Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 106

Θέμα: Daytona dy125 rs (efi,euro 5)

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Παιδια γνωριζει κανεις αλλαγη τα πλαστικα ποσο εχουν?
    Κοστουμι ολοκληρο,ψαχνω και δεν βρισκω τιμες πουθενα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikospiaggio Προβολή μηνύματος
    Παιδια γνωριζει κανεις αλλαγη τα πλαστικα ποσο εχουν?
    Κοστουμι ολοκληρο,ψαχνω και δεν βρισκω τιμες πουθενα.
    Κάπου άκουσα ότι ταιριαζουν από honda supra

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Ταιριαζουν,
    αλλα τα δικα του δεν γνωριζουμε ποσο εχουν.

    Καπου ακουσα για τιμες τοσο ψηλες που και σε scooter τα πλαστικα εχουν πιο φθηνες

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Αυτό το μοντέλο δεν είναι;

    http://dataparts.gr/%CE%B1%CE%BD%CF%...E%B9%CE%BF-002

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Τη Παρασκευη 23/12/2022 που ρωτησα , μου ειπα οτι με 280€ παιρνω ολα τα πλαστικα μαζι με τα αυτοκολλητα
    Νομιζω οτι ειναι καλη τιμη.
    280 καινουρια πλαστικα
    370 καινουρια μηχανη για daytona
    50€ εργατικα
    Συνολο 700€ και εχεις daytona του κουτιου

    Καλο ακουγεται

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Πολλά μου φαίνονται,,. Με 300+ και μεταφορικά πριν χρόνια έπαιρνες ολόκληρο κινεζικό κοστούμι όλα τα πλαστικά για nsr250. Του glx τα πλαστικά είχαν από 60 μέχρι 100€ βαμμένα όλα. Το lifan 110 μοτέρ για glx έχει 250€ + πολλά παρελκόμενα που δίνουν μαζί..
    Έφτασα τα 2800 χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα, εκτός το λαμπάκι τις 4ης που ανάβει οπότε θέλει,, συνήθως ανάβει αν μείνω πολύ ώρα με 4η ταχύτητα και όχι άμεσος. Χρήση καθημερινό ντελιβερι και 50 χιλιόμετρα το πήγαινε έλα σπίτι δουλειά σε ανοικτό δρόμο(με 4η) η κατανάλωση κάτω από 2 λιτρα

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Πριν χρονια και η βενζινη ειχε 0.77€ το λιτρο και το daytona δεν υπηρχε καν και οι συνταξιουχοι επερναν δωρο χριστουγεννων

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Δεν λέω για τόσο παλιά οι τιμές αυτές.

    Πρώτο μεγάλο σερβίς στα 3100 χιλιόμετρα=27€

    Ενώ ο πιτσιρικάς βοηθός είχε αδειάσει εντελώς τα λάδια ο γέρος μάστορας πάτησε την μίζα και το έβαλε μπρος.. του φωναξε ο πιτσιρικάς ότι δεν έβαλε λάδια και το έσβησε, πρόλαβα να δω την ξεβιδωτη τάπα πλήρωσης να χοροπηδάει μερικές φορές λογικά από επαφή με γρανάζια.

    Επιβεβαιώνεται η διαχρονική σκέψη μου ότι ούτε αέρα στα λάστιχα δεν πρέπει να αφήνεις κάποιον άλλον να βάζει.. μέχρι και την τάπα βενζίνης κρατάω στο χέρι στα βενζινάδικα γιατί μπορεί να κάνουν λάθος και εκεί..

    Μάλλον θα βγάλω την ντιζα κοντέρ να μην γράφει χλμ και θα το πάω άλλη μια φορά πριν λήξει η εγγύηση.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Έφτασε τα 5.000 χιλιόμετρα σε σχεδόν 2 μήνες που το έχω. Μέγιστη τελική που έχω δει σε μικρή κατηφόρα ελάχιστα ποιο πάνω από 110 κοντέρ.
    Και ευθεία συνιθος 105+ σκυφτός με μπαγκαζιερα.

    Καμιά δυσλειτουργία μέχρι τωρα,κανένας θόρυβος,τπτ δεν ξερυθμιστικε η απέκτησε κενά,δεν χάλασε η βαφή πουθενά,ούτε ράγισε κάτι,δεν έκαψε λάμπες,η μπαταρία οκ,και δεν είδα σκουριά πουθενά,. Βέβαια έχει λαδωθει και 2-3 φορές είτε με σπρέι λαδιού ψεκασμα παντού εκτός φρένα,λάστιχα, είτε με πινέλο και παλιό λάδι σε σημεία που θεωρώ επίφοβα,. Πχ αν φάει βροχές και έχω χρόνο μπορεί να λαδωσω όλη την εξάτμιση,τα Σταντ,διάφορες βίδες και ότι άλλο από κάτω.
    Η αλυσίδα κάθε 200-300 χιλιόμετρα επίσης,
    H εξάτμιση ασπρίσε μπροστά στον λαιμό μέχρι τον αισθητήρα λ αλλά αυτό είναι κλασικό να συμβεί.

    Κατανάλωση λαδιού δεν έχω δει μέχρι τώρα είτε από το ματάκι είτε από τον πλαστικό μετρητή, βέβαια οι αλλαγές λαδιού γίνονται αρκετά νωρίς(κάθε 2000 περίπου). Αν δεν είχα εγγύηση θα τις έκανα ανά 4000.

    Είμαι περίεργος να δω πόσο θα αντέξουν τα δισκα πριν πατιναρει,.

    Το glx φαίνεται σαν παλαιολιθικό στραβό ποδήλατο που κοπαναει κ δεν έχει φρένα σε σχέση με το dy, με μόνο πλεονέκτημα το μεγαλύτερο ντεπόζιτο και την απόκριση γκαζιού χαμηλά,άντε και το βάρος που φαίνεται πολύ μικρότερο και την ευκολία μαστορεματος, πρόσβαση-ποιο απλά εξαρτήματα,όχι αισθητήρες

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    5.600 κοντέρ, 6,500-7.000 πραγματικά km. Ναι βγάζω την ντιζα ανά καιρούς.
    Τπτ σοβαρό μέχρι τώρα, είναι σαν καινούριο

    Σε μεγάλες ανηφόρες με 3η τέρμα γκάζι, και με πολύ ζεστό μοτέρ και λάδια για αλλαγή παρατήρησα 1-2 φορές μια υποψία ελαφρού πατιναρισματος αλλά ίσως ήταν και ιδέα μου.

    Αλλά έπαιξα με την βίδα ρύθμισης συμπλέκτη,, στρίβοντας λίγο δεξιά είδα ότι έπαιρνε πολύ ποιο γλυκά τις ταχύτητες, σαν να είχε πολύ ποιο άνετο σασμαν, όχι ότι πριν είχε πρόβλημα.. αλλά εκεί στην συνέχεια είδα ανεπαίσθητο πατιναρισμα 1-2 φορές σε ειδικές συνθήκες.

    Αλλά από ότι κατάλαβα η ιδανική λύση για να σταματήσεις το πατιναρισμα είναι να στρίψει η βίδα λίγο αριστερά, (σε σχέση με την μαμά θέση) το σασμάν έχει λίγο ποιο σκληρή αίσθηση σε σχέση με την άλλη ρύθμιση αλλά είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Υποψία πατιναρισματος μηδεν παντού

    Μερικές τιμές κατανάλωσης στα τελευταία γεμίσματα με χρήση ντελιβερι
    1,6 λίτρα /100. Ταχύτητες μέχρι 65km/h
    1,9 λίτρα/100. Αρκετά μεγαλα ανοίγματα γκαζιού
    1,3 λίτρα/100 (εκεί πήγαινα επίτηδες με 45km/h με 4η για 25 συνεχόμενα χιλιόμετρα)

    Στην τελευταία μάλλον θα δείξει κοντά στα 2 που είχε αρκετό τέρμα γκάζι..

    Αρχή κάθε μέρας πάω βενζινάδικο και στο τέλος ο δείκτης είναι περίπου στην μέση,, από εκεί παίρνει 1,6 λίτρα συνιθος για να γεμίσει. Δλδ 3€ Και γίνονται περίπου 100 χιλιόμετρα,.
    Δλδ θεωριτικα να βγάλει 200+μέχρι να μείνει (3,5 λίτρα ντεπόζιτο)αλλά από την μέση και μετά ο δείκτης κατεβαίνει ποιο γρήγορα,ενώ δεν ξέρω τι ποσότητα μένει αχρησιμοποίητη κάτω από το φίλτρο τρομπας.

    Έχει μετρισει κανένας πόσα βγάζει μέχρι να μείνει στον δρόμο?

    Βέβαια είναι σπαστικό το να γεμίζω κάθε μέρα,, θα επαναφέρω το glx κάποια στιγμή για σύγκριση κατανάλωσης με το dy,

    Σκέφτηκα μέχρι να αγοράσω άλλο ντεπόζιτο και να αυξήσω χωριτικοτητα με κόψε,ραψε, ηλεκτροκόλληση, αλλά θέλει μελέτη που χωράει ο έξτρα όγκος, αν πρέπει να αλλάξει το ύψος τις τρομπας, πλαστικά,βάσεις, θα ήταν τέλειο αν είχε +2 λιτρα. Ίσως ανχωνομαι υπερβολικά λόγο του δείκτη και θα μπορούσα να γεμίζω ανά 150-200km αλλά αυτό θέλει τσεκαρισμα.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2022
    Μηνύματα
    18
    Αναρωτιέμαι εάν χρειάζονται κάποιες αναβαθμίσεις σε dy και εάν γίνονται εύκολα χωρίς να τρέχω σε συνεργεία....

    Π.χ. με τις αναρτήσεις που αναφέρεις, πως τις σφίγγεις ξεσφιγγεις?

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gk135ns Προβολή μηνύματος
    Αναρωτιέμαι εάν χρειάζονται κάποιες αναβαθμίσεις σε dy και εάν γίνονται εύκολα χωρίς να τρέχω σε συνεργεία....

    Π.χ. με τις αναρτήσεις που αναφέρεις, πως τις σφίγγεις ξεσφιγγεις?
    Τις πίσω τις περιστρέφεις με εργαλείο η με το χέρι, έχει ένα σύστημα σαν σκαλοπάτια και την μαγκωνεις σε ποιο ψηλό για να γίνει ποιο σκληρή..

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Σμρ πέρασμα πρώτη φορα πετρέλαιο να φύγουν λάσπες, μακα γιατί έφαγε πολύ βροχή, και ελενχος,,
    Καλη δουλειά στα πλαστικά, μεταλα για να ρθει σε καθαρή εμφάνιση καινούριου ,κάνει και το wd40
    Δλδ ψεκασμα-τρυψημο με πανί.

    σκουριά δεν έχω δει πουθενά,. Αλυσίδα,γρανάζια, τακάκια,λάστιχα δεν έχουν καμία εμφανή φθορά και δείχνουν ότι θα αντέξουν πολύ ακόμα,,.
    Λάδια δεν καίει καθόλου.

    Στο κοντέρ γράφει 7.000km με τα πραγματικά να είναι κάπου +2000.

    Αρκετά συχνά βλέπω 1,6 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα με νορμάλ οδηγιση.

    Το εμπρός φτερό μάλλον δεν έχει καλό υλικό και ίσως πολλά κομμάτια με κακή συναρμογή,η έχει κακή σχεδίαση με τα σωληνάκια φρένου στερεωμένα πάνω του και σε δυνατό φρενάρισμα ακούς ήχους από το πλαστικό φτερό σαν ένα μικρό τακ,το ίδιο κάνει αν πας να το λυγίσεις με το χέρι.
    Θεωριτικα τρυβονται η κουνιούνται το πλαϊνό κομμάτι με το πάνω κομμάτι του φτερού,,
    Αν δεν βαρεθω με λίγη κόλλα πιστεύω θα φτιάξει,

    Τα λάστιχα θέλουν λιγη προσοχή στο βρεγμένο και ειδικά όταν περνάς πάνω από διαγραμισεις του δρόμου βαμμένες,,. Πχ διαβάσεις πεζών η την κεντρική γραμμή,, εκεί σε φρενάρισμα μπορεί να γληστρισει το εμπρός η το πίσω σε τέρμα άνοιγμα γκαζιου.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2022
    Μηνύματα
    18
    Εμένα φίλε το μόνο πρόβλημα που έχω προς το παρόν είναι ότι τρίζει το dy.

    Εάν παω πάνω από 60km/h , νιώθω τρίξιμο...

    Θα το δοκιμάσω με τις αναρτήσεις, όσο τις χαλαρώνεις, τόσο καλύτερα στις μικρολακούβες ελπίζω...

    Επίσης έχω wd40 αλλά δεν ξέρω που να βάλω για να δω κάποια διαφορά. Εάν έχεις να προτείνεις κάπου, θα το εκτιμούσα.

    Στην αλυσίδα έχω ειδικό λαδι σπρέι αλυσίδας και του βάζω κάθε 2-3 μήνες ανάλογα με τις βροχές....

    Έχεις αλλάξει τίποτα πάνω στο μηχανάκι? Καμιά μανετα κτλπ? Αξίζει να αλλάξεις τίποτα από τα μαμισια ?

  15. #30
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gk135ns Προβολή μηνύματος
    Εμένα φίλε το μόνο πρόβλημα που έχω προς το παρόν είναι ότι τρίζει το dy.

    Εάν παω πάνω από 60km/h , νιώθω τρίξιμο...

    Θα το δοκιμάσω με τις αναρτήσεις, όσο τις χαλαρώνεις, τόσο καλύτερα στις μικρολακούβες ελπίζω...

    Επίσης έχω wd40 αλλά δεν ξέρω που να βάλω για να δω κάποια διαφορά. Εάν έχεις να προτείνεις κάπου, θα το εκτιμούσα.

    Στην αλυσίδα έχω ειδικό λαδι σπρέι αλυσίδας και του βάζω κάθε 2-3 μήνες ανάλογα με τις βροχές....

    Έχεις αλλάξει τίποτα πάνω στο μηχανάκι? Καμιά μανετα κτλπ? Αξίζει να αλλάξεις τίποτα από τα μαμισια ?
    Πέραν της προβλεπόμενης από τον κατασκευαστή συντήρησης και λάστιχα, μην δίνεις τίποτα παραπάνω, δεν αξίζει το όποιο έξοδο....
    Παπί-εργάτης είναι
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Daytona DY125-RS Εξάτμιση
    από Giohan στο forum Daytona
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2021, 23:58
  2. Προβλμημα σε Daytona Sprinter 125 efi 1ο injection
    από MarkMaskin3 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2021, 01:49
  3. Daytona sprinter 125 efi στροφομετρο
    από t123321 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2019, 22:54
  4. ταξιδι με daytona 125 rs??
    από διονυσηςγ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2016, 23:13
  5. Kymco Jetix 125 ή Daytona Sprinter 125 EFI...? Βοηθεια.
    από evris75 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2013, 15:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF