Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Εξωλκεις ρουλεμαν

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944

    Εξωλκεις ρουλεμαν

    Χειροποίητοι εξωλκεις για ειδικές δουλειές και για όποιον έχει όρεξη :
    https://youtu.be/ZT6jJWFZtIA

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Πως βάζουμε σφηνωτα ρουλεμάν ή άλλα σφηνωτα εξαρτήματα (έδρανα) με απλά εργαλεία:
    https://www.suspension.com/blog/how-...thout-a-press/
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 28/11/2022 στις 13:18.

  3. #3
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Πως βάζουμε σφηνωτα ρουλεμάν ή άλλα σφηνωτα εξαρτήματα (έδρανα) με απλά εργαλεία:
    https://www.suspension.com/blog/how-...thout-a-press/
    Το να αφαιρέσεις συνεμπλόκ δεν είναι τόσο δύσκολο αλλά σίγουρα δεν ειναι ούτε απλό ούτε τόσο εύκολο όσο το περιγράφουν κάποιοι.
    Τα εργαλεία για τέτοιες δουλειές, είναι ολόκληρες συλλογές με πολλά μέρη σε διάφορα μεγέθη γιατί το κάθε συνεμπλοκ θέλει διαφορετικό μέγεθος. Αν έχεις τα πάντα στο κατάλληλο μέγεθος είναι το πρώτο βήμα. Το δευτερο είναι η αντοχή.
    Αν βάλεις μια απλή ροδέλα θα λυγίσει για πλάκα. Η βίδα ποιότητας 8,8 (που αναφέρθηκε σαν κατάλληλη) είναι απλά λιγότερο ακατάλληλη απ' την 5.5 (ειδικά στο μέγεθος που θα σου επιβάλει το καρέ απ' το καρυδάκι). Βίδες ποιότητας 10,9 και 12 δε βρίσκεις και αν βρεις δε θα έχουν το μήκος που χρειάζεσαι. Οι σφυρίλατες είναι πανάκριβες και θα περιμένεις το ταχειδρομείο. Οπότε πρέπει να έχεις ανθεκτικές βίδες στο κατάλληλο πάχος, μήκος, ροδέλες βαρέως τύπου κτλ.

    Που θα τα βρει κάποιος όλα αυτά? Αν ήταν τόσο εύκολο δε θα υπήρχαν συλλογές με στρογγυλούς σωλήνες σε διάφορες διαστάσεις και βηματικές ροδέλες κ.α (φυσικά όλα σφυρίλατα ή βαρέως τύπου).

    Εχω κάνει πολλές φορές δουλειά έτσι. Αλλες φορές δουλεύει στο περίπου και τελειώνω με σφυρί άλλες φορές βρίσκω τα κατάλληλα μεγέθη. Αλλά κρατάω σφυρίλατες βίδες από χαλασμένους γρύλους έχω ροδέλες βαρέως τύπου που σε κάποιες περιπτώσεις ταιριάζουν κτλ.
    Τα συνεμπλόκ μπορεί να βγουν σχετικά εύκολα ή να θέλουν αρκετούς τόνους δύναμης.
    Sent from me using a computer.

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Χειροποίητοι εξωλκεις για ειδικές δουλειές και για όποιον έχει όρεξη :
    https://youtu.be/ZT6jJWFZtIA
    Γιάννη αυτά δεν είναι απλά εργαλεία. Η κατασκευή τους χρειάζεται χρόνο (πολύ περισσότερο απ' ότι φαίνεται), τέχνη (που οι περισσότεροι δεν έχουν), εργαλεία (τα οποία μόνο απλά δεν είναι) και υλικά (που δεν τα βρίσκεις στη γωνιά του γκαράζ σου)

    Στο τέλος η κατασκευή δε θα αξίζει ούτε το χρόνο, ούτε τον κόπο, ούτε το κόστος απ' τα υλικά και τα αναλώσιμα. (κυρίως τον χρόνο).
    Ούτε θα μπορεί να κάνει όλες τις δουλειές (είτε λόγο μεγέθους, είτε λόγο δύναμης-αντοχής)
    Και θα καταστραφεί μετά από μερικές χρήσεις.

    Ή κάνεις δουλειά με κάτι που μπορείς να φτιάξεις γρήγορα και φθηνά και στο τέλος θα το πετάξεις ή θα πας να αγοράσεις το κατάλληλο εργαλείο. Ενα κινέζικο της χειρότερης ποιότητας θα είναι απείρως καλύτερο απ' αυτό που θα φτιάξω μόνος μου. Θα μου κοστίσει φθηνά, δε θα μου φάει χρόνο και θα κάνει τη δουλειά μια δυο τρεις φορές πριν αυτοκαταστραφεί.

    Όλα αυτά τα βιντεάκια και τα χακ και οι μαλακίες που έχει γεμίσει ο σωλήνας, έχουν σκοπό μονο τα κλικ και τα έσοδα από διαφημίσεις.
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Προσωπικά δεν έχω κατασκευάσει κάτι τέτοιο αλλά με εντυπωσίασε η κατασκευή.
    Εχω καναδυο καλούς εξωλκεις για ρουλεμάν για ρυμουλκουμενο αυτοκινήτου και για ρουλεμάν στο ροτορα ηλεκτρικών εργαλείων. Αυτά χρειάστηκα...

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της metalworking
    Εγγραφή
    25/03/2022
    Μηνύματα
    10
    Υπάρχουν όντως συλλογές για τα <<τυφλά>>ρουλεμάν. Μία απλή λύση είναι να κολληθεί ντίζα στις μπίλιες του ρουλεμάν και να τοποθετηθεί πλάκα με παξιμάδια, στην περίπτωση που υπάρχει άξονας στο κέντρο του. Αλλιώς μία απλή λύση είναι να το κόψεις προσεκτικά.
    Κάτι κόλπα που πιέζεις ψωμιά και τέτοια, είναι να περνάει η ώρα γιατί κυκλοφορούν και τέτοια βίντεο...
    Αν δεν υπάρχει στη μέση άξονας τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Και κατι σημαντικο για τον ερασιτεχνη: Εαν εκτοξευτουν οι μπιλιες απο ρουλεμαν, βγαζουν ματια!

    Γυρναμε το κεφαλι μας αλλου οσο εφαρμοζουμε ταση ή σκεπαζουμε με ενα χοντρο πανι.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Κάτι που δεν κάνουμε σε απλές δουλειές είναι η προστασία των ματιών.
    Οταν κόβουμε μέταλλα η κάνουμε λείανση το σκεφτόμαστε, όταν κάνουμε απλούστερες εργασίες το αμελουμε. Προχθές προσπαθούσα να συναρμολογησω ένα πλαστικό αναπτήρα Bic, μου έφυγε το ελατηριακι και η πέτρα με χτύπησε στο φρύδι. Δύο πόντους παρακάτω και ήμουνα για τα επείγοντα! Πόσο μάλλον με πολλαπλασιες δυνάμεις κατά την εξωλκευση ρουλεμάν.

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Κάτι που δεν κάνουμε σε απλές δουλειές είναι η προστασία των ματιών.
    Οταν κόβουμε μέταλλα η κάνουμε λείανση το σκεφτόμαστε, όταν κάνουμε απλούστερες εργασίες το αμελουμε. Προχθές προσπαθούσα να συναρμολογησω ένα πλαστικό αναπτήρα Bic, μου έφυγε το ελατηριακι και η πέτρα με χτύπησε στο φρύδι. Δύο πόντους παρακάτω και ήμουνα για τα επείγοντα! Πόσο μάλλον με πολλαπλασιες δυνάμεις κατά την εξωλκευση ρουλεμάν.
    Σωστό αυτό που λες
    Εγώ πάντως απορώ γιατί μπήκες σε κόπο να συναρμολογήσεις αναπτήρα του 70αλεπτου.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Κάτι που δεν κάνουμε σε απλές δουλειές είναι η προστασία των ματιών.
    Οταν κόβουμε μέταλλα η κάνουμε λείανση το σκεφτόμαστε, όταν κάνουμε απλούστερες εργασίες το αμελουμε. Προχθές προσπαθούσα να συναρμολογησω ένα πλαστικό αναπτήρα Bic, μου έφυγε το ελατηριακι και η πέτρα με χτύπησε στο φρύδι. Δύο πόντους παρακάτω και ήμουνα για τα επείγοντα! Πόσο μάλλον με πολλαπλασιες δυνάμεις κατά την εξωλκευση ρουλεμάν.
    Μακαρι ολοι να μαθαιναμε χωρις να παθουμε κατι. Τυχεροι οσοι δεν επαθαν αλλα και ατυχοι οταν αντικρυζουν βαρυ τραυματισμο συναδελφου!!

    Πριν αρκετα χρονια, με εξωλκεα προσπαθουσα να αφαιρεσω σφηνωμενο σε αξονα ρουλεμαν, σχετικα μικρο (6203)
    Δεν ηταν κατεστραμενο, ολες οι μπιλιες στη θεση τους, απλα εκανε θορυβο. Πιανω το 19αρι γυρναω, γυρναω, γυρναω, ζοριζει.
    Ζεσταινω με map, ριχνω WD περιμενω, ξανα το 19αρι και "σφιγγω".
    Θυμαμαι το ΜΠΑΜ μαζι με σπιθες και την ιδια στιγμη, το βλεφαρο μου να ΚΑΙΕΙ !!!
    Αγγιζω με το δακτυλο, τσεκαρω, καθολου αιμα. Κοιταζομαι σε ενα καθρεπτη, μικρη μελανια, λιγο μικροτερη απο τη μπιλια, ΑΚΡΙΒΩΣ επανω στο βλεφαρο. Δεν ξερω αν με βρηκε εχοντας προλαβει να το κλεισω απο το "μπαμ" ... πιστευω πως δεν προλαβα καν, αλλιως θα ειχα θεμα και με το ιδιο το ματι!
    Το ρουλεμαν προφανως σκορπισε και εμεινε στον αξονα σφηνωμενη η εσωτερικη του φωλια.


    Δυστυχως ναι, δεν λαμβανουμε παντα ολα τα μετρα προστασιας και πρεπει ΠΑΝΤΑ σε DIY να το τονιζουμε.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Σωστό αυτό που λες
    Εγώ πάντως απορώ γιατί μπήκες σε κόπο να συναρμολογήσεις αναπτήρα του 70αλεπτου.....
    Ητανε καινούργιος γεμάτος και είχε κολλήσει η πέτρα. Τον βρήκα όταν δεν είχα κάτι να κάνω...

  12. #12
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201216_131006.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	55,2 KB 
ID:	439743

    με κτύπησε ολόκληρη συλλογή με αλλεν !!!
    ήταν τοποθετημένη σε οριζόντια επιφάνεια κοντά εκεί που χτύπαγα με ματσόλα για να ξεκολλήσω κάτι. περπάτησε από τις δονήσεις και βρέθηκε στην πορεία της ματσόλας με αποτέλεσμα να γυρίσει με δύναμη πάνω μου.....τύχη ε?

    όσο για τους εξωλκεα όχι άπλα καλύπτουμε με το ιδικό πλαστικό πανί ή με βαρύ ύφασμα αλλά ΔΕΝ ΕΊΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗ ΕΥΘΕΊΑ που θα βγει το ρουλεμάν.
    έχω δει εξωλκεα που ήταν εξτρά πρεσαρισμένος με μικρο υδραυλικό εξωλκεα να εκτινάσσετε στα 3 μέτρα και να τσαλακώνει πόρτα από isobox.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Τυχερός που γλύτωσε το μάτι σου!
    Ο διάολος τελικά έχει πολλά ποδάρια...

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201216_131006.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	55,2 KB 
ID:	439743

    με κτύπησε ολόκληρη συλλογή με αλλεν !!!
    ήταν τοποθετημένη σε οριζόντια επιφάνεια κοντά εκεί που χτύπαγα με ματσόλα για να ξεκολλήσω κάτι. περπάτησε από τις δονήσεις και βρέθηκε στην πορεία της ματσόλας με αποτέλεσμα να γυρίσει με δύναμη πάνω μου.....τύχη ε?

    όσο για τους εξωλκεα όχι άπλα καλύπτουμε με το ιδικό πλαστικό πανί ή με βαρύ ύφασμα αλλά ΔΕΝ ΕΊΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗ ΕΥΘΕΊΑ που θα βγει το ρουλεμάν.
    έχω δει εξωλκεα που ήταν εξτρά πρεσαρισμένος με μικρο υδραυλικό εξωλκεα να εκτινάσσετε στα 3 μέτρα και να τσαλακώνει πόρτα από isobox.
    Ρε Μάκη.....
    Περαστικά ρε συ....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Ρουλεμαν Τροχου..
    από n1k3man στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2011, 15:32
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2008, 18:01
  3. Αλλαξα ρουλεμαν τιμονιου!!
    από petridist στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 01:06
  4. Aφαιρεση ρουλεμαν λαιμου και αντικατασταση τους..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 19:52
  5. Ρουλεμαν Για Africa
    από kapeos στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2005, 08:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF