Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 63

Θέμα: μια βοήθεια....

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Λογικά από τις βίδες είναι απλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος (πλέον). Γι αυτό έλεγα να το περάσω από πάνω από όλη τη στέγη.
    Πάτα το 0

  2. #32
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    καλημέρα,δούλεψα 1.5 χρόνο σε συνεργείο μονώσεων σε δώματα και θερμοπροσόψεις.
    Στα σίδερα που έβγαιναν πάνω στην πλάκα ( τις αναμονές ) και σε διάφορα άλλα σημεία όπως τα πόδια-βάσεις ηλιακών
    βάζαμε ασφαλτική μαστίχα όταν κολλούσαμε ασφαλτόπανα πάνω σε πίσσα .
    H μάρκα ήταν της Esha .
    Δεν γίνεται ποτέ σκληρή σαν τον στόκο ,δεν είναι δηλαδή να την ακουμπάς μετά.

    εδιτ δουλέψαμε αυτό το υλικό και για την στεγανοποίηση σε στέγη από πάνελ σε κλειστό γήπεδο μπάσκετ,χιλιάδες βίδες , το δουλεύεις με λεπτή σπάτουλα-στοκαδόρο .
    To hyperdesmo είναι όντως πολύ καλό υλικό το δούλεψα.Δεν το λες φτηνό,2 χέρια και μετά κάποιο μονοτικό στις βίδες των τσίγκων θα σου κάνει την δουλειά.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 11/01/2023 στις 09:35.
    when life gets complicated... i ride.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Εγώ βασικά πλέον δεν ξέρω αν βάζει νερό απο τις βίδες ή τον κορφιατη ή τις ενώσεις (μπορει να γλύφει απο αλλού και να στάζει σε άλλο σημείο). Και μετά από πολλές δοκιμές (αλλαγή βίδες, σιλικόνες κλπ) σκέφτηκα να το στεγνώσω με κτ τέτοιο:

    https://www.isomat.gr/product/isopast-rubber/

    Δεν κάνουν δουλειά αυτά?
    Έψαξα για το hyperdesmo αλλά λέει ότι θέλει πρώτα αστάρωμα, μετά το hyperdesmo και από πάνω βάψιμο για να πιάσει καλά. Ισχύει?
    Πάτα το 0

  4. #34
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Ναι ισχύει.Για να μονώσω μια ταρατσούλα στο εξοχικό έφαγα ένα + μεροκάματο προεργασία-πέρασμα συν τα επιπλέον.

  5. #35
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Ειδικό αστάρι νομίζω θα χρειαστεί λόγο λείας επιφάνειας .
    Hyperdesmo σε πλάκα βάζαμε χωρίς αστάρι αλλά είναι πορώδες και τραχιά σαν επιφάνεια.
    Λογικά θα κάνεις την δουλειά σου και με αυτό που έδειξες ,κάποιο ειδικό σφραγιστικό εγώ θα έβαζα μετά και στις βίδες.
    Αυτό πχ το ξέρω σαν υλικό https://esha.gr/index.php/gr/proiont...lyseal-1k.html
    Επίσης καλό καθάρισμα πριν.
    when life gets complicated... i ride.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Άρα να περάσω αυτό που έβαλα πιο πάνω για τυχόν ρωγμές- πόρους- τρυπούλες απευθείας στον τσίγκο και μετά να βάλω και αυτό:
    https://esha.gr/index.php/gr/proiont...lyseal-1k.html
    από πάνω έξτρα στις βίδες?
    Αυτό το απλώνεις κάπως συγκεκριμένα ή σπάτουλα(-δάχτυλο)?
    Πάτα το 0

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Για μονώσεις σε ταράτσα το καλύτερο που μπορείς να βάλεις από την isomat είναι τα pu τα οποία είναι 3 χέρια αστάρι μονωτικό βερνίκι με χρόνο ζωής τα 15 χρόνια το βερνίκι είναι το πιο ακριβό και πολύ εμπαγγελματίες δεν το βαζουν λόγο κόστους αλλά έχει ως αποτέλεσμα η υπεριώδη ακτινοβολία να γηράσκει το pu και ο χρόνος ζωής του μοιώνεται στο μισό για πιο φτηνή λύση ακομα μπορείς να βάλεις και το isoflex της isomat με χρόνο ζωής περιπου 2 χρόνια (τους χρόνους ζωής για να τους πιάσεις εννοείται οτι γίνεται σωστή εφαρμογή)
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  8. #38
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Για τις βίδες πιστεύω πως το καλύτερο είναι η μαστίχη πίσσας(ασφαλτική),με σπάτουλα-στοκαδόρο ,καλύπτεις όλη την βίδα,ροδέλα και δίπλα της ,βάζεις ένα καρύδι δηλαδή από ποσότητα. (ESHASEALER No.1)
    Το λινκ δεν ανοίγει σωστά δυστυχώς .Το συγκεκριμένο δεν γίνεται σκληρό με την πάροδο του χρόνου,όταν έχει ζέστη ας πούμε λερώνεσαι αν το ακουμπήσεις.
    Με βενζίνη καθαρίζεις όπου λερωθείς , και το υγρό για zippo κάνει.
    Νερό μπορείς να δεις από που περίπου μπάζει;Μπορεί να γλύφει και να στο ξερνάει αλλού σε άλλο σημείο.
    Γράφω για αυτό το υλικό γιατί είδα να το δουλεύει επαγγελματίας 25 χρόνια όπως και άλλα προιόντα της μάρκας. Ελληνικά επίσης.
    when life gets complicated... i ride.

  9. #39
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Μου ήρθε φλασιά από τα λόγια του katsar.
    Υπάρχει αυτοκόλλητο πισσόχαρτο σε ρολό,κόβεις ένα τετράγωνο κομμάτι και το κολλάς καβαλητά στη βίδα,να πιάνει και τον τσίγκο.Είχα βάλει τέτοιο σε τσίγκινη σκεπή στο επάνω σημείο που ενωνόταν με το τοιχίο για να μην γλύφουν τα νερά και περνάνε από κάτω.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Αυτό είναι το πρόβλημα ότι πλέον δεν μπορώ να βρω από πού στο καλό μπαζει. Απλά είναι 7-10 σημεία που στάζει μέσα αλλά μπορεί να μπαίνει όντως από αλλού κ να το στάζει εκεί.
    Το πισοχαρτο το είχα σκεφτεί εξ αρχής (αφού είχα αλλάξει τις βίδες) αλλά όταν πήγα να πάρω μου είπαν ότι δεν θα πιάσει πάνω από τη βίδα επειδή πρέπει να είναι τελείως λεία η επιφάνεια. Βέβαια αυτό δεν το ξέρω σίγουρα απλά πίστεψα τον πωλητή και το έβγαλα από λύση.
    Άρα πιστεύετε ότι στις βίδες είναι το πρόβλημα κυρίως? Θέλω να πω να ξεκινήσω με τέτοια μαστίχη πριν αρχίσω να βάζω hyperdesmo ή isomat?
    Πάτα το 0

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    καμία φωτογραφία από το σημείο και την γύρω περιοχή γενικός μπορείς να βάλεις;
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  12. #42
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    πόσα τμ είναι ο τσίγκος;Πάρε ένα μεγάλο κομμάτι σκληρό νάυλον για αρχή και σκεπασε το καλά αν δεν σε νοιάζει που θα μοιάζει με τσαντίρι .
    Υπάρχουν και μεμβράνες Pvc,βάζουν σε πισίνες .
    when life gets complicated... i ride.

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Όταν τελειώσετε πείτε μου να το στείλω στα άδυτα

  14. #44
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όταν τελειώσετε πείτε μου να το στείλω στα άδυτα
    Γιατί δεν φτιαχνεις ενα καινούργιο "Συντομες ερωτήσεις για μάστορες;"

    Και σου εχω και το εικονιδιο του μάστορα ετοιμο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mastoras.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	42,9 KB 
ID:	440713

  15. #45
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Σύντομη ερώτηση είναι να ρωτήσει κάποιος πως λέγεται η ακριβή σειρά της bacho. Όχι να ζητάμε προτάσεις εργαλείων και να στήνουμε συζήτηση δύο σελίδων για το κάθε θέμα.
    Οι σύντομες ερωτήσεις έφτασαν 35 σελίδες, χωρίς τα θέματα που διαχωρησα και κανείς δεν το κατάλαβε αυτό.

    Τι κακό έχει το κουμπάκι "νέο θέμα" όταν θέλετε να ρωτήσετε κάτι? Γιατί πρέπει να υπάρχει κάποιο θρεντ? Έχουμε ήδη αρκετά θρεντ για συζητήσεις που ανακυκλώνονται και αυτό για να είναι όλες οι πληροφορίες μαζεμένες. Κάποιος που ψάχνει για συλλογή με καρυδακια θα βρει τα πάντα σε ένα θέμα. Δε θα ψάχνει με τις ώρες στην αναζήτηση του φόρουμ για να βρει 20 θρεντ.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια Βοηθεια Για Επιλογη Service
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 10:57
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2006, 13:25
  3. ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.......
    από iannis στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2006, 08:30
  4. ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ
    από iannis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2005, 18:04
  5. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF