Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Αγορά μεταχειρισμένης Kawasaki Z 250 SL 15'-17'

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της George911
    Εγγραφή
    14/10/2022
    Μηνύματα
    14

    Αγορά μεταχειρισμένης Kawasaki Z 250 SL 15'-17'

    Καλησπέρα και πάλι στην ομάδα! Πριν λίγο καιρό είχα ανεβάσει ένα παρόμοιο θέμα εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161535 (για όποιον θέλει να έχει μια εικόνα), στο οποίο έλαβα πολλές απαντήσεις , που καλώς ή κακώς ήταν η σκληρή σημερινή πραγματικότητα. Για να μην τα πολυλογώ, είχα βάλει στο μάτι μια 600αρα τετρακύλινδρη μηχανή στα 3.000€ (με δάνειο) και έχοντας σταθερό εισόδημα , πλην όμως πληρώνω ενοίκιο (300€) συν λογαριασμούς. Μέχρι στιγμής οδηγώ ένα παπί, το οποίο σκεφτομαι να το πουλήσω για ένα χιλιάρικο. Τη μηχανή αυτή την ήθελα κυρίως για καθημερινή μετακίνηση στο κέντρο της Αθήνας και ίσως κανένα κοντινό ταξιδάκι (πχ Αθήνα-Ναύπλιο). Εξέτασα καλύτερα τα οικονομικά μου και σε συνδυασμό με τις εκτενείς απαντήσεις των μελών , αποφάσισα ότι αυτή η μηχανή δεν είναι για εμένα,τουλάχιστον προς το παρόν. Τώρα έχω βάλει στο μάτι την Z 250 SL (μονοκύλινδρη ΚΑΙ με ABS, πράγμα που δεν έχουν άλλες σε αυτά τα κυβικά, οπως η Suzuki Inazuma και η Sym Wolf) και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να προχωρήσω στην αγορά! Εννοείται πως θα την πάω σε μηχανικό να την κοιτάξει. Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι το κόστος σε ανταλλακτικά και service αυτής της μηχανής. Η κατανάλωση απ' ο,τι είδα ειναι στα 4,5 - 5 (εντος πόλης) με νορμάλ οδήγηση, σαν ένα σκούτερ δηλ. σε αυτά τα κυβικά. Να σημειώσω ότι αυτή η μηχανή είναι γύρω στα 3.000 € επίσης και σκέφτομαι το δάνειο τύπου express - fast loan με επιτόκιο 12% περίπου.Σας ευχαριστώ!

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Φίλε μου,δεν νομίζω να έχει πάρει κανείς εδώ μέσα,αυτό το μηχανάκι,ούτε νομίζω να τοχουν πάρει ούτε καμμιά 10αρια σ όλη την Ελλάδα,για να σου απαντήσει κάποιος.Οποτε απάντηση θα σου δώσει μόνο κάποιος εξουσιοδοτημένος επισκευαστης Καβασάκι.Οι τιμές θα είναι λογικά οι τυπικές της κατηγορίας.Αν είσαι Αθήνα πάρε Γεώργιο Κονίδη εξουσιοδοτημένο Καβασάκι να σε ενημερώσει.Τηλ βρες στο ίντερνετ, γιατί δεν τοχω πρόχειρο.

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της George911
    Εγγραφή
    14/10/2022
    Μηνύματα
    14
    Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου! Μια ακόμη ερώτηση, γενικά προτείνεις ένα τέτοιο μηχανάκι σε αυτά τα κυβικά και με όλα τα υπόλοιπα (δηλ σε αυτή την τιμή, με δάνειο, για αυτή τη χρήση κλπ);

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George911 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου! Μια ακόμη ερώτηση, γενικά προτείνεις ένα τέτοιο μηχανάκι σε αυτά τα κυβικά και με όλα τα υπόλοιπα (δηλ σε αυτή την τιμή, με δάνειο, για αυτή τη χρήση κλπ);
    Αν σε εξυπηρετεί και σ αρέσει ΝΑΙ.
    Αν μπορείς να ξεπληρωνεις τις δόσεις ΝΑΙ.
    Αν ρωτάς τι θα έπαιρνα εγώ,σου λέω ότι θα προτιμούσα ένα adventure style, γιατί είναι περισσότερο χρηστικό για μένα.
    Ότι καί να πάρεις έλεγξε το,διεξοδικά,και αν μπορείς οδήγησε το.Αν είσαι Αθήνα πήγαινε το,στον προαναφερόμενο για έλεγχο.

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της George911
    Εγγραφή
    14/10/2022
    Μηνύματα
    14
    Αυτό θα κάνω, σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Καλές γιορτές εύχομαι!

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George911 Προβολή μηνύματος
    Αυτό θα κάνω, σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Καλές γιορτές εύχομαι!
    Επίσης

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Πολύ ωραίο μηχανάκι, το είχα για ένα φεγγάρι. Το μικρό του βάρος το έκανε εξαιρετικά διασκεδαστικό. Μου είχε βγάλει πηνία όσο το είχα, κατά τ'άλλα κομπλέ. Μεγάλο μειονέκτημα είναι το ότι είναι Kawasaki και δη μη εμπορικό μοντέλο, οπότε σε ανταλλακτικά (για Ελλάδα) και ειδικά after market επιλογές δεν υπάρχουν πολλά πολλά. Ειδικά Θεσσαλονίκη που έχουμε μόνο ένα εξουσιοδοτημένο ήταν κάτι που με αγχωνε.

    Γενικά το ξαναεπαιρνα πάντως, πέρασα πολύ ωραία μαζί του.Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο ρώτα.

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της George911
    Εγγραφή
    14/10/2022
    Μηνύματα
    14
    Μου είχε βγάλει πηνία και ανορθωτή το παπί και μαζί με κάτι άλλα μου βγήκε ζημιά στα 180€. Γενικά έχει κάτι άλλο στάνταρ που βγάζει; Και όσον αφορά την κατανάλωση, έπεσα μέσα ή είναι πιο πολύ; Με νορμάλ οδήγηση πάντα γύρω στα 12χλμ κάθε μέρα για δουλειά.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Τα πηνία μου είχαν βγει κάπου στα 250 όλα μαζί (μιλάω για περιέλιξη, τα μαμά είχαν ένα τρελό ποσό). Αν δεις κάποιο για αγορά ζήτα να είναι κρύο όταν το κοιτάξεις και άστο να δουλέψει στατικά μέχρι να ζεσταθεί. Κάποια είχαν θέμα με σβησίματα, κουσούρι του μοτέρ που είχαν και τα klx 250. Κάτι άλλο δεν ξέρω να σου πω. Η κατανάλωση μου ακούγεται σωστή, ίσως να βλέπεις και λίγο λιγότερο.


    Edit:
    Ξέχασα να αναφέρω ότι σηκώνεται με πρώτη σχετικά εύκολα αν το έχεις λίγο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221213_224106.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	53,8 KB 
ID:	440109
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 13/12/2022 στις 22:43.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Μου φαίνεται απίθανη η κατανάλωση που αναφέρεις.
    Ότι μονοκύλινδρο 250-300 έχω οδηγήσει τα τελευταία χρόνια δεν είχα ποτέ πάνω από 3lt/100km. Με συνηθισμένα τα 2.5.

    Κατά τα άλλα, είναι πολύ άμορφο και καλό σχολείο αν είσαι καινούργιος.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Μου φαίνεται απίθανη η κατανάλωση που αναφέρεις.
    Ότι μονοκύλινδρο 250-300 έχω οδηγήσει τα τελευταία χρόνια δεν είχα ποτέ πάνω από 3lt/100km. Με συνηθισμένα τα 2.5.
    Κάτι μου λέει ότι δεν έκανες πολλές σούζες.

    Προφανώς ο καθένας οδηγεί διαφορετικά, εγώ για μένα απαντάω και το μηχανάκι που είχα. Γέμισμα όταν έφτανε τα 200 χλμ ο μετρητής και έπαιρνε συνήθως ~9 λίτρα.

    Πριν από αυτό είχα το gsx250r και μου έκαιγε ένα λίτρο κάτω στα 100 , οπότε είναι λίγο ενεργοβόρο μοτέρ για τα κυβικά του. Να πω επίσης ότι βγάζει 29 άλογα και τα βγάζει κοντά στον κόφτη, οπότε αν θες να το πας "γρήγορα" θέλει στύψιμο. Και για τα κυβικά του είναι πολύ γρήγορο.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Κάτι μου λέει ότι δεν έκανες πολλές σούζες.

    Προφανώς ο καθένας οδηγεί διαφορετικά, εγώ για μένα απαντάω και το μηχανάκι που είχα. Γέμισμα όταν έφτανε τα 200 χλμ ο μετρητής και έπαιρνε συνήθως ~9 λίτρα.

    Πριν από αυτό είχα το gsx250r και μου έκαιγε ένα λίτρο κάτω στα 100 , οπότε είναι λίγο ενεργοβόρο μοτέρ για τα κυβικά του. Να πω επίσης ότι βγάζει 29 άλογα και τα βγάζει κοντά στον κόφτη, οπότε αν θες να το πας "γρήγορα" θέλει στύψιμο. Και για τα κυβικά του είναι πολύ γρήγορο.
    Οι εποχές με τις σούζες έχουν περάσει πριν περίπου 3 δεκαετίες για μένα! χαχα
    Τώρα μόνο με το Mountain Bike που είναι και πιο απολαυστικές.

    Είναι απολαυστικά τα άτιμα τα 250-300cc μονοκύλινδρα. Τόσο που ψήνομαι για ένα, άγρια!

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki Ninja 250 Sl πρώτη μηχανή η κάτι άλλο;
    από Ioannis112 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2020, 21:21
  2. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:19
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 22:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF