Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Τρομπα φρένου er6

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677

    Τρομπα φρένου er6

    Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα με την τρόμπα στο εργαλείο. Φρέσκα υγρά με πλήρως καθαρισμένο το κύκλωμα, χωρίς κολλημένα πιστόνια δαγκανων ή κολλημένες γλιστρες. Κανω εξαερωση και εχω φρένο που σκοτώνει. Όσο περνάνε οι μέρες η διαδρομή της μανετας μεγαλώνει μέχρι να φτάσει στο peak που απλά έχει πολύ διαδρομή η μανετα. Εικάζω ότι κατα 99% το πρόβλημα είναι στην τρομπα του φρένου. Θέλω να την αλλάξω και να βαλω κάποια με εξωτερικό δοχείο για προσωπικούς λόγους. Πως διαλέγω διάσταση τρόμπας ώστε να έχει σωστή διαδρομή; Η εργοστασιακή λέει 5/8 φαντάζομαι σε ίντσες είναι αυτο. Αν το σκέφτομαι σωστά 5/8=0.625 που αν το κάνουμε μετατροπή σε χιλιοστά μας κάνει (σύμφωνα με online μετατροπείς) 15.8750000mm αρα πρέπει να βάλω 15αρα τρομπα; Το εχω λάθος στο μυαλό μου;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Τα σωληνάκια σε τι κατάσταση είναι;

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Κάποιος φίλος είχε γράψει τον τρόπο που βρίσκεις τι μέγεθος χρειάζονται τα εκάστοτε πιστόνια για να λειτουργούν
    και με βάση αυτό έβλεπες αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις λίγο μεγαλύτερο έμβολο.

    Νομίζω πως έχει διαφορά με τις ακτινικές κ.λπ.

    Εδώ υπάρχει ενημερωμένο xls calculator αν μπορούσε να το τσεκάρει κάποιος εφευρετικός φίλος..

    Η τρόμπα στου '10 γράφει (14), οι πωλητές ακτινικών δίνουν 16.5 γι' αυτό..
    Τα πιστόνια είναι 27mm και 29mm με γλύστρα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Τα σωληνάκια σε τι κατάσταση είναι;
    Τα εργοστασιακά σε πολύ καλή οπτική κατάσταση χωρίς σκισιματα ή οτιδήποτε. Θα αλλαχθούν με υψηλής παρέα με την τρόμπα πιθανότατα. Δεν ποντάρω να είναι στα σωληνακια το πρόβλημα γιατί με εξαερωση στρώνει.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Κάποιος φίλος είχε γράψει τον τρόπο που βρίσκεις τι μέγεθος χρειάζονται τα εκάστοτε πιστόνια για να λειτουργούν
    και με βάση αυτό έβλεπες αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις λίγο μεγαλύτερο έμβολο.

    Νομίζω πως έχει διαφορά με τις ακτινικές κ.λπ.

    Εδώ υπάρχει ενημερωμένο xls calculator αν μπορούσε να το τσεκάρει κάποιος εφευρετικός φίλος..

    Η τρόμπα στου '10 γράφει (14), οι πωλητές ακτινικών δίνουν 16.5 γι' αυτό..
    Τα πιστόνια είναι 27mm και 29mm με γλύστρα.
    Το περίμενα λίγο πιο εύκολο η αλήθεια είναι

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Βλέπω διαθέσιμα πολλά rebuilt kit της τρόμπας.
    Δεν θα ήταν παράλογο για πάνω από 40-50 000 χλμ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα με την τρόμπα στο εργαλείο. Φρέσκα υγρά με πλήρως καθαρισμένο το κύκλωμα, χωρίς κολλημένα πιστόνια δαγκανων ή κολλημένες γλιστρες. Κανω εξαερωση και εχω φρένο που σκοτώνει. Όσο περνάνε οι μέρες η διαδρομή της μανετας μεγαλώνει μέχρι να φτάσει στο peak που απλά έχει πολύ διαδρομή η μανετα. Εικάζω ότι κατα 99% το πρόβλημα είναι στην τρομπα του φρένου. Θέλω να την αλλάξω και να βαλω κάποια με εξωτερικό δοχείο για προσωπικούς λόγους. Πως διαλέγω διάσταση τρόμπας ώστε να έχει σωστή διαδρομή; Η εργοστασιακή λέει 5/8 φαντάζομαι σε ίντσες είναι αυτο. Αν το σκέφτομαι σωστά 5/8=0.625 που αν το κάνουμε μετατροπή σε χιλιοστά μας κάνει (σύμφωνα με online μετατροπείς) 15.8750000mm αρα πρέπει να βάλω 15αρα τρομπα; Το εχω λάθος στο μυαλό μου;
    Κάτι έμεινε από το παλιό υγρό, αντιδράει με το νέο, και δημιουργεί φυσαλιδούλες με το πέρασμα του χρόνου.

    Ξεβίδωσε την στήριξη της τρομπας, για να την στρίψεις έτσι ώστε οι φυσαλίδες να έχουν μόνο ανηφόρα προς το δοχείο υγρών και κάνε μερικές μανετιές έτσι. Ή αν σε παίρνει, γύρε αρκετά την μηχανή, ίσως με την βοήθεια ενός δεύτερου και το τιμόνι στραμμένο προς την μεριά που πάλι έχεις ανηφόρα για τις φυσαλίδες.

    Συνήθως η τρόμπα, στην φυσιολογική θέση είναι κατηφόρα και εγκλωβίζονται οι φυσαλίδες στο πιο ψηλό σημείο, κατά κανόνα αυτό είναι το ρακόρ που ξεκινάει το σωληνάκι.

    Αμα σκληραίνει η διαδρομή με το που το κάνεις αυτό, επιβεβαιώνονται οι φυσαλιδούλες, οπότε κάνε ΠΑΛΙ μια αλλαγή υγρών.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.352
    Καλησπέρα φίλε μου, αυτά που θα διαβάσεις παρακάτω τα γράφω καθαρά πληροφοριακά – φιλολογικά με αφορμή το ερώτημα που έθεσες. Από προσωπική εμπειρία λοιπόν μπορώ να σου πω ότι τα φρένα μας, με σωληνάκια υψηλής, δουλεύουν πολύ καλά με 19άρι έμβολο.

    Αυτή που βλέπεις εδώ είναι μία κινεζιά καμαρωτή, ακριβές αντίγραφο μέχρι αηδίας, ακόμα και το κουτί και τα σήματα και τις επιγραφές

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_7723.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	58,1 KB 
ID:	439573

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_7727.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	91,2 KB 
ID:	439574

    Παρόλα αυτά έχει δεκάδες θετικές κριτικές από όλο τον κόσμο και επιπλέον μου τη σύστησε ένας φίλος από το διεθνές φόρουμ Kawasaki ο οποίος τρέχει στο πρωτάθλημα Super Twin και της έχει βγάλει το λάδι αγωνιστικά χωρίς κανένα θέμα. Έχει αλλάξει δύο και έλυσε την παλιά για χάρη μου για να δει αν έχει 19άρι έμβολο και έχει όντως.

    Αποφάσισα λοιπόν να τη δοκιμάσω καθώς κόστιζε μόνο 50 ευρώ και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό και ότι πιο ουσιαστικό έχω κάνει για τα φρένα μετά από σωληνάκια υψηλής, προοδευτικά ελατήρια στο πιρούνι, αγωνιστικά υγρά και διάφορα τακάκια. Όλα γίνονται πιο άμεσα και πιο δυνατά στον ίδιο χρόνο, με ίδια πίεση στη μανέτα και άρα πιο αποτελεσματικά. Γλιτώνω δευτερόλεπτα και μέτρα - περισσότερη ασφάλεια. Αίσθηση πολύ βελτιωμένη αλλά όχι τέλεια, λόγω των δαγκάνων που δεν μπορούν να δώσουν το κάτι παραπάνω και το 19άρι έμβολο τις τερματίζει για πλάκα.

    Παρόλο που στην περίπτωσή μου δούλεψε τέλεια και την κράτησα στη μοτοσικλέτα μου, δεν πρόκειται να δώσω λεπτομέρειες αγοράς γιατί μου είναι αδύνατο να συστήσω ένα κινέζικο προϊόν απομίμησης για μία χρήση τόσο κομβική όσο το φρενάρισμα. Απλώς μοιράζομαι πληροφορίες που ίσως σου φανούν χρήσιμες στην αναζήτησή σου. Θα σου πρότεινα λοιπόν να προτιμήσεις κάτι επώνυμο ανεξαρτήτως μεγέθους, ει δυνατόν καινούργιο, ή κάποια μεταχειρισμένη αντλία σε καλή κατάσταση από ΖΧ-6 R, κατά προτίμηση ακτινική.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Έχω μία θεωρία στο γιατί ισχύει το παραπάνω, αλλα δεν είμαι σίγουρος οτι είναι σωστή.

    Εγώ έχω αντικαταστήσει την τρόμπα του συμπλέκτη με 16άρα ακτινική (brembo rcs16) απο 12άρα αξονική (brembo PSC 12).

    Δεν υπήρχε διαφορά στην δύναμη που χρειαζόταν να βάλω μεταξύ των δύο και αν υπήρχε, ή rcs ήταν μαλακότερη ενώ θεωρητικά θα έπρεπε να είναι σκληρότερη.

    Ο λόγος για τον οποίο κατέληξα οτι συμβαίνει αυτό, είναι ο εξής.
    Η ακτινική RCS έχει το pivot point αρκετά πιο μακριά απο το σημείο στο οποίο το χέρι σου ασκεί την πίεση στη μανέτα, οπότε ο μοχλός είναι μεγαλύτερος, άρα για ίδιο έμβολο, η μανέτα θα έπρεπε να κάνει μεγαλύτερη διαδρομή και θα ήταν πιο μαλακή.
    Όταν όμως το έμβολο είναι μεγαλύτερο στην ακτινική, εξισώνεται η σκληρότητα και η διαδρομή μικραίνει.
    Το τελικό αποτέλεσμα είναι για τα ίδια κιλά πίεσης της μανέτας στο ίδιο σημείο της, έχεις περισσότερη δύναμη στη δαγκάνα με σχεδόν την ίδια διαδρομή (οπότε δεν χάνεις πολύ ακρίβεια).
    Η διαφορά της αίσθησης που δίνει η PSC12 με την RCS16 στη περίπτωσή μου, είναι χαοτική. Εννοείται οτι με τη πρώτη ευκαιρία θα αναβαθμίσω και τη τρόμπα του φρένου σε RCS19 απο PSC16 που φοράει τώρα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.352
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Έχω μία θεωρία στο γιατί ισχύει το παραπάνω, αλλα δεν είμαι σίγουρος οτι είναι σωστή.

    Εγώ έχω αντικαταστήσει την τρόμπα του συμπλέκτη με 16άρα ακτινική (brembo rcs16) απο 12άρα αξονική (brembo PSC 12).

    Δεν υπήρχε διαφορά στην δύναμη που χρειαζόταν να βάλω μεταξύ των δύο και αν υπήρχε, ή rcs ήταν μαλακότερη ενώ θεωρητικά θα έπρεπε να είναι σκληρότερη.

    Ο λόγος για τον οποίο κατέληξα οτι συμβαίνει αυτό, είναι ο εξής.
    Η ακτινική RCS έχει το pivot point αρκετά πιο μακριά απο το σημείο στο οποίο το χέρι σου ασκεί την πίεση στη μανέτα, οπότε ο μοχλός είναι μεγαλύτερος, άρα για ίδιο έμβολο, η μανέτα θα έπρεπε να κάνει μεγαλύτερη διαδρομή και θα ήταν πιο μαλακή.
    Όταν όμως το έμβολο είναι μεγαλύτερο στην ακτινική, εξισώνεται η σκληρότητα και η διαδρομή μικραίνει.
    Το τελικό αποτέλεσμα είναι για τα ίδια κιλά πίεσης της μανέτας στο ίδιο σημείο της, έχεις περισσότερη δύναμη στη δαγκάνα με σχεδόν την ίδια διαδρομή (οπότε δεν χάνεις πολύ ακρίβεια).
    Η διαφορά της αίσθησης που δίνει η PSC12 με την RCS16 στη περίπτωσή μου, είναι χαοτική. Εννοείται οτι με τη πρώτη ευκαιρία θα αναβαθμίσω και τη τρόμπα του φρένου σε RCS19 απο PSC16 που φοράει τώρα.
    Εγώ το πήρα καθαρά ογκομετρικά και γεωμετρικά το ζήτημα, στο θέμα του εμβόλου δεν μιλάμε ουσιαστικά για παροχή;

    Δηλαδή το μεγαλύτερο έμβολο κινεί την ίδια ποσότητα υγρού ταχύτερα και με μεγαλύτερη πίεση με την ίδια πάνω - κάτω διαδρομή;

    Επίσης η ακτινική τοποθέτηση δεν είναι καθαρά θέμα γεωμετρίας; Δηλαδή η δύναμη στη μανέτα ασκείται καθέτως αντί διαγωνίως και έτσι καταλήγουμε σε καλύτερη αίσθηση, και πιθανώς με μικρότερη διαδρομή;

    Δεν ξέρω αν τα παραπάνω είναι απολύτως σωστά, που πιθανότατα δεν είναι γιατί υπάρχουν κι ένα σωρό άλλοι παράγοντες, αλλά χοντρικά αυτή είναι η αίσθηση που περίμενα από το 19άρι έμβολο και αυτή αποκόμισα τελικά.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Σωστά είναι όλα αυτά που γράφεις.

    Εγώ όμως άλλο πράγμα έγραψα. Να το θέσω λίγο διαφορετικά...

    H ακτινική τοποθέτηση ασκεί τη δύναμη στο έμβολο παράλληλα με τη κίνηση της μανέτας και το σημείο πίεσης είναι η ίδια η μανέτα και όχι ένα τσουτσούνι που εξέχει απο αυτή, με αποτέλεσμα να μειώνονται οι ελαστικότητες (δεν έχεις τις ελαστικότητες του τσουτσουνιού κάν) και να επιτυγχάνεται καλύτερη αίσθηση.

    Όμως συμβαινει και κάτι άλλο. Δές τις εικόνες παρακάτω:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pump.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	40,7 KB 
ID:	439583

    Οι κόκκινες γραμμές δείχνουν την κάθετη απο το τιμόνι. Δεδομένου οτι το χέρι σου κάθεται στο ίδιο σημείο του grip, η απόστασή του απο αυτή τη κόκκινη γραμμή είναι σταθερή και στις 2 τρόμπες, ανεξάρτητα απο το μήκος της μανέτας.

    Τώρα, όπως μπορείς να δείς απο τις εικόνες, στην RCS το σημείο στο οποίο η μανέτα ενώνεται με την τρόμπα (Fulcrum ή υπομόχλιο) είναι δεξιά της γραμμής (άρα πιο μακρυά απο το χέρι σου) καθώς και το σημείο που ο πίρος πιέζει το έμβολο είναι ακριβώς πάνω στη γραμμή.

    Στην PSC, και το υπομόχλιο αλλα και ο πίρος είναι αριστερά της γραμμής άρα πιο κοντά στο χέρι σου.

    Με άλλα λόγια, ο μοχλός της RCS είναι μεγαλύτερος απο της PSC, άρα χρειάζεσαι λιγότερη δύναμη για να πατήσεις τη μανέτα, για το ίδιο φορτίο. Το οτι αυτό το φορτίο παράγει περισσότερο έργο λόγω της διαφοράς της διαμέτρου του εμβόλου, είναι άλλο θέμα.
    Λέω δηλαδή, οτι άν ήταν ίδιας διαμέτρου τα έμβολα και στις 2 τρόμπες, στην RCS θα ήταν πολύ πιο μαλακιά η μανέτα για το ίδιο φρενάρισμα.


    Προφανώς η σύγκριση έγινε με την PCS λόγω οτι αυτή φόραγα εγώ πριν βάλω την RCS και μου έκανε εντύπωση όταν απο 12άρι έμβολο πήγα σε 16άρι και δεν είδα διαφορά στην δύναμη με την οποία χρειαζόταν η μανέτα για να τερματίσει. Δεν έβγαζε νόημα, οπότε το εξήγησα με τα άνωθι στον εαυτό μου.
    Δεν είναι απίθανο βέβαια να κάνω λάθος στο συλλογισμό μου.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.352
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Σωστά είναι όλα αυτά που γράφεις.

    Εγώ όμως άλλο πράγμα έγραψα. Να το θέσω λίγο διαφορετικά...

    H ακτινική τοποθέτηση ασκεί τη δύναμη στο έμβολο παράλληλα με τη κίνηση της μανέτας και το σημείο πίεσης είναι η ίδια η μανέτα και όχι ένα τσουτσούνι που εξέχει απο αυτή, με αποτέλεσμα να μειώνονται οι ελαστικότητες (δεν έχεις τις ελαστικότητες του τσουτσουνιού κάν) και να επιτυγχάνεται καλύτερη αίσθηση.

    Όμως συμβαινει και κάτι άλλο. Δές τις εικόνες παρακάτω:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pump.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	40,7 KB 
ID:	439583

    Οι κόκκινες γραμμές δείχνουν την κάθετη απο το τιμόνι. Δεδομένου οτι το χέρι σου κάθεται στο ίδιο σημείο του grip, η απόστασή του απο αυτή τη κόκκινη γραμμή είναι σταθερή και στις 2 τρόμπες, ανεξάρτητα απο το μήκος της μανέτας.

    Τώρα, όπως μπορείς να δείς απο τις εικόνες, στην RCS το σημείο στο οποίο η μανέτα ενώνεται με την τρόμπα (Fulcrum ή υπομόχλιο) είναι δεξιά της γραμμής (άρα πιο μακρυά απο το χέρι σου) καθώς και το σημείο που ο πίρος πιέζει το έμβολο είναι ακριβώς πάνω στη γραμμή.

    Στην PSC, και το υπομόχλιο αλλα και ο πίρος είναι αριστερά της γραμμής άρα πιο κοντά στο χέρι σου.

    Με άλλα λόγια, ο μοχλός της RCS είναι μεγαλύτερος απο της PSC, άρα χρειάζεσαι λιγότερη δύναμη για να πατήσεις τη μανέτα, για το ίδιο φορτίο. Το οτι αυτό το φορτίο παράγει περισσότερο έργο λόγω της διαφοράς της διαμέτρου του εμβόλου, είναι άλλο θέμα.
    Λέω δηλαδή, οτι άν ήταν ίδιας διαμέτρου τα έμβολα και στις 2 τρόμπες, στην RCS θα ήταν πολύ πιο μαλακιά η μανέτα για το ίδιο φρενάρισμα.


    Προφανώς η σύγκριση έγινε με την PCS λόγω οτι αυτή φόραγα εγώ πριν βάλω την RCS και μου έκανε εντύπωση όταν απο 12άρι έμβολο πήγα σε 16άρι και δεν είδα διαφορά στην δύναμη με την οποία χρειαζόταν η μανέτα για να τερματίσει. Δεν έβγαζε νόημα, οπότε το εξήγησα με τα άνωθι στον εαυτό μου.
    Δεν είναι απίθανο βέβαια να κάνω λάθος στο συλλογισμό μου.
    Ωραία η ανάλυσή σου όπως και να'χει

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Οι υδραυλικοί μοχλοί όπως αυτός της τρόμπας-δαγκάνας, δουλεύουν ενισχύοντας την δύναμη σε βάρος της διαδρομής, αναλόγως του λόγου των ΕΜΒΑΔΩΝ των πιστονιών, και μάλιστα στον αριθμητή το εμβαδό των πιστονιών των δαγκανών, και στον παρανομαστή το εμβαδόν του πιστονιού της τρόμπας.

    Η δύναμη δλδ ενισχύεται ΟΣΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ είναι το εμβαδό του πιστονιού της τρόμπας, και ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ είναι το εμβαδό των πιστονιών των δαγκανών.

    Βάζοντας τρόμπα με ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ εμβαδό πιστονιού, ΧΑΝΟΥΜΕ σε ενίσχυση δύναμης και ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ σε πιο σύντομη διαδρομή.


    Στα φρένα μας όμως, δεν έχουμε μόνο τον υδραυλικό μοχλό, έχουμε και τον μηχανικό μοχλό της μανέτας. Οπως σωστά γράψατε ήδη, μπορεί μια ''ακτινική'' τρόμπα να έχει μεγαλύτερο έμβολο, από την άλλη όμως, η ίδια η μανέτα της, έχει μεγαλύτερη αναλογία μοχλών, και για αυτό έρχεται στα ίσια πάνω κάτω.

    Ο συνολικός μοχλισμός του συστήματος, είναι το γινόμενο του μοχλισμού της μανέτας, επί, τον μοχλισμό του υδραυλικού μέρους.


    Ενα παράδειγμα: Σε μια ''συμβατική'' τρόμπα, η απόσταση από το σημείο περιστροφής της μανέτας μέχρι το σημείο που πιέζει το έμβολο είναι π.χ. 2 πόντοι, ενώ σε μια ''ακτινική'' είναι πιο κοντά η αντίστοιχη απόσταση στον ένα πόντο. Αν θεωροήσουμε ότι η θέση του χεριού είναι παρόμοια στην μανέτα, αυτό από μόνο του σημαίνει ότι ήδη από την ''ακτινική'' μανέτα έχουμε 2:1 μεγαλύτερη ενίσχυση της δύναμης. Πάμε μετά στο υδραυλικό μέρος, η ''συμβατική'' ας πούμε έχει 16 χιλιοστά διάμετρο, ενώ η ''ακτινική'' έχει 19 χιλιοστά διάμετρο. Οι δαγκάνες μένουν ίδιες. Αρα η ''ακτινική'' έχει αναλογία εμβαδού ως προς την ''συμβατική'' (16^2)/(19^2)=256/361=0,70 φορές μικρότερος μοχλός.

    Τελικά ο συνολικός μοχλισμός της ''ακτινικής'' σε σχέση με την ''συμβατική'' είναι 2 φορές από την μανέτα, επί 0,70 από το έμβολο = 1,4 φορές, και αυτή ακριβώς είναι η περισσότερη δύναμη της ''ακτινικής'' με τα δεδομένα του παραδείγματος.


    Οι όρος ''ακτινική'' σε εισαγωγική, γιατί ακτινικό λέγεται κάτι όταν όλα τα στελέχη του, κοιτάνε προς ένα κοινό κέντρο, όπως οι ακτίνες ενός τροχού, ή οι τροχιές των σωματιδίων όπως εκτινάσονται από μια έκρηξη από ένα σημείο. Προφανώς ο όρος δεν έχει ΚΑΜΙΑ πραγματική έννοια στις τρόμπες και τις δαγκάνες, κι ας επικράτησε εμπορικά, το λένε όλοι κ.ο.κ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Τα κρατάω ολα αυτά που είπατε.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Μπήκε πάνω τρομπα απο το επόμενο μοντέλο παρέα με σωληνακια υψηλής κατευθείαν από την τρόμπα στις δύο δαγκάνες και όχι ενα σε δύο όπως ηταν απο το εργοστάσιο. Επίσης αλλαχθηκαν ξανα τα υγρά εντελώς. Σαν πρώτη εντύπωση σταματάει με την σκέψη. Θα δούμε σε λίγο καιρό.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι παίζει με τη διάμετρο ? (Τρόμπα φρένου)
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2007, 20:45
  2. Ερώτηση για τρόμπα φρένου και συμπλέκτη !!
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 11:00
  3. F650 '98 Πίσω τρόμπα φρένου
    από DimitrisT στο forum BMW
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 11:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF