Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Αγορά 1ης μηχανής βοήθεια για επιλογή

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    298

    Αγορά 1ης μηχανής βοήθεια για επιλογή

    Καλησπέρα σε όλους
    Υποψήφιος αναβάτης τώρα στα γεράματα
    Τελευταία τροποποίηση από Dimmanoukas; 22/11/2022 στις 20:12. Αιτία: Συμπλήρωση ολόκληρου μηνύματος

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Θα βοηθούσε αν μας έλεγες τις προτιμήσεις σου και τη χρήση για την οποία προορίζεται.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    298
    Ηλικία στα 42 ύψος 1, 86 και περί τα 100 κιλά (το τρώω το φαγακι μου).

    Το τελευταίο διάστημα μου έχει καρφωθεί η ιδέα για την απόκτηση της πρώτης (ίσως και τελευταίας λέμε τώρα) μηχανής.

    Δίπλωμα δεν έχω αλλά αυτό μπορεί να δρομολογηθεί άμεσα... τελευταία επαφή με μοτό ήταν γύρω στα 22 με ένα θρυλικό chaly και πρόσφατα ενός ποδηλάτου.

    Ο σκοπός της κτήσης έχει να κάνει με την ευκολία στην μετακίνηση και το κυριότερο στο παρκάρισμα εντός της πρωτεύουσας σε όχι τόσο μεγάλες διαδρομές.

    Για κάποιο λόγο (φόβος για καταπόνηση και κοπανημα) σκούτερ δεν θέλω (αν και ίσως φαντάζει η ορθότερη επιλογή) και το budget είναι έως τα πέντε χιλιάρικα.

    Μέχρι τώρα έχω καταλήξει και λόγω γούστου (τι να κάνουμε απωθημένα είναι αυτά) στα εξής με σειρά προτεραιότητας:
    1)Royal enfield hunter 350
    2)Huqsvarna svartpilen 250
    3)Voge 300 acx

    Σε αυτές έχω καθήσει πάνω στις 2 και 3 και μου φάνηκαν καλές από άποψη κιλών και διαστάσεων
    Θα προσπαθήσω να δω από κοντά και το hunter το οποίο στα χαρτιά το προτιμώ ως λειτουργία λόγω καλής ροπής από χαμηλά.
    Έχω καθήσει και στο gk350 της zontes αλλά το αποκλείω λόγω πολλών ηλεκτρονικών που θέλω να τα αποφύγω.

    Ποια είναι η γνώμη των πιο έμπειρων μελών?
    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
    Δημήτρης

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    298
    Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για τη γρήγορη απάντηση
    Είχα ένα μικρό θέμα με το πρώτο ποστ αλλά στο επόμενο πιστεύω δίνω επαρκή στοιχεία
    Και πάλι ευχαριστώ

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    973
    Καλορίζικος.

    Το Royal Enfield φαίνεται νόστιμο,ροπάτο αλλά λίγο σε άλογα για τα κιλά της μηχανής.Προβλεπω ότι θα κάνει πωλήσεις και πολλά θα βρεις ως μεταχειρισμένα στο 6μηνο , με λίγα χλμ από αναβάτες που άλλο περίμεναν κ άλλο τελικά βίωσαν. Οπότε θέλει να είσαι κάπως κατασταλαγμένος.

    Και για τα άλλα 2 τα ίδια ισχύουν σε γενικές γραμμές απλά με λιγότερα κιλά άρα καλύτερες επιδόσεις, οικονομία, συμπεριφορά κλπα.Το Voge δοκιμάστηκε περισσότερο καιρό από περισσότερο κοινό άρα μπορείς να ξέρεις τι περίπου να περιμένεις από πλευρά αξιοπιστίας.

    Προσωπικά, στο RE θα πήγαινα, μετά από test ride και ιδανικά μεταχειρισμένο : είναι ακριβό για αυτό που πραγματικά είναι (δεδομένου και της τιμής του στην Ινδία)

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    298
    Ευχαριστώ Thresh
    Η αλήθεια είναι ότι έχεις πολύ δίκιο αλλά δύο πράγματα με προβληματίζουν στο μεταχειρισμένο.
    Ότι θα πρέπει να το δω του χρόνου τέτοια εποχή και μιλάω για το hunter και επίσης δεν θα ξέρω τι χρήση θα του έχει κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης από στρώσιμο κλπ
    Ειδικά λόγω του χαρακτήρα του όπου είναι χαμηλοστροφο

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    298
    Ένας συνάδελφος στο γραφείο έκανε μια πρόταση λόγω αναγκών αλλά και ύψους - κιλών να δω και κανένα μτχ transalp και η αλήθεια είναι ότι το καλοβλέπω.
    Τι λέτε?
    Αισθητικά είναι από τα λίγα on off που μου αρέσουν και είναι εντός του budget συν ότι μένει υπόλοιπο για τα έξτρα κρανος κλπ που θα πρέπει να αποκτηθούν από την αρχή.

  8. #8
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Ένας συνάδελφος στο γραφείο έκανε μια πρόταση λόγω αναγκών αλλά και ύψους - κιλών να δω και κανένα μτχ transalp και η αλήθεια είναι ότι το καλοβλέπω.
    Τι λέτε?
    Αισθητικά είναι από τα λίγα on off που μου αρέσουν και είναι εντός του budget συν ότι μένει υπόλοιπο για τα έξτρα κρανος κλπ που θα πρέπει να αποκτηθούν από την αρχή.
    Κάτοχος Transalp .
    Ποια Transalp σκέφτεσαι?
    π.χ.
    650 καρμπυρατερ/χωρίς ABS, μεγαλύτερο τροχό μπροστά.
    600 είναι άσπαστα αλλά πολύ παλιά .
    400 δεν το συζητάω καν.
    700 έχει ABS και 19ρι μπροστά .
    Από όλα αυτά έχω το 700ρι.
    Ότι θες ρωτάς.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Ένας συνάδελφος στο γραφείο έκανε μια πρόταση λόγω αναγκών αλλά και ύψους - κιλών να δω και κανένα μτχ transalp και η αλήθεια είναι ότι το καλοβλέπω.
    Τι λέτε?
    Αισθητικά είναι από τα λίγα on off που μου αρέσουν και είναι εντός του budget συν ότι μένει υπόλοιπο για τα έξτρα κρανος κλπ που θα πρέπει να αποκτηθούν από την αρχή.
    Καταρχας το σκεφτηκες καλα να μπεις στο χαος της πολης σε δυο ροδες και χωρις εμπειρια;

    Κατα δευτερον, οποιαδηποτε παρεις να εχει ABS, αρα ναι στο transalp αν εχει, οπως και σε οποιαδηποτε αλλη μηχανη.

    Ακομα οι μοτο που κοιτας ως καινουργιες εχουν εγγυηση και λιγοτερα κοστη απο ενα μεταχειρισμενο, επισης το RE δυσκολα να αποτελεσει και στοχο κλοπης ( εκτος αν υπαρχει γκαραζ σε σπιτι - δουλεια, οποτε δεν σε αφορα )

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    εχω voge το 500ds.κοιτα στο φορουμ που εχουμε γραψει αρκετοι εντυπωσεις.Απ τα τρια θα σου προτεινα το 300ρακι της voge,που το εχουν παρει αρκετοι,και εδω μεσα (ψαξε και θα βρεις ),αν και για τα κιλα σου καλυτερο το 500ds η dsx.επισης η αντιπροσωπεια της voge, ειναι αυτη που φερνει και τα kymco,και ειναι πολυ σοβαρη.Το royal enfield με λιγα αλογα,και το huskvarna,δεν θα χωρας επανω,ασε που ζητημα ειναι να τοχουν παρει 2-3 ολοι κι ολοι,ουτε η αντιπροσωπεια δεν τους ξερει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    298
    @CorpseAlive και Νίκος Παππάς
    Μάλλον το 650 μοντέλα του 2002 έως 2005 αλλά από ότι κατάλαβα δεν έχει abs μπροστά σωστά?
    Το 700αρι είναι λίγο πιο τσιμπημένο σε τιμή.
    Γκαράζ στο γραφείο υπάρχει άλλη όχι στο σπίτι.

    Πίστευα λόγω παλαιότητας και πολλών μοντέλων ότι δεν θα είναι πόλος έλξης και ότι το re θα ήταν μεγαλύτερη πρόκληση.

    Επίσης ως σκέψη μου πέρασε ότι είναι κρίμα καινούργια μηχανή να είναι έξω αφημένη εκτεθειμένη στον καιρό και για αυτό σκεφτόμουν την μτχ πχ μέχρι βαριά 3χιλ και την transalp που δείχνει λόγω ποιότητας πιο ανθεκτική.

    Τώρα για την μετακίνηση είναι κρίμα με ένα clio που έχω να πηγαίνω σε απογευματινή εργασία δύο φορές τη βδομάδα και σε διαδρομή είκοσι λεπτών να κάνω μερικές φορές 45 λεπτά να βρω πάρκινγκ...έχω αγανακτήσει.

    Είμαι συνειδητοποιημένος πλέον οδηγός και έμπειρος σε οδήγηση αυτοκινήτου και όχι χωρίς αίσθηση σε μηχανάκι αλλά όλα θα γίνουν προσεκτικά πιστεύω.

    Η οδήγηση και τα μαθήματα για το δίπλωμα θα μου δώσουν κάποιες πρώτες ενδείξεις στο εάν το έχω ή να κάτσω στα αυγά μου.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    298
    @Panavour
    Έχω κάτσει στο svartpilen και στο acx και η αλήθεια είναι ότι στο voge το θυμόμουν πιο κοντά σε εμένα.
    Βέβαια όλα αυτά στατικά δεν βγήκα στο δρόμο γιατί δεν έχω δίπλωμα
    Ίσως στην οδήγηση να είναι αλλιώς

    Από επιδόσεις θέλω να πηγαίνω χαλαρά (έως 90) εντός πόλης και δύο τρεις φορές την εβδομάδα λίγη διαδρομή σε Κηφισιάς και Κατεχάκη.

    Δεν έχω το χρόνο για βόλτες και καφέδες σκ κλπ και εάν προκύψει είμαι με τον μικρό και τη γυναίκα όπου θα είναι πάντα με αυτοκίνητο.

    Άρα καθημερινά διαδρομη όχι πάνω από είκοσι χιλιόμετρα τη φορά και δύο με τρεις φορές την εβδομάδα καμία κατοσταριά, από Μεταμόρφωση - Ζωγράφου

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    @Panavour
    Έχω κάτσει στο svartpilen και στο acx και η αλήθεια είναι ότι στο voge το θυμόμουν πιο κοντά σε εμένα.
    Βέβαια όλα αυτά στατικά δεν βγήκα στο δρόμο γιατί δεν έχω δίπλωμα
    Ίσως στην οδήγηση να είναι αλλιώς

    Από επιδόσεις θέλω να πηγαίνω χαλαρά (έως 90) εντός πόλης και δύο τρεις φορές την εβδομάδα λίγη διαδρομή σε Κηφισιάς και Κατεχάκη.

    Δεν έχω το χρόνο για βόλτες και καφέδες σκ κλπ και εάν προκύψει είμαι με τον μικρό και τη γυναίκα όπου θα είναι πάντα με αυτοκίνητο.

    Άρα καθημερινά διαδρομη όχι πάνω από είκοσι χιλιόμετρα τη φορά και δύο με τρεις φορές την εβδομάδα καμία κατοσταριά, από Μεταμόρφωση - Ζωγράφου
    η μονη λυση ειναι,να παρεις το διπλωμα και να πας να τα κανεις τεστ.αλλη λυση δεν βλεπω.Εκτος και αν παρεις για αρχη ,ενα σκουτερακι 125 για την πολη που δεν θελει διπλωμα αν εχεις αυτοκινητου,και σε κανα χρονο που θα μαθεις ,ανεβεις κυβικα και παρεις μηχανη.(το ιδανικο για μενα αφου εισαι νεος στα δικυκλα).
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    298
    @panavour
    Για το σκούτερ το λυπάμαι το καημένο
    Θα βγάλει χέρια να με βαρέσει και θα πει δίαιτα Επειγόντως...
    Το λογικό είναι το δίπλωμα πρώτα και μετά αναλόγως πορεύομαι.
    Μην βάλω thread για γνώμες για cb φοβάμαι? Χαχαχα

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Απ' ότι κατάλαβα σου αρέσουν τα γυμνά στρογγυλοφάναρα, αλλά αν τελικά θες να πάς σε on off λόγω όγκου στα 5000 θα βρεις ελαφρως μεταχειρισμένα εννοώ μοντέλα 21-22 cf 650, RE Χιμαλάιαν, ΚΤΜ 250 adventure.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για επιλογή 1ης μηχανής
    από spyrosr στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2016, 12:21
  2. Βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής
    από Xa0s στο forum Cruiser, custom, chopper, bobber
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2015, 16:44
  3. Ένας φίλος θέλει βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής... το ίδιο και εγώ!
    από nick_VFR στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2014, 19:55
  4. Βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής
    από WebHunter στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2014, 10:49
  5. Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.
    από AchilleasDucati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF