Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 63

Θέμα: μια βοήθεια....

  1. #46
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τελικά η λύση ήταν αρκετά πιο απλή και βρέθηκε από την... Γυναίκα: ένα παλιό ανάκλιντρο για βιβλίο του οποίου την ύπαρξη αγνοούσα.
    Φυσικά το καντήλι πήγε σύννεφο....
    Συνημμένο 439736
    Συνημμένο 439737
    ωωωωω αναγνωστήριο. Από τότες που υπήρχαν βιβλία και διαβάζαμε. Ποτέ δεν βόλεψε όμως
    Τώρα όποιος δεν έχει kindle είναι αναχρονιστικος
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #47
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Μια και τα λεμε εδω και εγώ θέλω μια βοηθεια...

    Τσιμουχες! Αυτες που πανε γυρω απο άξονα που θα βρούμε;

    Είναι λίγο σπανια η διάσταση.. Παραγγειλα απο κατι Κινεζους στο αμαζον και μολις ανακάλυψα οτι μου εστειλαν λάθος

    Θελω 14x23x5mm και μου εστειλαν 14x24x5

    FKM με "χειλάκι" και φυσικά ελατηριο μέσα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_2302(2).jpg 
Προβολές:	318 
Μέγεθος:	88,7 KB 
ID:	440742

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_2304(1).jpg 
Προβολές:	319 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	440743
    Τελευταία τροποποίηση από silkman; 18/01/2023 στις 22:27.

  3. #48
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παπαδόπουλος, Πειραιά έχει τέτοια
    https://www.papadopoulos-sa.com/el/

  4. #49
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    SKF?
    Ride(s) the wind of change...

  5. #50
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Παπαδόπουλος, Πειραιά έχει τέτοια
    https://www.papadopoulos-sa.com/el/
    Βρηκα! Και στην σωστή διάσταση που είναι 14 χ 22,5 χ 5

    https://hp-seals.gr/product/tsimouxes-peristrofis/

    Το Google εχει γίνει πλέον εντελώς άχρηστο, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις κατι που θες. Βρηκα μαγαζιά με τσιμούχες απο το vrisko.gr και τους επαιρνα εναν εναν τηλέφωνο, ο τρίτος την είχε και ετοιμοπαράδοτη. Και τα τρία μαγαζιά είχαν παρουσία στο ιντερνετ. 1€ η μία όταν πλήρωσα τους γ@μοκινέζους 16€ για να στείλουν 2τμχ λάθος..

  6. #51
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Βρηκα! Και στην σωστή διάσταση που είναι 14 χ 22,5 χ 5

    https://hp-seals.gr/product/tsimouxes-peristrofis/

    Το Google εχει γίνει πλέον εντελώς άχρηστο, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις κατι που θες. Βρηκα μαγαζιά με τσιμούχες απο το vrisko.gr και τους επαιρνα εναν εναν τηλέφωνο, ο τρίτος την είχε και ετοιμοπαράδοτη. Και τα τρία μαγαζιά είχαν παρουσία στο ιντερνετ. 1€ η μία όταν πλήρωσα τους γ@μοκινέζους 16€ για να στείλουν 2τμχ λάθος..
    Βγάζει πρώτα τα αποτελέσματα που θέλει. πχ ο σκρούτζ είναι πρώτη μούρη ότι και να ψάξεις.

    Πρέπει να ξέρεις ακριβώς τι ψάχνεις και να το ψάξεις με σωστά κριτήρια για να στο φέρει 2η, 3η επιλογή.
    Sent from me using a computer.

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Βγάζει πρώτα τα αποτελέσματα που θέλει. πχ ο σκρούτζ είναι πρώτη μούρη ότι και να ψάξεις.

    Πρέπει να ξέρεις ακριβώς τι ψάχνεις και να το ψάξεις με σωστά κριτήρια για να στο φέρει 2η, 3η επιλογή.
    Οποιος πληρώνει τα πιο πολλά στη διαφήμιση του εμφανίζεται πρώτο η συχνότερα.

  8. #53
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Οποιος πληρώνει τα πιο πολλά στη διαφήμιση του εμφανίζεται πρώτο η συχνότερα.
    Ε ναι, τι? Τσάμπα το κάνει?
    Sent from me using a computer.

  9. #54
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Βόηθεια χριστιανοί...

    Θέλω να φτιάξω μεταλλικές βάσεις για κάτι ηλιακά πάνελ που θα μπουν σε κεραμοσκεπη. Τα πάνελ είναι μεγαλουτσικα 2,20 Χ 1,10 μ και θα μπουν όρθια στα κεραμιδια ανά 2, θέλουμε δηλαδη 2 ίδιες βάσεις από 3αρες ή 4αρες γωνιές.

    Είναι μόνο τα πάνελ δεν έχουμε δηλαδή δοχείο μαζί όπως στον κλασσικό ηλιακό..

    Μου ζητάνε αστρονομικες τιμές μια και σ αυτή τη διάσταση δεν υπάρχει κάτι ετοιμο.. Τη βοήθειά σας και με πμ.

    Αθήνα είμαι.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Ξεθαβω το θέμα για μια ερώτηση μην ανοίγω καινούργιο θέμα. Εγώ ένα οικιακό ψυγείο το οποίο 90% τα έχει παίξει ο θερμοστάτης. Εξηγώ. Σε όποιο νούμερο (1-7) και να το βάλω δουλεύει ασταμάτητα. Αν το βάλω ας πούμε στο 3-4 και δουλέψει κάποιες ώρες και μετά το γυρίσω στο 2 θα σβήσει. Μόλις ξανά ανάψει στο 2 όμως δεν σταματάει εκτός αν το βάλω στο 0. Βέβαια μέσα όσες ώρες και να δουλέψει έχω γύρω στο 0° και στην κατάψυξη πιάνει γύρω στο -20°. Καταλαβαίνω ότι είναι στα τελευταία του πλέον αλλά θέλω να το κρατήσω 2-3μηνες να περιμένω μήπως ξανανοίξει η πλατφόρμα για την αντικατάσταση συσκευών.
    Και ρωτάω τώρα.Να το αφήσω να δουλεύει μόνιμα αφού δεν πιάνει πάγο ή να κουμπωσω στην πρίζα έναν χρονοδιακόπτη ώστε να ανάβει κάθε 2 ώρες ξέρω εγώ για 1 ώρα και να ξανασβηνει κλπ ώστε να μην είναι συνέχεια αναμμένο και κάψει ξέρω γω το μοτέρ?
    Πάτα το 0

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Θερμοστάτη δεν βρίσκεις για αλλαγή;
    Συνήθως είναι φτηνοι.
    Σε ένα παλιό αμερικάνικο που είχα, έβαζα μέσα και άφηνα ένα έξτρα θερμοστάτη για τυχόν αλλαγή.
    Τα λεφτά για επιδοτήσεις εσφιξαν αποτι καταλαβαίνω.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Το ψυγείο είναι αρκετά παλιό (+20ετιας). Είναι husqvarna made in sweden γι αυτό και το κράτησα τόσα χρόνια. Φοβάμαι ότι ίσως να έχει χάσει και φρέον και αν αρχίσω τις επισκευές θα δώσω χρήματα όσο θα μου βγει ένα μεταχειρισμένο (πιο καινούριο και ίσως λίγο μεγαλύτερο).
    Πάτα το 0

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Όπως είπε κι ο Γιάννης (JNP) πιο πάνω, καλό θα ήταν να κοιτάξεις πρώτα για θερμοστάτη. Το κόστος αγοράς ενός νέου πολύ δύσκολα θα περάσει το 50ρικο.
    Από κει και πέρα, τα 20+ χρόνια δεν αποτελούν από μόνα τους στοιχείο που οδηγεί και σε απώλεια ψυκτικού (λογικά R134) από το κύκλωμα του συμπιεστή του ψυγείου. Εξάλλου το κύκλωμα ψύξης είναι κλειστό και δε δικαιολογεί υπό νορμάλ συνθήκες, αισθητή απώλεια ψυκτικού. Το δικό μου ψυγείο 20ετίας (GE 15 κ.π.) δουλεύει άψογα πχ.
    Εφόσον μπορεί να διατηρεί περίπου -18 βαθμούς στην κατάψυξη και 2-4 βαθμούς στη συντήρηση, χωρίς να δουλεύει πχ 90% του χρόνου (ας πούμε 50+ λεπτά για κάθε ώρα) η λειτουργία του ως ψυγείου είναι ΟΚ.
    Τα ψυγεία με τα χρόνια, ειδικά τα μέτριας κατασκευής, συνήθως πονάνε στα λάστιχα της πόρτας που χάνουν τη σωστή στεγανοποίηση του θαλάμου, οπότε προκύπτουν απώλειες ψύξης και υγρασία στο εσωτερικό, που με τη σειρά τους οδηγούν σε υπερωρίες το συμπιεστή και ανεπαρκή ψύξη των τροφίμων στη συντήρηση.
    Για μένα ο βασικότερος λόγος πιθανής αντικατάστασης (εφόσον οι θερμοκρασίες που καταφέρνει να πιάσει δουλεύοντας σε συντήρηση και κατάψυξη είναι σωστές) είναι η ενεργειακή αναβάθμιση στο κομμάτι της αποδοτικότητας, δηλαδή η βελτίωση της ενεργειακής κλάσης του ψυγείου μέσω αγοράς νέου αποδοτικότερου ενεργειακά.
    Τα ψυγεία γενικά σε ένα σπίτι είναι από τις πιο ενεργοβόρες ηλεκτρικές συσκευές (μαζί με τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα όταν δεν υπάρχει ηλιακός), δεδομένου ότι είναι ΟΝ όλο το 24ωρο, και ανάλογα τα ενεργειακά τους χαρακτηριστικά (ποιότητα μόνωσης, αποδοτικότητα συμπιεστή, ινβέρτερ κλπ) προκύπτουν λιγότερο ή περισσότερο ενεργοβόρα.
    Σε γενικές γραμμές, επιλέγοντας ένα μοντέρνο, ενεργειακά αποδοτικό ψυγείο, μπορείς να κερδίσεις σε ετήσια βάση γύρω στις 250-300kWh ηλεκτρικής ενέργειας, δηλαδή χοντρικά γύρω στα 50-60 ευρώ ετησίως.
    Οπότε σε πρώτη φάση, αν θες τη γνώμη μου, τσεκάρεις με ένα θερμόμετρο τις καταγραφόμενες θερμοκρασίες σε συντήρηση-κατάψυξη, κι εφόσον είναι σωστές, κοιτάς για αλλαγή θερμοστάτη.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Σκέφτηκα να αλλάξω γι'αυτό το λόγο, ότι δλδ το καινούριο θα καίει λιγότερο και θα έπαιρνα κ ένα λίγο μεγαλύτερο (αυτό που έχω είναι 1,8m και θα έπαιρνα ένα πάνω από 2,10m).
    Οι θερμοκρασίες είναι καλές νομίζω ότι είναι οκ με βάση απλού θερμομέτρου. Έχω όμως διακριβομενο στη δουλειά και μπορώ να το δανειστώ για να το ελέγξω και να ξέρω ακριβώς και θα επανέλθω με ακριβείς μετρήσεις. Σκέφτηκα ότι ίσως έχει απώλεια ψυκτικού υγρού επειδή τώρα που άρχισα να το παρατηρώ πως δουλεύει κάνει ένα ας πούμε γουργουρισμα σαν να περνάει από κάπου υγρό (δεν ξέρω πως να το εξηγήσω καλύτερα).
    Τώρα αν πούμε πως φταίει ο θερμοστάτης και βρω ίδιο ακριβώς είναι εύκολο να το αλλάξω μόνος μου ή θέλει τεχνικό? Το λέω γτ απ' όσο ξέρω ο θερμοστάτης περνάει κάπου στα τοιχώματα του ψυγείου ( στο συγκεκριμένο το δικό μου χωρίς να το έχω κοιτάξει φαίνεται σαν τα τοιχώματα να ξεκουμπωνουν εσωτερικά οπότε μάλλον μπορώ να δω πως πάει ο παλιός).
    Πάτα το 0

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Αν θες τη γνώμη μου, εφόσον το τωρινό σου ψυγείο κρατάει σωστές θερμοκρασίες (ιδίως αν το πετυχαίνει αυτό χωρίς ο συμπιεστής να δουλεύει κυριολεκτικά ασταμάτητα), να κοιτάξεις να εξαντλήσεις πρώτα τη δυνατότητα επισκευής με αντικατάσταση του θερμοστάτη και να αφήσεις την αλλαγή του ίδιου του ψυγείου για μεταγενέστερα.
    Το λέω αυτό και με το σκεπτικό ότι γενικά (δυστυχώς) τα πιο πρόσφατα μοντέλα ψυγείων, ακόμα και τα πιο ακριβά, δεν έχουν και τόσο καλή εν γένει κατασκευή και ποιότητα. Αν εξαιρέσει κανείς τους συμπιεστές με ινβέρτερ που έχουν για εξοικονόμηση ενέργειας, καθώς και κάποια φαντεζί ηλεκτρονικά (πχ wifi για λειτουργίες smart home, οθόνες lcd στην πρόσοψη κλπ) σχεδόν σε όλα τα υπόλοιπα, ένα σοβαρό μοντέλο ψυγείου προ 20ετίας, γενικά έχει αρκετά ανώτερη ποιότητα κατασκευής από ένα του σήμερα.
    Οπότε και την οικονομία ρεύματος να βάλεις στην εξίσωση, αν είναι να δώσεις ας πούμε 800-1000 ευρώ σήμερα για να αγοράσεις ένα "καλό" και ενεργειακά αποδοτικό μοντέρνο ψυγείο (ενώ μπορούσες να τη βγάλεις και με το παλιό για κάποια χρόνια), με την εξοικονόμηση των ας πούμε 50 ευρώ το χρόνο από το λογαριασμό ρεύματος θα χρειαστούν τουλάχιστον καμιά 15αριά χρόνια για να κάνεις απόσβεση των χρημάτων που θα δώσεις σήμερα.
    Σε αυτό το χρονικό διάστημα, είναι αρκετά πιθανό πριν το εξαντλήσεις, το μοντέρνο ψυγείο που αγόρασες να έχει με τη σειρά του παρουσιάσει κάποια δαπανηρή βλάβη, δηλαδή να μη βγάλει ούτε καν τα χρόνια που απαιτούνται για την απόσβεση της αγοράς του.
    Εκτός βέβαια αν θες όπως και να έχει να κάνεις την αγορά του νέου και να παροπλίσεις το παλιό, όχι λειτουργώντας με όρους οικονομοτεχνικούς, αλλά καθαρά στη λογική της μείωσης του αποτυπώματος CO2 (στο βαθμό που μειωμένη κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας οδηγεί κατά κανόνα και σε μειωμένες εκπομπές CO2).
    Aν τυχόν έχεις και τέτοιες "ανησυχίες", το βλέπεις αλλιώς.
    Σε ότι αφορά την επισκευή/αλλαγή του θερμοστάτη, από όσο θυμάμαι στο δικό μου GE που είχα ψαχτεί παλιότερα, ο θερμοστάτης ήταν μέσα σε ένα πλαστικό καβούκι/πλαίσιο δίπλα στο εσωτερικό λαμπάκi (εκεί όπου βρίσκεται και η ρυθμιστική ροδέλα/κουμπί για τις "σκάλες" λειτουργίας, 1-9 στο δικό μου). Δες ενδεικτικά το παρακάτω βίντεο για τη διαδικασία αλλαγής:
    https://www.youtube.com/watch?v=YyQiJAG-yUo
    Τελευταία τροποποίηση από lazarefa; 22/06/2023 στις 13:04.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια Βοηθεια Για Επιλογη Service
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 10:57
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2006, 13:25
  3. ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.......
    από iannis στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2006, 08:30
  4. ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ
    από iannis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2005, 18:04
  5. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF