Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Πρόβλημα με το μπροστινό σύστημα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2022
    Μηνύματα
    10

    Πρόβλημα με το μπροστινό σύστημα

    Καλημέρα στην ομάδα...
    Σε αγορά χθες καινούργιο παπιου από αντιπροσωπεία της honda είναι το astrea grand x 110i πατάω μπροστινό φρένο και ακούγεται ένα τακ σαν μην έχουν σφίξει το τιμόνι. Το πήγα εννοείται αμέσως και μου είπαν φερτο από Δευτέρα να το δούμε μου λέει η σφίξιμο θα θέλει ( λίγο δύσκολο) εκτός αν ήταν τόσο ανίδεος ο άνθρωπος που το έδεσε, η είναι οι έδρες. Έχει αντιμετώπιση κάνεις κάτι παρόμοιο; πάντως είναι εντελώς απαράδεκτη η εταιρία. Πήρα το μηχανάκι και με την πρώτη βόλτα ο καθρέφτης ο αριστερός λασκαρε, τη μάσκα δεν την είχαν βάλει καλά είχε κενό, σε λακκούβα ακούγεται ένας θόρυβος διαφορετικός από αυτόν που ανέφερα με το τιμόνι, σαν να θέλει σφίξιμο το φανάρι, σταματάω να βάλω βενζίνα στο βενζινάδικο και τσέκαρα τα ελαστικά γιατί φενοταν ότι ήθελαν αέρα και είχε μέσα 12 psi. Απορώ πας και παίρνεις ένα καινούργιο μηχανάκι 3.000 και στο παραδίδουν σε αυτή τη κατάσταση; επίσης αν γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει αν υπάρχει manual ή υπάρχει μόνο το manual service γιατί μόνο αυτό μου έδωσαν όταν το πήρα. Επίσης γνωρίζει κάποιος αν είναι euro 4 ή euro 5; ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο μου κείμενο.

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Είναι καινούριο, πιθανά θα έκατσαν καλύτερα οι φωλιές του λαιμού και το ακούς. Συμβαίνει φυσιολογικά.
    Τώρα για την υπόλοιπη προχειροδουλειά του καταστήματος.. Διάβασε λίγο να μάθεις να το συντηρείς, πόσο σφίγκεται κάθε τμήμα
    τι μοντάρεται στο κατάστημα κ.λπ. Λίγο να ασχολείσαι θα είναι καινούριο για χρόνια.

    Με'γειές! έλεγξε αν τα λάστιχα είναι λογικά για χρήση, ζήτησε να αυξήσουν όσο πιστεύει ο μηχανικός το καύσιμο στο μίγμα.

    Βιβλία δεν βρίσκω γι' αυτό. Το sm σε καλύπτει αλλά είναι περίεργο να μην σου δώσουν owners manual και πολύ περισσότερο
    το ότι δεν το βρίσκω πουθενα για το μοντέλο σου.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2022
    Μηνύματα
    10
    Σε ευχαριστώ πολύ θα ενημερώσω εκ νέου τη Δευτέρα που θα το παραλάβω. Όσο για το σφίξιμο καθρέφτη και ελαστικά απλά το έγραψα για την προχειροδουλεια. Σαφώς και είναι κάτι απλό και εύκολο. Τα ελαστικά είναι μια χαρά. Λίγο βοήθησε με με το καύσιμο που έγραψες για πιο λόγο; νομίζω δουλεύει μια χαρά αν εξερεσεις από 2η που κατεβάζω 1η καμία φορά κολλάει αλλά πιστεύω θα μαλακώσουν οι δίσκοι και θα στρώσει. Αν όχι στο πρώτο service το λέω να τους ρυθμίσουν

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Αν κρίνει ο μηχανικός ότι χρειάζεται καύσιμο μη σε φοβίσει. Οι περισσότερες μοτό "έρχονται" με πολύ φτωχό μίγμα
    για να δείχνουν τιμές ρύπων που στην πραγματικότητα δεν έχουν νόημα.
    Φτωχό μίγμα σημαίνει εκτός άλλων μεγαλύτερη θερμοκρασία καύσης. Δεν το χρειάζεται κανείς κάτι τέτοιο, ειδικά την περίοδο που στρώνει τον κινητήρα.

    Ρώτησε όποιον έχεις κοντά που κάνει delivery να σου προτείνει το συνεργείο που θεωρεί καλό (όχι οικονομικό) στην περιοχή σου.

    Είναι εύκολο, λίγο να το προσέχεις θα είναι πάντα ένα βολικό όχημα.

    και μην κατεβάζεις πρώτη ενώ κινείσαι δεν υπάρχει λόγος.
    Αν σταματήσει να κολλάει θα έχεις φάει μέρος των δίσκων. Αν είναι τόσο επιτακτική ανάγκη προτίμησε να το κάνεις πιο αργά
    με πολύ μικρή ταχύτητα.

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Αυτό με το καύσιμο, θα το φοβόμουν να το δουλέψει εκτός προδιαγραφών κατασκευαστή. Από την άλλη πλευρά, είμαι επίσης σκεπτικός με τα φτωχά μίγματα που έχουν πλέον οι μοτοσυκλέτες και τις αυξημένες θερμοκρασίες λειτουργίας από τους θερμοστάτες, προκειμένου να βγάζουν πιο καθαρά καυσαέρια. Αρχίζω και σκέφτομαι ότι θα μειωθεί η διάρκεια ζωής των κινητήρων προς όφελος της ελαχιστοποίησης των ρύπων.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Δεν δουλεύει εκτός προδιαγραφών όταν διορθώνεις το καύσιμο. Είναι ακριβώς το ίδιο αλλά με σωστή ρύθμιση για τον κινητήρα.
    Ακριβώς αυτό συμβαίνει, χαλάνε διάφορα επιβαρύνοντας την συντήρηση και την ζωή του κινητήρα.

    Είναι παράλογο να λειτουργούν οι κινητήρες εκτός προδιαγραφών για να πετύχουν τιμές εργαστηρίου λίγο χαμηλότερες
    από τις τιμές που είχαν αποφασίσει.. πριν
    Και όλο αυτό για να πείσουν το κοινό ότι και οι μοτοσυκλέτες συμβάλουν στην μόλυνση, έτσι ώστε να το έχει σαν δεδομένο
    και να ξεκινάνε τα "μέτρα" με αυτό αδιαπραγμάτευτο.

    Δεν υπάρχει κανένας λόγος, ειδικά για καινούριες μοτό, να λειτουργούν στεγνές. Στην πραγματικότητα χρησιμοποιούν περισσότερα καύσιμα
    επιβαρύνουν περισσότερο από ότι πριν στον κύκλο ζωής τους και ο μοτοσυκλετιστής έχει λιγότερη ελευθερία κινήσεων απο πρίν..

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2022
    Μηνύματα
    10
    Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. όταν έχω δεύτερη ταχύτητα και σταματάω σε φανάρι πάω να κατεβάσω πρώτη και κολλάει όχι εν κινήσει αλλά σταματημενος. Ξεκολλάει μόνο αν το μαρσαρω λίγο. Μετά κατεβάζει κανονικά. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Μάλλον χρειάζεσαι λίγη εξοικείωση με το μηχανάκι σου φίλε.
    Και ψυχραιμία.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2022
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μάλλον χρειάζεσαι λίγη εξοικείωση με το μηχανάκι σου φίλε.
    Και ψυχραιμία.
    Μια χαρά εξοικειομενος είμαι αδερφέ. Το συγκεκριμένο μου θυμίζει το πρόβλημα που είχαν όλα τα wave και τα astrea grand που κολλούσε το σασμάν. Κατασκευαστικο λάθος. Στα astrea grand x το διόρθωσαν. Θα δείξει.

  10. #10
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Οι δίσκοι δεν "μαλακώνουν". Αν μαλακώσουν ζήτω που την βάψαμε. Τα γρανάζια λειαίνονται με την χρήση και το σωστό λιπαντικό, φεύγουν γρέζια κλπ σκουπίδια που μένουν μετά την κατεργασία στο εργοστάσιο και στρώνει η λειτουργία τους
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2022
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Οι δίσκοι δεν "μαλακώνουν". Αν μαλακώσουν ζήτω που την βάψαμε. Τα γρανάζια λειαίνονται με την χρήση και το σωστό λιπαντικό, φεύγουν γρέζια κλπ σκουπίδια που μένουν μετά την κατεργασία στο εργοστάσιο και στρώνει η λειτουργία τους
    Πολύ σωστά είδη τα νιώθω καλύτερα. Το πρόβλημα όλο ήταν ότι εσφιξαν τα ρουλεμάν που ήταν λασκα. Τώρα τη εννοούν δεν ξέρω λογικά τα ποτήρια. Αν και πάλι αν το πίεσης πολυ το μπροστινο κάπου κάπου ακούς ένα τακ από το τιμόνι όχι όμως όπως πριν. Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας. Καλή συνέχεια...

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Αν ακούς τακ και ακόμη χειρότερα αν το νοιώθεις, πας πάλι συνεργείο! Άμεσα!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2022
    Μηνύματα
    10
    Επανέρχομαι στο θέμα μας το τιμόνι πάλι το ίδιο πρόβλημα και στα 735 χιλιόμετρα που έχω κάνει μου άναψε το check το πάω στην αντιπροσωπεία και η απάντηση της είναι το τιμόνι θα το ξαναδούμε αλλά για το check μου έχει ξανατυχει σε άλλο ένα astrea μάλλον ο Λ είναι αλλά δεν έχω το μηχάνημα όταν θα το φέρω θα σε ενημερώσω να το δούμε. Πείτε μου ρε παιδιά τη γνώμη σας τη θα κάνατε εσείς. Βλεπουν ότι είναι μέσα στην εγγύηση και κάνουν τις πάπιες. Είναι δυνατόν κοτζάμ αντιπροσωπεία και στο Ηράκλειο Κρήτης κιόλας που τα μόνο παπιά που βλέπεις είναι astrea να μην έχουν το μηχάνημα;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Astreavag13 Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι στο θέμα μας το τιμόνι πάλι το ίδιο πρόβλημα και στα 735 χιλιόμετρα που έχω κάνει μου άναψε το check το πάω στην αντιπροσωπεία και η απάντηση της είναι το τιμόνι θα το ξαναδούμε αλλά για το check μου έχει ξανατυχει σε άλλο ένα astrea μάλλον ο Λ είναι αλλά δεν έχω το μηχάνημα όταν θα το φέρω θα σε ενημερώσω να το δούμε. Πείτε μου ρε παιδιά τη γνώμη σας τη θα κάνατε εσείς. Βλεπουν ότι είναι μέσα στην εγγύηση και κάνουν τις πάπιες. Είναι δυνατόν κοτζάμ αντιπροσωπεία και στο Ηράκλειο Κρήτης κιόλας που τα μόνο παπιά που βλέπεις είναι astrea να μην έχουν το μηχάνημα;
    επέμεινε φίλε, δεν μπορούν να αρνηθούν βασικά πράγματα. Κανε ενα mail στα κεντρικά. (βοηθάει όταν υπάρχει...δυσκοιλιότητα)
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2022
    Μηνύματα
    10
    Επίσης από όταν άναψε το λαμπάκι δεν ακούγεται ο ήχος που κάνει όταν ανοίξεις το διακόπτη (τζιζζζζ) υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται με το injection; να πω ότι το check στην πορεία έσβησε.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με το SV650S στο ξεκάρφωτο...
    από Tropeas στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2006, 05:17
  2. Help-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΤΜ
    από XTMPAM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 15:40
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ Pc ΜΟΥ! Help
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 10:18
  4. Εχω προβλημα με το μοτερ μου.
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2005, 21:42
  5. Πρόβλημα με το φρένο (CBF-250)
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2005, 10:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF