Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 50

Θέμα: Αγορά 1ης μηχανής βοήθεια για επιλογή

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    @phovos
    Έχεις απόλυτο δίκιο
    Έως τώρα επικρατεί το acx όπου καλώς εχόντων των πραγμάτων θα καταλήξω εκεί*
    Προς το παρόν αρχίζω να οργανώνομαι με τα του διπλώματος
    Έκανε ένα δύο τηλέφωνα και από εβδομάδα θα το τρέξω
    @Kickstart
    Που να πάω Κρήτη να το δω?
    Αστειεύομαι το πήρε το μάτι μου και όντως είναι τρομερή προσφορά αλλά μάλλον δεν
    Προηγείται ένα κράνος , δίπλωμα και έπειτα απόφαση για μηχανή

    Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις
    Όλα λαμβάνονται σοβαρά υπόψη.

    *Η αλήθεια είναι ότι και το svartpilen και το hunter μου αρέσουν πολύ απλά ενώ έκατσα επάνω και εργονομικά ήμουν κομπλέ από αποστάσεις χέρια πόδια κλπ φοβάμαι ότι θα φαίνομαι λίγο τεράστιος ή πιο σωστά αυτά πιο μικρά
    Στο acx που το έχει και συνάδελφος στο γραφείο επειδή το ντεπόζιτο και το τιμόνι είναι πιο ψηλά μου είναι και πιο άνετο και φαίνεται πιο...μπαμπάτσικο. Α και μου αρέσει αρκετά και ίσως σε κίτρινο να είναι και λίγο αλητεία (καταλαβαίνετε ότι μετά τον αστερίσκο είναι ο κλασσικός μονόλογος των τελευταίων ημερών... χαχαχα)
    Κάτι που ευτυχώς έμαθα νωρίς στην ζωή μου με το καταραμένο ύψος μου είναι το "μην σε νοιάζει διόλου πως δείχνεις πάνω ή μέσα σε ένα όχημα". Ααα και το "μην σε νοιάζει η γνώμη των άλλων για τέτοια θέματα".
    Διάλεξε όποια μοτοσυκλέτα σου κάνει κλικ και τα περί εμφάνισης μόνο στο μυαλό σου είναι.

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    292
    Συμφωνώ απόλυτα σε όλα λες φίλε skritikos
    Ωστόσο αυτή η σκέψη έχει να κάνει με δική μου ανάγκη όπως αντίστοιχα μου αρέσει και για την εμφάνιση της μηχανής και για κανέναν λόγο δεν με απασχολεί τι νομίζουν οι άλλοι.

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2021
    Μηνύματα
    9
    Ότι είπε ο κ user 'phovos' νωρίτερα. Ένα sym ή voge κ εισαι οκ για αρχή. Αν δεν χρειάζεσαι Μπαγκαζιερα τότε κ τα τύπου scrambler είναι μια χαρά. Επειδή διάβασα για γραφείο να έχεις υπόψιν ότι αν ντύνεσαι με τσινο/κοστούμια κ αντίστοιχα παντελόνια μόνο σκοοτερ βολεύει. 40 ετών με έμπειρια σε πάπια σε επαρχία αλλά δεν είχα ασχοληθεί με το άθλημα εδώ κ 10+χρονια.μονο πριν έρθει το παιδί ενοικίαση πιατζιο σε κάνα νησί τα καλοκαίρια. Έκανα 4-5μθμτα για εξοικείωση με συμπλέκτη πριν Έχω πάρει εδώ κ ένα χρόνο 1 nh t 200 κ εχω βολευτεί αρκετές φορές μέσα στην εβδομαδα σε διαδρομή Πετρούπολη Εξάρχεια ή Γαλάτσι. Απλά επειδή κυκλοφορώ με ρούχα γραφείου κ όχι καζουαλ τρώω χρόνο στην προετοιμασία (προστατευτικα για παπούτσι μπουφάν κράνη κλπ.
    Προτείνω αλλαγή ελαστικών με το που το πάρεις.

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    292
    Η λογική λέει σκούτερ
    Η καρδιά (εκ του ασφαλούς όμως γιατί δεν το έχω δοκιμάσει) ένα acx

    Γραφείο μεν αλλά με τη δυνατότητα να πηγαίνω ακόμη με τζην και sneakers ή μποτάκια.

    Ευτυχώς υπάρχουν και καλόγουστα δερμάτινα...ε εάν προκύψει ανάγκη σακακιού, ε τότε θα κουνήσουμε και το clio να μην πέσει και η μπαταρία... χαχαχα

    Αλλά τον τελικό λόγο θα μας το πει το test ride μετά την κτήση του διπλώματος.

    Αλλά και πάλι για ένα καλό σκούτερ καινούργιο θες από 4,5 και πάνω.
    Κρίμα δεν είναι να δώσεις τόσα για κάτι που δεν σου κάνει και κέφι αισθητικά? Δεν ξέρω θα φανεί

    Προς το παρόν κοιτάω για κράνη κλπ και να ξεκινήσω τα του διπλώματος

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2014
    Μηνύματα
    31
    Σε ίδια φάση ήμουν κι εγώ..
    Λόγω κίνησης παρκαρίσματος κτλπ έφτασα σε απόγνωση πήγα και έβγαλα δίπλωμα πριν λίγο καιρό στα 34 με σκοπό να πάω για κάνα σκούτερ 300ρι που θα ναι βολικό,άνετο και σίγουρα θα καίει πολύ λιγότερο απ' το αυτοκίνητο.

    Στο μυαλό μου όμως δε μπορούσα να δικαιολογησω τα χρήματα που κοστίζουν σε σχέση με μια κανονική μοτοσυκλέτα και επειδή κακά τα ψέματα είναι κάτι άψυχο και θα ήθελα να κάνω κ το "κέφι" μου παρήγγειλα CB500X ως χρυσή τομή από δύναμη κατανάλωση χρηστικότητα ασφάλεια.

    Αν είσαι ψημένος πήγαινε άμεσα για δίπλωμα γιατί τώρα θα είναι πιο ζορικα που χαλάει ο καιρός.Οταν καβαλήσεις πιστεύω θα ενθουσιαστείς αλλά να ξέρεις δυστυχώς στην πράξη για να κυκλοφορήσεις έξω δε σου μαθαίνουν απολύτως τίποτα.

    Κράνος συνήθως μπορούν να σου δώσουν κ απ' τη σχολή αν θες να μη χάνεις χρόνο ή να επιλέξεις πιο μετά ανάλογα το τι θα πάρεις,αν και τώρα αυτές τις μέρες τρέχουν πολύ καλές προσφορές για αγορές εξοπλισμού (εγώ πήρα όλο τον εξοπλισμό τις δύο τελευταίες βδομάδες)

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    292
    @ReaperX
    Με γεια σου και για τον εξοπλισμό αλλά και για το 500αρι
    Είναι πολύ όμορφο και πιστεύω η χρυσή τομή για την Αθήνα

    Στο μυαλό μου το έχω μέχρι τις γιορτές να έχω το δίπλωμα και με τον νέο χρόνο κυριολεκτικά πριν τα φώτα ότι αποφασίσω από μηχανή

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2021
    Μηνύματα
    9
    Θεωρώ επίσης καλό είναι για πρώτη μηχανή όσο πιο ελαφριά γίνεται. γνώμη μου φυσικά με βάση κουβέντες με πιο έμπειρους. είναι σημαντικό για αρχή, που δεν έχεις την εμπειρία να "δεις" απλες καταστάσεις πριν να σου δημιουργήσουν θέμα. πχ. ανεβαίνω στην πυλωτή να παρκάρω, με 1η λίγο πιο φουρίοζικα, κάτω πλακάκι, πατάω μπροστινό φρένο για να σταματήσω και γλιστράει ο τρόχός (δίπλα το αμάξι μου). βάζω πόδι κάτω κ το μαζέυω πριν πέσει (nh-t 200 160 kg) . αν είχα μία 200+ kg , δεν ξέρω τι θα γινόταν κ αν έτρεχα σε φαναρτζή για το αμάξι ή σε ορθοπεδικό...
    κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να πεί ότι λέω χαζά αλλά τέσπα εγώ στο αναφέρω.

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    129
    Και τα μαθήματα οδήγησης μπορεί να σε βοηθήσουν να σχηματίσεις καλύτερη εικόνα. Εγώ πχ ξεκίνησα με τη λογική να πάρω ένα σκούτερ να με πηγαινοφερνει. Μέχρι που σε ένα μάθημα ανέβηκα στη CB 600f hornet και κατάλαβα ότι η μηχανή είναι κάτι περισσότερο από αυτό

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    292
    Έγιναν τα πρώτα βήματα.
    Ξεκίνησε η διαδικασία για το δίπλωμα παράβολα κλπ και πήρα και το κράνος.
    Μάλλον η σκέψη για μηχανή θα μείνει σκέψη προς το παρόν και καταλήγω σε σκούτερ εκεί κάπου στα 300 για καθαρά λόγους πρακτικούς.

    Άρα για να μην καταντήσω γραφικός είπαμε τα μαθήματα με το κλασσικό cb θα ξεδιαλύνουν το τοπίο (αλλά για τη χρήση που θέλω να κάνω το σκούτερ φαντάζει μονόδρομος)

    Θα σας ενημερώνω για την πορεία των πραγμάτων
    Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας και τις απόψεις σας
    Λαμβάνονται σοβαρά υπόψη.

  10. #40
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Έγιναν τα πρώτα βήματα.
    Ξεκίνησε η διαδικασία για το δίπλωμα παράβολα κλπ και πήρα και το κράνος.
    Μάλλον η σκέψη για μηχανή θα μείνει σκέψη προς το παρόν και καταλήγω σε σκούτερ εκεί κάπου στα 300 για καθαρά λόγους πρακτικούς.

    Άρα για να μην καταντήσω γραφικός είπαμε τα μαθήματα με το κλασσικό cb θα ξεδιαλύνουν το τοπίο (αλλά για τη χρήση που θέλω να κάνω το σκούτερ φαντάζει μονόδρομος)

    Θα σας ενημερώνω για την πορεία των πραγμάτων
    Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας και τις απόψεις σας
    Λαμβάνονται σοβαρά υπόψη.

    Ακόμα ένας που χάθηκε στον βωμό των....μπανιερών.






    Με το καλό οτι πάρεις, προσοχή στον δρόμο και πάντα κράνος.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    292
    Αναμονή παραλαβής του m310 της zontes.
    Όταν με το καλό παραλάβω θα μεταφέρω και πρώτες εντυπώσεις.
    Ας γίνει η αρχή έτσι από χαμηλά και βλέπουμε εν καιρώ πως πάμε και για μηχανή.
    Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχουμε.

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    292
    Από τα έως τώρα χιλιόμετρα (λίγο πάνω από 300) θεωρώ ότι η κίνηση στο κέντρο, για έναν νέο άπειρο οδηγό, θα ήταν πιο δύσκολο με κάποια μηχανή, το να έχει δηλαδή το νου και σε καθρέφτες, λωρίδες και ταχύτητες.

    Οπότε υπό αυτή την έννοια το m310 έχει κάτσει μια χαρά και παραπάνω.
    Ωραία φρένα, ακόμη καλύτερο γκάζι, εξαιρετική σέλα και επαρκή κάλυψη από αέρα, αλλά θέλει πολύ προσοχή με τα μαμά λάστιχα πάνω για καλή πρόσφυση ειδικά τώρα το χειμώνα.

    Το cb της σχολής βέβαια, τόσο με τη συμπεριφορά του στην οδήγηση (φρένα, γκάζι) όσο και με τον ήχο του (εθιστικός) με έχει στοιχειώσει.

    Ίσως αν πάνε καλά τα πράγματα, δίπλα στον Κινέζο να έρθει και κάποια μηχανή...δεν ξέρω θα δούμε.

    Σας ευχαριστώ όλους για τις σκέψεις.
    Με πολύ ενδιαφέρον παρακολουθώ και τα υπόλοιπα νήματα και μαζεύω πληροφορίες.
    Να στε καλά και πάντα όρθιοι.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Αναμονή παραλαβής του m310 της zontes.
    Όταν με το καλό παραλάβω θα μεταφέρω και πρώτες εντυπώσεις.
    Ας γίνει η αρχή έτσι από χαμηλά και βλέπουμε εν καιρώ πως πάμε και για μηχανή.
    Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχουμε.
    μ'αρέσει αυτό , με το καλό να γράψεις τις εμπειρίες σου !

    Καλοτάξιδο, πάντα όρθιος.

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    292
    Εντυπώσεις έχω γράψει ακριβώς πάνω από τη δική σας δημοσίευση.

    Πάντως θετικότατη εντύπωση είναι το γεγονός ότι εκτός από εξοικονόμηση χρόνου και χρημάτων είναι η αίσθηση ελευθερίας και επαφής με τους εξωτερικούς παράγοντες (δρόμος, φρέσκος αέρας ε καμία φορά και το καυσαέριο αλλά όλα καλά) και όλα σε συνθήκες σχετικού κρύου.

    Δεν μπορώ να φανταστώ με την βελτίωση του καιρού την αίσθηση και ακόμη μεσούσης του χειμώνα ψάχνω δικαιολογία και αφορμή για βόλτα.

    Και όλα αυτά από έναν φανατικό αυτοκινητάκια... χαχαχα.

    Το zontes από συμπεριφορά στο δρόμο εξαιρετικό...φρένα εξαιρετικά και ρεπριζ τρομερές.
    Η σέλα ποιημα από άνεση.
    Το μόνο μείον μέχρι τώρα το γεγονός ότι δεν χωράει ένα full face κράνος κάτω από τη σέλα και ούτε ένα μεγάλο back pack.

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    292
    Εξέλιξη της τελευταίας στιγμής.
    Σε μια στιγμή αδυναμίας (νίκησε το συναίσθημα και όχι η λογική) δόθηκε το m310 στο βωμό της κτήσης ενός naked.

    Θα μου λείψει είναι αλήθεια το σκούτερ από θέματα πρακτικότητας
    Τώρα εάν το συναίσθημα επικαλύψει την πρακτικότητα θα φανεί αύριο εάν ευοδώσει αυτό που έχω κατά νου.

    Περισσότερα αύριο εάν όλα πάνε κατ' ευχή.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για επιλογή 1ης μηχανής
    από spyrosr στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2016, 13:21
  2. Βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής
    από Xa0s στο forum Cruiser, custom, chopper, bobber
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2015, 17:44
  3. Ένας φίλος θέλει βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής... το ίδιο και εγώ!
    από nick_VFR στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2014, 20:55
  4. Βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής
    από WebHunter στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2014, 11:49
  5. Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.
    από AchilleasDucati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 15:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF