Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Benelli TRK 502X VS CFmoto 650 mt

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2021
    Μηνύματα
    13

    Benelli TRK 502X VS CFmoto 650 mt

    Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή,
    Ακούω γνώμες για τα 2 προαναφερθέντα.
    Αυτό που δεν μπορώ κυρίως να αποφασίσω είναι αν θα καταφέρουν να βγάζουν ταξίδια 3.000-4.000 χλμέτρων 2 κάβαλο με βαλίτσες.
    Είμαι κάτοχος του ληστή 1250.
    Η αλλαγή κατηγορίας υφίσταται στο ότι πλέον ο ληστής αθάνατος μεν, γέρασε δε!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    410
    Από την στιγμή που ξέρεις τι καβαλάς κάθε φορά και σέβεσαι τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες του, μια χαρά ταξιδεύουν και τα δυο που αναφέρεις. Γιατί όχι άλλωστε;
    Και καλή προστασία προσφέρουν, και αξιόπιστα είναι. Από αξεσουάρ και τα σχετικά υπάρχουν τα πάντα που μπορεί να θελήσεις. Οπότε, όλα καλά

    Προσωπικά θα πήγαινα με το CF Moto καθώς θεωρώ απαράδεκτη σχεδιαστική επιλογή τα 240 σχεδόν γεμάτα κιλά του TRK 502.
    Λογικά το CF θα είναι λιγότερα κιλά με όλα τα αξεσουάρ και τις αποσκευές πάνω από τα κιλά του TRK με όλα τα υγρά και χωρίς τίποτα πάνω!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2021
    Μηνύματα
    13
    Ευχαριστώ για την απάντηση,
    Τα 150kg μέγιστο ωφέλιμο του cf δεν θα ειναι προβλημα ? ειμαι μονος μου 100!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Φαντάζομαι κινείσαι στο πλαίσιο των 6000/7000€. Δεν ξέρω αν θα μπορούσες να δεις και το cf800 για να μην έχεις τέτοια διλήμματα.

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Καλημέρα,πιστεύω πως στα κιλά σου (και δικά μου αυτή την στιγμή) ,δικάβαλο με φόρτωμα θα σε κουράσει ένα τέτοιο όχημα αν έχεις πλάνα για τέτοια ταξίδια.
    Ειδικά αν το προηγούμενο όχημα είναι ένα πολύ δυνατό μοτέρ σαν και αυτό που έχεις.
    Για εμένα είναι καθαρή υποβάθμιση του οχήματος και της ταξιδιωτικής σου εμπειρίας και ας είναι καινούργια.
    Κάντα και test,κάτσε απάνω τους,δικιά μου άποψη φυσικά τα παραπάνω.
    when life gets complicated... i ride.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2021
    Μηνύματα
    13
    Έχω βάλει ταβάνι τα 9.000€.
    Σαφώς μιλάμε για υποβάθμιση συμφωνώ και είμαι οκ με αυτό. Θέλω ξεκούραστα πράγματα για 3ωρη οδήγηση -στάση και ξανα 3ωρο στάση. Ο ληστής με κούρασε 10 χρόνια τώρα αλλά δεν έχω κανένα παράπονο. !Για αυτό κοιτάω για κάτι πιο αργό. Το cf800 το έκανα test . Πρώτα αυτό είδα. Δεν μου άρεσε η συγκεκριμένη γιατί στρίβει μεν, δύσκολα δε κατά τη δική μου άποψη.

  7. #7
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Εάν πας στο CFMoto, ξεκούραστα πράγματα και 3ωρη οδήγηση μάλλον δεν πάνε μαζί, λόγω εργοστασιακής σέλας που θέτει τα όρια.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    410
    Δυστυχώς είναι μπερδεμένη ιστορία το τι τελικά εννοούν με αυτά τα 150 κιλά. Αν το δεις με άλλα αντίστοιχα αλλά σκεφτείς και λογικά είναι σχεδόν αδύνατο να εννοούν συνολικό φορτίο 150kg μόνο.
    Το αντιστοίχων προδιαγραφών και σχεδίασης Versys 650 είναι στα 180-190 αν θυμάμαι καλά κι ακόμη και μικρά 125 και 250 φτάνουν ή περνούν τα 150 κιλά. Έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις σχετικά με το 650 αλλά ούτε η ίδια η εταιρεία (στην Ελλάδα) δεν έχει δώσει σαφέστατη τεκμηριωμένη απάντηση από όσο θυμάμαι. Είχαν πει πως είναι το έξτρα βάρος πλην του αναβάτη αν θυμάμαι καλά. Που είναι άκυρο έτσι κι αλλιώς μια που ο οδηγός γίνεται άγνωστος παράγοντας (50-80-150 κιλά;;; )

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    410
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Εάν πας στο CFMoto, ξεκούραστα πράγματα και 3ωρη οδήγηση μάλλον δεν πάνε μαζί, λόγω εργοστασιακής σέλας που θέτει τα όρια.
    Η σέλα είναι το ευκολότερο να διορθωθεί (Τα έξτρα 30 κιλά του TRK όχι όμως)

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Ληστή φαντάζομαι εννοείς το Suzuki Bandit 1250;

    Και σκέφτεσαι να το αλλάξεις με ένα από αυτά τα δύο;

    Τα έχεις δεί από κοντά δίπλα στο δικό σου;

    Αν ο λόγος δεν είναι οικονομικός, πας να κάνεις ένα τραγικό λάθος.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    410
    Μια που τα έχω δει όλα της κατηγορίας πρόσφατα (και αρκετά ακόμη), μου έρχεται και μια πρόταση τώρα που τα σκέφτηκα πάλι.

    Βάλε στην λίστα σου και το Voge 500 DS/DSX. Αν τα δεις και τα 3 θα δεις πως είναι το ποιοτικότερο όλων και με μια πολύ σοβαρή αντιπροσωπεία από πίσω.
    Υποκειμενικό μεν, αλλά για μένα είναι και το ομορφότερο εκ των τριών. Και είναι και το μοναδικό που δεν προσπαθεί να είναι κάποιο άλλο (ΤΡΚ -> GS, 650MT-> Versys).
    Έχει σίγουρα μικρές επιρροές από το CB500X αλλά έχει την δική του σχεδιαστική ταυτότητα και είναι προσεγμένο μέχρι την τελευταία βίδα του.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Αν το μπάτζετ είναι τόσο φθάνεις οριακά και τα μεσαία on off γιαπωνέζικα και το Tiger 660.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    410
    Tiger 660 με μαμά 3βάλιτσο είναι στα 11000+
    Σχεδόν διπλά χρήματα από τα 500αρια. Και χωρίς πραγματικό όφελος κάπου πέραν την ιπποδύναμης φυσικά. Σε χώρους ίσως να είναι και το μικρότερο όλων, οπτικά και πραγματικά.

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Κοίταξε, 30 kg διαφορά δεν έχει. Όση και να είναι η διαφορά τους όμως, δεν είναι απαραίτητα μειονέκτημα λόγο του ότι εσύ το βλέπεις έτσι.
    Yπάρχουμε πολλοί που αισθανόμαστε πιο ασφαλείς με περισσότερα κιλά, ειδικά σε μοτό που καλείται να καταπίνει χλμ.

    Επίσης αν κάποιος θέλει να αφαιρέσει κιλά είναι αρκετά εύκολο τα πρώτα.

    Πιστεύω ότι το μεγάλο μείον των δύο τους απέναντι σε κάποιον συνηθισμένο σε αρκετή ροπή είναι η ροπή.
    Τώρα το voge πως λές ότι έχει ταυτότητα όταν είναι τόσο όμοιο με το cb που για τους περισσότερους είναι μειονέκτημα, δεν το καταλαβαίνω.
    Αντίστοιχα η μοναδικότητα και η επωνυμία του trk θα έπρεπε να υπολογίζεται πολύ παραπάνω για όποιον εκτιμά το σχέδιο.

    Μην ξεχνάμε και το πρωτότυπο της kawasaki που αν δεν κάνω λάθος δεν ξεπερνά τα 9000ε .
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 04/12/2022 στις 14:26.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2021
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Ληστή φαντάζομαι εννοείς το Suzuki Bandit 1250;

    Και σκέφτεσαι να το αλλάξεις με ένα από αυτά τα δύο;

    Τα έχεις δεί από κοντά δίπλα στο δικό σου;

    Αν ο λόγος δεν είναι οικονομικός, πας να κάνεις ένα τραγικό λάθος.

    Καλησπέρα,
    Ο λόγος δεν ειναι οικονομικός. Ο λόγος ειναι οτι ο ληστής που καβαλαω 12 χρονια τώρα γέρασε για εμένα. τον πήρα στα 23 μου ειμαι 35!
    Θέλω κάτι πιο ήσυχο αλλά να αντέχει χιλίομετρα. Οι ροπές του ληστή είναι εκπλικτικές και τις χώνεψα τόσα χρόνια.
    Δεν το έχω βάλει δίπλα δίπλα όχι. Επίσης αν και ο ληστής γερό σκυλί θέλω πλέον να δοκιμάσω τις νέες τεχνολογίες στις μοτοσυκλετες δλδ 2016 και μετά πχ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΤΜ 390 ADVENTURE VS BENELLI TRK 502X
    από newmember41 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2021, 17:14
  2. BENELLI TRK 502X VS HONDA CB 500X
    από newmember41 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2020, 14:28
  3. Kawasaki versys 300 x VS benelli trk 502
    από Gavazakos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2020, 22:30
  4. Benelli TRK 502 vs BMW F650GS
    από haga1981 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2020, 12:45
  5. CFMoto 650 MT
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2019, 15:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF