Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Χειμερινά δερμάτινα γάντια

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189

    Χειμερινά δερμάτινα γάντια

    Καλησπέρα! Πήρα πέρσι τα Dainese Tempest αλλά επειδή για ευνόητους λόγους είναι πιο χοντρά, δεν μου αρέσει καθόλου η αίσθηση που μου δίνουν στο τιμόνι. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι πήρα τα κοντά () και δεν μπορώ να "σφηνώσω" κάπως το μανίκι με συνέπεια να μπάζει αρκετό κρύο, σκέφτομαι να κοιτάξω κάτι σε μακρύ δερμάτινο. Προφανώς θα πάω να δοκιμάσω για την εφαρμογή, αυτό που δεν μπορώ όμως να δοκιμάσω είναι η θερμομόνωση. Συνεπώς θα ήθελα όσοι έχουν χρησιμοποιήσει και συνθετικά και δερμάτινα να μου πουν την εμπειρία τους. Πώς τα πάνε τα δερμάτινα σε επίπεδο θερμομόνωσης σε σύγκριση με τα συνθετικά; Όσον αφορά την αίσθηση που δίνουν, η λογική λέει ότι εκεί υπερέχουν τα δερμάτινα, είναι όντως έτσι; Τέλος, θα ήθελα να μου προτείνετε μοντέλα με τα οποία μείνατε ευχαριστημένοι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 14/12/2022 στις 18:23.

  2. #2
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    261
    ό,τι πω είναι δικές μου εμπειρίες και δεν είναι κανόνας.
    γενικά τα άκρα μου είναι αρκετά ζεστά –και τον χειμώνα– (κάνω σκι και όταν βγάζω την μπότα είναι ιδρωμένα τα πόδια μου)
    οδηγώ 22 χρόνια καθημερινά μηχανή. σπάνια όμως έχω κάνει ταξίδι τον χειμώνα, που σημαίνει η μεγαλύτερη εμπειρία μου είναι οδήγηση στην πόλη. με βροχή, με κρύο, με κρύο και βροχή. σε όλους τους συνδυασμούς. όλα αυτά τα χρόνια έχω χρησιμοποιήσει όλων το ειδών τα γάντια εκτός από πολύ ακριβά του τύπου 100+ ευρώ
    για εμένα, ΜΑΚΡΑΝ ζεστά είναι τα συνθετικά τα οποία χάνουν σε αίσθηση σε σχέση με τα δερμάτινα

  3. #3
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Έχει παίξει το θέμα αυτό κ παλαιότερα κ πολλές φορές.
    Αν μιλάμε για χειμώνα κ οδήγηση με θερμοκρασία κάτω των 10 βαθμών κ ειδικά αρκετή ώρα θες γάντι καλό κ θα το πληρώσεις. Αυτά που βλέπεις των 100+ που είναι goretex θα σου κάνουν δουλειά. Όλα αυτά είναι σχετικά χοντρά κ δεν είναι ότι καλύτερο από αίσθηση αλλά το χειμώνα κάνουν αυτό που πρέπει.
    Εγώ μετά από τόσα χρόνια (όπως έχω ξαναγράψει) ακόμα θεωρώ πως ένα καλό χειμερινό γάντι πρέπει να υπάρχει στη ντουλάπα. Όπως το καλοκαιρινό μπουφάν, καλοκαιρινα γάντια κλπ κλπ.
    Ψάξε σε άλλα θέματα που έχει πέσει πολύ συζήτηση κ θα καταλάβεις.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Δόκτορα μην ορκίζεσαι ότι αυτό των 100+ θα κρατήσει τα χέρια και τόσο ζεστά.
    Εχω τα Dainese xtravel GORETEX που όσο βγαίναν κοστιζαν 220, τα βρήκα σε προσφορα 150€ και τα είχα τσιμπήσει και δε μπορω να πω ότι ήταν αυτό που περιμενα απο ζέστη, δυστυχώς!
    Πιο πολυ δουλειά έκανα με ένα σετ ισοθερμικα νορντκαπ και τα ταπεινά του 50ρικου Spidi, υφασματινα εννοείται.

    Αυτά λέω:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2022-12-14-19-45-15-992-edit_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg 
Προβολές:	306 
Μέγεθος:	52,0 KB 
ID:	440128
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    έχω για πάνω από 15 χρόνια ένα ζευγάρι δερμάτινα spidi h2out με ψιλή επένδυση (τα οποία παρεμπιπτόντως αντέχουν ακόμα,σκυλιά). έχουν καλή,σχετικά, αίσθηση αλλά δεν είναι το πιο ζεστό γάντι που υπάρχει. κάνουν απλώς ανεκτή μια χειμερινή βόλτα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    για χαμηλες θερμοκρασίες κάτω απο 8 κελσίου αυτά τα ψιλοάσχημα χειμερινα, υφασμάτινα, χοντρά χωρίς αίσθηση(συγκριτικά πάντα) κάνουν δουλειά.

    Μπορεις να πάρεις δερματινο σπορτ τουρινκ μακρύ που έχει αίσθηση και στυλ, όμως καλά είναι να υπάρχουν συνδυαστικά: ισοθερμικό γαντάκι, θερμαινόμενα γκριπ, είτε χούφτες που κόβουν αέρα
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #7
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δόκτορα μην ορκίζεσαι ότι αυτό των 100+ θα κρατήσει τα χέρια και τόσο ζεστά.
    Εχω τα Dainese xtravel GORETEX που όσο βγαίναν κοστιζαν 220, τα βρήκα σε προσφορα 150€ και τα είχα τσιμπήσει και δε μπορω να πω ότι ήταν αυτό που περιμενα απο ζέστη, δυστυχώς!
    Πιο πολυ δουλειά έκανα με ένα σετ ισοθερμικα νορντκαπ και τα ταπεινά του 50ρικου Spidi, υφασματινα εννοείται.

    Αυτά λέω:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2022-12-14-19-45-15-992-edit_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg 
Προβολές:	306 
Μέγεθος:	52,0 KB 
ID:	440128
    Εγω απο το 2008 ειχα Dainese κ ημουν πολυ ικανοποιημενος. Ακομα τα εχω αλλα προφανως εχει πεσει η αποδοση...
    Κ αν εχουν φαει χλμ κ βολτες χειμερινες με απιστευτο κρυο. Να ξεκιναω να παω δουλεια με 1-2 βαθμους κ να κανω αποσταση 30-35 χλμ σε ανοιχτο δρομο.
    Δεν εφτανα κ ηταν φουρνος απλα ειχα αισθηση κ δεν ημουν παγωμενος.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Για να γίνει καλή δουλειά χρειάζεσαι μερικά ζευγάρια γάντια. Τα δερμάτινα που είναι ωραία και με καλή αίσθηση μέχρι 15°C, στους 10°C κάνουν τα χέρια παγάκι, ειδικά αν κινείσαι γρήγορα και η μοτοσυκλέτα δεν έχει ανεμοκάλυψη για τα χέρια.

    Άλλα γάντια στους 30°C, άλλα στους 15°C, άλλα στους 8°C. Όταν έχει 3°C, φοράω τα συνθετικά χειμερινά μου, μαζί με εσωτερικά ισοθερμικά λεπτά γάντια. Η αίσθηση σχεδόν εξαφανίζεται, αν ήμουν αρχάριος δεν θα μπορούσα να το κάνω, αλλά αν κάνεις διαδρομές πάνω από μισή ώρα με σχετικά μεγάλη ταχύτητα είναι αναγκαίο για να μην φθάσεις με τα δάχτυλα παγωμένα.

    Έχει την πλάκα του το χειμερινό κρύο. Είναι φορές που έχω φθάσει στο γραφείο με τα δάχτυλα παγωμένα και χαμογελάω που δεν μπορώ να πληκτρολογήσω εύκολα τα πρώτα λεπτά. Είναι μέσα στην περιπέτεια που σε βάζει η μοτοσυκλέτα και η επαφή με τα στοιχεία της φύσης.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 14/12/2022 στις 21:55.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! Η αλήθεια είναι ότι επειδή τον χειμώνα οι βόλτες είναι σαφώς λιγότερες και πιο χαλαρές, με απασχολεί περισσότερο η προστασία από το κρύο και λιγότερο η αίσθηση. Για αυτό το λόγο ρωτάω τι λένε τα δερμάτινα από άποψη θερμομόνωσης. Ίσως να κοιτάξω συνθετικά μακριά γιατί αυτά που έχω τώρα είναι κοντά και δεν μπορούν να καλύψουν σταθερά τα μανίκια από το μπουφάν (αποκαλύπτονται με τις κινήσεις) με συνέπεια να μπαζουν κρύο από κάτω. Θα περιμένω και άλλες απαντήσεις και θα αποφασίσω αργότερα.

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Στα χειμερινά γάντια βοηθάει να είναι ελάχιστα μεγαλύτερα. Αφενός χωράνε εσωτερικά ισοθερμικά, αφετέρου το πολύ μικρό κενό ατμοσφαιρικού αέρα που αφήνουν στις άκρες των δακτύλων είναι πολύ καλό θερμομονωτικό στρώμα.

    Γενικά, αν ένα γάντι δεν είναι τελείως εφαρμοστό, μπαίνει πιο εύκολα αν έχεις βρεγμένα ή παγωμένα δάκτυλα. Θα πρέπει βέβαια να στο σφίγγεις στον καρπό, ώστε να μη σου φύγει σε περίπτωση πτώσης και σβαρνίσματος.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 15/12/2022 στις 11:21.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Καλημέρα Άρη, τα αμιγώς χειμερινά, δερμάτινα γάντια που έχω εδώ και χρόνια είναι της Spidi με μόνωση φύλλου αλουμινίου τα οποία δεν κυκλοφορούν πια.

    Τα φορώ μόνο στον πολύ βαρύ χειμώνα εκτός πόλης και είναι πολύ καλά αλλά προτιμώ όσο μπορώ να κρυώνω λίγο και να έχω καλύτερη αίσθηση με κάτι ελαφρύτερο. Τα είχα δοκιμάσει back to back με αντίστοιχα Dainese και ήταν ελαφρώς καλύτερα.

    Πρόσφατα αγόρασα αυτά τα Spidi σαν ενδιάμεση επιλογή:

    https://www.spidi.com/eu_en/metro-windout-gloves-c85

    Προφανώς δεν είναι χειμερινά αλλά έχουν πλεκτή μανσέτα που είναι η μέρα με τη νύχτα τον χειμώνα σε σχέση με ένα γάντι με απλό, κοντό κόψιμο.

    Βέβαια όταν ζεστάνει ο καιρός θα ζορίσει αντίστοιχα μέχρι να παω στα αμιγώς καλοκαιρινά.

    Έχε το υπόψη το πλεκτό αν δεν πας σε κάτι που καλύπτει πλήρως το μανίκι

  12. #12
    Δοκιμασε αυτα σε συνθετικα με δερμα Alpinestars 365 Wr Gore-tex
    Εγω ειμαι μια χαρα σε ολα και σε αισθηση
    https://www.motovinios.gr/p/gantia-a...CABEgKobvD_BwE
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Είχα πει στην σύντροφο κάποια στιγμή ότι θέλω να κοιτάξω για καινούργια χειμωνιάτικα γάντια και μου πήρε ως δώρο Χριστουγέννων τα Five WFX Prime Goretex ! Σαν αίσθηση πολύ καλύτερα από τα Dainese Tempest που είχα, τώρα όσον αφορά τη θερμομόνωση δεν έχουν δοκιμαστεί ακόμα σε χαμηλές θερμοκρασίες (δεν έχει κάνει ακόμα κρύο στη Θεσσαλονίκη), οπότε μένει να δοκιμαστούν. Στους +/- 10 oC ήταν μια χαρά!

Παρόμοια θέματα

  1. Κοντά δερμάτινα γάντια
    από ruyjin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2006, 16:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF