Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: MICHELIN PILOT ROAD 6 TRAIL

  1. #1
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243

    MICHELIN PILOT ROAD 6 TRAIL

    Καλησπέρα σε όλους. Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς τα pilot 6 ?
    Επειδή φοραω τα 5 και είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα και τα οποία, απ ότι μου λένε οι λαστιχάδες, έχουν σταματήσει να παράγονται (αλλιώς θα τα ξαναέβαζα), ποια η εντύπωση από τα 6 ? το μηχανάκι είναι Βαραντέρο..
    THNX ....

  2. #2
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAGOURO Προβολή μηνύματος
    Επειδή φοραω τα 5 και είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα και τα οποία, απ ότι μου λένε οι λαστιχάδες, έχουν σταματήσει να παράγονται (αλλιώς θα τα ξαναέβαζα)
    Ακριβώς σ αυτή την φάση ήμουν πριν ένα μήνα περίπου (μηχανάκι V-Strom). Θα ήταν η 3η φορά που θα έβαζα τα Road 5, αν δεν τα σταματούσαν. Έβαλα λοιπόν τα Road 6.. Το μηχανάκι τράβαγε έντονα αριστερά. Την επόμενη πάω βάζουν καινούρια, πάλι τα ίδια, το ίδιο έντονο τράβηγμα. Άφηνες λίγο το τιμόνι και πλάγιαζε αριστερά. Μπαίνει νέο ζευγάρι, αυτή την φορά όμως τα Anakee Adventure και δεν είχα κανένα θέμα. Λόγω πιεσμένου προγράμματος δεν είχα χρόνο να το τρέξω περισσότερο, έπρεπε να βάλω ένα φρέσκο λάστιχο να βγάλω τον χειμώνα, οπότε άφησα τα Anakee που ήταν οκ.

    Δεν σε αποθαρρύνω, πιστεύω θα είναι εξίσου καλό με το 5. Εγώ θα έπεσα σε ελαττωματική παρτίδα μάλλον.

  3. #3
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς σ αυτή την φάση ήμουν πριν ένα μήνα περίπου (μηχανάκι V-Strom). Θα ήταν η 3η φορά που θα έβαζα τα Road 5, αν δεν τα σταματούσαν. Έβαλα λοιπόν τα Road 6.. Το μηχανάκι τράβαγε έντονα αριστερά. Την επόμενη πάω βάζουν καινούρια, πάλι τα ίδια, το ίδιο έντονο τράβηγμα. Άφηνες λίγο το τιμόνι και πλάγιαζε αριστερά. Μπαίνει νέο ζευγάρι, αυτή την φορά όμως τα Anakee Adventure και δεν είχα κανένα θέμα. Λόγω πιεσμένου προγράμματος δεν είχα χρόνο να το τρέξω περισσότερο, έπρεπε να βάλω ένα φρέσκο λάστιχο να βγάλω τον χειμώνα, οπότε άφησα τα Anakee που ήταν οκ.

    Δεν σε αποθαρρύνω, πιστεύω θα είναι εξίσου καλό με το 5. Εγώ θα έπεσα σε ελαττωματική παρτίδα μάλλον.
    Όπως ακριβώς το περιέγραψες μου το είπαν κι άλλα παιδιά αλλά μόνο στα βαραντερο..όχι σε στρομ.
    Είμαι κι εγώ σε οριακό σημείο αλλά δεν θέλω(προς το παρόν) να πάω anakee η σε Metzeler που φορούσα.... λέω να περιμένω τις νέες παραλαβές της επόμενης εβδομάδας μήπως και ....! Εάν επιτρέπεται που τα φόρεσες ?

  4. #4
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Μετά από αρκετή σκέψη χθές αλλάχτηκαν τα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ROAD5 του Varadero με ενα ζευγάρι Metzeler Tourance Next 2. Τα road 5 με σχεδόν 30000χλμ και εμφανή πλέον την ανάγκη αλλαγής, η οποία σημειωτέον ήταν μόνο οπτική καθόσον τα λάστιχα δεν γλιστρησαν ποτέ μέχρι και την τελευταία μέρα που πρόσφεραν τις υπηρεσίες τους, έδωσαν τη θέση τους στα Next 2. Οι πρώτες εντυπώσεις,αν και υπερβολικά νωρίς με μόλις 100χλμ, είναι ίδιος χρόνος ζεστάματος, ελαφρά πιο γρήγορη κορώνα αλλά μια υποβόσκουσα αμφιβολία για εμπιστοσύνη πίεσης που εκτιμώ οτι ακόμα είναι αρκετά νωρίς να ειπωθεί με βεβαιότητα. Επανήλθε επίσης το κοσκίνισμα του τιμονιού χωρίς χέρια στο φάσμα 80-60χλμ/ωρα ,που με τα michelin δεν είχε παρουσιαστεί, αλλά είναι κάτι που έχουμε ζήσει πολλά χρόνια και με αρκετές φίρμες ελαστικών. Οι πιέσεις των ελαστικών ειναι 38/40psi και το μηχανάκι φοράει ohlins μπρος πίσω οπότε δεν νομίζω οτι ανοίγει θέμα εμπλοκής της ανάρτησης.

  5. #5
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAGOURO Προβολή μηνύματος
    Μετά από αρκετή σκέψη χθές αλλάχτηκαν τα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ROAD5 του Varadero με ενα ζευγάρι Metzeler Tourance Next 2. Τα road 5 με σχεδόν 30000χλμ και εμφανή πλέον την ανάγκη αλλαγής, η οποία σημειωτέον ήταν μόνο οπτική καθόσον τα λάστιχα δεν γλιστρησαν ποτέ μέχρι και την τελευταία μέρα που πρόσφεραν τις υπηρεσίες τους, έδωσαν τη θέση τους στα Next 2. Οι πρώτες εντυπώσεις,αν και υπερβολικά νωρίς με μόλις 100χλμ, είναι ίδιος χρόνος ζεστάματος, ελαφρά πιο γρήγορη κορώνα αλλά μια υποβόσκουσα αμφιβολία για εμπιστοσύνη πίεσης που εκτιμώ οτι ακόμα είναι αρκετά νωρίς να ειπωθεί με βεβαιότητα. Επανήλθε επίσης το κοσκίνισμα του τιμονιού χωρίς χέρια στο φάσμα 80-60χλμ/ωρα ,που με τα michelin δεν είχε παρουσιαστεί, αλλά είναι κάτι που έχουμε ζήσει πολλά χρόνια και με αρκετές φίρμες ελαστικών. Οι πιέσεις των ελαστικών ειναι 38/40psi και το μηχανάκι φοράει ohlins μπρος πίσω οπότε δεν νομίζω οτι ανοίγει θέμα εμπλοκής της ανάρτησης.
    Τι σχέση έχει η μάρκα της ανάρτησης με την σωστή ρύθμιση της; Μια κακορυθμισμένη καλή ανάρτηση μπορεί να δώσει φαινόμενα που δε θα δώσει μια σωστά ρυθμισμένη φθηνότερη ανάρτηση.

  6. #6
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Τι σχέση έχει η μάρκα της ανάρτησης με την σωστή ρύθμιση της; Μια κακορυθμισμένη καλή ανάρτηση μπορεί να δώσει φαινόμενα που δε θα δώσει μια σωστά ρυθμισμένη φθηνότερη ανάρτηση.
    Συμφωνώ απόλυτα

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAGOURO Προβολή μηνύματος
    Μετά από αρκετή σκέψη χθές αλλάχτηκαν τα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ROAD5 του Varadero με ενα ζευγάρι Metzeler Tourance Next 2. Τα road 5 με σχεδόν 30000χλμ και εμφανή πλέον την ανάγκη αλλαγής, η οποία σημειωτέον ήταν μόνο οπτική καθόσον τα λάστιχα δεν γλιστρησαν ποτέ μέχρι και την τελευταία μέρα που πρόσφεραν τις υπηρεσίες τους, έδωσαν τη θέση τους στα Next 2. Οι πρώτες εντυπώσεις,αν και υπερβολικά νωρίς με μόλις 100χλμ, είναι ίδιος χρόνος ζεστάματος, ελαφρά πιο γρήγορη κορώνα αλλά μια υποβόσκουσα αμφιβολία για εμπιστοσύνη πίεσης που εκτιμώ οτι ακόμα είναι αρκετά νωρίς να ειπωθεί με βεβαιότητα. Επανήλθε επίσης το κοσκίνισμα του τιμονιού χωρίς χέρια στο φάσμα 80-60χλμ/ωρα ,που με τα michelin δεν είχε παρουσιαστεί, αλλά είναι κάτι που έχουμε ζήσει πολλά χρόνια και με αρκετές φίρμες ελαστικών. Οι πιέσεις των ελαστικών ειναι 38/40psi και το μηχανάκι φοράει ohlins μπρος πίσω οπότε δεν νομίζω οτι ανοίγει θέμα εμπλοκής της ανάρτησης.
    Κατέβα σε 36/39 psi που είναι και τα προτεινόμενα από όσο θυμάμαι για το Varadero, και δες τις ρυθμίσεις των αναρτήσεων. Το brand τους από μόνο του δεν σημαίνει κάτι.
    Τρέμουλο συνήθως είναι μικρή κατανομή βάρους εμπρός, που με το 38 το βοηθάς κι άλλο.

  8. #8
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Κατέβα σε 36/39 psi που είναι και τα προτεινόμενα από όσο θυμάμαι για το Varadero, και δες τις ρυθμίσεις των αναρτήσεων. Το brand τους από μόνο του δεν σημαίνει κάτι.
    Τρέμουλο συνήθως είναι μικρή κατανομή βάρους εμπρός, που με το 38 το βοηθάς κι άλλο.
    Δοκιμασα ηδη σε 36/39 psi.....χωρίς ν αλλάξει κατι! Οι αναρτήσεις είναι σεταρισμενες αλλά δεν είναι αυτές το θέμα παρα το λάστιχο..!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Πήγαινε σε σοβαρό μαζί για έλεγχο και ζυγοστάθμιση. Κάνε έλεγχο σε ρουλεμάν τροχών.
    Κάνε έλεγχο για το αν και οι δυο τροχοί κοιτάνε στην απόλυτη ευθεία (άρα σίγουρα και την ρύθμιση των ρεγουλατόρων της αλυσίδας).
    Και ρουλεμάν λαιμού.

    Μετά από αλλαγή ελαστικών έχω δει από λυμένες ασφάλειες άξονα μέχρι τροχούς να κοιτάνε μπόλικες μοίρες δεξιά ή αριστερά.
    Όχι σε δικές μου μοτοσυκλέτες (ο δικός μου δεν κάνει τέτοια εγκλήματα) αλλά σε φίλους που λέγανε ακριβώς τα ίδια για τα νέα τους λάστιχα.

    Αν τίποτα από όλα αυτά δεν διορθώσει το πρόβλημα προσπάθησε για δωρεάν αλλαγή στα ελαστικά αν και τέτοια εποχή το βλέπω δύσκολο.

  10. #10
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Πιθανή αστοχία υλικού.
    Δεν γίνεται με λάστιχα στην αλλαγή να μην κουνάει καθόλου κ με τα καινούρια να έχει θέμα.
    Πας ξανά στον λαστιχα κ του λες το κ το.
    Ας σου βάλει ένα άλλο πίσω η/και μπροστά ξεχωριστά να δεις.
    Προφανώς επανέλεγχος στα ζυγισματα κλπ κλπ
    Τα ξέρεις αυτά...
    Ride(s) the wind of change...

  11. #11
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Πιθανή αστοχία υλικού.
    Δεν γίνεται με λάστιχα στην αλλαγή να μην κουνάει καθόλου κ με τα καινούρια να έχει θέμα.
    Πας ξανά στον λαστιχα κ του λες το κ το.
    Ας σου βάλει ένα άλλο πίσω η/και μπροστά ξεχωριστά να δεις.
    Προφανώς επανέλεγχος στα ζυγισματα κλπ κλπ
    Τα ξέρεις αυτά...
    Όντως αυτά είναι τα επόμενα βήματα....thnx για το χρόνο σας !

Παρόμοια θέματα

  1. Νέο Michelin Pilot Road 2
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 90
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2008, 17:45
  2. michelin pilot road! αντε γεια..!
    από jskf16 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2007, 22:42
  3. Michelin Pilot Road gia to FZ6 Fazer?
    από Dimitris76 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2007, 22:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF