Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Πρώτο μεγάλο ταξίδι

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98

    Talking Πρώτο μεγάλο ταξίδι

    Παιδιά σήμερα έκανα το πρώτο μεγάλο μου ταξίδι: Πάτρα-Αθήνα! Επίσης ήταν η πρώτη φορά που βγήκα στην Εθνική και η πρώτη φορά
    που οδήγησα με 130 χμ/ωρα! Καταλαβαίνω οτι αυτά ισως να μην σας ακουγονται σπουδαία αλλα για μένα ήταν φοβερή εμπειρία.

    Καταρχάς είμαι νέος οδηγός, και ολη μου η οικογένεια και οι φίλοι μου κάθε φορά που αναφέρω το ενδεχόμενο ταξιδιού ορμάνε πάνω μου και μου λενε ποσο επικύνδινο είναι και πως θα πεθάνω,
    να παω τη μηχανή με μεταφορική κλπ κλπ. Κατάλαβα οτι πράγματι το ταξίδι είναι άβολο αλλά όχι αδύνατο!

    Ξεκίνησα παίρνοντας από πίσω ένα λεωφορείο που πήγαινε Αθήνα από τα κτέλ της Πάτρας, είπα θα το ακολουθήσω μεχρι τα πρώτα διόδια και απο εκει και πέρα απλα θα ακολουθώ τις πινακίδες!
    Και ετσι και έκανα, μιάς και δεν ειχα ουτε χάρτες ούτε gps.

    Λίγο μετα τα πρώτα ΣΕΑ άρχισα να παρατηρώ πως η virago (250) μούγκριζε απότομα όταν κρατούσα το γκάζι στα 100 χμ/ωρα και το
    κοντέρ έδειχνε οτι έπεφτε η ταχύτητα ενώ εγώ κρατούσα το γκάζι σταθερό. Μπερδεύτηκα, και νομιζα πως υπήρχε πρόβλημα, αλλα μάλλον το κοντέρ δεν συνεργαζόταν, και πράγματι μετά από λίγο
    οταν εφτασα 120 χμ/ωρα για πρώτη φορά το κοντέρ τα έφτυσε και δεν λειτουργούσε ουτε το ταχύμετρο ούτε ο χιλιομετρητής. Συνέχισα όμως χωρίς να πανικοβληθώ. Στην πρώτη στάση προσπάθησα να το φτιάξω αλλά δεν τα κατάφερα.

    Καθώς ταξίδευα άρχισα να νιώθω στο άκυρο σαν να πέφτουν πετραδάκια πάνω μου τα οποία αργότερα κατάλαβα οτι ηταν εντομα τα οποία αποφάσισαν να αυτοκτονήσουν πάνω μου.

    Το δυσκολότερο κομμάτι της διαδρομής ήταν περιέργως η διαδρομή από την Ελευσίνα προς τον Βύρωνα που ήταν ο προορισμός γιατί όπως είπα προηγουμένως δεν είχα gps και προσπαθούσα να προσανατολιστώ επι μία ωρα

    Δόξα τω Θεώ έφτασα τελικά, και μου έκανε τρομερή εντύπωση πως το ταπεινό virago τα καταφερε χωρίς σοβαρά προβλήματα.

    (ΥΓ: πως καθαρίζετε εσείς τον εξοπλισμο σας από νεκρά έντομα? )

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Ωραίος! Μπράβο!

    Όντος το να βγάλεις άκρη στους αθηναϊκούς δρόμους είναι ένας πραγματικός άθλος. Το καλό με την μηχανή είναι ότι μπορείς να κάνεις λίγο άκρη και να το σκεφτείς.

    Για το καθάρισμα, υγρό πιάτων, ζεστό νερό και τρίψιμο με βουρτσακι.

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Εύγε! Ωραίο ξεκίνημα.




    Spoiler: Εμφάνιση
    Διέγραψα τμήμα του μηνύματος.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 16/12/2022 στις 10:53.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    @White.Wolf μπράβο σου και μην ακούς κανέναν. Αν έχεις μυαλό μέσα στο κεφάλι σου οι κίνδυνοι μειώνονται πολύ. Κάνε ένα δώρο στο εαυτό σου και πάρε μια καλή βάση για το κινητό. Μπαίνει άνετα στο Virago σου.
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 16/12/2022 στις 11:38.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Καλή αρχή και καλοτάξιδος, όταν επιστρέψεις μπορείς να πας και από την παλαιά εθνική που έχει ωραία διαδρομή μέσα από τα χωριά

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Πάτρα-Αθήνα το έκανα κάποτε απλώς να παω για.....καφέ! Μια μεγάλη βόλτα είναι.

    Όλοι όμως από κάπου ξεκινάμε. Τούτου δοθέντος, ωραίος!

    Και σε μεγαλύτερες βόλτες/ταξιδάκια/ταξίδια εύχομαι, πάντα με προσοχή, πάντα με τα μυαλά μέσα στο κράνος. Πάρε άλλη μια, τσάμπα είναι


    +500 στον skritikos από παλιά εθνική, με χαλαρά χιλιόμετρα στο κοντέρ θα την απολαύσεις περισσότερο!

    Μάιο Ιούνιο να δεις τι νεκροταφείο εντόμων θα γίνεις....
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 15/12/2022 στις 23:24.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    μπράβο, καλή αρχή και καλούς δρόμους!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    (ΥΓ: πως καθαρίζετε εσείς τον εξοπλισμο σας από νεκρά έντομα? )
    μην χρησιμοποιήσεις δυνατά καθαριστικά πουθενά (βενζίνες, οινοπνεύματα κτλ).

    για τα υφάσματα, χλιαρό νερο με ηπιο απορρυπαντικο και τριψιμο με μαλακό βουρτσάκι ή σφουγγαράκι, εκτός φυσικά αν λέει κατι διαφορετικό το ταμπελάκι τους.
    ότι δεν φεύγει, δυστυχώς το αφήνεις. αν ο εξοπλισμός σου είναι ανοιχτόχρωμος και μη υδατοαπωθητικός, καλή δύναμη...
    για το κράνος και τα δέρματα, που θέλεις να αποφύγεις τα τριψίματα με βουρτσάκια, σφουγγαράκια και λοιπά -άκια, κάλυψε όπου έχει έντομα με φυλλα χαρτιού κουζίνας νοτισμένα σε χλιαρό νερό και άφησέ το κανα τεταρτάκι. αφού έχουν μαλακώσει τα πτώματα, μαζεψέ τα εύκολα με ένα μαλακό πανάκι.
    στα δέρματα κάποιοι χρησιμοποιούν και ειδικά προιόντα.
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 16/12/2022 στις 11:38.
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Όλα στο μυαλό μας είναι τελικά. Εϊδες και μόνος σου ότι δεν είναι και κάτι φοβερό, ακόμα και με 250 κυβικά.

    Μήπως όμως τα 130 ήταν αρκετουτσικα για 250;

    Όντως αν έχεις χρόνο στην επιστροφη και μπορείς να φυγεις νωρίς αξίζει μια περατζάδα από την παλιά. Πιο χαμηλές ταχύτητες (και άρα πιο φιλικές στο μοτερ) και ομορφότερο περιβάλλον που εναλλάσεται συνεχώς.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Μήπως όμως τα 130 ήταν αρκετουτσικα για 250;
    Γιατί το λές αυτο motojojo? Λόγω ανέμων? Γιατι όντως χθες ο ανεμος με πηγαινε δεξια και αριστερα λες και ειμουν σε ποδηλατο :P

    Σήμερα παρεπιπτώντος πήγα να τη βάλω μπροστά και δεν λειτουργούσε η μίζα. Λέτε παιδιά να κάηκε καμια ασφάλεια ή να είναι πιο σοβαρο?

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Σας ευχαριστώ ολους για τα καλα λόγια και τη προταση για παλιά εθνική. Δεν ειχα ιδέα οτι υπήρχε και αλλος δρόμος και θα πάω απο εκει οταν ξαναπάω Πάτρα

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πάτρα-Αθήνα το έκανα κάποτε απλώς να παω για.....καφέ! Μια μεγάλη βόλτα είναι.

    Όλοι όμως από κάπου ξεκινάμε. Τούτου δοθέντος, ωραίος!

    Και σε μεγαλύτερες βόλτες/ταξιδάκια/ταξίδια εύχομαι, πάντα με προσοχή, πάντα με τα μυαλά μέσα στο κράνος. Πάρε άλλη μια, τσάμπα είναι


    +500 στον skritikos από παλιά εθνική, με χαλαρά χιλιόμετρα στο κοντέρ θα την απολαύσεις περισσότερο!

    Μάιο Ιούνιο να δεις τι νεκροταφείο εντόμων θα γίνεις....
    λίγο μακρυά πήγες για καφέ φίλε μου

    Καλά το καλοκαίρι θα γινεται χαμός απο ζουζουνια... Αρχίζω να καταλαβαίνω γιατι βάζουν οι άνθρωποι ανεμοθώρακες στις μηχανές τους

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    λίγο μακρυά πήγες για καφέ φίλε μου

    Καλά το καλοκαίρι θα γινεται χαμός απο ζουζουνια... Αρχίζω να καταλαβαίνω γιατι βάζουν οι άνθρωποι ανεμοθώρακες στις μηχανές τους
    Δεν είναι για τα ζουζούνια οι ανεμοθώρακες, το λέει και η λέξη η ίδια για να μην σε χτυπά ο αέρας είναι, αλλιώς θα λέγονταν ζωυφιοθώρακες

    Εδώ κατέβαινα Καλαμάτα ρε συ, απνευστί, για να δω το αίσθημα, στη Πάτρα θα κολλούσα;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.745
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    πήγα να τη βάλω μπροστά και δεν λειτουργούσε η μίζα. Λέτε παιδιά να κάηκε καμια ασφάλεια ή να είναι πιο σοβαρο?
    Τι σου παρουσιάζει η μίζα, τι ακριβώς κάνει η μοτοσυκλέτα όταν πιέζεις το κουμπί;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Αθήνα-Πάτρα με 130 με Virago 250; Ήρωας.

    Κάπως έτσι δημιουργούνται οι ιστορίες που θα διηγείσαι σε 40 χρόνια ότι παλιά ήταν αλλιώς και οι μοτοσικλετιστές δε μασούσαν

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αθήνα-Πάτρα με 130 με Virago 250; Ήρωας.

    Κάπως έτσι δημιουργούνται οι ιστορίες που θα διηγείσαι σε 40 χρόνια ότι παλιά ήταν αλλιώς και οι μοτοσικλετιστές δε μασούσαν
    και θα λέει με την πίπα του στο τζάκι

    Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλοσ για το νότο
    Δύσκολες προσπεράσεις με 250 κακός ύπνος και μαμούνια

    Είναι παράξενα της Πάτρας τα φανάρια
    Και δεν τα βλέπεισ καθώς λένε με το πρώτο

    Πέρ' απ' τη γέφυρα του Τρικούπη στο νότιο Ρίο

    κλπ

    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το πρώτο μεγάλο μου ταξίδι (εντός συνόρων)
    από Garfield στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2022, 19:36
  2. Το πρωτο μου μεγαλο ταξιδι με το Typhoon
    από kapetanios στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2017, 21:48
  3. Ειναι δυνατον να κανεις μεγαλο ταξιδι με διχρονο ?
    από Hornet_08_ABS στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2015, 21:45
  4. το πρωτο μου "ταξιδι"
    από georgezzr600 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2014, 21:26
  5. Μεγάλο Ταξίδι (Όχι το κακό): HELP!
    από jtoros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF