Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 74

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ

  1. #31
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Δείτε πόσο καλά τα πάνε τα Κινεζάκια σε καμία σοβαρή αγορά (πχ Γερμανία) και μετά πιάνουμε συζήτηση εάν είναι σε θέση να εκθρονίσουν τους Ιάπωνες και τους ευρωπαίους κατασκευαστές
    Ναι οκ, έκαναν κοπιες και τις πουλάνε στον τρίτο κόσμο, αυτό δε πάει να πει ότι έγιναν Honda ή Yamaha…
    ΥΓ, ακόμα δεν έχουμε δει κινεζική μοτοσυκλέτα που να έχει συμπληρώσει δεκαετία, έτσι για να δούμε πως θα είναι ρε παιδί μου
    Εδώ τα κινεζικα παπιά μετά από 5 χρόνια και δε τα βλέπεις καν πλέον στον δρόμο

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος

    Ακόμα θεωρειτε ότι η Κίνα ήρθε να κοπιάρει τον πλανήτη. Όχι, ηρθε να κατακτήσει τον πλανήτη. Και επειδή το εχει πετύχει, μάλλον, κατι κανει καλα. Οτιδήποτε δοκιμαστει και αποτύχει, εξαφανίζεται. Εδω και εκατομμύρια χρόνια πανω στον πλανήτη.
    Σχεδόν 28 χρόνια περιμένω την κινεζική βιομηχανία αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας που θα έχει σούπερ μηχανές σε τιμές χώμα αλλά ακόμα δεν έχει γίνει αυτό.

    Το έχω γράψει πολλές φορές, δεν είναι ότι δεν μπορούν, ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.

    Αυτά τα περί boomer, generation X κλπ θυμίζουν τις αστρολογικές προβλέψεις του Χαϊκάλη, μια χαρά αγοράζουν Ducati και BMW οι millennials εκεί που οι μισθοί και η φορολογία το επιτρέπουν, εδώ κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι να βγάλουμε τον μήνα, με λεφτά μαύρα γιατί αν κοπεί καμία απόδειξη ο Κούλης θα μας στείλει ευχαριστήριο email και ζούμε σε μια εικονική πραγματικότητα που το Μπενελι είναι το φτηνό GS, μετά βέβαια ξυπνάμε από το κρύο γιατί δεν έχουμε βάλει πετρέλαιο που έχει πάει 1,40€/λίτρο και η σωστή πλευρά της ιστορίας δεν καίγεται για να ζεσταθούμε. Καλό απόγευμα!
    Τελευταία τροποποίηση από ΓιώργοςΤΤ; 17/12/2022 στις 18:36.

  3. #33
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Η αίσθηση που αποκομίζω απο όλες τις αντίστοιχες συζητησεις εδω ειναι η εξής: πιστεύετε οτι ΟΛΟΙ θέλαν να παρουν κατι άλλο (π.χ. GS) αλλά επειδη δεν ειχαν λεφτά πήραν κατι άλλο (π.χ. Bennelli). Και ότι αν ποτε βγαλουν ενα χιλιαρικο παραπάνω, θα πανε σε honda (lol) και BMW.
    Λογικό. Υπαρχει και το χάσμα γενεών. Αν και εσυ κορπσ, εισαι αρκετά μικρός, αν θυμάμαι καλα. Η πλειοψηφία των ενεγών μελών εδω μέσα είναι Gen X, αλλιως μεγαλωσαν, αλλιώς σκέφτονται. Μεγάλωσαν με το ονειρο της BMW. Αλλιώς μεγαλώσαμε οι Millennials και είναι συγκλονιστικό το τι προτεραιότητες έχουν οι Zoomers. Που μοιραία ειναι το επόμενο αγοραστικό κοινο. Με το iphone θα ασχοληθουν. Με την BMW όχι. Οπως και εμεις δεν θα ασχοληθουμε με το iphone. Μιλάω παντα για τις τάσεις.

    Ακόμα θεωρειτε ότι η Κίνα ήρθε να κοπιάρει τον πλανήτη. Όχι, ηρθε να κατακτήσει τον πλανήτη. Και επειδή το εχει πετύχει, μάλλον, κατι κανει καλα. Οτιδήποτε δοκιμαστει και αποτύχει, εξαφανίζεται. Εδω και εκατομμύρια χρόνια πανω στον πλανήτη.
    Ρε παίχτη τοσο μαζικό τσουβαλιασμα;;;
    Είσαι φοβερός για νέος στη φάση. Έμαθες τα πάντα για τους πάντες...
    Λιβ εν λετ λιβ λέμε στο χωριο μου.
    Τη μανία αυτή να στηριχθούν οι κινέζικες επιλογές ορισμένων δεν την καταλαβαίνω!
    Στην τελική, όσοι μιλάνε θετικά για το αντίπαλο κίτρινο δέος, βλέπουν κοντά στα 60 χρόνια τώρα (αν όχι παραπάνω) το αξιόμαχο των προτασεων τους.
    Όπως λέει κι ο Αριστείδης, ένα κινέζικο δεκαετίας ακόμα δεν έχουμε δει, για να επαναξιολογησουμε.
    Ε για μπαστα λίγο διάολε, δε θα ξεχάσουμε και τα λίγα βασικά επειδή κάποιοι βαφτίζετε το κρέας ψάρι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    αν εχω καταλαβει καλα υπαρχει το πρωτοτυπο honda και το αντιγραφο voge με διαφορα τιμης 20%
    δλδ ο κινεζικος κλωνος ειναι μολις 20% φθηνοτερος απο τον παραδοσιακα ακριβοτερο ιαπωνα
    και το αντιγραφο δεν εχει κανεναν κοινο μερος με το πρωτοτυπο
    νομιζω οτι στα παπακια η αντιστοιχη διαφορα ειναι 50%
    εγω αυτα συνοψισα απο την κουβεντα και ο καθενας μπορει να επιλεξει οτι του κανει κουκου

  5. #35
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος

    Όπως λέει κι ο Αριστείδης, ένα κινέζικο δεκαετίας ακόμα δεν έχουμε δει, για να επαναξιολογησουμε.
    Ε για μπαστα λίγο διάολε, δε θα ξεχάσουμε και τα λίγα βασικά επειδή κάποιοι βαφτίζετε το κρέας ψάρι.

    Ως προς αυτό, συμφωνώ κι εγώ, είναι νωρίς για να πούμε αν αξίζουν όντως η όχι.
    Όμως, αυτό το 20% που αναφέρει o toyar ΕΓΩ δεν μπορώ/δεν θέλω/δεν γουστάρω να το διαθέσω για να πάρω κάτι "επώνυμο" αφήνω στην άκρη το πόσες φορές έχω καεί από επώνυμα...Σπασμένο δις μοτέρ, καμένα πηνία, ανορθωτές, ψωριασμένες αναρτήσεις και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
    Θα πάρω αυτό που αρέσει σε μένα και καλύπτει τα θέλω μου ασχέτως μάρκας.
    Όλα αυτά απόλυτα προσωπική άποψη και δεν θα την επιβάλω ποτέ σε κανέναν "δικό" μου άνθρωπο. Όταν μπαίνουν νέοι εδώ μέσα, (ηλικιακά και οδηγικά) και ζητάνε προτάσεις, θα πω την δική μου αναλόγως τι ζητάνε από το μηχανάκι (κατ΄άλλους, μηχανή) μέχρι εκεί.


    Επίσης, δεν θέλω να κατέβω ένα πρωί στο πάρκινγκ και να βρω την θέση της κενή.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Απορώ άνθρωποι που έχουν μεγαλώσει συζητώντας τα πλεονεκτήματα των Marzocchi και των paioli έναντι των showa , την λειτουργία του δεσμοδρομικού
    και την συμπεριφορά του CrMo στα πλαίσια, την αίσθηση των μαντεμένιων δίσκων στο βρεμένο, ξαφνικά αναρωτιούνται αν ο κινέζικος κινητήρας είναι κλώνος αντιγραφή και αν καίει 3.5 ή 3.7 lt/100km.
    Πως καταντήσαμε να κρίνουμε μια μοτοσυκλέτα από την "αξιοπιστία" της και την ΟΜΟΡΦΙΑ.
    Ξεχνώντας ότι η μοτοσυκλέτα είναι ένα μηχάνημα που πρωτίστως πρέπει να στρίβει να φρενάρει να είναι φιλικό ξεκούραστο και ευχάριστο για τον αναβάτη.
    Για να υπάρχει ασφάλεια και να έχει νόημα η οδήγηση.
    Αλλιώς να πάρουμε όλοι ένα από αυτά τα αυτόνομα κουτιά που οδηγούν μόνα τους και να παίζουμε στο κινητό πηγαίνοντας στη δουλειά.

  7. #37
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Αυτό το τελευταίο συμβαίνει ήδη Στέφανε, άσχετα αν δεν το υποστηρίζουν τα οχήματα όλα.
    Η συζήτηση στην ουσία της δεν προκαλει εντυπωση. Σημείο των καιρών είναι η στροφή του ενδιαφέροντος προς την οικονομία.
    Πριν είκοσι χρόνια που είμασταν πολυ πασοκ το δημόσιο discourse δεν ήταν για το αν το τάδε λίτρου έπινε 12 ή 14 στα 100, αλλά για το πιο θα έκανε δυο μιλισεκοντ πιο γρήγορα μέχρι την καφετέρια.

    Το να επιχειρείται μονίμως να εξισωθει ετσιθελικα η διαφορά των κινεζικών με τα υπόλοιπα απλά για να δικαιολογήσει επιλογές, είναι που τσιγκλαει.

    Δεν είναι μομφή αυτό προς όσους πήραν κινέζικο και καλο θα ήταν κάποια στιγμή να φυγει αυτό το ας το πουμε "κόμπλεξ".
    Αυτό θέλαν αυτό πήρανε. Μακάρι να τους βγουν αστέρια όλα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος

    Το να επιχειρείται μονίμως να εξισωθει ετσιθελικα η διαφορά των κινεζικών με τα υπόλοιπα απλά για να δικαιολογήσει επιλογές, είναι που τσιγκλαει.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Το να επιχειρείται μονίμως να εξισωθει ετσιθελικα η διαφορά των κινεζικών με τα υπόλοιπα απλά για να δικαιολογήσει επιλογές, είναι που τσιγκλαει.
    Γίνεται και υποσυνείδητα, όχι για να υπερασπίσεις το απόκτημά σου αλλά γιατί με την χρήση τελικά διαπιστώνεις ότι τα 10τα δεν έχουν πάντα τόση σημασία ή η αξιοπιστία δεν είναι και τόσο σοβαρό
    θέμα εφόσον τελικά θα σε γδύσουν και στο απλό σέρβις τα συνεργεία, και τελικά μπορεί και ένα "κακό" μηχανάκι να καλύψει τις ανάγκες ενός ανθρώπου.
    Ποτέ δεν είχα "σοβαρές" μοτοσυκλέτες στη ζωή μου είτε γιατί δεν είχα λεφτά να αγοράσω αυτά που μου άρεσαν είτε γιατί όταν μπορούσα να αγοράσω δεν είχαν θέση στη ζωή μου.
    Τα αρκετά χιλιόμετρα που έχω κάνει λοιπόν στα 30 χρόνια που αυτοκινούμαι τα έχω κάνει με μηχανάκια που δεν εκτιμούσα.
    Παρόλα αυτά και τα cz και τα ΜΖ και τα παπιά και το xr ακόμα και το σκούτερ (οκ με επιφύλαξη) θα τα πρότεινα σε κάποιον να τα αγοράσει.
    Γιατί πέρασα πολύ ωραία μαζί τους και έκανα εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα διακοπές ταξίδια μαλακίες κ.λ.π.
    Βέβαια στην πορεία έμαθα Αγγλικά ,απέκτησα μια βιβλιοθήκη service manual, ένα κοντέινερ εργαλεία και τη γνώση ότι ΜΙΑ ΤΡΟΜΠΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ ΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΥΣΚΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΛΑΣΤΙΧΟ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ,
    αλλά προκειμένου μην ζήσει κάποιος τη ζωή του επειδή του λείπει ένα χιλιάρικο να πάρει ΤΟ γιαπωνέζικο, ας πάρει το κινέζικο ακόμα και αν πληρώσει τη διαφορά στο συνεργείο ή στην μεταπώληση.
    Και εγώ το ίδιο έκανα και τελικά μια χαρά ήταν, απλά δεν υπήρχαν Κινέζικα τότε.

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αν εχω καταλαβει καλα υπαρχει το πρωτοτυπο honda και το αντιγραφο voge με διαφορα τιμης 20%
    δλδ ο κινεζικος κλωνος ειναι μολις 20% φθηνοτερος απο τον παραδοσιακα ακριβοτερο ιαπωνα
    και το αντιγραφο δεν εχει κανεναν κοινο μερος με το πρωτοτυπο
    νομιζω οτι στα παπακια η αντιστοιχη διαφορα ειναι 50%
    εγω αυτα συνοψισα απο την κουβεντα και ο καθενας μπορει να επιλεξει οτι του κανει κουκου
    Δεν είναι,20 % η διαφορά αλλά με τον εξοπλισμό πάει 40%,πχ κάγκελα, ποδιά, κεντρικό Σταντ, βαλίτσες.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Εγώ διακρίνω μονίμως άλματα λογικής ή "δημιουργική συμπερασματολογία", ένθεν και ένθεν.

    Ο κάθε πελάτης υπερασπίζεται με στόμφο το προϊόν που αγόρασε, αλλιώς παραμονεύει η παραδοχή του "Ωπ, την έκανα".

    Δεν ξέρω αν το link του @KotsosDR παραπέμπει σε συγκριτικά τεστ αντοχής ή χημικές αναλύσεις των μετάλλων, από τους δύο κινητήρες, με τα αντίστοιχα αποτελέσματα τους, (αμφιβάλλω), οπότε οτιδήποτε άλλο είναι υποθέσεις επί υποθέσεων.

    Ο Κινέζος είναι terra incognita, δεν ξέρουμε ακόμα αρκετά.
    "Ο χρόνος καταστρέφει τα πάντα", οπότε μένει να δούμε.

    Ο Ιάπωνας είναι brand πια και όσοι πέρασαν έστω και ξώφλατσα από την διαφήμιση ξέρουν τι σημαίνει αυτό, πως χτίζεται και πόσο κοστίζει.

    Το ότι τα γιαπωνέζικα κυκλοφορούν 20-30 χρόνια δεν λέει τίποτα, προσωπικά αμφισβητώ την γιαπωνέζικη αξιοπιστία, τουλάχιστον στο βαθμό που ευαγγελίζονται κάποιοι.
    Πουλήθηκαν πολλά, κυκλοφορούν κάποια ακόμα.
    Τι ποσοστό όμως κυκλοφορεί ακόμα, τι ποσοστό έγινε σκραπ και πόσα από αυτά που κυκλοφορούν, χρειάστηκε να κοπούν 2-3 μηχανάκια για να επιδιορθωθούν για να συνεχίσουν να κυκλοφορούν.
    Μόνο εδώ μέσα, έχουν γραφτεί ένα κάρο πράγματα, μην πω τι γίνεται και παρά δίπλα.
    Νταξ, τώρα αν αξιοπιστία είναι, ότι κράτησα ένα μηχανάκι ένα χρόνο και δύο max και μου έβγαλε ΜΟΝΟ πηνία, ανορθωτή, σκουριές στο πλαίσιο κλπ, αλλά κατά τα άλλα καλά....

    Long term review από ιδιοκτήτη με λιγότερα από 5 χρόνια κατοχής της μοτό, τα ακούω βερεσέ.
    Και πάλι δεν λέει πολλά, αν δεν ξέρουμε προφίλ οδηγού και προφίλ συντηρητή μηχανικού.

    Αλήθεια σε μια παγκοσμιοποιημένη οικονομία, πόσο μπορούμε να μιλάμε για ιαπωνικά, γερμανικά, κινέζικα, ινδικά;
    Honda Βραζιλίας, Tαϊλάνδης, Yamaha Ιταλίας, κ.ο.κ.
    Το ευρωπαϊκό μηχανάκι μου έχει γιαπωνέζικες ζάντες, γιαπωνέζικη ηλεκτρονική, γιαπωνέζικο κάρμπ, γιαπωνέζικο πολλαπλασιαστή, γιαπωνέζικη μπουζόπιπα.
    Είναι μήπως γιαπωνέζικο;
    Αν χαλάσει κάτι από τα γιαπωνέζικα μέρη του, φταίει ο Αυστριακός ή ο Ιάπωνας;

    Με λίγα λόγια, ο καθένας ας πάρει ότι γουστάρει και όπου φτάνει το πορτοφόλι του, τα υπόλοιπα είναι όντως για την κουβέντα.
    Κατά τα άλλα είμαστε πολύ περισσότερο καταναλωτές και λιγότερο μοτοσυκλετιστές, για αυτό και η μοτοσυκλέτα αργά αλλά σταθερά μετατρέπεται σε κάτι άλλο από αυτό που ξέραμε ή θυμόμαστε.
    Oldfarts never die

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος

    Δεν ξέρω αν το link του @KotsosDR παραπέμπει σε συγκριτικά τεστ αντοχής ή χημικές αναλύσεις των μετάλλων, από τους δύο κινητήρες, με τα αντίστοιχα αποτελέσματα τους, (αμφιβάλλω), οπότε οτιδήποτε άλλο είναι υποθέσεις επί υποθέσεων.

    Εδω κανεις κι εσυ ενα ωραιο (σφ)αλμα λογικης παντως. Το βαρος της αποδειξης δεν πεφτει στον KotsosDR αλλα στον Bowleno και στον Panavour που επιμενουν καιρο τωρα οτι προκειται για το ιδιο μοτερ και το γραφουν παντου και συνεχεια. Συνεργασια Honda με Voge δεν υπαρχει. Για να πεις λοιπον οτι προκειται για το ιδιο μοτερ (πραγμα που το διαβαζει και ο νεος χρηστης του φορουμ και βγαζει τα δικα του συμπερασματα, προφανως συγκρινοντας και τις τιμες) εισαι εσυ που οφειλεις να παραπέμπεις "σε συγκριτικά τεστ αντοχής ή χημικές αναλύσεις των μετάλλων, από τους δύο κινητήρες, με τα αντίστοιχα αποτελέσματα τους". Το αναποδο που λες δε στεκει καθολου και επειδη σε ξερω και εισαι λογικος ανθρωπος δεν καταλαβαινω πώς σου προεκυψε ως επιχειρημα αξιο αναφορας.

    Παρεμπιπτοντως στο ενδιαμεσο κανενας δε βγαινει να πει μαλακια μου, λαθος που το εγραφα αυτο που εγραφα τοσο καιρο ή να παει να διορθωσει σε κανενα διπλανο νημα την παραπληροφορηση. Απλα η απαντηση ειναι "ε καλα, κι ετσι να ειναι εμενα δε με νοιαζει, παλι αυτο θα επαιρνα".

  13. #43
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Εδω κανεις κι εσυ ενα ωραιο (σφ)αλμα λογικης παντως. Το βαρος της αποδειξης δεν πεφτει στον KotsosDR αλλα στον Bowleno και στον Panavour που επιμενουν καιρο τωρα οτι προκειται για το ιδιο μοτερ και το γραφουν παντου και συνεχεια. Συνεργασια Honda με Voge δεν υπαρχει. Για να πεις λοιπον οτι προκειται για το ιδιο μοτερ (πραγμα που το διαβαζει και ο νεος χρηστης του φορουμ και βγαζει τα δικα του συμπερασματα, προφανως συγκρινοντας και τις τιμες) εισαι εσυ που οφειλεις να παραπέμπεις "σε συγκριτικά τεστ αντοχής ή χημικές αναλύσεις των μετάλλων, από τους δύο κινητήρες, με τα αντίστοιχα αποτελέσματα τους". Το αναποδο που λες δε στεκει καθολου και επειδη σε ξερω και εισαι λογικος ανθρωπος δεν καταλαβαινω πώς σου προεκυψε ως επιχειρημα αξιο αναφορας.

    Παρεμπιπτοντως στο ενδιαμεσο κανενας δε βγαινει να πει μαλακια μου, λαθος που το εγραφα αυτο που εγραφα τοσο καιρο ή να παει να διορθωσει σε κανενα διπλανο νημα την παραπληροφορηση. Απλα η απαντηση ειναι "ε καλα, κι ετσι να ειναι εμενα δε με νοιαζει, παλι αυτο θα επαιρνα".
    Εγώ που ανέβασα το αρχικό πόστ πάντως και ανέβασα την φωτό γιατί εκεί είναι το ζουμί της υπόθεσης , αυτή ειναι η κατάσταση του κινητήρα στις 4.000 χλμ και απορούσε ο Ρώσος φίλος τι θα γίνει στις 50.000χλμ.
    Εγώ που έχω το TA650 του πατέρα μου από το 2005 και το ξέρω καλά που ο πατέρας μου δεν θεωρείται και ψείρας ή γνώστης και το ανοίξαμε πρόσφατα για καθαρισμό καρμπς και ρύθμιση βαλβιδών τέτοιο πράγμα που αντίκρυσε ο Ρώσος δεν είναι . Και μιλάω για μηχανή που κινείται μόνο εντός πόλης και έχει 68.000 χλμ.

    Επίσης γείτονας με το TRK Zontes όταν το πήρε φαίνονταν όμορφο, 2 χρόνια μετά οι εξατμίσεις είναι σε χειρότερη κατάσταση από του πατέρα μου που δεν τις έχει γυαλίσει ΠΟΤΕ και έχουν και 15 χρόνια διαφορά.
    Επίτηδες δεν αναφέρω την δική μου Transalp γιατί εγώ την προσέχω απίστευτα και θα ήταν άδικη η σύγκριση.

    Τώρα το αν είναι ίδιο μοτέρ μου θυμίζει συζητήσεις για ποιότητα στα μαιμού παπούτσια και στα Original. Ητοι δεν τίθεται καν σύγκριση.
    Το παραπάνω είναι όμως ξεκάθαρα η ΑΠΟΨΑΡΑ μου . Δεν το θέτω σαν δεδομένο.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Εδω κανεις κι εσυ ενα ωραιο (σφ)αλμα λογικης παντως...
    Καλά αυτό δεν το συζητάω καν, για αυτό και δεν το ανέφερα, είναι no brainer.
    Ίδιο μοτερ δεν θα ήταν ακόμα και αν έγραφε honda και κατασκευάζονταν σε εργοστάσιο άλλη χώρας.

    Εγώ λέω ότι ο μόνος τρόπος για να διαπιστωθεί η ποιότητα των μετάλλων, που προαναφέρθηκε είναι είτε ένας συνδυασμός χημικών αναλύσεων και stress-test σε ελεγχόμενες συνθήκες(ο ασφαλέστερος), είτε η στατιστική καταγραφή επαρκούς δείγματος σε συνάρτηση και με τον χρόνο.
    Από την στιγμή που ο Κινέζος μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσία σε βάθος χρόνου δεν μπορώ προσωπικά να ξέρω, για την ποιότητα των μετάλλων.
    Όπου Κινέζος (ΤσουΦ, Βάγγος, Μπινελίκης, κάτι Τσόντες, Μόντες τα προσπερνάω).
    Μιλάω σε εκείνο το σημείο αποκλειστικά για μέταλλα μοτέρ, ούτε πλαστικά, ούτε μπλιμπλίκια κλπ.

    Εγώ βλέπω πως ο Κινέζος για να γίνει καλύτερος, πρέπει αναγκαστικά να γίνει και ακριβότερος (και γίνεται) και πως ο Ιάπωνας για να γίνει ανταγωνιστικότερος, δηλαδή φθηνότερος, γίνεται ποιοτικά χειρότερος.
    Αλλά η μπράντα, είναι μπράντα και 30 χρόνια να περάσουν η Ho(u)nda θα είναι Ho(u)nda, ακόμα και αν ο Κινέζος αποδειχθεί ποιοτικός*.

    *Προσωπικά αμφιβάλλω.
    Oldfarts never die

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Εδω κανεις κι εσυ ενα ωραιο (σφ)αλμα λογικης παντως. Το βαρος της αποδειξης δεν πεφτει στον KotsosDR αλλα στον Bowleno και στον Panavour που επιμενουν καιρο τωρα οτι προκειται για το ιδιο μοτερ και το γραφουν παντου και συνεχεια. Συνεργασια Honda με Voge δεν υπαρχει. Για να πεις λοιπον οτι προκειται για το ιδιο μοτερ (πραγμα που το διαβαζει και ο νεος χρηστης του φορουμ και βγαζει τα δικα του συμπερασματα, προφανως συγκρινοντας και τις τιμες) εισαι εσυ που οφειλεις να παραπέμπεις "σε συγκριτικά τεστ αντοχής ή χημικές αναλύσεις των μετάλλων, από τους δύο κινητήρες, με τα αντίστοιχα αποτελέσματα τους". Το αναποδο που λες δε στεκει καθολου και επειδη σε ξερω και εισαι λογικος ανθρωπος δεν καταλαβαινω πώς σου προεκυψε ως επιχειρημα αξιο αναφορας.

    Παρεμπιπτοντως στο ενδιαμεσο κανενας δε βγαινει να πει μαλακια μου, λαθος που το εγραφα αυτο που εγραφα τοσο καιρο ή να παει να διορθωσει σε κανενα διπλανο νημα την παραπληροφορηση. Απλα η απαντηση ειναι "ε καλα, κι ετσι να ειναι εμενα δε με νοιαζει, παλι αυτο θα επαιρνα".
    Ανέφερα ότι είναι αντιγραφή του κινητήρα του Χόντα.Σε διαστάσεις.Δεν ανέφερα για την σύνθεση των μετάλλων,ούτε για το κραμμα του.Δεν μπορω να το ξέρω άλλωστε.Επισης έκανα 3 υποθέσεις.
    1)reverse engineering 2) τέλος πατέντας Χόντα,άρα αντιγράφω ελεύθερα 3) άδεια από Χόντα για αντιγραφή υπό όρους η άνευ όρων.
    Δεν γνωρίζω τι από τα τρία είναι και εκτός απ' την loncin και την χοντα δεν νομίζω να την ξέρει κάποιος άλλος.Εχω επιφυλάξεις όπως ο καθένας που θα αγόραζε κινεζική μηχανή για πρώτη φορά,και το εχω αναφερει . Επιφυλάσσομαι και ως έχω πολλάκις αναφέρει θα ενημερωνεσθε χωρίς φόβο και πάθος για την λειτουργία της μοτό.Πλην της αξιοπιστίας,που είναι πολύ νωρίς ακόμα,την συστήνω ανεπιφύλακτα κρίνοντας απ' την λειτουργία της μέχρι τώρα.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΠΡΏΤΗΣ ΜΗΧΑΝΉΣ
    από PanosK24 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2022, 00:08
  2. ΑΓΟΡΑ ΠΡΏΤΗΣ ΜΗΧΑΝΉΣ
    από PanosK24 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2022, 12:37
  3. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2016, 19:28
  4. ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ
    από iliaspap στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2008, 22:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF