Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 44 από 44

Θέμα: Πρώτο μεγάλο ταξίδι

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    Λέτε να ήθελε να ανοίξω το choke χθές? Δεν έχω καταλάβει τι κάνει αυτό ακριβώς.
    Το choke στις μοτοσυκλέτες με καρμπυρατέρ, εμπλουτίζει με τον ένα ή τον άλλον τρόπο το μίγμα, να είναι λίγο πιο πλούσιο σε βενζίνη, για να πάρει μπρος και να δουλέψει ο κινητήρας, μέχρι να ζεσταθεί. Θεωρητικά χειμώνα-καλοκαίρι, συνήθως στην Ελληνική πραγματικότητα, τον χειμώνα μόνο.

    Γιατί χρειάζεται το τσοκ; Γιατί όσο τα τοιχώματα των αυλών καρμπ και κινητήρα είναι κρύα, η βενζίνη δεν ανακατεύεται τόσο καλά με τον αέρα, και ένα ποσοστό της, παραμένει μεγάλες σταγόνες, οι οποίες μάλιστα τείνουν να κολλάνε στις επιφάνειες, αντί να αεριοποιούνται. Αποτέλεσμα, όταν δεν έχεις τσοκ, η βενζίνη που πράγματι γίνεται καλό μίγμα, είναι λιγότερη από αυτήν που πρέπει, το μίγμα δεν είναι σωστό, και ο κινητήρας ή δεν παίρνει καθόλου μπροστά ή σβήνει.

    Πως δουλεύει το τσοκ; Δυο τύποι υπάρχουν, ο ένας τύπος έχει μια μικρότερη πεταλούδα που φράζει την ροή του αέρα μέσα στο καρμπ, οπότε λιγότερο αέρας, ίδια βενζίνη, άρα πιο πλούσιο το μίγμα. Ο άλλος τύπος, έχει επιπλέον αυλό το καρμπ, το οποίο χύνει μια επιπλέον ποσότητα βενζίνης στο μίγμα, και έτσι, ίδιος αέρας, περισσότερη βενζίνη άρα πάλι πιο πλούσιο το μίγμα.

    Και στις δυο περιπτώσεις, αφού ζεσταθεί λίγο ο κινητήρας το τσοκ το κλείνουμε, διαφορετικά δημιουργεί στον ζεσταμένο κινητήρα το αντίθετο πρόβλημα.

    Αν η μοτοσυκλέτα ξεκινάει χωρίς τσοκ, αυτό σημαίνει ότι έχουμε ήδη πλούσιο μίγμα στις χαμηλές στροφές και καίμε τζάμπα παραπάνω βενζίνη. Αν το τσοκ χρειάζεται μόνο το χειμώνα, τότε είμαστε σε μια μεσαία κατάσταση. ΚΑΝΟΝΙΚΑ, δεν θα έπρεπε να παίρνει μπροστά κρύο, χειμώνα-καλοκαίρι, χωρίς τσοκ.

    Στο εξής να το χρησιμοποιείς.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #32
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το choke στις μοτοσυκλέτες με καρμπυρατέρ, εμπλουτίζει με τον ένα ή τον άλλον τρόπο το μίγμα, να είναι λίγο πιο πλούσιο σε βενζίνη, για να πάρει μπρος και να δουλέψει ο κινητήρας, μέχρι να ζεσταθεί. Θεωρητικά χειμώνα-καλοκαίρι, συνήθως στην Ελληνική πραγματικότητα, τον χειμώνα μόνο.

    Γιατί χρειάζεται το τσοκ; Γιατί όσο τα τοιχώματα των αυλών καρμπ και κινητήρα είναι κρύα, η βενζίνη δεν ανακατεύεται τόσο καλά με τον αέρα, και ένα ποσοστό της, παραμένει μεγάλες σταγόνες, οι οποίες μάλιστα τείνουν να κολλάνε στις επιφάνειες, αντί να αεριοποιούνται. Αποτέλεσμα, όταν δεν έχεις τσοκ, η βενζίνη που πράγματι γίνεται καλό μίγμα, είναι λιγότερη από αυτήν που πρέπει, το μίγμα δεν είναι σωστό, και ο κινητήρας ή δεν παίρνει καθόλου μπροστά ή σβήνει.

    Πως δουλεύει το τσοκ; Δυο τύποι υπάρχουν, ο ένας τύπος έχει μια μικρότερη πεταλούδα που φράζει την ροή του αέρα μέσα στο καρμπ, οπότε λιγότερο αέρας, ίδια βενζίνη, άρα πιο πλούσιο το μίγμα. Ο άλλος τύπος, έχει επιπλέον αυλό το καρμπ, το οποίο χύνει μια επιπλέον ποσότητα βενζίνης στο μίγμα, και έτσι, ίδιος αέρας, περισσότερη βενζίνη άρα πάλι πιο πλούσιο το μίγμα.

    Και στις δυο περιπτώσεις, αφού ζεσταθεί λίγο ο κινητήρας το τσοκ το κλείνουμε, διαφορετικά δημιουργεί στον ζεσταμένο κινητήρα το αντίθετο πρόβλημα.

    Αν η μοτοσυκλέτα ξεκινάει χωρίς τσοκ, αυτό σημαίνει ότι έχουμε ήδη πλούσιο μίγμα στις χαμηλές στροφές και καίμε τζάμπα παραπάνω βενζίνη. Αν το τσοκ χρειάζεται μόνο το χειμώνα, τότε είμαστε σε μια μεσαία κατάσταση. ΚΑΝΟΝΙΚΑ, δεν θα έπρεπε να παίρνει μπροστά κρύο, χειμώνα-καλοκαίρι, χωρίς τσοκ.

    Στο εξής να το χρησιμοποιείς.
    Εντάξει! Δεν είχα ιδέα! Χιλια ευχαριστω

  3. #33
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    322
    Γεια σου αδερφε, εχω να πω καλοταξιδος και μπραβο σου που το εκανες αφου το ηθελες! Εχθες εκανα και εγω το πρωτο ταξιδακι εκτος πολης, 1 μηνα περιπου κατοχος της 125 varadero! 120 χλμ αθηνα ξυλοκαστρο!
    Αν εισαι προσεκτικος μια χαρα ολα, απλα με αυτα τα μηχανακια που δεν πιανουν τελικες ειναι καλη ιδεα να εχεις το νου σου πολυ συχνα πυκνα στους καθρεφτες!! Δεξια λωριδα και εισαι πασακας. Παντα ορθιος και μυαλωμενος! Αξιος!!
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  4. #34
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Γεια σου αδερφε, εχω να πω καλοταξιδος και μπραβο σου που το εκανες αφου το ηθελες! Εχθες εκανα και εγω το πρωτο ταξιδακι εκτος πολης, 1 μηνα περιπου κατοχος της 125 varadero! 120 χλμ αθηνα ξυλοκαστρο!
    Αν εισαι προσεκτικος μια χαρα ολα, απλα με αυτα τα μηχανακια που δεν πιανουν τελικες ειναι καλη ιδεα να εχεις το νου σου πολυ συχνα πυκνα στους καθρεφτες!! Δεξια λωριδα και εισαι πασακας. Παντα ορθιος και μυαλωμενος! Αξιος!!
    Σε ευχαριστώ αδερφέ και καλή αρχή και σε σένα!


  5. #35
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    549
    καλη αρχη και στους δυο σας.
    γενικα αγαπάτε τα μοτορια σας και μαθετε να τα ακουτε... οτιδηποτε διαφορετικο ακουσετε απο αυτο που εχετε συνηθισει σημαινει κατι: απο το πιο απλο,ως και το πιο συνθετο...αρκει να θυμαστε οτι το 90%των προβληματισμών λυνονται από μηχανικους -ηλεκτρολογους κ.ο.κ.
    στα περι ταξιδιου...ειναι ολα τελειως υποκειμενικα (δρομοι, εθνικη, επαρχιακος ,ταχυτητες, καιρος, γκαζια κλπ.). καντε αυτο που ακριβως σας παει την δεδομενη στιγμη.... αλλα σεβαστειτε τον δρομο και τους υπολοιπους οδηγους...και εξηγουμαι..δεν αποκαλω κανέναν κατι.. αλλα καλο ειναι να οριζεις μονος σου την πορεια σου να επιταχυνεις εκει που θελεις και να μειωνεις ταχυτητα παλι οποτε το θελησεις...κρατατε τις αποστασεις και προσπαθειστε να βλεπετε οσο το δυνατον πιο μακρυα στον δρομο που οδηγειτε..
    χωρις καμια διαθεση για μαθηματα και παντα φιλικα σας ευχομαι ολοψυχα να ειστε παντα ορθιοι και να συνεχισετε να ταξιδευετε πέρα απο εκει που φτανει ο νους σας ...
    ..without engineers, science is just philosophy..

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ...............ΚΑΝΟΝΙΚΑ, δεν θα έπρεπε να παίρνει μπροστά κρύο, χειμώνα-καλοκαίρι, χωρίς τσοκ.

    Στο εξής να το χρησιμοποιείς.
    Αυτο ομολογω οτι δεν το ηξερα. Οσα μικρα/μεγαλα ειχα δικα μου η οδηγησα στο παρελθον, το καλοκαιρι δεν ηθελαν τσοκ. Αυτο σημαινει οτι ηταν ρυθμισμενα πλουσια ?
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #37
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Αυτο ομολογω οτι δεν το ηξερα. Οσα μικρα/μεγαλα ειχα δικα μου η οδηγησα στο παρελθον, το καλοκαιρι δεν ηθελαν τσοκ. Αυτο σημαινει οτι ηταν ρυθμισμενα πλουσια ?
    Όχι, απλώς έχουμε θερμό κλίμα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Το μπαντιτ δεν παιρνει το πρωι χωρις τσοκ. Με πιο ζεστό καιρό μπορεί να πάρει αλλά και πάλι δυσκολευεται να κραταει ρελαντι χωρις να σβησει.

    Από την άλλη το παπι παιρνει με την πρωτη μιζια ανεξαρτητως θερμοκρασιας.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Το μπαντιτ δεν παιρνει το πρωι χωρις τσοκ. Με πιο ζεστό καιρό μπορεί να πάρει αλλά και πάλι δυσκολευεται να κραταει ρελαντι χωρις να σβησει.

    Από την άλλη το παπι παιρνει με την πρωτη μιζια ανεξαρτητως θερμοκρασιας.
    σε ποιό παπάκι αναφέρεσαι ? πάντως γείτονας με kawasaki zx130 με καρμπυρατέρ ,το καλοκαίρι με την πρώτη αντε με την δευτερη φορά παιρνει μπροστά ,τον χειμώνα ουτε με σφαίρες αντι να ακούς το μοτέρ ...ακούς τα μπινελίκια του γείτονα ...

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Το μπαντιτ δεν παιρνει το πρωι χωρις τσοκ. Με πιο ζεστό καιρό μπορεί να πάρει αλλά και πάλι δυσκολευεται να κραταει ρελαντι χωρις να σβησει.

    Από την άλλη το παπι παιρνει με την πρωτη μιζια ανεξαρτητως θερμοκρασιας.
    Και μένα το zzr δεν πα να είναι κατακαλοκαιρο χωρίς τσοκ δεν παίρνει μπροστά.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    σε ποιό παπάκι αναφέρεσαι ? πάντως γείτονας με kawasaki zx130 με καρμπυρατέρ ,το καλοκαίρι με την πρώτη αντε με την δευτερη φορά παιρνει μπροστά ,τον χειμώνα ουτε με σφαίρες αντι να ακούς το μοτέρ ...ακούς τα μπινελίκια του γείτονα ...
    Kawasaki kazer. To γαμηστερο 115
    Ακόμα και τώρα που εχει καταντησει παρτάλι μιζαρει με τη μαμα μιζα (22 ετων παρακαλω!)

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Και εγώ πάντως με 130 ταξιδεύω με το vtr.

  13. #43
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    322
    Μήπως είναι λιγο υπερβολή τα 120-130 με το virago λογω λιγοτερου βαρους και θεσης; Αντε πες με το vtr- τι ομορφια επισης ειναι αυτο!- πες εισαι γυρω στα 180 με υγρα και αμα δεις τους ανεμους σκυβεις και λιγο, το Virago αν δεν απατωμαι ειναι γυρω στα 140κ και δεν ξερω και κατα ποσο μπορεις να ριξεις λιγο κεφαλι σωμα προς τα κατω αμα δεις τα σκουρα..
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Ε οχι και 180 κιλά με υγρά. Αφού είναι 150 άδειο.
    Απλά δίνει μια παραπάνω σιγουριά λόγω υδρόψυξης και δυνατότερου μοτέρ. Ωστόσο το μοτέρ, μετά τις 7.000 στροφές δίνει τη μέγιστη ροπή του. Τα 130 τα πιάνει στις 8.500

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Το πρώτο μεγάλο μου ταξίδι (εντός συνόρων)
    από Garfield στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2022, 19:36
  2. Το πρωτο μου μεγαλο ταξιδι με το Typhoon
    από kapetanios στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2017, 21:48
  3. Ειναι δυνατον να κανεις μεγαλο ταξιδι με διχρονο ?
    από Hornet_08_ABS στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2015, 21:45
  4. το πρωτο μου "ταξιδι"
    από georgezzr600 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2014, 21:26
  5. Μεγάλο Ταξίδι (Όχι το κακό): HELP!
    από jtoros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF