Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 106

Θέμα: Daytona dy125 rs (efi,euro 5)

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    5.600 κοντέρ, 6,500-7.000 πραγματικά km. Ναι βγάζω την ντιζα ανά καιρούς.
    Τπτ σοβαρό μέχρι τώρα, είναι σαν καινούριο

    Σε μεγάλες ανηφόρες με 3η τέρμα γκάζι, και με πολύ ζεστό μοτέρ και λάδια για αλλαγή παρατήρησα 1-2 φορές μια υποψία ελαφρού πατιναρισματος αλλά ίσως ήταν και ιδέα μου.

    Αλλά έπαιξα με την βίδα ρύθμισης συμπλέκτη,, στρίβοντας λίγο δεξιά είδα ότι έπαιρνε πολύ ποιο γλυκά τις ταχύτητες, σαν να είχε πολύ ποιο άνετο σασμαν, όχι ότι πριν είχε πρόβλημα.. αλλά εκεί στην συνέχεια είδα ανεπαίσθητο πατιναρισμα 1-2 φορές σε ειδικές συνθήκες.

    Αλλά από ότι κατάλαβα η ιδανική λύση για να σταματήσεις το πατιναρισμα είναι να στρίψει η βίδα λίγο αριστερά, (σε σχέση με την μαμά θέση) το σασμάν έχει λίγο ποιο σκληρή αίσθηση σε σχέση με την άλλη ρύθμιση αλλά είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Υποψία πατιναρισματος μηδεν παντού

    Μερικές τιμές κατανάλωσης στα τελευταία γεμίσματα με χρήση ντελιβερι
    1,6 λίτρα /100. Ταχύτητες μέχρι 65km/h
    1,9 λίτρα/100. Αρκετά μεγαλα ανοίγματα γκαζιού
    1,3 λίτρα/100 (εκεί πήγαινα επίτηδες με 45km/h με 4η για 25 συνεχόμενα χιλιόμετρα)

    Στην τελευταία μάλλον θα δείξει κοντά στα 2 που είχε αρκετό τέρμα γκάζι..

    Αρχή κάθε μέρας πάω βενζινάδικο και στο τέλος ο δείκτης είναι περίπου στην μέση,, από εκεί παίρνει 1,6 λίτρα συνιθος για να γεμίσει. Δλδ 3€ Και γίνονται περίπου 100 χιλιόμετρα,.
    Δλδ θεωριτικα να βγάλει 200+μέχρι να μείνει (3,5 λίτρα ντεπόζιτο)αλλά από την μέση και μετά ο δείκτης κατεβαίνει ποιο γρήγορα,ενώ δεν ξέρω τι ποσότητα μένει αχρησιμοποίητη κάτω από το φίλτρο τρομπας.

    Έχει μετρισει κανένας πόσα βγάζει μέχρι να μείνει στον δρόμο?

    Βέβαια είναι σπαστικό το να γεμίζω κάθε μέρα,, θα επαναφέρω το glx κάποια στιγμή για σύγκριση κατανάλωσης με το dy,

    Σκέφτηκα μέχρι να αγοράσω άλλο ντεπόζιτο και να αυξήσω χωριτικοτητα με κόψε,ραψε, ηλεκτροκόλληση, αλλά θέλει μελέτη που χωράει ο έξτρα όγκος, αν πρέπει να αλλάξει το ύψος τις τρομπας, πλαστικά,βάσεις, θα ήταν τέλειο αν είχε +2 λιτρα. Ίσως ανχωνομαι υπερβολικά λόγο του δείκτη και θα μπορούσα να γεμίζω ανά 150-200km αλλά αυτό θέλει τσεκαρισμα.
    Έχει όριο χιλιομέτρων για την εγγύηση; Αλλιώς ποιός ο λόγος να βγάζεις την ντίζα;
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  2. #32
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Έχει όριο χιλιομέτρων για την εγγύηση; Αλλιώς ποιός ο λόγος να βγάζεις την ντίζα;
    Η εγγύηση είναι για 2 χρόνια η 24.000 χλμ. ότι έρθει πρώτο.
    Το παπί δουλεύει delivery, συνεπώς.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2022
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πέραν της προβλεπόμενης από τον κατασκευαστή συντήρησης και λάστιχα, μην δίνεις τίποτα παραπάνω, δεν αξίζει το όποιο έξοδο....
    Παπί-εργάτης είναι
    Να σου πω την αλήθεια, σκέφτομαι για αλλαγή πίσω αναρτήσεων στο επόμενο service. Με τους κολοδρομους στην Ελλάδα που έχουν κάθε 6 μέτρα και από μια μικρολακουβα, ίσως να αξίζει η τοποθέτηση καλών αναρτήσεων....

    Παπί εργάτης είναι όντως. Το αφήνω έξω με μια κλειδαριά δισκοφρενου και έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

    Θα παίξω λίγο με τις ρυθμίσεις των μαμισιων αναρτησεων προς το παρών....

  4. #34
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Αναφέρεις ξανά και ξανά τις "ρυθμίσεις", πληθυντικό δηλαδή.
    Προφορτιση ελατηρίου λογικά έχει μόνο, μια ρύθμιση και αυτή δεν είναι πανακεια για ένα παπι.
    Αμα πας σε αφτερμαρκετ, μάλλον θα πας σε κινέζικο προϊόν και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει η σπατάλη.
    Αν βρεις καλές επώνυμες για το παπί σου, (ΚΥΒ, Showa,
    γιατί όχι και ohlins), τότε ναι εκεί θα έχει νόημα η επένδυση.
    Κατά τα λοιπά, θα μάθεις να προσαρμοζεσαι στο μέχρι που φτάνουν τα όρια του.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #35
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Αναφέρεις ξανά και ξανά τις "ρυθμίσεις", πληθυντικό δηλαδή.
    Προφορτιση ελατηρίου λογικά έχει μόνο, μια ρύθμιση και αυτή δεν είναι πανακεια για ένα παπι.
    Αμα πας σε αφτερμαρκετ, μάλλον θα πας σε κινέζικο προϊόν και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει η σπατάλη.
    Αν βρεις καλές επώνυμες για το παπί σου, (ΚΥΒ, Showa,
    γιατί όχι και ohlins), τότε ναι εκεί θα έχει νόημα η επένδυση.
    Κατά τα λοιπά, θα μάθεις να προσαρμοζεσαι στο μέχρι που φτάνουν τα όρια του.
    Ρε γαύρε... Ohlins σε.... Κινέζικο παπί;
    Παίζει να είναι πιο ακριβά από ότι το παπί ολόκληρο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #36
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Λέει ότι το μηχανάκι είναι εργάτης.
    Με αυτό σαν σκέψη, προτεινα. Γιατί αν το δουλεύεις κάνεις ότι μπορείς για να γίνει πιο άνετο.
    Χτυπάω το κεφάλι μου που δεν τα έβαλα και στο δικό μου από νωρίς. Δεν μου βγαίναν όμως τα κουκιά και τώρα παραμαζεψε χλμ (κοντευω 200Κ) για να μπω σε τέτοιο έξοδο.
    Τα λεφτά του ολινς, τα έχω ήδη δώσει σε αλλαγές αμορτισερ, 3 ή 4 ορίτζιναλ μέχρι τώρα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #37
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Βγάζει η ολινς ανάρτηση για παπί;

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Η εγγύηση είναι για 2 χρόνια η 24.000 χλμ. ότι έρθει πρώτο.
    Το παπί δουλεύει delivery, συνεπώς.....
    Όπως τα λες,, ήδη σε 4 μήνες έχω κάνει κοντά 10.000. άρα στα 2 χρόνια βγαίνει 60.000. άσε που στο σέρβις είναι ότι να ναι και θέλω να τους αποφεύγω, (το είχαν βάλει μπρος ενώ είχαν αδειάσει τα λάδια,τα γράφω ποιο κάτω)

  9. #39
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Λέει ότι το μηχανάκι είναι εργάτης.
    Με αυτό σαν σκέψη, προτεινα. Γιατί αν το δουλεύεις κάνεις ότι μπορείς για να γίνει πιο άνετο.
    Χτυπάω το κεφάλι μου που δεν τα έβαλα και στο δικό μου από νωρίς. Δεν μου βγαίναν όμως τα κουκιά και τώρα παραμαζεψε χλμ (κοντευω 200Κ) για να μπω σε τέτοιο έξοδο.
    Τα λεφτά του ολινς, τα έχω ήδη δώσει σε αλλαγές αμορτισερ, 3 ή 4 ορίτζιναλ μέχρι τώρα.
    Εσύ όμως έχεις ένα από τα καλύτερα (αν όχι το καλύτερο) παπί που έχει βγει ποτέ ρε συ και με μονό αμορτισέρ πίσω, αν δεν κάνω λάθος.
    Καμία σχέση με το ταπεινό κινεζάκι που λέμε εδώ....Δεν νομίζω οι "καλές" (showa, kayaba, ohlins κ.λ.π) εταιρίες να βγάζουν πίσω αμορτισέρ για δαύτο.

    200k και δεν έχεις ανοίξει μοτέρ ακόμα; στον γενάρχη, το 105 που είχα, στα 102k χρειάστηκε κυλινδροπίστονο και λοιπά παρφερνάλια.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2022
    Μηνύματα
    18
    Καλά για ανάρτησεις στο μέλλον θα έβαζα καμιά YSS με 50 ευρώ. Γίνεται να τις βάλω μόνος ή θέλει συνεργείο?

    Λογικά ότι κουμπώνει σε supra θα κουμπώνει και εδώ...

    Όσο για τα service και εγώ όσο μπορώ θέλω να τα αποφεύγω. Βλέπω προχειροδουλειες στα συνεργεία και πρέπει να κλείσω και " ραντεβού" για να μου κάνουν καμία προχειροδουλεια του 15λεπτου....
    Τελευταία τροποποίηση από gk135ns; 16/04/2023 στις 12:34.

  11. #41
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gk135ns Προβολή μηνύματος
    Καλά για ανάρτησεις στο μέλλον θα έβαζα καμιά YSS με 50 ευρώ. Γίνεται να τις βάλω μόνος ή θέλει συνεργείο?

    Λογικά ότι κουμπώνει σε supra θα κουμπώνει και εδώ...

    Όσο για τα service και εγώ όσο μπορώ θέλω να τα αποφεύγω. Βλέπω προχειροδουλειες στα συνεργεία και πρέπει να κλείσω και " ραντεβού" για να μου κάνουν καμία προχειροδουλεια του 15λεπτου....
    Εννοείται τα βάζεις μόνος σου, εύκολο είναι
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Αφού το "σερβίρεις" μόνος σου, γιατί τότε να μην γράφει τα σωστά του χιλιόμετρα ?

  13. #43
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Αφού το "σερβίρεις" μόνος σου, γιατί τότε να μην γράφει τα σωστά του χιλιόμετρα ?
    "Σερβίρει" τα χλμ που δεν έχουν γραφτεί. Και στην αντιπροσωπεία πάει για τα "επίσημα" χλμ. (Αναγκαστικά) σκοπός είναι να βγάλει τα 2 χρόνια της εγγύησης...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Ναι μπρε τζανεμ΄αυτο λεω.. α) Δεν τους εμπιστευεται γιατι βλεπει προχειροτητες, β) τα κανει μονος τα "ενδιαμεσα" σερβις, γ) γενικα λυνει και δενει διαφορα μοτοσακο (αν κρινω απο διαφορα ποστ στο παρελθον) οποτε τι περιπλοκο να εχει ο συγκεκριμενος κινητηρας...

    Για ολα τα παραπανω, "χανω" την αναγκη του να μην φαινονται ολα στο κοντερ... Εκτος και αν ξερουμε παραδειγμα οτι ο συγκεκριμενος ανατιναζεται στα 27Κ χιλιομετρα, οποτε τοτε ναι makes sense....

    Οπως και να εχει δεν ειναι οτι η απορια θα με κραταει ξυπνιο τα βραδια...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Τα πράματα είναι απλά, μέσα σε 4 μήνες έχω κάνει σχεδόν 10.000 χιλιόμετρα, στους 10 μήνες θα έχω ξεπεράσει τα 24.000 που λήγει η εγγύηση, δλδ χάνω 1 χρόνο και 2 μήνες εγγύησης( που είναι 2 χρόνια η 24.000).

    Κρατωντας τα χιλιόμετρα χαμηλά θα κατάφερω να έχω εγγύηση για 2 χρόνια,,,

    (Εκτός αν έχουν κάποιο τρόπο να το δούνε μέσο εγκεφάλου και ώρες λειτουργίας)

    είτε κάνοντας μόνος μου ενδιάμεσα σέρβις είτε μη κάνοντας(πχ να κρατάω τα λάδια μέχρι 4000 αντί για 2000, στο glx πήγαινα και μέχρι 6000)

    Σε άλλα νέα το παπί είναι ακόμα απροβληματιστο σαν να το αγοράσα τώρα ,με κατανάλωση κάτω από 2 λιτρα,. Λάδια δεν καίει,δεν πατιναρει,δεν τρίζει,δεν ράγισε,δεν ξεβαψε,δεν σκουριασε

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Daytona DY125-RS Εξάτμιση
    από Giohan στο forum Daytona
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2021, 22:58
  2. Προβλμημα σε Daytona Sprinter 125 efi 1ο injection
    από MarkMaskin3 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2021, 00:49
  3. Daytona sprinter 125 efi στροφομετρο
    από t123321 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2019, 21:54
  4. ταξιδι με daytona 125 rs??
    από διονυσηςγ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2016, 22:13
  5. Kymco Jetix 125 ή Daytona Sprinter 125 EFI...? Βοηθεια.
    από evris75 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2013, 14:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF