Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 112

Θέμα: Ευκαιρίες στην αγορά εργαλείων + chat!

  1. #16
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skountouflis Προβολή μηνύματος
    Εννοείς γενικά τα facom να μην τα φοβάται γιατί έχω κατσαβίδια σπασμένα που ισχυρίζονται το αντίθετο...
    Τα πήγες για αντικατάσταση και δεν;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά ειναι. Γιάννη τα facom μη τα φοβάσαι. Ειδικά απ το βραττη. Οτι και να χρειαστούν ή θα επισκευαστουν ή θα συντηρηθουν ή θα αντικατασταθουν.
    Και αν πας από κει παντα κάτι κανει.
    Το ξέρω. Αυτήν την είχα πάρει σε 1/2" πριν 3-4 χρόνια, ήταν η γυναίκα του εκεί. Μετρητοις σε τιμή άπαιχτη. Δεν τον έχω ρωτήσει αν έχει κανένα o-ring μέσα και καλό θα ήταν να ρίχνω κανένα σπρευ σιλικόνης...
    Πολύ καλοφτιαγμενη, δουλεύει άψογα.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 15/12/2022 στις 14:04.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν βρίσκω στην αγορά τα PH/S, μόνο τα PZ/S.

    Ο τίτλος του νήματος δείχνει την επιτακτική ανάγκη για λίγη κουβέντα.
    "Ευκαιρίες στην αγορά εργαλείων + chat!"
    Για κοίτα αυτό
    https://ergaliothiki.gr/katigories-p...2x100-module-1

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ποιος ο λόγος να την ανοίξεις; άμα αρχίσει (πράγμα σχετικά απίθανο) τα χράτσα-χρούτσα την πας και σου δίνουν καινούργια.
    Γιαυτό έχουν τις τιμές στον θεό
    Με την δική μου χρήση θα χαλάσει σε 200 χρόνια.
    Αλλα έχεις ακούσει την παροιμία για τον διάολο που δεν είχε δουλειά...

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2021
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τα πήγες για αντικατάσταση και δεν;
    Δεν είπα αυτό . Ας είναι καλά ο κ. Ηλίας . Η ερώτηση είναι γιατί σπάνε ενώ τα wera ή wiha στέκονται αθάνατα ακόμα και σε πιο βαριές χρήσεις από τα facom ?

    Τα ηλεκτρολογικά wera οι φθηνές σειρές είναι εκπληκτικά και δεν βρίσκω κανέναν λόγο να πας σε κάτι πιο ακριβό.

  6. #21
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Το ξέρω. Αυτήν την είχα πάρει σε 1/2" πριν 3-4 χρόνια, ήταν η γυναίκα του εκεί. Μετρητής σε τιμή άπαιχτη. Δεν τον έχω ρωτήσει αν έχει κανένα o-ring μέσα και καλό θα ήταν να ρίχνω κανένα σπρευ σιλικόνης...
    Πολύ καλοφτιαγμενη, δουλεύει άψογα.
    Θα πρότεινα να μη ρίχνεις τίποτα. Έχει πρόβλεψη να είναι επαρκώς λιπασμένη. Το λεπτό σπρέι σιλικόνης περισσότερο θα διώξει την υπάρχουσα λίπανση παρά θα βοηθήσει.

  7. #22
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skountouflis Προβολή μηνύματος
    Εννοείς γενικά τα facom να μην τα φοβάται γιατί έχω κατσαβίδια σπασμένα που ισχυρίζονται το αντίθετο...
    Αν είναι κακοποιημένα, τι να πουν?

    Αν είναι σωστά χρησιμοποιημένα, πρέπει να τα δεχτούν!

    https://www.facom.com/services/facom...scription.html
    Sent from me using a computer.

  8. #23
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Το ξέρω. Αυτήν την είχα πάρει σε 1/2" πριν 3-4 χρόνια, ήταν η γυναίκα του εκεί. Μετρητοις σε τιμή άπαιχτη. Δεν τον έχω ρωτήσει αν έχει κανένα o-ring μέσα και καλό θα ήταν να ρίχνω κανένα σπρευ σιλικόνης...
    Πολύ καλοφτιαγμενη, δουλεύει άψογα.
    Να μη βάζεις τίποτα. Οι καστάνιες θέλουν καθάρισμα και λίγο γράσο λιθίου μια φορά το χρόνο αν χρησιμοποιούνται εντατικά. Αν είναι σφραγισμένες δε χρειάζονται ούτε αυτό γιατί ούτε η βρωμιά μπαίνει μέσα ούτε το γρασο δραπετεύει.
    Sent from me using a computer.

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skountouflis Προβολή μηνύματος
    Δεν είπα αυτό . Ας είναι καλά ο κ. Ηλίας . Η ερώτηση είναι γιατί σπάνε ενώ τα wera ή wiha στέκονται αθάνατα ακόμα και σε πιο βαριές χρήσεις από τα facom ?

    Τα ηλεκτρολογικά wera οι φθηνές σειρές είναι εκπληκτικά και δεν βρίσκω κανέναν λόγο να πας σε κάτι πιο ακριβό.
    Δε μ' αρέσει να μπαινω σε συγκρίσεις οταν προκειται για εργαλεία αυτής της κατηγορίας. Θεωρώ πως όλα αυτά υπεκαλύπτουν τις ανάγκες μας και οποιαδήποτε προτίμηση στο ένα ή στο άλλο πρέπει να γίνεται με τον παράγοντα ποιότητα, τελευταίο. Η τιμή, η ευκολία αγοράς και εγγύησης, η άνεση κατά τη χρήση, είναι πιο σοβαροί παράγοντες. Φυσικά δε διαφωνώ οτι κάποιος μπορεί να είναι απαιτητικός και να μην τον καλύπτει η ποιότητα σε κάτι. (και εγώ είμαι πολύ απαιτητικός με τα κατσαβίδια)

    Τούτα λέγοντας, όλα μπορεί να χαλάσουν. Δεν ξέρω πόσο καλά είναι τα κατσαβίδια της facom αλλά δε θεωρώ τα gedore πχ ή τα hazet καλύτερα.

    Wera, wiha, felo, witte, vessel, walter shroder, pb είναι κατεξοχήν κατσαβιδοκατασκευαστές. Gedore, hazet προμηθευονται απ' την oplast (σλοβενία). Mερικά της hazet είναι από witte όπως και όλη η γκάμα της stahlwille.
    Τα oplast hazet θα είναι πιο ακριβά απ' τα wiha χωρίς να είνα καλύτερα γιατί μεσολαβεί ένας μεταπωλητής που θέτει προδιαγραφές στον κατασκευαστή. Tα oplast gedore μπορεί να μην είναι τόσο καλά οσο τα hazet γιατί ίσως δεν επιβάλει τα ίδια στανταρ στον κατασκευαστή. Τα witte απ' την stahl θα είναι πιο ακριβά απ' τα witte ενώ παράλληλα τα διαθέσιμα μοντέλα θα είναι πολύ λιγότερα απο αυτά που θα βρεις στον κατάλογο της witte. Και μπορώ να συνεχίσω να γράφω για πάντα.
    Αν θες το απολύτως καλύτερο, θέλει ψάξιμο. Αλλά ακόμα και αν καταλήξει κάποιος οτι το πιο ποιοτικό κατσαβίδι είναι τα wera ή τα vessel πχ, αυτό δε σημαίνει οτι είναι και η καλύτερη επιλογή. Άντε πάρε vessel και άντε βρες αντιπρόσωπο να ζητήσεις εγγύηση σε wera. Ή ίσως απλά, να μη σε βολεύει η λαβή των wera (εμένα δε μου αρέσει). Ο άλλος που έχει 20 κατσαβίδια κάθετα σε μια τσάντα εργαλείων, αν έχει vessel ή wurth (by felo), θα τραβήξει 15 κατσαβίδια μέχρι να βρει το torx T25 . Αν έχει facom θα ξεχωρίσει ποια είναι τα τορξ απ' το χρώμα της λαβής στο επάνω μέρος και έπειτα θα διαβάσει το μεγεθος και θα τραβήξει με τη μια το σωστό κατσαβίδι. To ίδιο θα γινόταν αν έπαιρνε felo και όχι rebranded felo για την wurth. Ποια είναi τα καλύτερα τώρα?

    Καμία μάρκα δε τα φτιάχνει όλα μόνη της, καμία μάρκα δεν έχει τα καλύτερα σε όλη την γκαμα της. Το ότι μπορεί να μην έχει τα καλύτερα κατσαβίδια δε σημαίνει οτι δεν έχει τις κορυφαίες καστάνιες (σαν παράδειγμα το λέω). Οι κορυφαίες εταιρίες έχουν ποιότητα πάνω απ' το μέσο όρο για όλο τον κατάλογο, ενώ σε κάποια ήδη ξεχωρίζει η μία ή η άλλη.
    Η facom κάτω απ' τη σκέπη της stanley b n' d έχει την παραγωγή σε όλο τον κόσμο. Πενσικά πιθανότατα είναι από bost, δυναμόκλειδα από usag κάποιες καστάνιες φτιάνονται στη Γαλλία, άλλες Ιταλία, άλλες taiwan και πάει λέγοντας. Το θέμα είναι οτι η ποιότητα παραμένει υψηλή, η εγγύηση είναι απ' τις πιο σοβαρές, ενώ παράλληλα σε κάποιους τομείς παίζει πολύ δυνατά και ξεχωρίζει. (παράλληλα έχει και μερικούς απ' τους καλύτερους αντιπροσώπους στην Ελλάδα).

    Μπορεί κάποιος να μη βάλει την γκαζοτανάλια της facom στο ίδιο επίπεδο με την knipex. Αυτό δε σημαίνει οτι η γκαζοτανάλια της facom δεν είναι απ' τις κορυφαίες στον χώρο. Σε όποιον δεν αρέσουν οι εκπλήξεις, μπορεί να πάει στα σίγουρα, αλλά ίσως με αυτόν τον τρόπο να χάνει και τις ευχάριστες εκπλήξεις.

    Δεν έχω δοκιμάσει τα καινούρια γερμανικά της facom αλλά μπορω να πω με βεβαιότητα οτι τα παλιά της είναι ότι καλύτερο υπήρχε (πιθανότατα να είναι ακόμα). Οι καστάνιες με τη στρογγυλή κεφαλή είναι απ' τα καλύτερα εργαλεία που έχει βγάλει (και νομίζω της ανήκει και η πατέντα). Ένα σετ τορξ που έχω και ένα σετ άλλεν που είχα παλιότερα είναι μεταξύ των κορυφαίων και η μινι ταιβανέζικη καστάνια (σαν αυτή που δίνει δώρο ο Βράττης) είναι φανταστικό εργαλείο. Πιο σπεσιαλ εργαλεία όπως ο μετρητής γωνίας που έχω, φωνάζει ποιότητα και η μεγάλη σκύλα με διαβαθμίσεις στην σιαγώνα, είναι απ' τα πιο αγαπημένα μου εργαλεία.

    Παρεπιπτώντως ο βράττης είναι απ' τους καλύτερους επαγγελματίες που έχω γνωρίσει και η εξυπηρέτηση είναι σε επίπεδο που αξίζει να το αναφέρεις σε κάθε περίπτωση. Αν μια καστάνια είναι προβληματική θα μου την αντικαταστήσει. Αν την καταστρέψω με δική μου υπαιτιότητα μπορεί να την επισκευάσει δωρεάν, ενώ κανονικά το κόστος για το σετ επισκευής έπρεπε να το επωμιστώ εγώ. Ε λοιπόν, ακομα και αν δεν είναι η καλύτερη καστάνια της αγοράς, για μένα μπορεί να είναι η καλύτερη επιλογή.
    Βλέποντας μια προσφορά σαν την παραπάνω που έβαλα, εγώ δεν έχω να φοβηθώ τίποτα. Ξέρω οτι θα πάρω καλά εργαλεία, σε τιμή που δε θα βρω αλλού και με υποστήριξη για ότι πάθει.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 15/12/2022 στις 20:14.
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Αρα τα λέμε εδώ πλέον;


  11. #26
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Αρα τα λέμε εδώ πλέον;

    Εχουμε ολόκληρη ενότητα να τα λέμε, γιατί να τα λέμε σε ένα θρεντ? .Μπορείτε πάντα να ανοίγετε καινουριο θέμα. Για οτιδήποτε. Εδώ μπορούμε να βάζουμε κάποιες προσφορές που βρίσκουμε κατά καιρούς και να κάνουμε συζητήσεις κυρίως γι αυτές. Ε αν τραβήξει και λίγο παραπέρα δε πειράζει.

    Για γενικού περιεχομένου επάνω σε εργαλεία, μάρκες, και γενικά ότι απασχολεί μόνο όσους έχουν καμμένη φτερούγα, έχουμε το tool adicts..

    Τις σύντομες ερωτήσεις τις κάψατε του μένυ τάιμς.

    Τώρα είμαι σίγουρος ο επόμενος που θα θέλει να αγοράσει κάτι απλά θα ρωτήσει εδώ μέσα, αλλά δε γμτ... και να γίνει λίγο καφενείο δε πειράζει αλλά μερικές φορές είναι κρίμα να καίμε όσα γράφουμε επειδή είναι κάπου μέσα σε ένα αχανές θρεντ.
    Sent from me using a computer.

  12. #27
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αν θέλετε έναν καφενέ, εγώ δεν έχω πρόβλμα. Αλλάζω και τον τίτλο σε "καφενείο των μαστροχαλαστών" και το καίμε χαλαρά.
    Sent from me using a computer.

  13. #28
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν θέλετε έναν καφενέ, εγώ δεν έχω πρόβλμα. Αλλάζω και τον τίτλο σε "καφενείο των μαστροχαλαστών" και το καίμε χαλαρά.
    Όχι αυτό το θέμα έλειπε και είναι χρησιμότατο. Ευκαιρίες, εξυπηρέτηση, ότι ξεφεύγει από το μέσο όρο της αγοράς είναι καλό να το μοιραζόμαστε.

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Γραφτηκε αλλου αλλά το βάζω κι έδω:
    Αντάπτορες της Milwaukee για να χρησιμοποιούμε σε παλμικό εξάγωνο 1/4" κανονικά καρυδάκια 1/4 κ 1/2". Αντεχουν καταπόνηση! Φανταζομαι θα εχει και 3/8"

    Κεντρο βίδας στη Νεα Ιωνια
    https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=17766
    https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=18433
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26395_23794_kentrovidas-4932471826.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	21,2 KB 
ID:	440564 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31338_18826_18101_kentrovidas-48325032.jpg 
Προβολές:	170 
Μέγεθος:	21,5 KB 
ID:	440565

    Στο αμαζον έχουν τα τριπλά λεφτά!

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Γραφτηκε αλλου αλλά το βάζω κι έδω:
    Αντάπτορες της Milwaukee για να χρησιμοποιούμε σε παλμικό εξάγωνο 1/4" κανονικά καρυδάκια 1/4 κ 1/2". Αντεχουν καταπόνηση! Φανταζομαι θα εχει και 3/8"
    Υπαρχει σετ και με τους τρεις ανταπτορες
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λάθη στην αγορά Προστατευτικού Εξοπλισμού
    από EVI στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2010, 23:11
  2. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΠΟΥΦΑΝ Ixs
    από tgeros στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2009, 22:17
  3. Προσοχη στην αγορα Cbr600f 01' μαυρο
    από goumis hornet στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2009, 22:11
  4. Προσοχη στην αγορα Cbr600f 01' μαυρο
    από goumis hornet στο forum Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2009, 21:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF