Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: μηδενισμός χιλιομέτρων

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98

    Question μηδενισμός χιλιομέτρων

    Καλησπέρα σε όλους.

    Σήμερα το κοντέρ της μηχανής μου χάλασε καθώς οδηγούσα, και δεν λειτουργεί ούτε ο χιλιομετρητής ούτε και το ταχύμετρο.

    Σκεφτομαι να κάνω μηδενισμό χιλιομέτρων, μιας και θα χρειαστεί να επισκευάσω το κοντέρ ετσι και αλλιως, αλλα είναι νόμιμο αυτο?

    Χρειάζεται κάποια διαδικασία γραφειοκρατική, καποια δήλωση σε κτεο κλπ?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Sorry, what?

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους.

    Σήμερα το κοντέρ της μηχανής μου χάλασε καθώς οδηγούσα, και δεν λειτουργεί ούτε ο χιλιομετρητής ούτε και το ταχύμετρο.

    Σκεφτομαι να κάνω μηδενισμό χιλιομέτρων, μιας και θα χρειαστεί να επισκευάσω το κοντέρ ετσι και αλλιως, αλλα είναι νόμιμο αυτο?

    Χρειάζεται κάποια διαδικασία γραφειοκρατική, καποια δήλωση σε κτεο κλπ?
    Aν θυμάμαι καλά, έχεις το virago 250 σωστά; (καλό είναι να το αναφέρουμε σε τέτοιες περιπτώσεις για να βοηθουμαστε πιο εύκολα και γρήγορα)
    Τσέκαρε πρώτα την ντίζα του κοντέρ και τον ατέρμονα αυτής, συνήθως σε τόσο παλιά μηχανάκια αυτός είναι ο πρώτος ένοχος.
    Λόγος για μηδενισμό, όχι ότι θα γίνει κάτι γραφειοκρατικά που λες, απλώς δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος.
    Βασικά θα είναι χειρότερο να το μηδενίσεις καθότι τόσο παλιά που είναι, αν θελήσεις να την πουλήσεις στο μέλλον (που θα θελήσεις, το μόνο σίγουρο) τα λίγα χλμ. που θα αναγράφονται σε σχέση με την παλαιότητα θα ξενίσει τον υποψήφιο αγοραστή και θα την κάνει με ελαφρά.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Αν "γυρίσεις" τα χιλιόμετρα θα έχεις θέμα στον επόμενο έλεγχο ΚΤΕΔ(Ο).

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Aν θυμάμαι καλά, έχεις το virago 250 σωστά; (καλό είναι να το αναφέρουμε σε τέτοιες περιπτώσεις για να βοηθουμαστε πιο εύκολα και γρήγορα)
    Τσέκαρε πρώτα την ντίζα του κοντέρ και τον ατέρμονα αυτής, συνήθως σε τόσο παλιά μηχανάκια αυτός είναι ο πρώτος ένοχος.
    Λόγος για μηδενισμό, όχι ότι θα γίνει κάτι γραφειοκρατικά που λες, απλώς δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος.
    Βασικά θα είναι χειρότερο να το μηδενίσεις καθότι τόσο παλιά που είναι, αν θελήσεις να την πουλήσεις στο μέλλον (που θα θελήσεις, το μόνο σίγουρο) τα λίγα χλμ. που θα αναγράφονται σε σχέση με την παλαιότητα θα ξενίσει τον υποψήφιο αγοραστή και θα την κάνει με ελαφρά.....
    έχεις δικιο τη virago 250 έχω! Και ένας φίλος μου αυτο μου είπε, να τσεκάρω τη ντίζα.

    Σκέφτομαι να το μηδενίσω για να ξερω ποσα χιλιομετρα εχω κανει εγω με τη μηχανή πανω κατω χωρις να χρειαζεται να κανω υπολογισμούς.
    Δε παίζει να τη πουλήσω, αν είναι να παρω καλυτερη στο μελλον απλα θα καταθεσω πινακίδες και θα την εχω σε γκαράζ. Την εχω αγαπήσει πολύ
    παρα το γεγονός οτι μου βγαζει το λάδι xD καθε μήνα κατι χρειάζεται επισκευη σε αυτη τη μηχανή :P

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Αν "γυρίσεις" τα χιλιόμετρα θα έχεις θέμα στον επόμενο έλεγχο ΚΤΕΔ(Ο).
    οπότε δεν είναι νόμιμο ε? Αν τους ενημέρωνα?

  7. #7
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    οπότε δεν είναι νόμιμο ε? Αν τους ενημέρωνα?
    Έχω την εντύπωση ότι στο ΚΤΕΟ πλέον το ξεπερνάς με υπεύθυνη δήλωση δική σου. Μπορείς να επικαλεστείς ότι μηδένισε μόνο του τόσο παλιά που είναι. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στο ΚΤΕΟ της περιοχής μου (εκεί που θα την πας όταν έρθει η ώρα) και απλά και ανθρώπινα θα τους ρωτούσα λέγοντας τις προθέσεις μου. Νομίζω αυτοί θα σε κατατοπίσουν με τον καλύτερο τρόπο.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Στο παλιό μου εντουράκι έχει χαιρετίσει το κοντέρ εδώ και κάμποσα χρόνια.
    Εκτοτε χρησιμοποιώ ένα ποδηλατικό καλής ποιότητας με το οποίο περνώ κανονικά ΚΤΕΟ,απλά στις παρατηρήσεις,δίπλα στα εκάστοτε χιλ,γράφει μείωση χιλ.σε σχέση με τον τελευταίο έλενχο με κανονικό κοντέρ.

  9. #9
    Αν χρειαστείς ατέρμονα έχω έναν (οχι μαμά ,ταιβάν).Τον πήρα για το δικό μου μηχανάκι (Yamaha) αλλά δεν. Κάνει για άξονα 15άρι.Δωρεάν εννοείται (αν είσαι Αθήνα)

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από supershitty Προβολή μηνύματος
    Αν χρειαστείς ατέρμονα έχω έναν (οχι μαμά ,ταιβάν).Τον πήρα για το δικό μου μηχανάκι (Yamaha) αλλά δεν. Κάνει για άξονα 15άρι.Δωρεάν εννοείται (αν είσαι Αθήνα)
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πρόταση φίλε μου!! Σπάνιο να βρίσκεις ευγενικούς ανθρωπους στις μερες μας!
    Βεβαια δεν εχω αρκετη εμπειρία και δεν ξερω αν θα ταιριαζε στη δικη μου μηχανη απο αυτο που ειπες για τον αξονα.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πρόταση φίλε μου!! Σπάνιο να βρίσκεις ευγενικούς ανθρωπους στις μερες μας!
    Βεβαια δεν εχω αρκετη εμπειρία και δεν ξερω αν θα ταιριαζε στη δικη μου μηχανη απο αυτο που ειπες για τον αξονα.
    Παρακαλώ φίλε μου.Αν το πας σε μηχανικό θα καταλάβει μόλις βγάλει τον παλιό

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από supershitty Προβολή μηνύματος
    Παρακαλώ φίλε μου.Αν το πας σε μηχανικό θα καταλάβει μόλις βγάλει τον παλιό
    το πήγα σημερα σε μηχανικό γιατί χθες δεν λειτουργούσε καλά η μίζα, και επι τη ευκαιρία του ειπα και για το κοντέρ και ο τύπος
    δεν ασχολήθηκε καθόλου . Μαλλον φοβάται να ασχοληθεί με τη virago επειδή είναι πανάρχαια? Ποιος ξέρει. Θα τη πάω
    αλλού.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Να σε ρωτήσω κάτι αγαπητέ ? Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται?

    Θεωρώ ότι θα πρέπει να "man up" λίγο σε κάποια πράγματα. Εδώ θα βρεις πολύ κόσμο που θα σε βοηθήσει και θα σε κατευθύνει. Ωστόσο, θα πρέπει και εσύ να αρχίσεις να "ξεσκονιζεις" τα πράγματα σε όλα τα επίπεδα. Διάβασε και ψάξου για τα πράγματα που σε ενδιαφέρουν. Είτε εδώ σε παλαιότερα θέματα αλλά και στο διαδίκτυο γενικα.. ξεκινά με το να μάθεις το μηχανάκι σου για αρχή . Επίσης επέμεινε και διεκδίκησε με όμορφο τρόπο αυτά που θέλεις. Σε κάποια θέματα με ξαφνιαζεις. Ίσως να φταίει ο γραπτός λόγος που χάνει πάντα.

    Ένα μέλος εδω ας πούμε είναι μηχανικός. Δεν τον ξέρω , δεν τον διαφημίζω, ο άνθρωπος θα σου πει πέντε πράγματα αλλά τηλεδιαγνωση δεν αρκεί πάντα. Μπορείς όμως από το να πηγαίνεις από εδώ και από εκεί και να μην βγαίνει άκρη να κοιτάξεις να βρεις κάποιον που θα τιμησει εσένα σαν πελάτη,, εφόσον και εσύ αντίστοιχα θα είσαι σωστός απέναντι του.

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Να σε ρωτήσω κάτι αγαπητέ ? Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται?

    Θεωρώ ότι θα πρέπει να "man up" λίγο σε κάποια πράγματα. Εδώ θα βρεις πολύ κόσμο που θα σε βοηθήσει και θα σε κατευθύνει. Ωστόσο, θα πρέπει και εσύ να αρχίσεις να "ξεσκονιζεις" τα πράγματα σε όλα τα επίπεδα. Διάβασε και ψάξου για τα πράγματα που σε ενδιαφέρουν. Είτε εδώ σε παλαιότερα θέματα αλλά και στο διαδίκτυο γενικα.. ξεκινά με το να μάθεις το μηχανάκι σου για αρχή . Επίσης επέμεινε και διεκδίκησε με όμορφο τρόπο αυτά που θέλεις. Σε κάποια θέματα με ξαφνιαζεις. Ίσως να φταίει ο γραπτός λόγος που χάνει πάντα.

    Ένα μέλος εδω ας πούμε είναι μηχανικός. Δεν τον ξέρω , δεν τον διαφημίζω, ο άνθρωπος θα σου πει πέντε πράγματα αλλά τηλεδιαγνωση δεν αρκεί πάντα. Μπορείς όμως από το να πηγαίνεις από εδώ και από εκεί και να μην βγαίνει άκρη να κοιτάξεις να βρεις κάποιον που θα τιμησει εσένα σαν πελάτη,, εφόσον και εσύ αντίστοιχα θα είσαι σωστός απέναντι του.
    23 Είμαι Nostradamus!

    Θέλω πάρα πολύ να μάθω τα πάντα και να φτιάχνω τα πάντα χωρίς να εξαρτώμαι απο κανέναν. Αλλά δεν έχω τα μέσα, ούτε τα εργαλεία, ούτε τη τεχνογνωσία. Θέλω αυτα τα Χριστούγεννα να κατεβάσω το manual, να προσπαθήσω να την αποσυναρμολογήσω και να την μάθω, να καθαρίσω σκουριές κλπ. Αλλα απο την αλλη αν κάνω καμια βλακεία θα μείνω χωρίς μεταφορικό μεσο. Οπότε προτιμώ να αποκτώ εμπειρία απο εσάς που ξέρετε καλύτερα πρώτα, για να μη κάνω καμια βλακεία.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Καλά μην φανταστείς ότι ξέρουμε και τρομερά πράγματα οι περισσότεροι. Απλά αυτό που λέω είναι το εξής. Υπάρχουν αρκετά πράγματα που ειδικά σε παλαιότερου τύπου μοτοσυκλέτες, χωρίς πολλά πολλά ηλεκτρονικά, μπορεί να τα κάνει ο ιδιοκτήτης τους χωρίς να είναι κάτι επιστημονικό.

    Επίσης είσαι σε μια ηλικία που θεωρητικά το διαδίκτυο και τις πληροφορίες του, η γενιά σου τις παίζει στα δάχτυλα σε σχέση με πιο μεγάλους ηλικιακά αναβάτες. Μπορείς να βρεις παρά πολλές πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν να γίνεις καλύτερος αναβάτης, να μάθεις την μοτοσυκλέτα σου και να χαρείς πολλές πτυχές του μοτοσυκλετισμου.

    Προσωπικά εγώ νιώθω άνετα σαν αναβάτης. Όχι στο να βάζω χέρι στα μηχανολογικα. Μια αλλαγή λαδιών και φίλτρου όμως και κανένα μπουζί, τα θεωρώ στάνταρ. Έναν έλεγχο και τέντωμα αλυσίδας, τακάκια, υγρά φρένων με λίγη προσπάθεια θα τα καταφέρω, αλλά ακόμη και αν δεν, θα το προσπαθήσω.. έχει πολλά θέματα εδώ μέσα να διαβάσεις, και ανθρώπους να σε βοηθήσουν. Δεν χρειάζεται και δεν μπορούμε να αντικαταστήσουμε τους μηχανικούς φυσικά.

    Γενικά μην αγχώνεσαι. Have fun.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2008, 17:15
  2. Αφαιρεση κοφτη χιλιομετρων σε hayabusa
    από reinmeister στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2007, 20:27
  3. ΑΛΛΑΓΗ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ ΣΕΡΒΙΣ!!!!!
    από jinks στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2005, 01:06
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 15:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF