Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Ελαστικά για z750

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2022
    Μηνύματα
    2

    Ελαστικά για z750

    Καλημέρα στην παρέα . Είμαι καινούριος και εδώ και αναβάτης . Προ χτες πήρα το z750 2006 . Θέλει πίσω λάστιχο (επειγόντως) , αλλά δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι να προσέξω και τι να διαλέξω . Ο προηγούμενος κάτοχος του έχει βάλει πάνω Michelin 180/55 ZR17 [M/C (73w)] Pilot .Εγώ σαν οδηγός σχετικά ήρεμα το πάω , που και που το σκάω 1-2-3 μέχρι 150-160 αλλά μετά ήρεμα με 100 πορεία . Θα ήθελα τις γνώμες σας , να βάλω ίδιο ή κάτι άλλο ?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Kαλημέρα και καλώς ήρθες!

    Θα σου απαντήσουν και φίλοι που έχουν εντρυφήσει, λόγο εργασίας, περισσότερο εστιασμένα.
    Οι ανάγκες σου είναι φυσιολογικές, κάτι που για εμένα αποκλείει την επιλογή πολύ σπορ ελαστικών.

    Η εποχή όμως είναι δύσκολη για τις εισαγωγές και θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στο πιο κοντινό σου κατάστημα
    ελαστικών και να εμπιστευθείς την πρόταση του επαγγελματία.
    Ελέγχεις αν η ημερομηνία κατασκευής είναι βιώσιμη* και τέλος.

    Επίσης, υπάρχει και δωράκι αν έχεις χώρο και το θέλεις, αγόρασα πέρυσι μια πίσω ζάντα για Z750 που δεν την χρειάστηκα.
    Είναι στην διάθεσή σου αν την θέλεις, μαύρη, σχεδόν καινούρια. Μου πιάνει χώρο

    * θα βρεις πολλές πληροφορίες σε αντίστοιχα θέματα για ελαστικά.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Καλώς ήρθες Στέργιο, για τη χρήση που περιγράφεις θα σου πρότεινα κάτι sport touring με έμφαση στο sport λόγω ελληνικών "δρόμων".

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Επίσης, υπάρχει και δωράκι αν έχεις χώρο και το θέλεις, αγόρασα πέρυσι μια πίσω ζάντα για Z750 που δεν την χρειάστηκα.
    Είναι στην διάθεσή σου αν την θέλεις, μαύρη, σχεδόν καινούρια. Μου πιάνει χώρο
    Για αυτό τι να πω, χίλια μπράβο μόνο και χαίρομαι που βλέπω διάφορα μέλη να προσφέρουν

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.184
    Μπράβο!

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Τόσο στιβαρός τροχός είναι λίγο περίεργο να πάθει ζημιά να είμαστε ειλικρινείς. Κάτι είχα ψιλιαστει όταν τον αγόρασα γιατί μου έστειλαν αυτοκόλλητα και.. σοκολατάκια! στο ίδιο δέμα

    Μετά είδα ότι είχα κάνει λάθος μέγεθος και τον στόλισα.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stergios31l2 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα στην παρέα . Είμαι καινούριος και εδώ και αναβάτης . Προ χτες πήρα το z750 2006 . Θέλει πίσω λάστιχο (επειγόντως) , αλλά δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι να προσέξω και τι να διαλέξω . Ο προηγούμενος κάτοχος του έχει βάλει πάνω Michelin 180/55 ZR17 [M/C (73w)] Pilot .Εγώ σαν οδηγός σχετικά ήρεμα το πάω , που και που το σκάω 1-2-3 μέχρι 150-160 αλλά μετά ήρεμα με 100 πορεία . Θα ήθελα τις γνώμες σας , να βάλω ίδιο ή κάτι άλλο ?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
    Μήπως είναι μια καλή ευκαιρία να κάνεις ένα fresh (re)start αλλάζοντας και το εμπρός;

  7. #7
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Καινουρια ελαστικα μπρος/πισω για αρχη.
    Εκτος κ αν μας πεις πως το μπροστα ειναι καινουριο η με λιγα χλμ.

    Βεβαια να εχεις στο νου σου οτι εχεις παρει ενα μοτο με αρκετο γκαζι χωρις ABS/Traction κ δεν ξερω κατα ποσο εισαι εμπειρος αρκετα (τουλαχιστον δεν μου φαινεσαι).
    Οποτε περα απο τα ελαστικα πρεπει να προσεξεις κ αλλα πραγματακια...
    Ride(s) the wind of change...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Πάρε κάτι σε S21 ή Diablo Rosso II, III ή ΙV να ευχαριστηθείς την μηχανή σου.

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Έχοντας το ίδιο μηχανάκι με σένα για μια δεκαετία τώρα, να σου πω κι εγώ να έχεις το νου σου γιατι ενώ το μοτέρ μαζευει χλμ για πλακα, τα φρένα και οι αναρτήσεις του είναι αστείες.
    Σε λάστιχα τώρα, αν κατάλαβα καλά η χρήση που του κανεις δεν έχει ιδιαίτερη έμφαση στο στρίψιμο, κανα άνοιγμα ποτε ποτε και ως εκεί, τότε τα Pilot είναι μια καλή επιλογή μιας και είναι επαρκώς σκληρά στο μέσο τους.
    Εγώ έπινα νερό στο όνομα των Bridgestone Bt023.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    Τουρίστας Φωτογράφος Το avatar του/της Greg61
    Εγγραφή
    18/03/2007
    Μηνύματα
    319
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Εγώ έπινα νερό στο όνομα των Bridgestone Bt023.
    Συμφωνώ. Κι εγώ τα χρησιμοποιούσα. Ήθελα να έχω πάντα φρέσκα μαλακά λάστιχα.
    Πολλά, Καλά κι Ευχάριστα Χιλιόμετρα. Γρηγόρης Νάκος.

  11. #11
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Τρία διαφορετικά σετ έχω δοκιμάσει: Bridgestone Battlax BT 023, Bridgestone Battlax S21, Pirelli Diablo Rosso Corsa II. Για τη δική μου χρήση, τα BT 023 ήταν αισθητά χειρότερα, αλλά συμφωνώ ότι είναι σημαντικό να αλλάζεις συχνά λάστιχα, παρά να αγοράζεις ακριβά ζεύγη που θα αλλάζεις σπάνια.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Εγώ μπορεί να κοιτούσα στα qualifier core.
    Αν είναι τόσο καλά όσο ήταν τα qualifier II (θεωρούνται η εξέλιξη του ΙΙ) δεν θα έχεις θέμα.
    Εν τω μεταξύ βλέπω τιμές 245€ το ζευγάρι?? Πολύ καλή τιμή...
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2022
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Kαλημέρα και καλώς ήρθες!

    Θα σου απαντήσουν και φίλοι που έχουν εντρυφήσει, λόγο εργασίας, περισσότερο εστιασμένα.
    Οι ανάγκες σου είναι φυσιολογικές, κάτι που για εμένα αποκλείει την επιλογή πολύ σπορ ελαστικών.

    Η εποχή όμως είναι δύσκολη για τις εισαγωγές και θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στο πιο κοντινό σου κατάστημα
    ελαστικών και να εμπιστευθείς την πρόταση του επαγγελματία.
    Ελέγχεις αν η ημερομηνία κατασκευής είναι βιώσιμη* και τέλος.

    Επίσης, υπάρχει και δωράκι αν έχεις χώρο και το θέλεις, αγόρασα πέρυσι μια πίσω ζάντα για Z750 που δεν την χρειάστηκα.
    Είναι στην διάθεσή σου αν την θέλεις, μαύρη, σχεδόν καινούρια. Μου πιάνει χώρο

    * θα βρεις πολλές πληροφορίες σε αντίστοιχα θέματα για ελαστικά.
    Πήγα σε κατάστημα πήρα γνώμη από εκεί , θα διαβάσω και τι θα μου γράφουν εδώ τα παιδιά και θα δω .
    Ευχαριστώ για την προσφορά σου , αλλά πιστεύω πως δεν θα μου χρειαστεί . Το μηχανάκι είναι πένα και δεν σκοπεύω να κάνω αλλαγές .Ευχαριστώ και πάλι .

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Μήπως είναι μια καλή ευκαιρία να κάνεις ένα fresh (re)start αλλάζοντας και το εμπρός;
    Θα βάλω και μπροστά φυσικά , αλλά λίγο πιο μετά . Ούτος σι άλλος στην αποθήκη το έβαλα γιατί ο καιρός δεν είναι για έξω .

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Καινουρια ελαστικα μπρος/πισω για αρχη.
    Εκτος κ αν μας πεις πως το μπροστα ειναι καινουριο η με λιγα χλμ.

    Βεβαια να εχεις στο νου σου οτι εχεις παρει ενα μοτο με αρκετο γκαζι χωρις ABS/Traction κ δεν ξερω κατα ποσο εισαι εμπειρος αρκετα (τουλαχιστον δεν μου φαινεσαι).
    Οποτε περα απο τα ελαστικα πρεπει να προσεξεις κ αλλα πραγματακια...
    Δεν είμαι πολύ έμπειρος αλλά δεν είμαι και πιτσικάς να έχουν τα μυαλά μου αέρα xD xD xD . Τι άλλο εννοείς να προσέξω ?



    Και μιας με την κουβέντα , τι λάδια να προτιμήσω να του βάλω ?
    Τελευταία τροποποίηση από stergios31l2; 10/12/2022 στις 21:07.

Παρόμοια θέματα

  1. Givi Windscreen για Z750
    από modeerf στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2019, 05:58
  2. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:48
  4. Lazer εξατμιση για z750
    από AFTER στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2005, 17:25
  5. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF