Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Τέλη κυκλοφορίας

  1. #16
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τη διόρθωση Τηλέγονε.



    Ενδιαφέρον. Δηλαδή η καινούρια μοτοσυκλέτα, αντιμετωπίζεται σαν μεταχειρισμένη σε προσωρινή ακινησία;

    Επεκτείνοντας αυτή τη λογική, αν η καινούρια μοτοσυκλέτα είναι από απόθεμα παλαιότερων ετών στην αντιπροσωπεία, θα πρέπει ο αντιπρόσωπος (ή ο πελάτης) να πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας για όλα τα έτη που την είχε στη βιτρίνα; Ή για μεταβίβαση μεταχειρισμένων πληρώνεις μόνο τα τέλη κυκλοφορίας του τρέχοντος έτους και όχι των παλαιότερων που ήταν σε προσωρινή ακινησία;
    Η καινούργια μοτό η αμάξι ταξινομούνται και βγάζουν πινακίδες όταν τα παραγγείλει (και πληρώσει....) ο πελάτης.
    Έως τότε (την ταξινόμηση) δεν υφίστανται ως οχήματα για το υπουργείο.
    Όταν δούλευα στην Isuzu, άγνωστο πως, είχαν ξεχασθεί σε αντιπροσώπους της επαρχίας 4 οχήματα (αγροτικά pick up ) τα οποία είχαν δοθεί ως παρακαταθήκες-εκθεσιακά επί....11 χρόνια!!!
    Μοντέλα του 2004, εν έτει 2015 ΔΕΝ μπόρεσαν να βγάλουν πινακίδες λογω παρέλευσης του euro 3 (η 2, δεν θυμάμαι κιόλας) και κόπηκαν σε ανταλλακτικά.....
    Ο υπεύθυνος για αυτά είχε παραιτηθεί ήδη προ πολλού από την εταιρία

    Εξ ου, όταν σε αντιπροσωπείες μένει στοκ και λήγει η προθεσμία για το τρέχον euro τρέχουν να τα ταξινομήσουν όλα και τα δίνουν μετά σε αρκετά χαμηλότερη τιμή.
    Κάτι πολύ σπάνιο πλέον στις μέρες μας.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #17
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Παιδιά ερώτηση.

    Φίλος έχει ένα μηχανάκι το οποίο μεταβίβασε το 2022 στο όνομά του (οπότε τα τέλη του 2022 ήταν πληρωμένα), όμως ξέχασε να το θέσει σε ακινησία εντός του 22 και το έκανε σήμερα.
    Μπορεί να πληρώσει μόνο τον Ιανουάριο ή πρέπει να πληρώσει όλο το 2023?
    Δεν θα το επαναφέρει σε κυκλοφορία εντός του έτους.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Παιδιά ερώτηση.

    Φίλος έχει ένα μηχανάκι το οποίο μεταβίβασε το 2022 στο όνομά του (οπότε τα τέλη του 2022 ήταν πληρωμένα), όμως ξέχασε να το θέσει σε ακινησία εντός του 22 και το έκανε σήμερα.
    Μπορεί να πληρώσει μόνο τον Ιανουάριο ή πρέπει να πληρώσει όλο το 2023?
    Δεν θα το επαναφέρει σε κυκλοφορία εντός του έτους.
    Εχει δοθεί παράταση πληρωμής τελών, μέχρι 28 Φεβρουαρίου. Αυτό σημαίνει και παράταση του μέχρι πότε μπορείς να κάνεις προσωρινή ακινησία, χωρίς να έχεις υποχρέωση πληρωμής τέλους κυκλοφορίας για το 2023.

    Ο φίλος σου, δεν χρειάζεται να πληρώσει τέλος 2023. Επιπλέον, μπορούσε να κυκλοφορήσει μέχρι 28 Φεβρουρίου χωρίς να χρειάζεται να πληρώσει τέλος.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #19
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Απ'όσο καταλαβαίνω, έχει δοθεί παράταση για την εξόφληση των τελών του 2023, δηλαδή, μπορεί κανείς να πληρώσει τα τέλη μέχρι τέλος Φεβρουαρίου. Όμως αυτό δεν σημαίνει οτι θα πληρώσει 10 μήνες, απλά θα πληρώσει τους πρώτους 2 μεταγενέστερα.

    Δεδομένου λοιπόν οτι η μηχανή ήταν σε κίνηση τον Ιανουάριο, φαντάζομαι οτι θα πρέπει να πληρωθούν τουλάχιστον τα τέλη αυτού του μήνα. Αυτό πρέπει να γίνει μέχρι τέλος Φεβρουαρίου για να είναι εμπρόθεσμος.

    Το θέμα είναι οτι δεν γνωρίζω αν μπορεί να γίνει αυτό τεχνικά.
    Αν ήταν σε ακινησία και το βάζαμε σε κίνηση, τότε θα έπρεπε να πληρώσει όσους μήνες ήθελε να είναι σε κίνηση, όμως μίας και στην αρχή του έτους ήταν σε κίνηση και μετά μπήκε σε ακινησία, δεν ξέρω αν γίνεται να πληρωθεί μόνο ο ένας μήνας και οχι ολόκληρο το έτος.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Απ'όσο καταλαβαίνω, έχει δοθεί παράταση για την εξόφληση των τελών του 2023, δηλαδή, μπορεί κανείς να πληρώσει τα τέλη μέχρι τέλος Φεβρουαρίου. Όμως αυτό δεν σημαίνει οτι θα πληρώσει 10 μήνες, απλά θα πληρώσει τους πρώτους 2 μεταγενέστερα.

    Δεδομένου λοιπόν οτι η μηχανή ήταν σε κίνηση τον Ιανουάριο, φαντάζομαι οτι θα πρέπει να πληρωθούν τουλάχιστον τα τέλη αυτού του μήνα. Αυτό πρέπει να γίνει μέχρι τέλος Φεβρουαρίου για να είναι εμπρόθεσμος.

    Το θέμα είναι οτι δεν γνωρίζω αν μπορεί να γίνει αυτό τεχνικά.
    Αν ήταν σε ακινησία και το βάζαμε σε κίνηση, τότε θα έπρεπε να πληρώσει όσους μήνες ήθελε να είναι σε κίνηση, όμως μίας και στην αρχή του έτους ήταν σε κίνηση και μετά μπήκε σε ακινησία, δεν ξέρω αν γίνεται να πληρωθεί μόνο ο ένας μήνας και οχι ολόκληρο το έτος.
    σου επιτρέπει να το κουνησεις δωρεαν μεχρι τελος φλεβαρη. μετα πρεπει να πληρωσεις. Αν ομως το κάνεις αυτο και παραδωσεις μετα πινακιδες δεν μπορεις να τις ξαναπαρεις πληρωνοντας αναλογικα τελη. Ειτε θα πληρωσεις αναλογικα τελη (εφοσον εχει καταθεσει πριν την 1/1/23) είτε θα πληρωσεις τα τελη σου καθυστερημενα μεχρι τελος φλεβαρη και θα κινησε δωρεαν αλλα δεν θα εχεις δικαιωμα αναλογικων τελων.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Απ'όσο καταλαβαίνω, έχει δοθεί παράταση για την εξόφληση των τελών του 2023, δηλαδή, μπορεί κανείς να πληρώσει τα τέλη μέχρι τέλος Φεβρουαρίου. Όμως αυτό δεν σημαίνει οτι θα πληρώσει 10 μήνες, απλά θα πληρώσει τους πρώτους 2 μεταγενέστερα.

    Δεδομένου λοιπόν οτι η μηχανή ήταν σε κίνηση τον Ιανουάριο, φαντάζομαι οτι θα πρέπει να πληρωθούν τουλάχιστον τα τέλη αυτού του μήνα. Αυτό πρέπει να γίνει μέχρι τέλος Φεβρουαρίου για να είναι εμπρόθεσμος.

    Το θέμα είναι οτι δεν γνωρίζω αν μπορεί να γίνει αυτό τεχνικά.
    Αν ήταν σε ακινησία και το βάζαμε σε κίνηση, τότε θα έπρεπε να πληρώσει όσους μήνες ήθελε να είναι σε κίνηση, όμως μίας και στην αρχή του έτους ήταν σε κίνηση και μετά μπήκε σε ακινησία, δεν ξέρω αν γίνεται να πληρωθεί μόνο ο ένας μήνας και οχι ολόκληρο το έτος.
    Ξαναδιάβασε τι σου έγραψα. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ.

    Είναι σαν να έχει μετακινηθεί η προθεσμία πληρωμής ή ακινησίας, για τα τέλη του 23, από τις 31 Δεκεμβρίου στις 28 Φεβρουαρίου. Οτι θα έκανε μέχρι 31 Δεκ. πληρωμή ή ακινησία εεε, μπορεί να το κάνεις μέχρι 28 Φεβ. δωράκι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #22
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Απ'όσο καταλαβαίνω, έχει δοθεί παράταση για την εξόφληση των τελών του 2023, δηλαδή, μπορεί κανείς να πληρώσει τα τέλη μέχρι τέλος Φεβρουαρίου. Όμως αυτό δεν σημαίνει οτι θα πληρώσει 10 μήνες, απλά θα πληρώσει τους πρώτους 2 μεταγενέστερα.

    Δεδομένου λοιπόν οτι η μηχανή ήταν σε κίνηση τον Ιανουάριο, φαντάζομαι οτι θα πρέπει να πληρωθούν τουλάχιστον τα τέλη αυτού του μήνα. Αυτό πρέπει να γίνει μέχρι τέλος Φεβρουαρίου για να είναι εμπρόθεσμος.

    Το θέμα είναι οτι δεν γνωρίζω αν μπορεί να γίνει αυτό τεχνικά.
    Αν ήταν σε ακινησία και το βάζαμε σε κίνηση, τότε θα έπρεπε να πληρώσει όσους μήνες ήθελε να είναι σε κίνηση, όμως μίας και στην αρχή του έτους ήταν σε κίνηση και μετά μπήκε σε ακινησία, δεν ξέρω αν γίνεται να πληρωθεί μόνο ο ένας μήνας και οχι ολόκληρο το έτος.
    Αυτά που γράφεις έχουν λογική. Επειδή η "ηλεκτρονική" ακινησία είναι σε ισχύ θα σου πω με βεβαιότητα 99% ότι ξεκινώντας τη διαδικασία το "σύστημα" θα σε ενημερώσει. Δηλαδή ή θα σου βγάλει μήνυμα που θα λέει ότι η άρση δε μπορεί να υλοποιηθεί λόγω του ότι το έτος "γύρισε" (και ενδεχομένως να σε παραπέμψει στην αρμόδια ΔΟΥ σας με φυσική παρουσία), είτε θα το δεχθεί κανονικά και χωρίς προβλήματα για τους λόγους που σου περιέγραψαν παραπάνω.
    Είναι ιδιαίτερη η περίπτωση του φίλου σου αλλά είναι πολύ εύκολο να το διαπιστώσετε.

  8. #23
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου, όπως και όλων των από πάνω.

    να κάνω κάποιες διευκρινήσεις.
    Η μοτοσυκλετα δεν μπορεί να κινηθεί και απλά ο φίλος μου ξέχασε να την δηλώσει σε ακινησία μέχρι το τέλος του χρόνου.
    την δήλωσε όμως σήμερα, χωρίς να του βγάλει κάποιο μήνυμα.
    δεν σκοπεύει να κάνει άρση ακινησίας μέχρι το τέλος του χρόνου.

    Μολις βρήκα και διάβασα το ΦΕΚ και όντως, η παράταση αφορά και τη πληρωμή των τελών, αλλά και τη δήλωση ακινησιας, οπότε ισχύει αυτο που λένε ο τελεγονος και ο Βασίλης από πάνω και το σκεπτικό που είχα είναι άκυρο.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Ξέρεις κανείς τι γίνεται με τα μοτοποδήλατα;
    Δεν βρίσκω κάτι σχετικό.
    Πάνε και αυτά Φεβρουάριο;
    Oldfarts never die

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις κανείς τι γίνεται με τα μοτοποδήλατα;
    Δεν βρίσκω κάτι σχετικό.
    Πάνε και αυτά Φεβρουάριο;
    Ανέκαθεν τα 50άρια ήταν έως 31/03.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Ανέκαθεν τα 50άρια ήταν έως 31/03.
    Απλά η περσινή βεβαίωση ανανέωσης αδείας, που έγινε ηλεκτρονικά, γράφει χαρακτηριστικά:

    " Η ανανέωση της άδειας κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου ισχύει έως 31/12/2022 για ολόκληρη την Ελληνική Επικράτεια".

    Για αυτό ρωτάω;
    Oldfarts never die

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Απλά η περσινή βεβαίωση ανανέωσης αδείας, που έγινε ηλεκτρονικά, γράφει χαρακτηριστικά:

    " Η ανανέωση της άδειας κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου ισχύει έως 31/12/2022 για ολόκληρη την Ελληνική Επικράτεια".

    Για αυτό ρωτάω;
    Ναι, σωστά το γράφει, απλά η ανανέωση στα 50άρια (μέσω Τροχαίας και πλέον ηλεκτρονικά) μπορεί να γίνει έως 31/03. Πάντα δηλ. υπήρχε αυτή η προθεσμία για τα 50άρια.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #28
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Ναι, σωστά το γράφει, απλά η ανανέωση στα 50άρια (μέσω Τροχαίας και πλέον ηλεκτρονικά) μπορεί να γίνει έως 31/03. Πάντα δηλ. υπήρχε αυτή η προθεσμία για τα 50άρια.
    όμως δεν έχουν περαστεί αυτόματα οι άδειες ε ;

    έκανα μια ψακτική τώρα στα γρήγορα, και μου έβγαλε

    Δεν βρέθηκαν μοτοποδήλατα ιδιοκτησίας σας. Για την εξυπηρέτησή σας, παρακαλούμε μεταβείτε στην αρμόδια Υπηρεσία τροχαίας του τόπου κατοικίας σας.

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Δεν έχω ιδέα για αυτό!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Γραφετε δυο σελίδες για τα τελη κυκλοφορίας, ξερω ειναι περίοδος πληρωμής τους -μαλιστα απο εσας ειδα ότι πήραν παράταση μεχρι τελη φλεβαρη- και δεν μου πήγε καθόλου το μυαλο να πληρώσω τα δικά μου!!!

    Χτες με ρώτησε ο αδερφός μου αν τα πλήρωσα κι εκει το συνειδητοποίησα!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τελη κυκλοφοριας...
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2015, 22:05
  2. Τέλη Κυκλοφορίας 2008, Παράταση
    από anixneyths στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2008, 23:41
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2008, 15:40
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2006, 01:07
  5. Τέλη κυκλοφορίας 2006
    από Alexander στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2005, 07:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF