Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Γατες και γρατζουνισμένο κάθισμα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98

    Γατες και γρατζουνισμένο κάθισμα

    Καλησπέρα σε όλους!

    Πολλές φορές έχω δεί μοτοσυκλέτες με γρατζουνισμένο κάθισμα, και αναρωτιόμουν απο τι μπορεί να προκαλείται αυτο.
    Τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω, καθώς κάθε πρωί που σηκώνω τη κουκούλα της μηχανής βλέπω στο κάθισμα και στο ντεπόζιτο πατημασιές γάτας.
    Λογικό μου φαινεται πως τη βρίσκουν εκει μέσα καθώς ο καιρός κρυώνει και το θεωρούν καταφύγιο. Το θέμα ειναι οτι δεν μπορώ να ψάχνω για
    νέο κάθισμα στη περίπτωση που η γάτα θελει να ακονίσει τα νυχια της πανω του.

    Πως μπορώ να την απωθήσω (κατα προτίμηση χωρις να ψεκαζω χαζα σπρευ πανω στο καθισμα που θα βρωμανε)? Εχει κανείς καμια ιδεα?

  2. #2
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	καραμπινα-760x500.jpg 
Προβολές:	314 
Μέγεθος:	61,8 KB 
ID:	439921
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185


    Έχω μια φαρδιά σανίδα που την τοποθετώ επάνω και πιάνει από το κάτω μέρος του ρεζερβουάρ έως πίσω πίσω τη σχάρα.
    Έτσι δεν χωράνε ούτε από κάτω να τρυπώσουν.

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Χαρτόνι στην σέλλα ,με κάποιο βάρος να το κρατάει πχ κομμάτι μάρμαρο ή αν είσαι μερακλής το πιάνεις με ένα τέτοιο με τις 2 άκρες του στα πατάκια της μηχανής πχ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2022-12-08 at 13-34-37 ΙΜΑΝΤΑΣ ΜΕ ΓΑΝΤΖΟΥΣ 10-40 4 ΜΟΝΟΣ 1 ΤΕ.jpg 
Προβολές:	310 
Μέγεθος:	18,9 KB 
ID:	439922



    Αλλιώς πάρε σκύλο,το τουφέκι είναι βάρβαρη προσέγγιση στο θέμα και διώκεται ποινικά πλέον.
    porca miseria.

  5. #5
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Ο κουνιάδος μου εφτιαξε μόνος του γατοαπωθητικο.
    ενα χοντρο κομματι φελιζολ και περασε δεματικα απο κατω προς τα πανω, σαν ασ πουμε καρφιά, αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν είναι επικίνδυνα για τα γατιά, απλά δεν τα αφήνουν να καθίσουν.
    The mountain is you

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Καλησπέρα και σε εσένα, οι αλανιάρες γάτες σπάνια βγάζουν νύχι στις σέλλες γιατί είναι συνηθισμένες να τα ακονίζουν σε σκληρές επιφάνειες (δέντρα κλπ).

    Επειδή όμως μπορεί να συμβεί αυτό ή, ακόμα χειρότερα, να ουρήσουν στη σέλλα και να την κάνουν μαγνήτη για περισσότερες γάτες, προσπάθησε να την κάνεις άβολη με κάποιο τρόπο όπως έγραψε και ο karellen. Φρόντισε μόνο να καλύψεις όλη την επιφάνεια γιατί οι γάτες είναι "γάτες" και απλά θα μετακινηθούν στο ακάλυπτο μέρος

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Είναι χαρά τα γατάκια και έχουμε χειμώνα, ενα ωραίο κιβώτιο μισόκλειστο με ένα παλιό πουλόβερ
    μοιάζει με 70ς σουϊτα στα χνουδωτά καθάρματα.

    Αν μας παίρνει, μην δημιουργώ τύψεις

  8. #8
    Xαρτοκουτα κομμενη μακροστενη ειναι επισης μια λυση.

    Επισης ενας αλλος τροπος για να προστετευσεις τη σελα,ειναι να βαλεις μια πετσετα αλλα μετα τη γατα θα την εχεις μονιμη πανω εκει ....απλα δεν θα σου κανει ζημια .
    Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι αν εχεις γατα πανω στη σελα ,τοτε ειναι η ιδια καθε φορα .

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	καραμπινα-760x500.jpg 
Προβολές:	314 
Μέγεθος:	61,8 KB 
ID:	439921
    Όταν ήμουν μικρός είχα ένα αεροβόλο με πλαστικές μπίλιες. Τα καλοκαίρια λοιπόν, στο χωριό έβγαινα στη σκάλα του σπιτιού και όποια γάτα πέρναγε την πυροβολούσα.
    Είχα καλό σημάδι και τις περισσότερες φορές τις πετύχαινα..

    2 σπίτια παραπάνω, σε ένα στενάκι ήταν ένα εγκαταλελειμμένο με μεγάλη αυλή, στην οποία πήγαινε κάθε μέρα μία γιαγιά ( η κυρα Γιούλα) και τάιζε τις γάτες. Όλες οι γάτες που πετύχαινα εγώ, πήγαιναν εκεί.
    Όποιος πήγαινε να περάσει απο το στενάκι αυτό, έτρωγε ξύλο απο τις νευριασμένες γάτες...

    Μέχρι που έκαναν παράπονα στη γιαγιά μου και έφαγα εγώ ξύλο, οπότε άρχισα να πηγαίνω σε άλλη γειτονιά για κυνήγι...

  10. #10
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Συνέχεια βρίσκω γάτες ή τις πατημασιές τους στα μηχανάκια μου, χρόνια τώρα.
    Ποτέ δεν είχα σκισμένη/γρατζουνισμένη ή κατουρημένη σέλα

    Γενικά όπως είπε και ο Tsber φαίνεται να προτιμούν τους κορμούς, και οι γάτες που έχω εντός σπιτιού -όσο έβγαιναν έξω, ποτέ δε μου χάλασαν τα έπιπλα.
    Τώρα που μετακομισαμε και δυστυχώς δεν έχουν τη δυνατότητα να βγουν, άρχισαν να ματσακιονάζουν τον καναπέ, τους πήρα ένα μεγαλύτερο (γιατί είχαν ένα μικρό αλλά δεν τις βόλευε) ονυχοδρόμιο/γατόδεντρο και το προτιμούν, άφησαν τον καναπέ στην ησυχία του.

    Πολλά λόγια για να καταλήξω ότι μάλλον δύσκολο να στη σκίσουν γάτες...μάλλον από άλλους λόγους είναι οι σκισμένες σέλες.
    Για να είσαι ήσυχος αν θες βάλε κανα χαρτόνι κτλ όπως ειπώθηκε.
    Ξέρω από βέσπα!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    A ναι και πάνω στο θέμα μας...

    Εγώ χρόνια έχω τις μοτοσυκλέτες μου στην αυλή, οπου υπάρχουν πάντα αρκετές γάτες γιατι τις ταίζω.
    Συστηματικά ανεβαίνουν πάνω στις σέλες και ειδικά το χειμώνα αμέσως μόλις γυρίσω που είναι ζεστά.

    Δεν έχει πάθει ποτέ καμία σέλα μου κάτι, εκτός των πατημασιών.

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Εγώ που έχω κουκούλα και κάθονται οι κυρίες μια οδηγός και η άλλη συνοδηγός..
    Τις γουστάρω τις γάτες ειναι συμπαθητικά και ευγενικά ζώα, ενώ πάνω στη σέλα αποφεύγεις την πιθανότητα να υπάρξει κανα fail με τρωκτικό.
    Ομως η μαλακία τους είναι που εκσπερματώνουν για να ελέγξουν την περιοχή τους. Οπότε μηχανάκι και κουκούλα γίνεται ένα σίχαμα....και θες άμεσα πλύσιμο

    πήρα ενα σπρέι να δοκιμάσω αλλά όχι για να το ρίξω πάνω στο μηχανάκι αλλά περιμετρικά στο έδαφος
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #13
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παλιά, πονεμένη ιστορία. Για τις νυχιές πρέπει να αρκεί ένα χαρτόνι ή μια πετσέτα και ας κάθονται πάνω, μεγαλύτερο πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι το μαρκάρισμα που δεν το γλυτώνεις.

    Έχοντας αυτό εν γνώσει και ως ιδιοκτήτης θηλυκής γάτας, προκρίνω τη θανάτωση δι' ανασκολοπισμού κάθε μη στειρωμένου, αρσενικού, τετράποδου τσόγλανου.

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Ότι είπε ο kachius, η γειτονιά μου είναι τίγκα από δαύτες, τον χειμώνα και μόνο, ξαπλάρουν στη σέλα χωρίς κανένα άλλο παρεπόμενο.
    Η γάτα είναι καθαρό ζώο, εκεί που κοιμάται, ξεκουράζεται κ.λ.π. ΔΕΝ λερώνει. Σε μένα τουλάχιστον, όχι.
    Δεν με ενοχλούν, δεν τις ενοχλώ και όλα καλά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Οι γατες να ξερετε πανε εκει και κοιμουνται .Αν βρουν χαρτονι ή κατι αλλο την κανουν .
    Αν βολευτουν λοιπον στη σελα οκ .Δεν θα πειραξουν ......Αν ομως η σελα εχει καποιο θεματακι και εχει καποια σχισμη ή τρυπα ...και το παρει χαμπαρι , εκει ειναι που θα κατσει να παιξει .

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κάθισμα και θέση οδήγησης CBR1000RR ?
    από MartinEden στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2020, 17:12
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Καροτσι- κάθισμα αυτοκινήτου και άλλα
    από georgemark στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2019, 07:16
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2007, 14:08
  4. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 15:41
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF