Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Σαμοθράκη- Σάος (Φεγγάρι) 1.614m- 5-12-2022

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030

    Σαμοθράκη- Σάος (Φεγγάρι) 1.614m- 5-12-2022

    Απο εκείνη τη μέρα του Οκτώβρη που τραυματίστηκα στην Καραβούλα, η Σαμοθράκη δε βγήκε ποτέ απο το μυαλό μου. Κάτω στην άσφαλτο βρισκόμουν και το μυαλό μου ήταν στο πόσο άσχημα είναι το πόδι μου και για το αν θα καταφέρω να ανέβω στο Φεγγάρι. Γιατί η ανάβαση σε αυτό το βουνό είναι δύσκολη σαν μια ανάβαση στο Φεγγάρι, καθόλου τυχαία η εναλλακτική ονομασία του βουνού.
    Πέρασαν δύο μήνες και απο το πρωϊ που ξυπνούσα σκεφτόμουν τη Σαμοθράκη.

    -Πότε θα είμαι εντελώς καλά? Ήταν διάστρεμμα τελικά ή μήπως είχα και κανένα περίεργο σπάσιμο? Μπα εντάξει μωρέ, αν είχα ράγισμα ή σπάσιμο θα περπάταγα? Πονάω όμως ρε γαμώτο ξέρω γω τελικά?
    -Και να μην είμαι στο 100% θα καταφέρω να ανέβω? Έστω με παυσίπονα ρε αδερφέ.
    -Θα έχει καλό καιρό?
    -Θα είμαι στοιχειωδώς καλά μέχρι να μπει για τα καλά ο χειμώνας? Θα προλάβω μέχρι να φύγει το 2022?
    -Θα έχει δρομολόγια βολικά ή θα αποκλειστώ στο νησί?
    -Η μέρα όσο πάει και μικραίνει. Θα καταφέρω να πραγματοποιήσω ανάβαση στο βουνό όταν υπάρχει υψομετρική διαφορά 1500+ μέτρα και πολύ δύσβατο τεραίν στην κορυφογραμμή του?
    -Ο σύντομος χωματόδρομος που ανεβαίνει απο το χωριό Θέρμα σε τι κατάσταση βρίσκεται άραγε? Θα πηγαίνει ή θα πρέπει να περπατήσω έξτρα 4km με ότι συνεπάγεται αυτό σε μια μικρή χειμωνιάτικη μέρα?
    -Αν με πιάσει νύχτα είναι καλά σηματοδοτημένο το μονοπάτι ώστε να μη χαθώ?
    -Να πάρω και το 2ο μπατόν μαζί μου σε περίπτωση που το πόδι μου αρχίζει και πονάει υπερβολικά?
    -Προέρχομαι απο τραυματισμό, όπερ και σημαίνει πως η φυσική μου κατάσταση δεν είναι ούτε καν κοντά σε αυτό που ήταν πριν. Καρδιοαναπνευστικά πες οκ θα πάω όσο αντέχω, μυϊκά όμως τι γίνεται? Μιλάμε για 10-12 ώρες καθαρή ορειβασία.

    Αυτές οι σκέψεις διεμβόλιζαν καθημερινά το μυαλό μου από το πρωί μέχρι το βράδυ επί δύο μήνες. Οι μέρες περνούσαν και τόσο η αποθεραπεία μου προχωρούσε αργά όσο και οι υποχρεώσεις μου δε με άφηναν να φύγω. Έτσι ο Νοέμβρης πέρασε νεράκι. Προς το τέλος του κοιτούσα να βρω μια καθαρή μέρα στη Σαμοθράκη αλλά μάταια. Συνεχείς βροχές, κάποιες ελαφριές χιονοπτώσεις και μόνιμα νεφελώδης καιρός. Ήθελα να αποφύγω μια ανάβαση με ομίχλη καθώς εκτός απο την όποια επικινδυνότητα τη θεωρώ αφόρητα βαρετή.
    Όμως ο Δεκέμβρης έφτασε γρήγορα και πλέον ένιωθα πως δεν είχα άλλα περιθώρια. Είχε έρθει η ώρα μου. Ο καιρός σύμφωνα με ότι σάιτ έψαξα έδειχνε κάπου νεφελώδης αλλά απο ένα σημείο και μετά θα άνοιγε. Δεν είχα άλλη επιλογή πια, θα πήγαινα και ότι συναντούσα θα το αντιμετώπιζα.


    Λίγες μέρες νωρίτερα μίλησα με τον φίλο Γιάννη απο την Αλεξανδρούπολη. Απο ένα σχόλιο που είχα κάνει σε μια σελίδα της Σαμοθράκης κατάλαβε ότι κάτι περίεργο ετοίμαζα και μου έστειλε. Φυσικά μου είπε το αυτονόητο, ότι ήταν τελείως τρελό να ανέβω μόνος μου χειμώνα στο Σάος. Του εξήγησα πως θα ανέβω ότι και να γίνει οπότε μου πρότεινε να πιούμε καφε στο λιμάνι πριν φύγει το καράβι στις 15.00.
    Εγώ απο Αθήνα ξεκίνησα στις 6 το πρωϊ και με συνοπτικές διαδικασίες έφτασα στην Αλεξανδρουπολη λίγο πριν τη 13.00. Συναντηθήκαμε στον εντυπωσιακό φάρο που βρίσκεται στον παραλιακό δρόμο.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.JPG 
Προβολές:	170 
Μέγεθος:	69,0 KB 
ID:	439984





    Και ήπιαμε καφέ μέχρι τις 15.00 που έφευγε το καράβι στην καφετέρια που βρίσκεται στο λιμάνι. Εξαιρετικός άνθρωπος απο αυτούς που χαίρεσαι πραγματικά να γνωρίζεις. Χωρίς να με γνωρίζει άλλαξε την υπηρεσία του για να πιούμε καφέ και να τα πούμε απο κοντά. Δούλευε πρωϊνή ώρα και την άλλαξε σε βραδινή για να πιεί καφέ με έναν άγνωστο που απλώς τον παρακολουθούσε και είχε διαβάσει κάποια ταξίδια του. Οπότε ίσως να μην του ήταν και τόσο άγνωστος θα μου πείτε. Δεν παύει όμως η κίνησή του να είναι Respect και να δείχνει πάρα πολλά για αυτόν, τα οποία σαφέστατα επιβαιώθηκαν και απο τις ώρες που περάσαμε μαζί.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	66,2 KB 
ID:	439985







    Μέσα απο το καράβι λίγο πριν ξεκινήσει, το Σάος φαινόταν σχεδόν το μισό μέσα σε σύννεφο. ‘’Ελπίζω αύριο να καθαρίσει’’ μονολογούσα...





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	47,3 KB 
ID:	439986








    Μαγικά χρώματα παρά τη χαμηλή νέφωση. Απο εκείνη την πλευρά είναι η Θάσος με το όρος Υψάριο στα σχεδόν 1200m. Καλυμμένο και αυτό απο σύννεφα παρά το χαμηλό του ύψος.






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	61,0 KB 
ID:	439987






    Όσο πλησίαζα το νησί τόσο αντιλαμβανόμουν ότι οι προβλέψεις των σάιτ θα έπεφταν έξω. ‘’Βλακεία έκανα ρε γαμώτο αλλά τι να έκανα? Να περίμενα και άλλο και να με προλάβαιναν τα χιόνια? Ελπίζω τουλάχιστον η κορυφογραμμή να είναι πάνω απο τα σύννεφα. Μου έχει συμβεί πολλές φορές τέτοια εποχή. Μακάρι ρε γαμώτο! Κάνε κάτι ρε Ποσειδώνα! Όταν παρακολουθούσες τον Τρωϊκό πόλεμο απο εκεί ψηλά τα έδιωχνες τα σύννεφα. Κάνε μου τη χάρη ρε φίλε και θα σφάξω ένα αγριοκάτσικο απο τα αμέτρητα στο Σάος για πάρτη σου!





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	61,8 KB 
ID:	439988








    Το αργοκίνητο ποταμόπλοιο ξεκίνησε 15.00 και έφτασε 17.30. Ως εκ τούτου δεν πρόλαβα να καταγράψω και κάποια διαδρομή στο νησί με φως. Τα αρνητικά της εποχής...






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	50,5 KB 
ID:	439989
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παρολαυτά πήγα λίγο στη χώρα για να δω το κάστρο των Γατελούζων. Ήλπιζα να έχει φωτισμό τουλάχιστον εκεί μπας και τραβήξω καμιά φωτογραφία. Εχμμμ εντάξει λίγα πράγματα...














    Ας είναι καλά το night mode του τηλεφώνου





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	170 
Μέγεθος:	91,4 KB 
ID:	439990









    Κάστρο των Γατελούζων. To ύψωμα στο οποίο βρίσκεται το κάστρο κατοικήθηκε από τη νεολιθική ακόμα εποχή όπως μαρτυρούν μεγαλιθικά ευρήματα, και δεν έπαψε ποτέ να κατοικείται από τότε. Η πρώτη, μεσαιωνική οχύρωση στη Χώρα, χρονολογείται πιθανότατα στα τέλη του 10ου αιώνα μ.Χ. Η ονομασία Γατελούζοι είναι εξελληνισμένος τύπος του ονόματος της μεγάλης γενοβέζικης οικογένειας των Γκατιλούζιο (Gattilusio), που ηγεμόνευσε στη Λέσβο και σε άλλα νησιά του Αιγαίου πελάγους, από τα μέσα του 14ου αιώνα έως το 1462





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	90,3 KB 
ID:	439991









    Ο φωτισμός πολύ χαμηλός αλλά κουτσά στραβά κατάφερα να τραβήξω μερικές φωτογραφίες.






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	49,0 KB 
ID:	439992






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	62,8 KB 
ID:	439993
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Επειδή την επόμενη μέρα θα έπρεπε να ξεκινήσω περίπου στις 5 με 6 το πρωϊ ώστε να προλάβω το καράβι των 16.00 έπρεπε να πάω να δω σε τι κατάσταση βρισκόταν ο σύντομος χωματόδρομος μήκους 2km που ξεκινά απο τα Θέρμα και έπειτα μπαίνει στο κανονικό μονοπάτι. Μέσα στο μαύρο σκοτάδι ανέβηκα όσο γινόταν αλλά με έπιασε απελπισία λόγω της κατάστασης που βρισκόταν ο δρόμος. Για να κερδίσω χρόνο το επόμενο πρωϊ σταμάτησα σε 3 σημεία ώστε να ανοίξω πέρασμα καθώς οι βροχές είχαν κατεβάσει κοτρώνια και είχαν δημιουργήσει επικίνδυνα λούκια. Στο 1km απόσταση όμως, δηλαδή στα μισά, ο δρόμος είχε χαλάσει τελείως. Δυστυχώς εκεί δε μπορούσα να κάνω τίποτα οπότε έπρεπε να υπολογίσω +20 λεπτά μόνο για να φτάσω στην αρχή του μονοπατιού.

    Για να πω την αλήθεια όμως δεν πήγα στον χωματόδρομο μόνο για να δω σε τι κατάσταση βρισκόταν. αλλά για να φτάσω στο μονοπάτι και να δω αν μπορώ να το ακολουθήσω με φακό στο σκοτάδι. Ήθελα να δω αν χρειάζεται ψάξιμο ή αν ακολουθείται εύκολα. Δυστυχώς η ώρα είχε πάει 20.00 και έπρεπε να πάω να βρω τον ξενώνα-ταβέρνα που είχα κλείσει τηλεφωνικώς στα Θέρμα. Το χωριό ήταν κρανίου τόπος, τα πάντα κλειστά και σκοτεινά. Κυριολεκτικά σε πιάνει η ψυχή σου. Λες ''που ήρθα ρε''? Με λίγο ψάξιμο έφτασα στην ταβέρνα όπου διέκρινα ένα ζευγάρι ηλικιωμένων. Στη μέση υπήρχε μια ξυλόσομπα η οποία έβγαζε μια τρομερή γλυκειά ζέστη.

    - Τι κάνεις μόνος σου εδώ ρε συ?
    -Αφού σας είπα στο τηλέφωνο, ήρθα για να ανέβω στην κορυφή του βουνού.
    -Τέτοια εποχή ρε? Έχεις τρελαθεί? Η ομίχλη έφτασε σχεδόν μέχρι το χωριό σήμερα!!! Που θα πας? Θα χαθείς εκεί μέσα.
    -Έχω GPS δε χάνομαι.
    -Τα ξέρω αυτά τα μαραφέτια, είχε και ένας Έλληνας που είχε ανέβει σε πολλά βουνά. Έμπειρος! Κάποια στιγμή όμως κατάφερε και χάθηκε στην ομίχλη και έπαιρνε τηλέφωνο για να τον βρούνε. Κάθε χρόνο μαζεύουμε πολλούς που έχουν χαθεί και έχουν χτυπήσει στο Σάος. Και είναι και με παρέα! Εσύ που θα πας μόνος? Ωωωωωω ρε τρέλα που κουβαλάς!


    Βγάζω το μπουφάν μου και με κοιτάει καλά καλά!

    -Τα έχεις τα κιλάκια σου. Πως ανεβαίνεις βουνά? Αντέχεις?
    -Παππού έχω ανέβει σε 199 βουνά, αυτό θα είναι το 200ο αν τα καταφέρω. Δεν έχω χαθεί ποτέ, λες να γίνει τώρα? Ξέρω να το δουλεύω το GPS, αυτοί που μου λες δεν θα ήξεραν για να χάθηκαν. Να μπερδευτείς το δέχομαι αλλά να φτάσεις να χαθείς τελείως σημαίνει πως δεν το κοίταξες καθόλου το μαραφέτι ή δεν ξέρεις τι σου γίνεται.
    -Α ρε τρέλα που κουβαλάς. Είσαι αγύριστο κεφάλι! Θέλω να προσέχεις! Και αν δεις ότι δε μπορείς να γυρίσεις πίσω, μην κάνεις μαγκιές.
    -Και γιατί να μη μπορώ βρε παππού? Θα έχει 2 μέτρα χιόνι πάνω?
    -Όχι χιόνια δεν έχει ακόμα, αυτό στο εγγυώμαι.
    -Τότε κουτσά στραβά θα τα καταφέρω. Ο 2ος στόχος μου είναι να προλάβω το καράβι των 16.00 για να γυρίσω. Θα τα καταφέρω? Μου φαίνεται πρέπει να ξεκινήσω νύχτα...
    -Θα προλάβεις ωρέ, αν είναι έτσι όπως τα λες τα πράγματα. Κάτσε να φας κατσικάκι στη γάστρα!


    Ήταν φανταστικό. Το βουνό είναι γεμάτο κατσίκια εν τω μεταξύ οπότε οι ντόπιοι τα εντάσσουν συχνά στο μενού τους.






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	81,8 KB 
ID:	440004







    Η κατάσταση του χωματόδρομου και το γεγονός ότι θα σταμάταγα πολύ χαμηλότερα απο ότι είχα υπολογίσει με είχε ανησυχήσει. Με είχαν ζώσει τα φίδια. Κοιμήθηκα νωρίς και έβαλα ξυπνητήρι στις 4 το πρωί. Ξύπνησα, ετοιμάστηκα και βγήκα έξω. Άκουγα αέρα και τη βοή απο τα νερά του διπλανού ρέματος. Ψηλά φέγγιζαν τα σύννεφα. Δυστυχώς η νύχτα δεν έδειχνε καθαρή και μάλλον η μέρα θα ήταν όπως η προηγούμενή της. Πήρα τον χωματόδρομο απο τα Θέρμα και έφτασα στο σημείο που είχα σταματήσει. Εκεί ξεντύθηκα μέσα στο μαύρο σκοτάδι με μοναδική πηγή φωτός τον φακό μου. Στην αναμπουμπούλα ξέχασα δύο πράγματα που θα έπρεπε να πάρω, το 2ο κινητό και τα γάντια μου. Απείχα σχεδόν 1500m υψομετρικής διαφοράς για την κορυφή. 5 ώρες δηλαδή στην καλύτερη περίπτωση, με ιδανικές συνθήκες.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	72,7 KB 
ID:	440005
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Περπάτησα 1km και μπήκα στο μονοπάτι. Το βρήκα εύκολα, στο απόλυτο σκότος ο φακός μου έφεγγε καλά. Στα δέντρα υπήρχαν ταμπελάκια του Ε6 το οποίο μονοπάτι ξεκινά απο τη Φινλανδία και τερματίζει εδώ. Θα ήθελα βέβαια λίγο πιο πυκνή σήμανση για τέτοιες δύσκολες συνθήκες αλλά οκ την έκανα τη δουλειά μου.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	92,9 KB 
ID:	440006





    Το 1ο κομμάτι με πέρασε απο πολλές φτέρες ώσπου έφτασα σε ένα μικρό ρέμα που είχε φουλ νερό. Εντάξει το νησί είναι μοναδικό στο είδος του με τεράστιες ποσότητες νερού να τρέχουν απο παντού.






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	88,0 KB 
ID:	440007





    Βρίσκομαι μέσα σε δάσος πλέον και πραγματικά το σκηνικό με τον φακό μου θυμίζει ταινίες τρόμου. Στη Σαμοθράκη περιφέρονταν και οι Κάβειροι. Σκοτεινές μυστηριακές θεότητες. Κοντοί σε ύψος με μεγάλα γεννητικά όργανα! Δεν υπάρχει ορειβατικό άνετο τσίγκινο σώβρακο δυστυχώς οπότε ήλπιζα να μην έχω καμιά απρόσμενη συνάντηση!





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	86,3 KB 
ID:	440008




    Νύχτα, μόνος σε ένα νησί του βόρειου Αιγαίου και χωμένος βαθειά στο αχανές βουνό του. Καλά θα πάει αυτό...





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	58,8 KB 
ID:	440009








    Στις 5 είχα ξεκινήσει την ανάβαση και στις 7.15 περίπου ξημέρωνε. Ήμουν προετοιμασμένος για μια πεζοπορία σχεδόν 2.5 ωρών σε απόλυτο σκοτάδι. Μοναδικός σύντροφος ο φακός μου που με βοηθούσε αρκετά στην εύρεση των σημαδιών.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	56,5 KB 
ID:	440010





    Αρκετά πιο ψηλά μετά απο 2 ώρες κοντεύει να ξημερώσει και το χρώμα του ουρανού είναι ένα απίστευτο βαθύ μπλε.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	25,4 KB 
ID:	440011








    Ξημέρωσε πια μετά απο 2.5+ ώρες και πλέον δε χρειάζομαι τον φακό. Βέβαια τώρα έχω μπει πια μέσα στην ομίχλη.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	71,9 KB 
ID:	440012






    Η οποία είναι πραγματικά πυκνή.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	55,9 KB 
ID:	440013






    Φτάνω στο ρέμα Τσιβδογιάννη. Εδώ το καλοκαίρι είναι ένα σημείο που μπορείς να γεμίσεις νερό αλλά όχι προς τα τέλη του καθώς η ροή είναι χαμηλή. Τέτοια εποχή μετά βίας πέρασα απέναντι τόσο νερό που είχε.






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	52,6 KB 
ID:	440014







    Παρόλη την ομίχλη μετά το ρέμα με περίμεναν φανταστικές εικόνες.






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	47,5 KB 
ID:	440015
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	55,8 KB 
ID:	440016







    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	25.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	440017









    Το μονοπάτι ήταν μόνιμα ανηφορικό. Η ομίχλη κάλυπτε την ανάγκη μου σε νερό. Είχα πιει ελάχιστο μέχρι το ρέμα και άφησα 2 μπουκάλια απο τα 4 που είχα για να ελαφρύνω λίγο. Θα τα έπαιρνα πάλι στο κατέβασμα. Κάποια στιγμή τα δέντρα εξαφανίστηκαν απο το τοπίο και πλησίαζα στην υποαλπική ζώνη. Συνάντησα θαμνώδες τοπίο. Μέχρι αυτό το σημείο περπατάω 3 ώρες και 44 λεπτά non stop.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	92,6 KB 
ID:	440018








    Και σιγά σιγά αρχίζει το δύσκολο βραχώδες κομμάτι του βουνού. Η μορφολογία του είναι ήδη δύσκολη αλλά τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο με αυτές τις συνθήκες χαμηλής νέφωσης καθώς όλοι οι βράχοι και οι πέτρες γλιστράνε πολύ!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	61,3 KB 
ID:	440019







    Επίσης υπάρχει πια ένα σημαντικό πρόβλημα. Τα σημάδια πλέον δεν υπάρχουν εδώ και έχουν αντικατασταθεί απο κάποιους μικρούς κούκους που πρέπει να ακολουθείς. Δηλαδή μερικές στοίβες με πέτρες οι οποίες όμως δεν είναι εμφανείς υπό αυτές τις συνθήκες.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	68,4 KB 
ID:	440020








    Το βουνό είναι πολύ άγριο και δεν σε παίρνει να χάσεις το μονοπάτι και να χαράξεις δικό σου.






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	29.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	59,4 KB 
ID:	440021







    Χάνω αρκετή ώρα μέχρι να βρω τους κούκους κάθε φορά.






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	30.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	53,8 KB 
ID:	440022







    Πλησιάζοντας την κορυφογραμμή πλέον αρχίζω και νιώθω ότι έχει σοβαρό κρύο. Φυσάει αρκετά και μου φέρνει παγωμένα μικροσωματίδια πάνω μου. Αυτά τα σωματίδια σιγά σιγά παγώνουν θάμνους και πέτρες





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	89,8 KB 
ID:	440023








    Οι βράχοι όπως είπα γλιστράνε αρκετά και αυτό κοστίζει σε χρόνο καθώς πρέπει να βρίσκω σταθερά πατήματα.






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	32.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	79,0 KB 
ID:	440024
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Σε οπτική επαφή με την κορυφογραμμή. Με ένα μικρό κομμάτι της φυσικά καθώς το υπόλοιπο δε φαίνεται.






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	33.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	74,7 KB 
ID:	440025






    Γκρέμια και γλιστεροί βράχοι. Κακός συνδυασμός...







    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	75,3 KB 
ID:	440026









    Η κορυφογραμμή του Φεγγαριού αποτελείται απο 3 κύριες κορυφές. Συναντάω την 1η η οποία έχει ένα παλιό βουλγάρικο τριγωνομετρικό κολωνάκι. Περιττό να πω πως δεξιά και αριστερά δεν υπάρχει περιθώριο να πεις ότι πέφτεις. Τα πόδια πάνε χωνευτά σε ότι εγκοπή υπάρχει και πιάνομαι και με τα χέρια.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	47,0 KB 
ID:	440027









    Κοιτώντας προς τα πίσω.






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	36,0 KB 
ID:	440028









    Πολύ δύσκολα περάσματα υπό αυτές τις συνθήκες. Όπου δεν είναι απλώς βρεγμένα έχει πάγο. Σε μερικά σημεία τον σπάω με το μπατόν.






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	37.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	74,5 KB 
ID:	440029








    Μετά απο αρκετά τέτοια περάσματα φτάνω στην 2η κορυφή που θα συναντούσα. Είναι στα 1,611m. Φέρει τριγωνομετρικό του ελληνικού στρατού και πολλοί μπερδεύονται νομίζοντας πως είναι αυτή η ψηλότερη κορυφή του βουνού.






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	38.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	29,1 KB 
ID:	440030









    Καμια 200αρια μέτρα παραπέρα όμως σε ευκολότερο τεραιν παραδόξως, συναντάω την ψηλότερη κορυφή η οποία αποτελείται απο μια στοίβα πετρών και ένα στραβωμένο σίδερο. Κάποτε υπήρχε ελληνική σημαία. Ο στόχος μου έχει επιτευχθεί! Είναι το 200ο βουνό! Απίστευτο συναίσθημα ειδικά μετά απο τόσες δυσκολίες. Η ώρα είναι 11.00 και έχω ξεκινήσει απο τις 5.00 χωρίς να σταματήσω. Φυσικά απο το βραχώδες κομμάτι του βουνού έχουν ξεκινήσει και με πιάνουν κράμπες τόσο στην αριστερή γάμπα όσο και στον δεξιό δικέφαλο. Απόλυτα λογικό καθώς ο τραυματισμός με πήγε πολύ πίσω. Ενώ το προηγούμενο βράδυ πήρα αντιφλεγμονώδες καθώς είχα ακόμα ενοχλήσεις.







    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	40.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	86,0 KB 
ID:	440031
    Τελευταία τροποποίηση από billy84; 11/12/2022 στις 10:05.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Επιστροφή απο τα ίδια. Βρήκα την ευκαιρία να αποθανατίσω μερικά σημεία που δεν παρατήρησα πριν. Εδώ ένα τεράστιο δόντι καρχαρία!





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	41.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	87,7 KB 
ID:	440032







    Παγωμένος βράχος






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	43.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	72,6 KB 
ID:	440033








    Εδώ κοντά παρόλο που ακολουθώ τα σημάδια συμβαίνει κάτι εντελώς παράδοξο. Θα εξηγήσω σε λίγο τι εννοώ.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	42.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	76,0 KB 
ID:	440034










    Ξεκινάω να κατεβαίνω απο την κορυφογραμμή. Εκεί ο καιρός κάνει ένα στιγμιαίο άνοιγμα χαρίζοντάς μου ασύλληπτες εικόνες πάνω απο τα σύννεφα με τους άγριους αιχμηρούς όγκους του βουνού.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	44.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	31,8 KB 
ID:	440035






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	46.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	440036








    Απλά μαγεία! Ήταν η επιβράβευσή μου απο το Φεγγάρι. Μάλλον αναγνώρισε το πόσο παράτολμο ήταν το συγκεκριμένο εγχείρημα.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	45.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	57,8 KB 
ID:	440037










    Αυτή η φωτογραφία έδειξε ότι τα σύννεφα έφταναν μέχρι πολύ ψηλά και απλά ήμουν τυχερός που ενδιάμεσα άνοιξε για λίγα λεπτά. Ήταν η χρυσαφένια στιγμή μου.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	47.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	91,2 KB 
ID:	440038







    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	48.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	83,1 KB 
ID:	440039









    Κοιτώντας όμως προς αυτήν την κατεύθυνση κάτι δε μου πήγαινε σωστά. Η κορυφή έδειχνε γνώριμη καθώς διέκρινα αυτό το στραβό στύλο που είχα δει στη 2η κορυφή. Ξαφνικά νιώθω ότι έχω χάσει τελείως τον προσανατολισμό μου. Περπατούσα όλη αυτήν την ώρα μέσα στην ομίχλη και μόλις άνοιξε νιώθω τελείως χαμένος. Το GPS μου δείχνει ότι εδώ και κάποια μέτρα πάω πάλι προς την κορυφή!!!!!!!!!!! Μα τι διάολο συμβαίνει? Πως γίνεται αφού πήγαινα με τα σημάδια. Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί έγινε αυτό. Η μοναδική εξήγηση που δίνω είναι ότι σε κάποιο δόντι χωρίς να το καταλάβω έκανα τον γύρο του και συνέχισα προς τα εκεί που ερχόμουν. Και όμως αυτό μπορεί εύκολα να συμβεί στο βουνό ειδικά υπό τέτοιες συνθήκες.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	49.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	65,9 KB 
ID:	440040
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Η εμπειρία μου στα βουνά μου είχε δείξει ότι σε τέτοιες καταστάσεις πολλές φορές μοιάζεις με τη γάτα του Σρέντινγκερ. Είσαι ταυτόχρονα ζωντανός και νεκρός! Μέσα σε δευτερόλεπτα απο εκεί που όλα πάνε καλά, ένα λάθος σε έχει βάλει σε περιπέτειες και χωρίς GPS δε θα γλιτώσεις για κανένα λόγο εκεί πάνω. Δε βάζω καν στην εξίσωση μια πτώση απο λανθασμένο υπολογισμό. Μέσα σε κλάσματα του δευτερολέπτου τα πάντα αλλάζουν και για έναν εξωτερικό παρατηρητή που σε παρακολουθεί στο GPS είσαι ταυτόχρονα σώος αλλά και όχι σώος! Ξέχασα να αναφέρω πως νωρίτερα ενώ βρισκόμουν στην κορυφή το κινητό μου έσβησε απο το κρύο! Μου έχει τύχει ακόμα μια φορά αυτό. Για αυτό τόνισα στην αρχή ότι ήταν λάθος που ξέχασα να πάρω τη δεύτερη συσκευή μαζί μου. Βέβαια αυτό δε συμβαίνει για πάντα καθώς μπορείς είτε να ξεκινήσεις να το τρίβεις είτε να το βάλεις σε φόρτιση με power bank ώστε να ζεσταθεί η μπαταρία ξανά. Σε κάθε περίπτωση είναι κάτι το οποίο σχεδόν ποτέ δεν υπολογίζει κανείς στα βουνά ενώ θα έπρεπε...
    Κατεβαίνοντας είχα την ευκαιρία να αποθανατίσω μερικές εικόνες απο το δάσος με περισσότερο φως αυτή τη φορά.






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	50.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	104,9 KB 
ID:	440041




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	51.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	108,1 KB 
ID:	440042







    Σε αυτό το σημείο αρκετά χαμηλότερα πλέον υπάρχει μια περίφραξη που έχει μπει για να προστατευτεί το δάσος απο την ανεξέλεγκτη υπερβόσκηση των αμέτρητων κατσικιών.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	52.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	111,0 KB 
ID:	440043











    Εδώ πια βρίσκομαι κάτω απο το σύννεφο και βλέπω θάλασσα. Έχω ήδη ξεκινήσει εδώ και πολύ ώρα να πηγαίνω όσο γρηγορότερα γίνεται καθώς οριακά προλαβαίνω το καράβι.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	53.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	109,2 KB 
ID:	440044









    Ευτυχώς που η διαδρομή είναι η ίδια και για το κατέβασμα γιατί θα έχανα τέτοιες εικόνες.









    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	54.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	109,8 KB 
ID:	440045






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	55.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	109,5 KB 
ID:	440046







    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	56.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	111,9 KB 
ID:	440047







    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	57.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	109,0 KB 
ID:	440048
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Απόλυτη ηρεμία και γαλήνη εδώ κάτω. Καμία σχέση με τον παγωμένο αέρα που με σφυροκοπούσε στην κορυφογραμμή.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	58.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	93,7 KB 
ID:	440049







    Κατάφυτο σημείο χαμηλότερα







    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	59.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	440050







    Το τελευταίο ρέμα πριν βγω στον χωματόδρομο.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	60.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	106,5 KB 
ID:	440051









    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    15.15 βρίσκομαι στον χωματόδρομο και απέχω ένα χιλιόμετρο απο εκεί που βρίσκεται το NC. Στις 16.00 πρέπει να είμαι στο λιμάνι που είναι περίπου 15km μακριά, Είμαι λίγο οριακός απο χρόνο. Βέβαια κατεβαίνοντας δεν έδινα πολλές πιθανότητες να προλάβω το καράβι. Και αν το έχανα θα έπρεπε να περιμένω μέχρι την επόμενη μέρα στις 16.00.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	61.jpg 
Προβολές:	163 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	440052










    Φθινοπωρινο Σάος




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	62.jpg 
Προβολές:	163 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	440053









    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	63.jpg 
Προβολές:	163 
Μέγεθος:	95,0 KB 
ID:	440054









    Εδω το σημείο που έχει διαλυθεί ο δρόμος.






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	64.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	105,0 KB 
ID:	440055









    Δεν πρόλαβα να βάλω καν το παντελόνι κορντούρα. Αμέσως καβάλησα με το κολάν και έβαλα το παντελόνι μπροστά μου. Στο λιμάνι ήμουν στις 15.50. Αν δεν επέλεγα γρήγορο ρυθμό στα τελευταία km όπου το μονοπάτι είναι βατό, ίσως δεν το είχα προλάβει. Χρειάστηκα 10 ώρες και 30 λεπτά χωρίς καμία στάση. Μόλις μπήκα στο γκαράζ του πλοίου δε μπορούσα να κατέβω απο το μηχανάκι και μετά βίας μπορούσα να περπατήσω. Είχαν κρυώσει οι μύες μου και ήμουν πραγματικά σε χάλια κατάσταση.

    Το αρχικό πλάνο έλεγε να καλύψω μια απόσταση μέχρι σχεδόν κοντά στη Θεσσαλονίκη και κάπου εκεί να διανυκτερεύσω όμως οι 2.5 ώρες στο πλοίο με έριξαν πολύ και θεωρούσα αδύνατον να οδηγήσω με ασφάλεια. Σοφά επέλεξα να μείνω στην Αλεξανδρούπολη και να ξεκουραστώ ώστε την επόμενη να είμαι φρέσκος. Βρέθηκα για ακόμη μια φορά με τον φίλο Γιάννη και ήπιαμε μια εορταστική μπύρα σε ένα ωραίο μαγαζί.



    Σχεδόν 7 χρόνια μετά την 1η μου ανάβαση στα Βαρδούσια, κοιτάω το 200ο βουνό να απομακρύνεται. Όλα μοιάζουν σαν ένα όνειρο, σαν σενάριο ταινίας. Αν υπήρχε ένα μακάβριο τέλος ίσως έπαιζε κάποια στιγμή στις αίθουσες. Προτιμώ όμως το απλό σενάριο με το αίσιο τέλος και ας μη γίνει ταινία το συγκεκριμένο εγχείρημα...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	65.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	55,9 KB 
ID:	440056








    Με αυτό το μυστηριώδες βουνό το ορεινό μου ταξίδι ολοκληρώθηκε. Τα τελευταία 3 χρόνια έτρεξα ένα μεγάλο σερί βουνών ώστε να καταφέρω να συμπληρώσω αυτήν την τεράστια λίστα. Γιατί το έκανα σχετικά γρήγορα? Μα γιατί αν δεν το κάνεις γρήγορα μπορεί να μην το κάνεις ποτέ. Ποιός γνωρίζει τι σου ξημερώνει?
    Οδηγός σε αυτή τη λογική οι ορειβάτες που ανεβαίνουν στο Έβερεστ και σε τόσο δύσκολα βουνά. Κυνηγάνε το μικρό άνοιγμα του καιρού ώστε ταχύτατα χωρίς χρονοντριβές να ανέβουν στην κορυφή. Αν κινηθούν αργά δε θα τα καταφέρουν. Έτσι το έβλεπα πάντα.



    Όλοι όσοι με διαβάζετε τόσα χρόνια είστε συνοδοιπόροι σε αυτό το εγχείρημα και σας ευχαριστώ . Ελπίζω να περάσατε καλά παρέα μου. Σίγουρα θα συνεχίσω να ανεβαίνω βουνά απλά όχι με την ίδια συχνότητα φυσικά. Το συγκεκριμένο ορεινό ταξίδι ήταν ένα και μοναδικό και φυσικά απο μένα τουλάχιστον, ανεπανάληπτο.



    Πάντα όρθιοι
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Billy δεν παίζεσαι ρε φιλε.
    Ανεβηκες εκει πανω στο σκοταδι με τον φακό... απίστευτο μου φαινεται.

    Πολλά Respect!!!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Σάμπως το τελευταίο βουνό ήταν και το πιο εντυπωσιακό Βασίλη.
    Μπράβο για τις ωραίες εικόνες που μας δίνεις!

  13. #13
    Πραγματικά δεν παίζεσαι. Διαβάζω τα "οδοιπορικά" σου και ταξιδεύω. Μια κατηγορία μόνος σου ρε φίλε.
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  14. #14
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Ώρε είσαι παλαβός εσύ !!!

    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2022, 16:53
  2. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 15:20
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:03
  4. 7/12/03
    από filippos_hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2003, 10:29
  5. Μοτοκαφές 12/11/03
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 19:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF