Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: Πρώτο μεγάλο ταξίδι

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Δεν το λέω για τον αερα, αλλωστε στα 130 ο αερας ειναι σχετικά ανεκτός.
    Για τον κινητήρα το λέω, πιθανότατα να δουλευε κοντά στην τελική του, δεν ξέρω πόσα πιάνει. Είναι κρίμα να τον δουλεύεις σχεδόν τελική για ώρα.

    Το σίγουρο είναι πάντως ότι ξεμπουκωσε.

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Τι σου παρουσιάζει η μίζα, τι ακριβώς κάνει η μοτοσυκλέτα όταν πιέζεις το κουμπί;
    Λοιπον οταν γυρίζω το κλειδί, φαινεται η ενδειξη οτι ειναι σε νεκρά, όταν πατάω ομως τη μίζα, αμέσως σβήνει, χωρίς να έχω χρονικο περιθώριο να βαλω πρώτη
    και να ανοίξω γκαζι. Είμαι σχεδον σίγουρος πως αν τη βαλω σε δευτερα και αφησω συμπλεκτη αποτομα σε κατηφορα θα παρει μπρος. Τουλαχιστον κατι τετοιο ειχα
    κανει πριν απο κατι μηνες οταν επισης δε δουλευε η μιζα και επαιρνε μπρος

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αθήνα-Πάτρα με 130 με Virago 250; Ήρωας.

    Κάπως έτσι δημιουργούνται οι ιστορίες που θα διηγείσαι σε 40 χρόνια ότι παλιά ήταν αλλιώς και οι μοτοσικλετιστές δε μασούσαν
    με τιμάς Acacius

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    και θα λέει με την πίπα του στο τζάκι

    Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλοσ για το νότο
    Δύσκολες προσπεράσεις με 250 κακός ύπνος και μαμούνια

    Είναι παράξενα της Πάτρας τα φανάρια
    Και δεν τα βλέπεισ καθώς λένε με το πρώτο

    Πέρ' απ' τη γέφυρα του Τρικούπη στο νότιο Ρίο

    κλπ


  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Δεν το λέω για τον αερα, αλλωστε στα 130 ο αερας ειναι σχετικά ανεκτός.
    Για τον κινητήρα το λέω, πιθανότατα να δουλευε κοντά στην τελική του, δεν ξέρω πόσα πιάνει. Είναι κρίμα να τον δουλεύεις σχεδόν τελική για ώρα.

    Το σίγουρο είναι πάντως ότι ξεμπουκωσε.
    Εχεις δικιο. Η τελικη ειναι 140. Τουλαχιστον ετσι δειχνει το κοντερ. Δεν είχα ιδέα, ελπίζω να μην δημιουργηθει προβλημα στον κινητηρα

  6. #21
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Αν όχι τώρα γιολο που είσαι μικρός και φρέσκος, τότε πότε;
    Προφανώς καλή είναι και η συνεση (για το καρυδωμα στο γκαζι το λέω) αλλά αμα δεν πάθεις, δε θα μάθεις.
    Δε γίνεται να τα διαβάσεις όλα, θέλει και λίγο βιωματικά η φασουλα.
    Αντε αφου έγινε η αρχή, στα επόμενα τώρα!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #22
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    Λοιπον οταν γυρίζω το κλειδί, φαινεται η ενδειξη οτι ειναι σε νεκρά, όταν πατάω ομως τη μίζα, αμέσως σβήνει, χωρίς να έχω χρονικο περιθώριο να βαλω πρώτη
    και να ανοίξω γκαζι. Είμαι σχεδον σίγουρος πως αν τη βαλω σε δευτερα και αφησω συμπλεκτη αποτομα σε κατηφορα θα παρει μπρος. Τουλαχιστον κατι τετοιο ειχα
    κανει πριν απο κατι μηνες οταν επισης δε δουλευε η μιζα και επαιρνε μπρος
    Μπαταρία παρέδωσε πνεύμα εις κύριον, το πιθανότερο..... δοκίμασε με καλώδια να πάρεις ρεύμα από αμάξι, αν πάρει, ιδού ο ένοχος
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    Λοιπον οταν γυρίζω το κλειδί, φαινεται η ενδειξη οτι ειναι σε νεκρά, όταν πατάω ομως τη μίζα, αμέσως σβήνει, χωρίς να έχω χρονικο περιθώριο να βαλω πρώτη
    και να ανοίξω γκαζι. Είμαι σχεδον σίγουρος πως αν τη βαλω σε δευτερα και αφησω συμπλεκτη αποτομα σε κατηφορα θα παρει μπρος. Τουλαχιστον κατι τετοιο ειχα
    κανει πριν απο κατι μηνες οταν επισης δε δουλευε η μιζα και επαιρνε μπρος
    ''αμεσως σβηνει'' λες με bold αλλά δεν ξεκαθαρίζεις ποιό: Σβήνει το λαμπάκι της νεκράς και μαζί οτιδήποτε άλλο ενώ η μιζα δεν κινείται καν; Ή, σβηνει ο κινητήρας που πρόλαβε να πάρει από την μιζιά; Είναι κάπως ασαφες ποιό είναι το υποκείμενο στην προτασή σου, αν θες ξεκαθάρισε λίγο.

    Αν συμβαίνει το πρώτο, αυτό σημαίνει το ηλεκτρικό φορτίο της μπαταρίας σου δεν επαρκεί για να δώσει το ρεύμα που ζητάει η μίζα, και για αυτό και πέφτει η τάση και σβήνει μέχρι και το λαμπάκι.

    Αυτό με την σειρά του όμως, μπορεί να σημαίνει δύο διαφορετικά πράγματα: Ή η μίζα έχει βραχυκυκλώσει και τραβάει ρεύμα βραχυκυκλώματος από την μπαταρία, οπότε και η μπαταρία γονατίζει και σβήνουν όλα, Ή η μίζα καλή είναι αλλά η μπαταρία δεν έχει αρκετό φορτίο, έχει αδειάσει.

    Το τελευταίο (αδεια μπαταρία) επίσης μπορεί να έχει δύο ερμηνείες: Ή η ίδια η μπαταρία χάλασε και δεν συγκρατεί πια φορτίο μέσα της ή χάλασε το κύκλωμα φόρτισης της μοτοσυκλέτας σου (πηνία+ανόρθωση-σταθεροποίηση) και μοιραία με την χρήση η μπαταρία αδειάζει.

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ, θέλουν την διευρεύνησή τους, να βρεθεί τι ακριβώς συμβαίνει, ωστε να γίνει και η ανάλογη επιδιόρθωση.

    Γενικά πάντως, δεν είναι καλό σημάδι όλο αυτό που περιγράφεις, αν εξαιρέσουμε κάποια πολύ απλοική περίπτωση τύπου ''ειχε ελαφρώς ξεβιδωθεί ο πόλος της μπαταρίας'', τότε έχεις κάποιο πιο σοβαρό πρόβλημα και θα πρέπει να το διορθώσεις.

    Εδώ είμαστε, ρώτα ότι άλλο θέλεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μπαταρία παρέδωσε πνεύμα εις κύριον, το πιθανότερο..... δοκίμασε με καλώδια να πάρεις ρεύμα από αμάξι, αν πάρει, ιδού ο ένοχος
    ειχα αλλάξει όμως μπατάρια πρίν απο 2-3 μήνες! Δε μου φαινεται λογικό... Και είχε και ο ανορθωτής πρόβλημα αλλα ευτηχώς το κατάλαβα γρήγορα και το έφτιαξα. Δεν νομίζω να αδειασε η μπαταρία τόσο γρήγορα.. :/

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ''αμεσως σβηνει'' λες με bold αλλά δεν ξεκαθαρίζεις ποιό: Σβήνει το λαμπάκι της νεκράς και μαζί οτιδήποτε άλλο ενώ η μιζα δεν κινείται καν; Ή, σβηνει ο κινητήρας που πρόλαβε να πάρει από την μιζιά; Είναι κάπως ασαφες ποιό είναι το υποκείμενο στην προτασή σου, αν θες ξεκαθάρισε λίγο.

    Αν συμβαίνει το πρώτο, αυτό σημαίνει το ηλεκτρικό φορτίο της μπαταρίας σου δεν επαρκεί για να δώσει το ρεύμα που ζητάει η μίζα, και για αυτό και πέφτει η τάση και σβήνει μέχρι και το λαμπάκι.

    Αυτό με την σειρά του όμως, μπορεί να σημαίνει δύο διαφορετικά πράγματα: Ή η μίζα έχει βραχυκυκλώσει και τραβάει ρεύμα βραχυκυκλώματος από την μπαταρία, οπότε και η μπαταρία γονατίζει και σβήνουν όλα, Ή η μίζα καλή είναι αλλά η μπαταρία δεν έχει αρκετό φορτίο, έχει αδειάσει.

    Το τελευταίο (αδεια μπαταρία) επίσης μπορεί να έχει δύο ερμηνείες: Ή η ίδια η μπαταρία χάλασε και δεν συγκρατεί πια φορτίο μέσα της ή χάλασε το κύκλωμα φόρτισης της μοτοσυκλέτας σου (πηνία+ανόρθωση-σταθεροποίηση) και μοιραία με την χρήση η μπαταρία αδειάζει.

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ, θέλουν την διευρεύνησή τους, να βρεθεί τι ακριβώς συμβαίνει, ωστε να γίνει και η ανάλογη επιδιόρθωση.

    Γενικά πάντως, δεν είναι καλό σημάδι όλο αυτό που περιγράφεις, αν εξαιρέσουμε κάποια πολύ απλοική περίπτωση τύπου ''ειχε ελαφρώς ξεβιδωθεί ο πόλος της μπαταρίας'', τότε έχεις κάποιο πιο σοβαρό πρόβλημα και θα πρέπει να το διορθώσεις.

    Εδώ είμαστε, ρώτα ότι άλλο θέλεις.
    το λαμπάκι της νεκράς παραμένει λειτουργικό! Ο κινητήρας ειναι που σβήνει αμέσως!

    Υπάρχει περίπτωση Τηλέγονε να έχει καεί απλα καμια ασφάλεια, κανένα μπουζί? Δεν έχω πολύ εμπειρία αλλα δεν νομίζω να έχει θέμα η μπαταρία.

  11. #26
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    το λαμπάκι της νεκράς παραμένει λειτουργικό! Ο κινητήρας ειναι που σβήνει αμέσως!

    Υπάρχει περίπτωση Τηλέγονε να έχει καεί απλα καμια ασφάλεια, κανένα μπουζί? Δεν έχω πολύ εμπειρία αλλα δεν νομίζω να έχει θέμα η μπαταρία.
    Το βασικό πρόβλημα, όπως επισήμανε και ο τηλέγονος, είναι οι....περιγραφές σου!
    Αν παίρνει μπρος και με το που πας να δώσεις γκάζι σβήνει, δεν έχει να κάνει με την μίζα.... μπουζί, βρώμικό καρμπυρατέρ, κλειστή πεταλούδα τσοκ τα πρώτα που έρχονται στο μυαλό.
    Είτε τσέκαρε αυτά και βλέπεις, είτε κάνε μια πιο σωστή περιγραφή του τι ακριβώς γίνεται.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    το λαμπάκι της νεκράς παραμένει λειτουργικό! Ο κινητήρας ειναι που σβήνει αμέσως!

    Υπάρχει περίπτωση Τηλέγονε να έχει καεί απλα καμια ασφάλεια, κανένα μπουζί? Δεν έχω πολύ εμπειρία αλλα δεν νομίζω να έχει θέμα η μπαταρία.
    Αααα μάλιστα, άρα τα περι μπαταρίας, φόρτισης κ.ο.κ. δεν έχουν σχέση, είναι το πρώτο σενάριο ''σβηνει ο κινητήρας''.

    Επόμενη διευκρίνιση: Σβήνει σε στάνταρ χρόνο π.χ. στο 3ο δευτερόλεπτο, ότι και να κάνεις; Ή σβήνει ΟΤΑΝ πας να βάλεις ταχύτητα, ασχέτως σε πόσο χρόνο το κάνεις αυτό;

    Επίσης, αυτό στο κάνει κρύο προφανώς. Αν κρατήσεις λίγο το γκάζι ανοικτό, να μείνουν κάπως πιο ψηλά οι στροφές από το ρελαντί, πάλι σβήνει;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το βασικό πρόβλημα, όπως επισήμανε και ο τηλέγονος, είναι οι....περιγραφές σου!
    Αν παίρνει μπρος και με το που πας να δώσεις γκάζι σβήνει, δεν έχει να κάνει με την μίζα.... μπουζί, βρώμικό καρμπυρατέρ, κλειστή πεταλούδα τσοκ τα πρώτα που έρχονται στο μυαλό.
    Είτε τσέκαρε αυτά και βλέπεις, είτε κάνε μια πιο σωστή περιγραφή του τι ακριβώς γίνεται.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αααα μάλιστα, άρα τα περι μπαταρίας, φόρτισης κ.ο.κ. δεν έχουν σχέση, είναι το πρώτο σενάριο ''σβηνει ο κινητήρας''.

    Επόμενη διευκρίνιση: Σβήνει σε στάνταρ χρόνο π.χ. στο 3ο δευτερόλεπτο, ότι και να κάνεις; Ή σβήνει ΟΤΑΝ πας να βάλεις ταχύτητα, ασχέτως σε πόσο χρόνο το κάνεις αυτό;

    Επίσης, αυτό στο κάνει κρύο προφανώς. Αν κρατήσεις λίγο το γκάζι ανοικτό, να μείνουν κάπως πιο ψηλά οι στροφές από το ρελαντί, πάλι σβήνει;
    Έχετε δίκιο παιδιά. Σαν άσχετος που είμαι δε τα περιγράφω καλα. Τώρα τα μαθαίνω και εγω και προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται.

    Χθές έσβηνε ο κινητήρας σε 1-2 δευτερόλεπτα Τηλέγονε, ασχετως το τι πήγαινα να κάνω.. Σήμερα ήθελα να τη πάω στο συνεργείο να δώ τι στο καλο γίνεται, και περιέργως δούλεψε κανονικότατα σαν να μην είχε τίποτα . Τη πήγα στο συνεργείο παρ'ολα αυτά να τη τσεκάρει και με έδιωξε μου ειπε οτι ειναι μια χαρά. Μυστήρια αυτη η μηχανή. Λέτε να ήθελε να ανοίξω το choke χθές? Δεν έχω καταλάβει τι κάνει αυτό ακριβώς.

  14. #29
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Το choke - ο αέρας που λέμε βοηθάει την μηχανή να πάρει μπρος τις κρύες/υγρές μέρες ή όταν έχει καιρό να πάρει.
    Κάνει το μείγμα αέρα-βενζίνης ποιο πλούσιο και βοηθάει την ανάφλεξη.Δεν μπορείς όμως να κυκλοφορήσεις έτσι,δεν δουλεύει σωστά ,πνίγεται και μετά από λίγο σβήνει κιόλας.
    Όταν πάρει μπρος λοιπόν και δουλέψει λίγο βλέπεις πως πάει να σβήσει πάλι,εγώ εκεί κλείνω το choke και του δίνω απαλό γκάζι στα όρια του ρελαντί για λίγο,μετά δουλεύει μόνο του.
    Σημερα πχ που είχε ζέστη και χαμηλή υγρασία με choke δεν έπαιρνε μπρος το δικό μου,με κλειστό έσκασε μπαμ με τη μία.Πριν λίγες μέρες με βροχές-υγρασίες,είχα να την δουλέψω και μέρες,
    δεν θα έπαιρνε με τίποτα χωρίς choke.
    Τα καινούργια οχήματα χωρίς καρμπυρατερ που είναι με ψεκασμό σαν σύστημα τροφοδοσίας καυσίμου - κοινώς injection που έλεγαν στα ΙΧ έχουν αυτόματο choke,απλά πατάς μίζα.
    when life gets complicated... i ride.

  15. #30
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Το choke - ο αέρας που λέμε βοηθάει την μηχανή να πάρει μπρος τις κρύες/υγρές μέρες ή όταν έχει καιρό να πάρει.
    Κάνει το μείγμα αέρα-βενζίνης ποιο πλούσιο και βοηθάει την ανάφλεξη.Δεν μπορείς όμως να κυκλοφορήσεις έτσι,δεν δουλεύει σωστά ,πνίγεται και μετά από λίγο σβήνει κιόλας.
    Όταν πάρει μπρος λοιπόν και δουλέψει λίγο βλέπεις πως πάει να σβήσει πάλι,εγώ εκεί κλείνω το choke και του δίνω απαλό γκάζι στα όρια του ρελαντί για λίγο,μετά δουλεύει μόνο του.
    Σημερα πχ που είχε ζέστη και χαμηλή υγρασία με choke δεν έπαιρνε μπρος το δικό μου,με κλειστό έσκασε μπαμ με τη μία.Πριν λίγες μέρες με βροχές-υγρασίες,είχα να την δουλέψω και μέρες,
    δεν θα έπαιρνε με τίποτα χωρίς choke.
    Τα καινούργια οχήματα χωρίς καρμπυρατερ που είναι με ψεκασμό σαν σύστημα τροφοδοσίας καυσίμου - κοινώς injection που έλεγαν στα ΙΧ έχουν αυτόματο choke,απλά πατάς μίζα.
    Οκ πολυ διαφωτιστικό το ποστ σου! Ευχαριστώ πολυ Katsar

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το πρώτο μεγάλο μου ταξίδι (εντός συνόρων)
    από Garfield στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2022, 19:36
  2. Το πρωτο μου μεγαλο ταξιδι με το Typhoon
    από kapetanios στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2017, 21:48
  3. Ειναι δυνατον να κανεις μεγαλο ταξιδι με διχρονο ?
    από Hornet_08_ABS στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2015, 21:45
  4. το πρωτο μου "ταξιδι"
    από georgezzr600 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2014, 21:26
  5. Μεγάλο Ταξίδι (Όχι το κακό): HELP!
    από jtoros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF