Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Μαγνήτες και μαγνητιστές

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.209

    Μαγνήτες και μαγνητιστές

    Θα χρειαστώ ένα μαγνήτη με σπαστό(εύπλαστο) αποστάτη, αν χάνεται κάτι ή δεν το φτάνω. Επίσης να έχει τη δύναμη να τραβήξει καπελωθήκες, γλυστράνε τα ριμάδια.

    Δεν έχω ιδέα τι να κοιτάξω και με τι κριτήρια. Αυτά που φαντάζομαι είναι:
    Ο μαγνήτης να είναι δυνατός και να μην απομαγνητιστεί.
    Ο αποστάτης να μην χαλαρώσει και κρεμάει σαν γερασμένο λιλί.

    Επίσης λέω να πάρω έναν μαγνητιστή-απομαγνητιστή, αλλά ούτε για αυτό έχω ιδέα σε τι κριτήρια να κοιτάξω.
    Έχω δει κάποιους που μαγνητίζουν τα καρυδάκια και οι βίδες μένουν πάνω χωρίς να τις ψάχνουν.

    Δεν βρήκα παρόμοιο θέμα, αν υπάρχει ας μεταφερθεί εκεί.
    Τελευταία τροποποίηση από sanctusan; 04/05/2024 στις 01:29.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  2. #2
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Εναν τέτοιο έχω και κάνει μια χαρά την δουλειά του περίπου 10 χρόνια.
    Οτιδήποτε μου πέσει κάτω ή σε σημεία στην μοτοσυκλέττα που δεν μπαίνει
    χέρι, μιά χαρά τα πιάνει (αρκει να είναι μαγνητιζόμενα .....σίδερα δλδ)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20191014100518_force_magnitis_syllogis_eykamptos_spiral_510mm_61702-320x320w.jpeg 
Προβολές:	220 
Μέγεθος:	11,3 KB 
ID:	452722
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  3. #3
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Οι ευκαπμπτες μαγνητικές αρπάγες είναι δυο τύπων. Οι μικρές που ουσιαστικά είναι ένα χοντρό σύρμα με επικάλυψη pvc και αυτές που έχουν πολύ πιο χοντρό και σκληρό σύρμα εσωτερικά, τυλιγμένο με σπειροειδές έλασμα.

    Το πρώτο που πρέπει να δεις είναι τι μέγεθος θέλεις να έχει ο μαγνήτης και τι βάρος θέλεις να σηκώνει.

    Ο πρώτος τύπος είναι ιδανικός να σηκώνει μικρά έως μεσαία αντικείμενα αλλά είναι και σοβαρή βοήθεια σε εφαρμογές συναρμολόγησης όπου θέλεις να συγκρατείς κάτι σε σημεία όπου το χέρι δε βολεύει. Το πιανεις από χαμηλά σα στυλό και τοποθετείς μικρά εξαρτήματα σε δύσκολα σημεία κτλ.

    Αυτές που έχουν πιο χοντρό μαγνήτη μπροστά και το σώμα είναι σπειροειδές είναι και ακριβότερες. Όχι λόγο του μαγνήτη αλλά επειδή το σώμα είναι μακρύτερο και πρέπει να μπορεί να κρατάει το σχήμα που του δίνεις, χωρίς να συμπεριφέρεται σαν ελατήριο, ενώ παράλληλα να μην σπάει. Μπορείς να βρεις και πολύ φθηνές αλλά το πρόβλημα με αυτές είναι πως δε θα κρατάει το σχήμα που της δίνεις πράγμα σε πολλές περιπτώσεις την καθιστά άχρηστη.

    Ενδεικτικά μια λεπτή και μανιτζέβελη

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	detail-10080.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	34,5 KB 
ID:	452734

    Και μια με πιο χοντρό μαγνήτη που ανάλογα το μέγεθος μπορεί να είναι και πολύ ακριβή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	095-2535f1_1.jpg 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	14,3 KB 
ID:	452735

    Οι μικρές, συνήθως έχουν διάμετρο μαγνήτη 3 και 4μμ με τις άλλες να είναι συνήθως κοντά στο 1εκ και να ανεβαίνουν ανά 0.2. Σε μήκος οι μικρές είναι συνήθως 35εκ χωρίς τη λαβή και οι άλλες ξεκινάνε από 40 εκ (χωρίς τη λαβή) και ανεβαίνουν.
    Υπολόγιζε οτι οι μικρές σηκώνουν κάπου στα 200 γρ ενώ μια με 1εκ μαγνήτη να σηκώνει και 1 κιλό (και ανεβαίνουμε).

    Θα σου πρότεινα να πάρεις μια λεπτή και αν δε σε καλύπτει να πάρεις μετά μια πιο δυνατή εκτός και αν ξέρεις εκ των προτέρων τι σου χρειάζεται. Το λέω αυτό γιατί η λεπτή μπορεί να φανεί χρήσιμη σε περιπτώσεις που η μεγάλη δε θα σου κάνει δουλειά. Έπειτα επιλέγεις πόσο μεγαλύτερη και δυνατότερη θέλεις.

    Εγώ έχω μια μικρή με 0.4μμ διάμετρο μαγνήτη και μια μεγάλη και ακριβή με 1.5εκ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-05-94487f5db14a6b5ca8fe54a34636f106563e7e931bda78d34321245fb208508f_1f8fe3ff981d2e.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	452736

    Τη μικρή την κάνεις ότι θέλεις. Η μεγάλη διατηρεί το σχήμα της ακόμα και όταν σηκώνει βάρος ή την οδηγείς σε δύσκολα σημεία για να πιάσει αυτό που θέλεις.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-05-68b00ea34e30335d3da408ceb54d116a37f53173a635d4c7ca8fb7b630eb840b_1f8fe3ff9dd0e7.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	452737

    Προτάσεις αγοράς δεν έχω να κάνω. Οι μικρές είναι όλες λίγο πολύ ίδιες και σχετικά φθηνές ακόμα και αν πάρεις επώνυμη μάρκα, πράγμα που δε χρειάζεται αρκεί να βρεις κάτι αξιόλογο. Με 7 έως 9 ευρώ είσαι οκ. Οι άλλη που έχω είναι πανάκριβη. Για τις φθηνές δεν έχω άποψη καθότι μπορεί να είναι αξιόλογες έως εντελώς άθλιες. Μια no name που έπεσε στα χέρια μου είναι ελεεινή αλλά πρέπει να είχε τιμή χώμα. Ο μαγνήτης είναι μια χαρά αλλά συμπεριφέρεται σα ντίζα. Πάει όπου θέλει και όχι εκεί που τη βάζεις. Δε σου προτείνω να πάρεις μια πολύ ακριβή καθότι είναι καλύτερα να τα σκάσεις για να πάρει μια αρπάγη που να πιάνει και μη μεταλλικά αντικείμενα αλλά μεγάλη προσοχή στην ποιότητα καθότι οι πολύ φθηνές δεν είναι ότι καλύτερο.
    Sent from me using a computer.

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος

    Επίσης λέω να πάρω έναν μαγνητιστή-απομαγνητιστή, αλλά ούτε για αυτό έχω ιδέα σε τι κριτήρια να κοιτάξω.
    Έχω δει κάποιους που μαγνητίζουν τα καρυδάκια και οι βίδες μένουν πάνω χωρίς να τις ψάχνουν.

    Δεν βρήκα παρόμοιο θέμα, αν υπάρχει ας μεταφερθεί εκεί.
    Για κατσαβίδια πάρε ένα φθηνό. Όλοι την ίδια δουλειά κάνουν. Οι ακριβοί είναι καλύτεροι σε τομείς που δε σε ενδιαφέρουν γιατί δε θα τον χρησιμοποιείς όσο νομίζεις.

    Για να μαγνητίζεις καρυδάκια δε ξέρω. Για προεκτάσεις με μαγνητική αρπάγη στην άκρη η οποία μπαίνει μέσα στο καρυδάκι ξέρω, αλλά αυτές είτε δε θα δουλεύουν όπως περιμένεις είτε θα είναι πολύ ακριβές σε σημείο που δεν αξίζει καν η αγορά τους. Θα σου πρότεινα καρυδάκια με συγκράτηση της βίδας.
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.653
    Επιπρόσθετα σε όσα σου ανέφεραν ήδη και με βρίσκουν σύμφωνο, έχοντας κι εγώ όλων τω λογιω τέτοια, εμένα με έχει βολεψει και ένα πτυσσόμενο τύπου στυλό με μαγνητακι στην άκρη του.
    Όλα κάποια στιγμή τα έχω χρησιμοποιήσει.Οχι όσο νόμιζα προτού τα πάρω φυσικά. Εννοείται ότι καλό είναι να τα έχεις.

    Έχω και δύο "δαγκάνες". Πατάς "κουμπί" και ανοίγουν τρία σαν μπράτσα,όπως είναι στα παιχνίδια που ρίχνεις κέρμα για να πιάσεις τάχα κουκλάκι. Έχω κάνα δυο μικρά πλαστικά ψιλοψευτικα για μικρά μπιχλιμπιδια και ένα πιο μακρύ εύκαμπτο.
    Δεν μπορώ να πω ότι μου έχουν γίνει και απαραίτητα αυτά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    427
    Εγω εχω ενα σπαστό μαγνητακι (όπως ήταν παλιά οι κεραιες στα αυτοκινητα που ανοιγοκλειναν) και με εχει βγαλει πολλές φορες ασπροπρόσωπο.

    Δυστυχως δε θυμαμαι που το έχω παρει...

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της Sid.Stavros
    Εγγραφή
    16/06/2019
    Μηνύματα
    28
    Βγαζει καθε χρονο το Lidl ενα σετακι. Με λαβη και επεκταση: καθρεφτης,μαγνητης και με σπαστο καρυδακι για δουλεια υπο γωνια κλπ. Οποτε μαστορευω στο μπαλκονι ολο και κατι θα πεσει κατω και θα παει κατω απο τις ντουλαπες και με αυτον τον επεκτεινομενο μαγνητη το ''ψαρευω".

Παρόμοια θέματα

  1. Gps και μαγνήτες
    από nikonian στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2009, 14:31
  2. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 15:41
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 22:42
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 11:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF