , επρεπε να ζεις στην εποχη που τα λεγανε για να μετρανε ακουγοντας τα.

    Τωρα στους νεοτερους , δεν νομιζω πως τα πιο πολλα λενε κατι .
    Τωρα ειναι ολα αλλιώς.
    Παλια η μηχανη ηταν και τροπος ζωής οπως και η ροκ ας πουμε .
    Στα 80-90 ηταν και αλληλενδετα.
    Τωρα ειμαστε ολοι bro

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε τη νέα "ηλεκτροπατινικη" φρασεολογία της νέας γενιάς!!

  10. #25
    Σιγουρα . Για να ειμαστε και μεσα στα πραματα

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
    από all right στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2008, 14:12
  2. Η συνωμοσία των 1-3-2-4,μια μοτοσυκλετιστική ιστορία νουάρ.
    από gcrook στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2008, 09:35
  3. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ μοτοσυκλετιστικη παρωδια (stop motion movie)
    από gcrook στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2008, 23:44
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2007, 18:04
  5. ΜΟΤΕΚ-ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ
    από tilo_wolff στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2007, 17:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF