Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 50

Θέμα: Αγορά 1ης μηχανής βοήθεια για επιλογή

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    242
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Ηλικία στα 42 ύψος 1, 86 και περί τα 100 κιλά (το τρώω το φαγακι μου).

    Το τελευταίο διάστημα μου έχει καρφωθεί η ιδέα για την απόκτηση της πρώτης (ίσως και τελευταίας λέμε τώρα) μηχανής.

    Δίπλωμα δεν έχω αλλά αυτό μπορεί να δρομολογηθεί άμεσα... τελευταία επαφή με μοτό ήταν γύρω στα 22 με ένα θρυλικό chaly και πρόσφατα ενός ποδηλάτου.

    Ο σκοπός της κτήσης έχει να κάνει με την ευκολία στην μετακίνηση και το κυριότερο στο παρκάρισμα εντός της πρωτεύουσας σε όχι τόσο μεγάλες διαδρομές.

    Για κάποιο λόγο (φόβος για καταπόνηση και κοπανημα) σκούτερ δεν θέλω (αν και ίσως φαντάζει η ορθότερη επιλογή) και το budget είναι έως τα πέντε χιλιάρικα.

    Μέχρι τώρα έχω καταλήξει και λόγω γούστου (τι να κάνουμε απωθημένα είναι αυτά) στα εξής με σειρά προτεραιότητας:
    1)Royal enfield hunter 350
    2)Huqsvarna svartpilen 250
    3)Voge 300 acx

    Σε αυτές έχω καθήσει πάνω στις 2 και 3 και μου φάνηκαν καλές από άποψη κιλών και διαστάσεων
    Θα προσπαθήσω να δω από κοντά και το hunter το οποίο στα χαρτιά το προτιμώ ως λειτουργία λόγω καλής ροπής από χαμηλά.
    Έχω καθήσει και στο gk350 της zontes αλλά το αποκλείω λόγω πολλών ηλεκτρονικών που θέλω να τα αποφύγω.

    Ποια είναι η γνώμη των πιο έμπειρων μελών?
    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
    Δημήτρης
    Να τα πάρουμε λίγο από την αρχή?
    Είσαι 42 και τελευταία φορά που καβάλησες ήταν στα 22 ένα chaly, ενώ τον τελευταίο καιρό καβαλάς ποδήλατο.
    Δεν έχεις άδεια οδήγησης αλλά θα την δρομολογήσεις άμεσα.
    Άρα έχουμε σαν δεδομένα την άγνοια και την έλλειψη εμπειρίας.
    Πιστεύω πως θα ήταν λάθος να κινηθείς προς την αγορά μοτοσυκλέτας μεγαλύτερης από 300cc και αυτό με επιφύλαξη.
    Αν θέλεις να μετακινείσαι ευκολότερα στους πηγμένους δρόμους της πόλης θα πρότεινα την αγορά ενός παπιού ή ενός μικρού σε κυβικά scooter, έτσι ώστε να εξοικειωθείς αρχικά με την έννοια του δικύκλου και στη συνέχεια στοχεύεις κάπου ψηλότερα.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  2. #17
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.714
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    @CorpseAlive και Νίκος Παππάς
    Μάλλον το 650 μοντέλα του 2002 έως 2005 αλλά από ότι κατάλαβα δεν έχει abs μπροστά σωστά?
    Το 700αρι είναι λίγο πιο τσιμπημένο σε τιμή.
    Γκαράζ στο γραφείο υπάρχει άλλη όχι στο σπίτι.

    Πίστευα λόγω παλαιότητας και πολλών μοντέλων ότι δεν θα είναι πόλος έλξης και ότι το re θα ήταν μεγαλύτερη πρόκληση.

    Επίσης ως σκέψη μου πέρασε ότι είναι κρίμα καινούργια μηχανή να είναι έξω αφημένη εκτεθειμένη στον καιρό και για αυτό σκεφτόμουν την μτχ πχ μέχρι βαριά 3χιλ και την transalp που δείχνει λόγω ποιότητας πιο ανθεκτική.

    Τώρα για την μετακίνηση είναι κρίμα με ένα clio που έχω να πηγαίνω σε απογευματινή εργασία δύο φορές τη βδομάδα και σε διαδρομή είκοσι λεπτών να κάνω μερικές φορές 45 λεπτά να βρω πάρκινγκ...έχω αγανακτήσει.

    Είμαι συνειδητοποιημένος πλέον οδηγός και έμπειρος σε οδήγηση αυτοκινήτου και όχι χωρίς αίσθηση σε μηχανάκι αλλά όλα θα γίνουν προσεκτικά πιστεύω.

    Η οδήγηση και τα μαθήματα για το δίπλωμα θα μου δώσουν κάποιες πρώτες ενδείξεις στο εάν το έχω ή να κάτσω στα αυγά μου.
    Δεν ξέρω αν θα βρεις καλό 700 στα 3.000 ειδικά με την αύξηση των τιμών τώρα.
    Το 700 είναι ένα βαρύ μηχανάκι αλλά τίμιο γιατί είναι πολυχρηστικό.
    Εμένα η πρώτη μου μηχανή ήταν και είναι πολύ φιλική προς τον αναβάτη.
    Αν θες όμως στο Budget που διαθέτες να κάνεις υπέρβαση 2-3 χλρικα πας σε κούτα το 500CBX .
    Δεν ξέρω τι συζήτηση όμως κάνουμε, αφού δεν έχεις δίπλωμα, ούτε καν χιλιόμετρα πάνω σε οποιαδήποτε μηχανή.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.238
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    @CorpseAlive και Νίκος Παππάς
    Μάλλον το 650 μοντέλα του 2002 έως 2005 αλλά από ότι κατάλαβα δεν έχει abs μπροστά σωστά?
    Το 700αρι είναι λίγο πιο τσιμπημένο σε τιμή.
    Γκαράζ στο γραφείο υπάρχει άλλη όχι στο σπίτι.

    Πίστευα λόγω παλαιότητας και πολλών μοντέλων ότι δεν θα είναι πόλος έλξης και ότι το re θα ήταν μεγαλύτερη πρόκληση.

    Επίσης ως σκέψη μου πέρασε ότι είναι κρίμα καινούργια μηχανή να είναι έξω αφημένη εκτεθειμένη στον καιρό και για αυτό σκεφτόμουν την μτχ πχ μέχρι βαριά 3χιλ και την transalp που δείχνει λόγω ποιότητας πιο ανθεκτική.

    Τώρα για την μετακίνηση είναι κρίμα με ένα clio που έχω να πηγαίνω σε απογευματινή εργασία δύο φορές τη βδομάδα και σε διαδρομή είκοσι λεπτών να κάνω μερικές φορές 45 λεπτά να βρω πάρκινγκ...έχω αγανακτήσει.

    Είμαι συνειδητοποιημένος πλέον οδηγός και έμπειρος σε οδήγηση αυτοκινήτου και όχι χωρίς αίσθηση σε μηχανάκι αλλά όλα θα γίνουν προσεκτικά πιστεύω.

    Η οδήγηση και τα μαθήματα για το δίπλωμα θα μου δώσουν κάποιες πρώτες ενδείξεις στο εάν το έχω ή να κάτσω στα αυγά μου.
    Τα είπες όλα φιλαράκι.
    Ξεκίνα μαθήματα δες οτι πηγαινει καλά ,βγάλε διπλώμα και μηχανάκια να φάνε και οι κότες

  4. #19
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    @panavour
    Για το σκούτερ το λυπάμαι το καημένο
    Θα βγάλει χέρια να με βαρέσει και θα πει δίαιτα Επειγόντως...
    Το λογικό είναι το δίπλωμα πρώτα και μετά αναλόγως πορεύομαι.
    Μην βάλω thread για γνώμες για cb φοβάμαι? Χαχαχα
    Μην το λυπάσαι,είχα 50αρακι γιαμαχα σκούτερ,με 50 κιλά παραπάνω από σένα,και 180αρακι επίσης,και 125αρακι.Δεν με βαρεσε κανένα,άσε που άμα συνηθίσεις στην πόλη δυσκολά θα πας σε μηχανή μετά.Ξεκινα σιγά σιγά μιας και είσαι νέος στο σπορ.

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    402
    @Dimmanoukas
    Για τις ανάγκες που περιγράφεις θα πήγαινα καρφί σε ένα Honda Cb125F. Δεν σπάει, δεν χαλάει, συντήρηση σχεδόν μηδενική σε κόστος, ομορφούλι, κατανάλωση περί το 1.5lt/100km !!!
    Βάρος κάτι σαν 117 κιλά ΓΕΜΑΤΟ!

    2800 ευρώ και ίσως και πιο κάτω αν τα δώσεις 'μετρητά'.

    Για κλειστό αστικό περιβάλλον το 90% των αναβατών θα μπορούσε να κάνει τα πάντα με 125cc μοτοσυκλέτες.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    292
    @skritikos
    Το cb125 δυστυχώς δεν μου αρέσει καθόλου αισθητικά
    Εάν πήγαινα σε κάτι τόσο χαμηλά θα πήγαινα στο zontes g155 με την χαμηλή κατανάλωση και την τεράστια αυτονομία στο οποίο έχω κάτσει πάνω και είμαι οκ
    Αλλά έλεγα αφού μπαίνω στη διαδικασία να έπαιρνα κάτι πιο future proof από το μπαίνω στην λογική της αλλαγής μετά (και που το μετά θα ήταν σε ένα χρόνο)
    Πάντως αυτά που μου γράφετε είναι η φωνή της λογικής αλλά να που στα γεράματα σε πιάνουν τα υπαρξιακά σου... χαχαχα
    Ξεκίνησα με το gk155 άντε λέω στα 3
    Μετά είδα acx ωραίο στα 4,2
    Ε λέω δεν πας στο svartpilen 4,6
    Και βγάζει και η royal το hunter 4,3
    Και μπαίνει και ένα transalp μέχρι τα 2,5 για να μπερδευτώ ακόμη περισσότερο

    Αυτό στο οποίο καταλήγω είναι δίπλωμα για να δω τι παίζει και με τα βάρη και όγκους κλπ με κανένα cb και αναλόγως βλέπουμε
    Τελευταία τροποποίηση από Dimmanoukas; 23/11/2022 στις 16:47.

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    402
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    @skritikos
    Το cb125 δυστυχώς δεν μου αρέσει καθόλου αισθητικά
    Εάν πήγαινα σε κάτι τόσο χαμηλά θα πήγαινα στο zontes g155 με την χαμηλή κατανάλωση και την τεράστια αυτονομία στο οποίο έχω κάτσει πάνω και είμαι οκ
    Αλλά έλεγα αφού μπαίνω στη διαδικασία να έπαιρνα κάτι πιο future proof από το μπαίνω στην λογική της αλλαγής μετά (και που το μετά θα ήταν σε ένα χρόνο)
    Πάντως αυτά που μου γράφετε είναι η φωνή της λογικής αλλά να που στα γεράματα σε πιάνουν τα υπαρξιακά σου... χαχαχα
    Ξεκίνησα με το gk155 άντε λέω στα 3
    Μετά είδα acx ωραίο στα 4,2
    Ε λέω δεν πας στο svartpilen 4,6
    Και βγάζει και η royal το hunter 4,3
    Και μπαίνει και ένα transalp μέχρι τα 2,5 για να μπερδευτώ ακόμη περισσότερο

    Αυτό στο οποίο καταλήγω είναι δίπλωμα για να δω τι παίζει και με τα βάρη και όγκους κλπ με κανένα cb και αναλόγως βλέπουμε
    Φιλικά θα στο πω, το Transalp ξέχασε το. Ωραίο και άξιο και αξιόπιστο αλλά μόνο την κατανάλωση να δεις..... σε ίδια διαδρομή εγώ είμαι με 3.5 και φίλος με 650 είναι στα 6.5.
    Με τιμή βενζίνης που μάλλον θα περάσει και τα 3 μέσα στο 2023, έχεις $ για κάψιμο;

    Επίσης το έχεις σκεφτεί καλά σαν πρώτο μετά από τόσα χρόνια κάτι στα 215+ kg? Και από 22 ως και 15 χρόνια παλιό (αν πας για 650) ?

    ΥΓ. Ποια γεράματα; Στα 42? Είμαι αρκετά χρόνια μεγαλύτερος και νοιώθω καλύτερα και νεότερος από ποτέ! Μια χαρά είσαι.

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    292
    Ανέβηκα πάνω σε ένα transalp...ενώ δεν μου είναι ξένο ως μέγεθος δεν μου ήταν τόσο αρεστό...ίσως λόγω του όγκου που είχε μπροστά.

    Ανέβηκα στο hunter της re και ενώ είναι compact και όπως μου αρέσει φοβάμαι μήπως δείχνει λίγο αστεία για το ύψος μου στο 1,86
    Πάντως από κοντά είναι πολύ όμορφη

    Ανέβηκα και στο scram και εκεί είναι πιστεύω η Χρυσή τομή από μέγεθος και εφαρμογή, αλλά...δεν διαβάζω τα καλύτερα για αυτόν τον κινητήρα εν αντιθέσει με τον 350 (παρόλο που έχει λιγότερα άλογα και ροπή) και σε κάποια βίντεο φαίνονται κάποια θέματα στην ποιότητα του φινιρίσματος στο σασί και στην εξάτμιση ως οξείδωση?

    Αύριο θα αρχίσω να ρωτάω για τα του διπλώματος και βλέπουμε

  9. #24
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.714
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Φιλικά θα στο πω, το Transalp ξέχασε το. Ωραίο και άξιο και αξιόπιστο αλλά μόνο την κατανάλωση να δεις..... σε ίδια διαδρομή εγώ είμαι με 3.5 και φίλος με 650 είναι στα 6.5.
    Με τιμή βενζίνης που μάλλον θα περάσει και τα 3 μέσα στο 2023, έχεις $ για κάψιμο;

    Επίσης το έχεις σκεφτεί καλά σαν πρώτο μετά από τόσα χρόνια κάτι στα 215+ kg? Και από 22 ως και 15 χρόνια παλιό (αν πας για 650) ?

    ΥΓ. Ποια γεράματα; Στα 42? Είμαι αρκετά χρόνια μεγαλύτερος και νοιώθω καλύτερα και νεότερος από ποτέ! Μια χαρά είσαι.
    6.5 με καρμπυρατέρ και μοντέλο του 2005 είναι αισιόδοξο νούμερο μέσα στην πόλη.
    Σκέψου το δικό μου ψεκαστό κάτω από 5 δεν παίζει μέσα στην πόλη.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Αν μιλάμε για κίνηση εντός πόλης αποκλειστικά και για άνθρωπο χωρίς εμπειρία θα έλεγα τουλάχιστον 300cc για λόγους ασφαλείας.

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    402
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    6.5 με καρμπυρατέρ και μοντέλο του 2005 είναι αισιόδοξο νούμερο μέσα στην πόλη.
    Σκέψου το δικό μου ψεκαστό κάτω από 5 δεν παίζει μέσα στην πόλη.
    Αναφερόμουν σε διαδρομή στις εξοχές, έπρεπε να το έχω γράψει
    Για πόλη δεν έχω ιδέα, δεν κυκλοφορούμε παρά ελάχιστα.

  12. #27
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.714
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Αναφερόμουν σε διαδρομή στις εξοχές, έπρεπε να το έχω γράψει
    Για πόλη δεν έχω ιδέα, δεν κυκλοφορούμε παρά ελάχιστα.
    Στην εξοχή είσαι στο 6.
    Το λέω επειδή έχει ο πατέρας μου την 650.
    Στην εξοχή (όχι εθνική και όχι πάνω από 5.000 Στροφές) το 700 είναι πάνω κάτω στο 5.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    129
    Νομίζω πως είμαι στην ίδια περίπου φάση με εσένα φίλε. Αποφάσισα να βγάλω δίπλωμα στα 38 χωρίς προηγούμενη εμπειρία γιατί έτρωγα πολύ κίνηση και βενζίνη κάθε μέρα προς τη δουλειά (Εξάρχεια) και είχα θέμα με το πάρκινγκ. Πρώτη μηχανή που πήρα ήταν το Sym NH-T 200 και στο χρόνο, αφού απέκτησα λίγη εμπειρία στην καθημερινή κίνηση, αποφάσισα ότι χρειάζομαι λίγα παραπάνω κυβικά για να κινούμαι λίγο πιο άνετα. Έτσι πλέον έχω το bajaj dominar 400. Η προσωπική μου εμπειρία, με παρόμοια χρήση που σκοπεύεις να κάνεις, μου λέει ότι 250-300-400 κυβικά είναι υπεραρκετα. Είναι αχρειαστο νομίζω να πας στα 600-700cc για την πόλη και κοντινές εκδρομές μόνος. Στα 300cc θα έχεις έναν καλό συνδυασμό από γκάζι, επιτάχυνση και οικονομία και κυρίως θα σε απασχολήσει η ροπή και η οικονομια. Μη νομίζεις ότι θα πηγαινεις συχνά με > 100χλμ/ώρα ειδικά αν πηγαινεις σε δρόμους με κινηση. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    ξερω είπες οχι για σκουτερ

    αλλα με δεδομένη την απειρία σου, τα οσα προσφέρει αυτο που θα σου παραθέσω και την τιμη που ειναι πραγματικά πατωμα, εγω θα πηγαινα να το κοιταξω απο κοντα τουλάχιστον
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...4072345-keeway

    και που σαι....όχι αύριο, σήμερα.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    292
    @phovos
    Έχεις απόλυτο δίκιο
    Έως τώρα επικρατεί το acx όπου καλώς εχόντων των πραγμάτων θα καταλήξω εκεί*
    Προς το παρόν αρχίζω να οργανώνομαι με τα του διπλώματος
    Έκανε ένα δύο τηλέφωνα και από εβδομάδα θα το τρέξω
    @Kickstart
    Που να πάω Κρήτη να το δω?
    Αστειεύομαι το πήρε το μάτι μου και όντως είναι τρομερή προσφορά αλλά μάλλον δεν
    Προηγείται ένα κράνος , δίπλωμα και έπειτα απόφαση για μηχανή

    Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις
    Όλα λαμβάνονται σοβαρά υπόψη.

    *Η αλήθεια είναι ότι και το svartpilen και το hunter μου αρέσουν πολύ απλά ενώ έκατσα επάνω και εργονομικά ήμουν κομπλέ από αποστάσεις χέρια πόδια κλπ φοβάμαι ότι θα φαίνομαι λίγο τεράστιος ή πιο σωστά αυτά πιο μικρά
    Στο acx που το έχει και συνάδελφος στο γραφείο επειδή το ντεπόζιτο και το τιμόνι είναι πιο ψηλά μου είναι και πιο άνετο και φαίνεται πιο...μπαμπάτσικο. Α και μου αρέσει αρκετά και ίσως σε κίτρινο να είναι και λίγο αλητεία (καταλαβαίνετε ότι μετά τον αστερίσκο είναι ο κλασσικός μονόλογος των τελευταίων ημερών... χαχαχα)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για επιλογή 1ης μηχανής
    από spyrosr στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2016, 13:21
  2. Βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής
    από Xa0s στο forum Cruiser, custom, chopper, bobber
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2015, 17:44
  3. Ένας φίλος θέλει βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής... το ίδιο και εγώ!
    από nick_VFR στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2014, 20:55
  4. Βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής
    από WebHunter στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2014, 11:49
  5. Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.
    από AchilleasDucati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 15:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF