Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 74

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ

  1. #16
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αν βάλεις τα μοτέρ των 2 μοντέλων δίπλα δίπλα θα καταλάβεις....Επίσημα εννοείται ότι κανείς δεν το λέει για προφανείς λόγους (εμπορική στάμπα) όμως η πραγματικότητα αυτή είναι.
    Η μόνη διαφορά που έχουν είναι στην διαχείριση του.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο οθόνης (55).jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	51,5 KB 
ID:	440146
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Στιγμιότυπο οθόνης (54).jpg‎  
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αν βάλεις τα μοτέρ των 2 μοντέλων δίπλα δίπλα θα καταλάβεις....Επίσημα εννοείται ότι κανείς δεν το λέει για προφανείς λόγους (εμπορική στάμπα) όμως η πραγματικότητα αυτή είναι.
    Η μόνη διαφορά που έχουν είναι στην διαχείριση του.
    Το είναι κλώνος με το είναι το ίδιο απέχει πολύ ( ειδικά αν πάμε σε τομείς όπως τα κράματα στα μεταλλα κτλ...) . Παρακάτω μια ενημερωτική κουβέντα.

    https://www.cb500x.com/index.php?topic=9515.10

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Το είναι κλώνος με το είναι το ίδιο απέχει πολύ ( ειδικά αν πάμε σε τομείς όπως τα κράματα στα μεταλλα κτλ...) . Παρακάτω μια ενημερωτική κουβέντα.

    https://www.cb500x.com/index.php?topic=9515.10
    Τι να πω; και έτσι να είναι, εμένα δεν με χαλάει το ac500, έχοντας ήδη στην κατοχή μου σχεδόν έναν χρόνο το 300αρι, με έχει εντυπωσιάσει η ποιότητα που διαθέτει, τηρουμένων, βεβαίως των αναλογιών κόστους/απόδοσης.
    Σε αναμονή, τώρα, μέχρι να κλείσω το 500, να το παραλάβω αρχές του χρόνου και αφού γίνουν κάποια χιλιόμετρα θα γράψω και για αυτό....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παρθενογένεση στην εποχή μας, αλλά και παλαιότερα, ειδικά στην βιομηχανία δεν υφίσταται στις πλείστες των περιπτώσεων.Ολοι αντιγραφουν και εξελίσσουν.Σαν καταναλωτές αυτό που πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι αν το παραγόμενο αποτέλεσμα και προϊόν αυτής της αντιγραφής και εξέλιξης είναι αυτό πού μας ικανοποιεί σε σχέση κόστους προς ποιότητα.Η επέλαση της Κίνας στον χώρο τής μοτοσυκλέτας είναι γεγονός,(με όποιο τρόπο αυτή πραγματοποιείται) και σίγουρα έχουμε πολλά να δούμε ακόμα.Οπως άλλωστε έγινε πριν 60 χρόνια καί από τους Γιαπωνέζους.Κι αυτοί αντέγραψαν καί εξέλιξαν,και στην αρχή κι αυτοί με τον ίδιο ποσό δυσπιστίας αντιμετωπίστηκαν.Το μέλλον είναι "κίτρινο".ΑΣ ΤΟ ΧΩΝΕΨΟΥΜΕ.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Παρθενογένεση στην εποχή μας, αλλά και παλαιότερα, ειδικά στην βιομηχανία δεν υφίσταται στις πλείστες των περιπτώσεων.Ολοι αντιγραφουν και εξελίσσουν.Σαν καταναλωτές αυτό που πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι αν το παραγόμενο αποτέλεσμα και προϊόν αυτής της αντιγραφής και εξέλιξης είναι αυτό πού μας ικανοποιεί σε σχέση κόστους προς ποιότητα.Η επέλαση της Κίνας στον χώρο τής μοτοσυκλέτας είναι γεγονός,(με όποιο τρόπο αυτή πραγματοποιείται) και σίγουρα έχουμε πολλά να δούμε ακόμα.Οπως άλλωστε έγινε πριν 60 χρόνια καί από τους Γιαπωνέζους.Κι αυτοί αντέγραψαν καί εξέλιξαν,και στην αρχή κι αυτοί με τον ίδιο ποσό δυσπιστίας αντιμετωπίστηκαν.Το μέλλον είναι "κίτρινο".ΑΣ ΤΟ ΧΩΝΕΨΟΥΜΕ.
    Άλλο το ένα και άλλο το άλλο , το ότι μια κόπια είναι καλή η ακόμα και καλύτερη δεν πάει να πει ότι είναι το ίδιο μοτέρ . Αν δεν είναι και λες ότι είναι τότε υπάρχει παραπληροφόρηση. Άσχετο αν θα κυριαρχήσει ο Κινέζος κτλ κτλ...

  6. #21
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Δηλαδή στο μέλλον θα κλείσουν οι Yamaha,Honda,Ducatι κτλ και θα υπάρχουν μόνο Κινέζικες αντιγραφές;
    YΓ το καινούργιο μοτέρ 750κε πχ η Χόντα από ποιον το αντέγραψε; Ναι αυτό λέω που σε λίγο καιρό θα κυκλοφορεί σαν ίδιο με της Χονδα σε κινέζικο.
    porca miseria.

  7. #22
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή στο μέλλον θα κλείσουν οι Yamaha,Honda,Ducatι κτλ και θα υπάρχουν μόνο Κινέζικες αντιγραφές;
    YΓ το καινούργιο μοτέρ 750κε πχ η Χόντα από ποιον το αντέγραψε; Ναι αυτό λέω που σε λίγο καιρό θα κυκλοφορεί σαν ίδιο με της Χονδα σε κινέζικο.
    Αν συνεχίσουν να υπερκοστολογίζουν τα προϊόντα τους, διόλου απίθανο....
    Άλλωστε πως έκλεισαν κάποιες άλλοτε κραταιές ευρωπαϊκές εταιρίες με την έλευση/επέλαση των Ιαπώνων;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #23
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Παρθενογένεση στην εποχή μας, αλλά και παλαιότερα, ειδικά στην βιομηχανία δεν υφίσταται στις πλείστες των περιπτώσεων.Ολοι αντιγραφουν και εξελίσσουν.Σαν καταναλωτές αυτό που πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι αν το παραγόμενο αποτέλεσμα και προϊόν αυτής της αντιγραφής και εξέλιξης είναι αυτό πού μας ικανοποιεί σε σχέση κόστους προς ποιότητα.Η επέλαση της Κίνας στον χώρο τής μοτοσυκλέτας είναι γεγονός,(με όποιο τρόπο αυτή πραγματοποιείται) και σίγουρα έχουμε πολλά να δούμε ακόμα.Οπως άλλωστε έγινε πριν 60 χρόνια καί από τους Γιαπωνέζους.Κι αυτοί αντέγραψαν καί εξέλιξαν,και στην αρχή κι αυτοί με τον ίδιο ποσό δυσπιστίας αντιμετωπίστηκαν.Το μέλλον είναι "κίτρινο".ΑΣ ΤΟ ΧΩΝΕΨΟΥΜΕ.
    Σωστό εν μέρει και επειδή δε θέλω να είμαι απόλυτος αφήνω μια πιθανότητα να κάνω και λάθος στην ένσταση μου:
    Πρώτον οι αντιγραφές των Ιαπώνων ήταν κυρίως εμφανισιακές και στα αυτοκίνητα και στις μοτοσυκλέτες, τα μοτέρ τους διαφέραν μακράν από τα Ευρωπαϊκά.
    Δεύτερον όταν άρχισαν να πουλάνε μαζικά τα προϊόντα τους ήταν αξιόπιστα από τη πρώτη μέρα.
    Οι Κινέζοι το παλεύουν από το 1990 με κάτι μικρού κυβισμού 50άρια και 70ρια που είχαν εμφανιστεί (είχα) και μέχρι πριν από 3-4 χρόνια ήταν τίγκα στα προβλήματα. Εταιρείες όπως οι VOGE και η CFMOTO που φαίνονται να έχουν καλή σχέση τιμής ποιότητας δεν τις ξέραμε (η πλατιά Ευρωπαϊκή μάζα) μέχρι πριν 2-3 χρόνια.... ή τις ξέραμε από άλλες κατασκευές, π.χ. την CFMOTO την ήξερα εδώ και 5 χρόνια από τις γουρούνες.

    Είναι ξεκάθαρο πως ο κόσμος της μοτοσυκλέτας αλλάζει τους κανόνες της, οπότε πλέον αυτά που γράφω δεν έχουν παρά μόνον ιστορική αξία και όντως πρέπει να το χωνέψουμε.

    Επίσης αυτό που βλέπω είναι πως η νέα γενιά μοτοσυκλετιστών είναι τελείως διαφορετική και μεγαλώνει σε διαφορετικό οικονομικό περιβάλλον και μάλλον αντιμετωπίζουν τη μοτοσυκλέτα περισσότερο σαν εργαλείο μεταφοράς παρά με τις ρομαντικές ή καγκούρικες διαθέσεις της δικής μας γενιάς. Σωστό ή λάθος είναι άλλη συζήτηση, εγώ εντοπίζω πως είναι μια πραγματικότητα η οποία ενδεχομένως έχει βοηθήσει στην άνθιση της Κινέζικης μοτοβιομηχανίας.

  9. #24
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Σωστό εν μέρει και επειδή δε θέλω να είμαι απόλυτος αφήνω μια πιθανότητα να κάνω και λάθος στην ένσταση μου:
    Πρώτον οι αντιγραφές των Ιαπώνων ήταν κυρίως εμφανισιακές και στα αυτοκίνητα και στις μοτοσυκλέτες, τα μοτέρ τους διαφέραν μακράν από τα Ευρωπαϊκά.
    Δεύτερον όταν άρχισαν να πουλάνε μαζικά τα προϊόντα τους ήταν αξιόπιστα από τη πρώτη μέρα.
    Οι Κινέζοι το παλεύουν από το 1990 με κάτι μικρού κυβισμού 50άρια και 70ρια που είχαν εμφανιστεί (είχα) και μέχρι πριν από 3-4 χρόνια ήταν τίγκα στα προβλήματα. Εταιρείες όπως οι VOGE και η CFMOTO που φαίνονται να έχουν καλή σχέση τιμής ποιότητας δεν τις ξέραμε (η πλατιά Ευρωπαϊκή μάζα) μέχρι πριν 2-3 χρόνια.... ή τις ξέραμε από άλλες κατασκευές, π.χ. την CFMOTO την ήξερα εδώ και 5 χρόνια από τις γουρούνες.

    Είναι ξεκάθαρο πως ο κόσμος της μοτοσυκλέτας αλλάζει τους κανόνες της, οπότε πλέον αυτά που γράφω δεν έχουν παρά μόνον ιστορική αξία και όντως πρέπει να το χωνέψουμε.

    Επίσης αυτό που βλέπω είναι πως η νέα γενιά μοτοσυκλετιστών είναι τελείως διαφορετική και μεγαλώνει σε διαφορετικό οικονομικό περιβάλλον και μάλλον αντιμετωπίζουν τη μοτοσυκλέτα περισσότερο σαν εργαλείο μεταφοράς παρά με τις ρομαντικές ή καγκούρικες διαθέσεις της δικής μας γενιάς. Σωστό ή λάθος είναι άλλη συζήτηση, εγώ εντοπίζω πως είναι μια πραγματικότητα η οποία ενδεχομένως έχει βοηθήσει στην άνθιση της Κινέζικης μοτοβιομηχανίας.
    Συμφωνώ 100% στο τελευταίο.
    Οι νέοι μοτοσικλετιστές θέλουν να έχουν ένα πακέτο που να μοιάζει με κάποια ακριβή μοτοσυκλέτα και δεν ενδιαφέρονται για αποδόσεις μοτερ και χαρακτήρα.
    Δες την εμπορική επιτυχία της Benelli με το 500ρι της. Είναι σχεδόν παρωδία της GS αλλά πούλησε πολύ και μέσα σε 3-4 χρόνια έχουν φτιαχτεί μέχρι και Clubs κλπ.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Το είναι κλώνος με το είναι το ίδιο απέχει πολύ ( ειδικά αν πάμε σε τομείς όπως τα κράματα στα μεταλλα κτλ...) . Παρακάτω μια ενημερωτική κουβέντα.

    https://www.cb500x.com/index.php?topic=9515.10
    Να σαι καλά Κώστα που έθεσες το ερώτημα και έδωσες και την απάντηση. Το είχα διαβάσει τόσες πολλές φορές εδώ μέσα ότι φοράνε το ίδιο μοτέρ που το είχα πιστέψει.

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ 100% στο τελευταίο.
    Οι νέοι μοτοσικλετιστές θέλουν να έχουν ένα πακέτο που να μοιάζει με κάποια ακριβή μοτοσυκλέτα και δεν ενδιαφέρονται για αποδόσεις μοτερ και χαρακτήρα.
    Δες την εμπορική επιτυχία της Benelli με το 500ρι της. Είναι σχεδόν παρωδία της GS αλλά πούλησε πολύ και μέσα σε 3-4 χρόνια έχουν φτιαχτεί μέχρι και Clubs κλπ.
    Η αίσθηση που αποκομίζω απο όλες τις αντίστοιχες συζητησεις εδω ειναι η εξής: πιστεύετε οτι ΟΛΟΙ θέλαν να παρουν κατι άλλο (π.χ. GS) αλλά επειδη δεν ειχαν λεφτά πήραν κατι άλλο (π.χ. Bennelli). Και ότι αν ποτε βγαλουν ενα χιλιαρικο παραπάνω, θα πανε σε honda (lol) και BMW.
    Λογικό. Υπαρχει και το χάσμα γενεών. Αν και εσυ κορπσ, εισαι αρκετά μικρός, αν θυμάμαι καλα. Η πλειοψηφία των ενεγών μελών εδω μέσα είναι Gen X, αλλιως μεγαλωσαν, αλλιώς σκέφτονται. Μεγάλωσαν με το ονειρο της BMW. Αλλιώς μεγαλώσαμε οι Millennials και είναι συγκλονιστικό το τι προτεραιότητες έχουν οι Zoomers. Που μοιραία ειναι το επόμενο αγοραστικό κοινο. Με το iphone θα ασχοληθουν. Με την BMW όχι. Οπως και εμεις δεν θα ασχοληθουμε με το iphone. Μιλάω παντα για τις τάσεις.

    Ακόμα θεωρειτε ότι η Κίνα ήρθε να κοπιάρει τον πλανήτη. Όχι, ηρθε να κατακτήσει τον πλανήτη. Και επειδή το εχει πετύχει, μάλλον, κατι κανει καλα. Οτιδήποτε δοκιμαστει και αποτύχει, εξαφανίζεται. Εδω και εκατομμύρια χρόνια πανω στον πλανήτη.

  12. #27
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    honda(lol) ; ψοφάς τώρα για μανούρα ε;
    Και δεν είχαμε όνειρο bmw, τύπους με αργες μοτοσυκλέτες τους κοροιδεύαμε και δεν τους κάναμε καν παρέα,τα οχήματα που ήταν το όνειρο μας
    θέλουν πολλά κιλά @@ στην ψυχή για να τα καβαλήσει κάποιος.
    Δεν τα ξέρεις όλα .
    EDIT Επίσης είναι κουραστικό ο άλλος να γράφει θέλω tdm900-fazer 600 γιατί έτσι ΓΟΥΣΤΆΡΩ σε τελική και να παίρνει απαντήσεις '' πάρεβογκ 500, τι να τα κάνεις τα άλογα,ξέρεις πόσο κάνει η βενζίνη;ο αλλος με βεσπα πήγε την Τανγκανικα'' και διάφορα άλλα.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 17/12/2022 στις 14:05.
    porca miseria.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Δηλαδή αν βάλεις δίπλα ένα trk 500 και ένα BMW 850 gs και πεις σε έναν οποιασδήποτε γενιάς διάλεξε ποιο θέλεις υπάρχει περίπτωση κάποιος να διαλέξει το trk;;

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    honda(lol) ; ψοφάς τώρα για μανούρα ε;
    Και δεν είχαμε όνειρο bmw, τύπους με αργες μοτοσυκλέτες τους κοροιδεύαμε και δεν τους κάναμε καν παρέα,τα οχήματα που ήταν το όνειρο μας
    θέλουν πολλά κιλά @@ στην ψυχή για να τα καβαλήσει κάποιος.
    Δεν τα ξέρεις όλα .
    Εγώ πάντως honda ονειρευόμουν ... ( Nr 750 ) Αλλά κατά βάθος παντα gsxr 1100 ήθελα

  15. #30
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.090
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή αν βάλεις δίπλα ένα trk 500 και ένα BMW 850 gs και πεις σε έναν οποιασδήποτε γενιάς διάλεξε ποιο θέλεις υπάρχει περίπτωση κάποιος να διαλέξει το trk;;
    Δύσκολη επιλογή. Θα το σκεφτόμουν αρκετές μέρες. Δηλαδή αν μου έδινες μια σακούλα σκατά και ένα μπεμβέ, πάλι θα το σκεφτόμουν μέρες.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΠΡΏΤΗΣ ΜΗΧΑΝΉΣ
    από PanosK24 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2022, 00:08
  2. ΑΓΟΡΑ ΠΡΏΤΗΣ ΜΗΧΑΝΉΣ
    από PanosK24 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2022, 12:37
  3. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2016, 19:28
  4. ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ
    από iliaspap στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2008, 22:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF