Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 74

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Καλά αυτό δεν το συζητάω καν, για αυτό και δεν το ανέφερα, είναι no brainer.
    Ίδιο μοτερ δεν θα ήταν ακόμα και αν έγραφε honda και κατασκευάζονταν σε εργοστάσιο άλλη χώρας.

    Εγώ λέω ότι ο μόνος τρόπος για να διαπιστωθεί η ποιότητα των μετάλλων, που προαναφέρθηκε είναι είτε ένας συνδυασμός χημικών αναλύσεων και stress-test σε ελεγχόμενες συνθήκες(ο ασφαλέστερος), είτε η στατιστική καταγραφή επαρκούς δείγματος σε συνάρτηση και με τον χρόνο.
    Από την στιγμή που ο Κινέζος μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσία σε βάθος χρόνου δεν μπορώ προσωπικά να ξέρω, για την ποιότητα των μετάλλων.
    Όπου Κινέζος (ΤσουΦ, Βάγγος, Μπινελίκης, κάτι Τσόντες, Μόντες τα προσπερνάω).
    Μιλάω σε εκείνο το σημείο αποκλειστικά για μέταλλα μοτέρ, ούτε πλαστικά, ούτε μπλιμπλίκια κλπ.

    Εγώ βλέπω πως ο Κινέζος για να γίνει καλύτερος, πρέπει αναγκαστικά να γίνει και ακριβότερος (και γίνεται) και πως ο Ιάπωνας για να γίνει ανταγωνιστικότερος, δηλαδή φθηνότερος, γίνεται ποιοτικά χειρότερος.
    Αλλά η μπράντα, είναι μπράντα και 30 χρόνια να περάσουν η Ho(u)nda θα είναι Ho(u)nda, ακόμα και αν ο Κινέζος αποδειχθεί ποιοτικός*.

    *Προσωπικά αμφιβάλλω.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Άλλο το ένα και άλλο το άλλο , το ότι μια κόπια είναι καλή η ακόμα και καλύτερη δεν πάει να πει ότι είναι το ίδιο μοτέρ . Αν δεν είναι και λες ότι είναι τότε υπάρχει παραπληροφόρηση. Άσχετο αν θα κυριαρχήσει ο Κινέζος κτλ κτλ...
    Αυτό είναι το ζουμί και αυτό είναι το θέμα της κουβέντας της οποίας το λινκ παρέθεσα , αν είναι το ίδιο μοτέρ οχι αν είναι καλύτερο ή χειρότερο .

  2. #47
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Ισχύει ότι είπε ο παναβουρ.
    Εγώ πρώτος θα πω, οκ μαλακία μου.
    Μένει να δούμε τι ψάρια θα πιάσει....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #48
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Δηλαδη τοσο καιρο που αναπαραγεται η ατακα ''φορανε τον ιδιο κινητηρα'' εννοουσατε (οσοι το λεγατε) οτι ειναι ιδιων διαστασεων κ κυβισμου αλλα δεν ξερουμε τα εσωτερικα του? Για να καταλαβω...

    Εγω ξερω οταν λεμε φοραει τον ιδιο κινητηρα ειναι οπως παιρνει η Σουζουκι κ βαζει αυτον του Κ5 σε Gsxf/GSXS/Katana κλπ κλπ. Εκει ειναι ο ιδιος ακριβως κινητηρας(αντε να εχει αλλαξει κανα 2-3 λεπτομερειες).

    Σε 1-2 αρθρα που διαβασα στα γρηγορα μεταξυ των 2 μοτερ αναφερθηκε πως του CB δουλευει ησυχα κ χωρις κραδασμους κρατωντας ευκολα υψηλη ταχυτητα ταξιδιου (130-140) εν αντιθεσει με του κινεζου το 500 που ψηλα δειχνει οτι ειναι στα ορια του κ με εντονους κραδασμους...
    Οποτε καταρριπτεται το γεγονος των ''ιδιων'' μοτερ κ παμε σε ''ιδια'' μοτερ σε διαστασεις αγνωστων υλικων με οτι αυτο συνεπαγεται.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #49
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Σε 1-2 αρθρα που διαβασα στα γρηγορα μεταξυ των 2 μοτερ αναφερθηκε πως του CB δουλευει ησυχα κ χωρις κραδασμους κρατωντας ευκολα υψηλη ταχυτητα ταξιδιου (130-140) εν αντιθεσει με του κινεζου το 500 που ψηλα δειχνει οτι ειναι στα ορια του κ με εντονους κραδασμους...
    .
    Ναι αλλά δε μας λες ότι τα κινέζικα καίνε 4 λίτρα στα 100 στα 140 με τριβάλιτσο ενώ το κατάπτυστο Honda εύκολα είναι 5+

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #50
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Πάντως για να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου. Όσοι έχουν προτείνει Κινέζικο (για τον οποιοδήποτε λόγο και με οποιονδήποτε τρόπο) δεν έγραφαν μόνοι τους. Είχαν και αντίλογο. Και αυτό είναι το νόημα των forum, ερασιτέχνες λάτρεις της μοτοσυκλέτας είμαστε και ανταλλάζουμε γνώμες και τις τελευταίες ημέρες με ιδιαίτερα πολιτισμένο τρόπο θα έλεγα.
    Οπότε όποιος νέος στην ηλικία ή νέος στο χώρο διαβάζει, το μόνο που έχει να κάνει είναι να φιλτράρει τις αντικρουόμενες πληροφορίες. Η γνώμη μου είναι πως γενικότερα δε μπορείς να μάθεις αν δεν την πατήσεις κανά δυο φορές μόνος σου μέχρι να δεις τι σου ταιριάζει. Και για να μη παρεξηγηθώ το να την πατήσεις το βάζω στην εξίσωση από όλες τις πλευρές (είτε γιατί δε σου έκατσε η ποιότητα, είτε γιατί δε σου έκατσε η αξιοπιστία, είτε γιατί αγόρασες κάτι που τελικά δεν ήταν κατάλληλο για καθημερινή χρήση, είτε γιατί αγόρασες κάτι για τον ελεύθερο χρόνο και αποδείχθηκε απίστευτα βαρετό). Όπως ειπώθηκε η αγορά έχει αλλάξει εντελώς, χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι οι Ευρωπαίοι που κατασκευάζουν ολοένα και περισσότερα στη Κίνα (ακόμη και μεσαίους/μεγάλους κυβισμούς) και οι Γιαπωνέζοι κατασκευάζουν Ευρώπη πολλά από τα μεγάλα τους και σε διάφορες Ασιατικές χώρες (και Κίνα) τα μικρά τους. Οπότε... αχταρμάς οι καταγωγές.

    Κι εγώ πιστεύω πως τα Γιαπωνέζικα πλέον έχουν εκπτώσεις στη κατασκευή τους και δεν έχουν την διάσημη αξιοπιστία του παρελθόντος, συνεχίζουν όμως να μου εμπνέουν μεγαλύτερη εμπιστοσύνη από κάποια Ευρωπαϊκά που κάνουν εκπλήξεις από αρκετά νωρίς, όχι στα 2-3 χρόνια.... νωρίτερα. Όμως έχω και Γιαπωνέζικο και Ευρωπαϊκό. Και τα δυο τα φροντίζω μόνος μου ή με τη βοήθεια φίλων και τα συντηρώ με τον ανάλογο τρόπο. Στο Ευρωπαϊκό αν και δεν μου έχει βγάλει τίποτα σοβαρό έχω οδική για κάθε αιτία, στο Γιαπωνέζικο όχι... (είναι Γιαπωνέζικο 100% όμως)

    Θέλω να πω ότι έχω γαλουχηθεί με μια φιλοσοφία χτισμένη χρόνια και χρόνια που μου δημιουργεί κάποια στεγανά. Το μόνο ελαφρυντικό που μου δίνω είναι πως αντιλαμβάνομαι πως για τον κάθε έναν που επιλέγει ότι επιλέγει έχει και αυτός τους δικούς του λόγους. Είτε Γιαπωνέζικο, είτε Ευρωπαϊκό, είτε Κινέζικο. Προτάσεις κάνουμε, προσπαθούμε να καταθέσουμε και ένα-δυο επιχειρήματα και μέχρι εκεί, τέλος.

    Για τα Κινέζικα κουβαλάω πολλά ταμπού και γενικά όσο αντέχει η τσέπη μου τα προσπερνάω κάπως εύκολα. Παραδέχομαι όμως και βλέπω ότι αυτό είναι ένα στεγανό δικό μου που η ίδια η ζωή δείχνει να το έχει ξεπεράσει.

    Πολύ γενική τοποθέτηση και ίσως και λίγο off topic αλλά ελπίζω να έχει τη χρησιμότητα της για νέους του χώρου.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 19/12/2022 στις 16:26.

  6. #51
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Σχετικα με το αρχικο θεμα που εθεσε ο op αν μου επιτρεπεται σαν νουμπας να πω και εγω την αποψη μου, πιστευω οτι σαν πρωτο μηχανακι θα ηταν καλο να μην ξεφυγεις πολυ σε κυβισμο και δυναμη, δηλ 500 κ.ε. ισως ειναι ενα λογικο ταβανι για αρχαριο, οποτε το cb ειναι καλη επιλογη και σαν μακροπροθεσμη επενδυση αν το αντεχει η τσεπη σου.
    Το υψος που αναφερε ενα αλλο παληκαρι παλι ειναι καπως μη σχετικο καθως υπαρχουν μοτοσυκλετες με διαστασεις που θυμιζουν μεγαλυτερου κυβισμου.
    Το βασικο θεμα μετα απο τον ενθουσιασμο και ολη αυτη τη φαση της ανακαλυψης που υπαρχει οταν μπαινεις στον κοσμο των 2 τροχων ειναι η ασφαλεια σου, να γυρνας καθε φορα σπιτι σου αρτιμελης, και οσο δελεαστικο και αν ειναι το παραπανω γκαζι, ειναι ενας αν οχι ο πιο καταλυτικος παραγοντας που θα μεγιστοποιησει ενα πιθανο λαθος, σε αντιθεση με μια πιο αδυναμη μοτοσυκλετα που ισως συγχωρει λιγο παραπανω.
    Ολοι λιγο πολυ θα κανουμε μαιμουδιες στην αρχη και θα ταπεινωθουμε οταν συνειδητοποιησουμε πώς θα ηταν η ζωη μας αν τα πραγματα ειχαν εξελιχθει ελαχιστα διαφορετικα.
    Και με ενα 300αράκι ή 400αράκι πχ θα δεις οτι μπορεις και λιγο πιο εξω να βγεις με λιγη υπομονή, για μες την πολη εννοειται οτι θα ειναι υπεραρκετο για καθημερινη μετακινηση. Και οταν βαλεις τη βαση σου μετα απο καποιο καιρο ανεβαινεις.
    Συγγνωμη αν κουρασα, δεν τα λεω ως ειδήμων, αλλα ως νεος αναβατης με οτι αυτο συνεπαγεται.
    Φιλικα παντα
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 19/12/2022 στις 19:35.
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  7. #52
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ρε παίχτη τοσο μαζικό τσουβαλιασμα;;;
    Είσαι φοβερός για νέος στη φάση. Έμαθες τα πάντα για τους πάντες...
    Φίλε μου εγω ειμαι νέος στην οδηγηση της μηχανής. Σας εχω νέα ομως! Δεν χρειαζεται να οδηγας μηχανη για να δεις που παει ο κόσμος και να αντιλαμβάνεσαι τα στοιχειώδη απο global economy, κατι που πολλοι απο δω μεσα αποτυγχάνουν να δουν.

    Κανείς δεν παει να εξισώσει τις εταιρίες. Κανεις λάθος. Το εξισώνω, με την χροια που του δίνεις, είναι οτι οι υπόλοιποι τρεχουν να φτάσουν αυτο που ήδη υπάρχει. Ξέρεις ότι δεν θα βγουν καλύτερες απο την χόντα ή βγήκε η χόντα και ο θεος έσπασε το καλούπι? Οποιος εχει το χρήμα, εχει και το research. Και αυτη τη στιγμή και για τα επομενα χρόνια το χρημα το εχει ένας. Τωρα σχετικά με τις συγκρίσεις, αν και όταν δημοσιευτουν μελέτες, που δεν πιστευω, π.χ. για την αντοχή υλικών που αναφέθηκε, θα τα βαλουμε κατω και θα τις μετρήσουμε. Μεχρι τοτε ναχαμε να λεγαμε να χαμε να πουμε που λέει ο αυγολέμονος.

    Αν θεωρειτε οτι εχετε εμπειρια σε θέματα μηχανικής επειδη οδηγήσατε 10 μηχανες στη ζωή σας, οκ. Να μου πεις ποια μηχανη ρολάρει καλυτερα, να σε εμπιστευτω. Αλλα να μου συζητάει ο καθένας για θέματα μηχανικής επειδη ετσι ακουσε απο καποιον ή απο ένα φόρουμ που ο άλλος ανοιξε την μηχανη και βρήκε μεσα τουλίπες, σορρυ δεν θα παρω.


    Το καλοκαιρι μου συνέβη και ενα περιστατικό, οπου μου έδειξε, μέσες-άκρες, ποιο ειναι το mindset του κόσμου και φυσικά μετα απο αυτο σταμάτησα να κανω οποιαδήποτε σοβαρη συζήτηση που βασίζεται σε bro science.
    Έπινα σε μπιτσόμπαρο με ένα φίλο, καθηγητη πανεπιστημιου σε θέματα σχετικά με τη συζήτηση που έιχαμε εκει. Και γυρναει ο μπαρμαν με εξαιρετική φυσικότητα και λέει: Αυτα που ξερετε εσεις, σε ενα χρονο καθομαι και τα μαθαινω. Ολα υπαρχουν στο internet.

    Εδω μέσα υπαρχει θέμα που συζητήσαμε αν ο άλλος θα εφτιαχνε supercar σε αποθήκη στο πικέρμι. Και τωρα συζητάμε αν μια εταιρια έκανε επένδυση δισεκατομμυρίων και χρησιμοποίησε υλικα που σκουριάζουν στα 4Κ χιλιόμετρα(!!!!!). Σορρυ δεν θα παρω.

    Δεν παω να επιβάλω τη γνώμη μου, οπως έγραψες και συμφωνησαν και οι άλλοι. Οπως δεν θα επιχειρηματολογήσω για το αν η γη ειναι επίπεδη ή για το αν η κίνα στο παγκόσμιο setting, καλώς ή κακώς, ειναι η μονη που ξερει που παει.

    Τελος, αστρολογικές προβλέψεις Χαικάλη, κουληδες και σακκουλες με σκατα είναι έτσι και αλλιώς εκτος θέματος. Ειναι ωραιο ομως ότι αυτα που έγραψα εδωσαν τετοιους συνειρμους. Δειχνει και αυτο πράγματα που τα ανέφερα στη πρώτη προταση.

  8. #53
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Δυστυχώς δεν αλληλοκαταλαβαινόμαστε.
    Για να στο σπάσω λίγο σε τάληρα, εμένα το τρίγκερ στα όσα άτοπα γράφεις, ήταν το πως κατέληξες ότι όλοι όσοι δεν είμαστε εσύ και οι της γενιάς σου, θα θέλαμε να πάρουμε πεμβέ...φακλότζικ το λέγαμε εμείς όσο περιμέναμε το ουίσκι να ωριμάσει,εσείς οι νεολαίοι πέτε το όπως θέτε. Ερχεσαι τώρα με το φολοου απ ποστ και τα αλέθεις όλα μαζι, όλα ομως,τίποτα δεν αφησες παιχταρά μου.
    Την αλαφραίνω (ελπίζω να το καταλαβαινεις) επίτηδες την κουβέντα γιατι ειλικρινά δεν εχω πρόθεση να αντιπαρατεθώ μαζί σου.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #54
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου εγω ειμαι νέος στην οδηγηση της μηχανής. Σας εχω νέα ομως! Δεν χρειαζεται να οδηγας μηχανη για να δεις που παει ο κόσμος και να αντιλαμβάνεσαι τα στοιχειώδη απο global economy, κατι που πολλοι απο δω μεσα αποτυγχάνουν να δουν.

    Κανείς δεν παει να εξισώσει τις εταιρίες. Κανεις λάθος. Το εξισώνω, με την χροια που του δίνεις, είναι οτι οι υπόλοιποι τρεχουν να φτάσουν αυτο που ήδη υπάρχει. Ξέρεις ότι δεν θα βγουν καλύτερες απο την χόντα ή βγήκε η χόντα και ο θεος έσπασε το καλούπι? Οποιος εχει το χρήμα, εχει και το research. Και αυτη τη στιγμή και για τα επομενα χρόνια το χρημα το εχει ένας. Τωρα σχετικά με τις συγκρίσεις, αν και όταν δημοσιευτουν μελέτες, που δεν πιστευω, π.χ. για την αντοχή υλικών που αναφέθηκε, θα τα βαλουμε κατω και θα τις μετρήσουμε. Μεχρι τοτε ναχαμε να λεγαμε να χαμε να πουμε που λέει ο αυγολέμονος.

    Αν θεωρειτε οτι εχετε εμπειρια σε θέματα μηχανικής επειδη οδηγήσατε 10 μηχανες στη ζωή σας, οκ. Να μου πεις ποια μηχανη ρολάρει καλυτερα, να σε εμπιστευτω. Αλλα να μου συζητάει ο καθένας για θέματα μηχανικής επειδη ετσι ακουσε απο καποιον ή απο ένα φόρουμ που ο άλλος ανοιξε την μηχανη και βρήκε μεσα τουλίπες, σορρυ δεν θα παρω.


    Δεν παω να επιβάλω τη γνώμη μου, οπως έγραψες και συμφωνησαν και οι άλλοι. Οπως δεν θα επιχειρηματολογήσω για το αν η γη ειναι επίπεδη ή για το αν η κίνα στο παγκόσμιο setting, καλώς ή κακώς, ειναι η μονη που ξερει που παει.

    .
    Δε ξέρω την ηλικία σου και με τι ασχολείσαι επαγγελματικά, αλλά αν νομίζεις ότι οι Κινέζοι είναι μπροστά σε θέματα R&D πλανάσαι πλάνην οικτρά

    Έχω άπειρα παραδείγματα από τον επαγγελματικό μου χώρο, που οτιδήποτε είναι από κινέζο manufacturer (όχι licensee, να υπάρχει δηλαδή από πίσω το know how από Ευρωπαίο, Ιάπωνα ή έστω και Κορεάτη designer) είναι τραγικά χαμηλότερης ποιότητας
    Δεν ξέρω αν μπορούν ή αν απλά δε θέλουν, ξέρω ότι τα προϊόντα τους είναι πολύ κατώτερα ποιοτικά

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Κανείς δεν παει να εξισώσει τις εταιρίες. Κανεις λάθος. Το εξισώνω, με την χροια που του δίνεις, είναι οτι οι υπόλοιποι τρεχουν να φτάσουν αυτο που ήδη υπάρχει. Ξέρεις ότι δεν θα βγουν καλύτερες απο την χόντα ή βγήκε η χόντα και ο θεος έσπασε το καλούπι? Οποιος εχει το χρήμα, εχει και το research. Και αυτη τη στιγμή και για τα επομενα χρόνια το χρημα το εχει ένας.
    Είναι φυσικό να μην βγουν καλύτερες από τη honda ή την yamaha ή από οποιαδήποτε εταιρεία γιατί απλά αντιγράφουν.
    Και όσο αντιγράφεις δεν είναι δυνατόν να ξεπεράσεις το πρωτότυπο, πάντα θα είσαι πίσω.
    Και το rd έχει σκοπό να υιοθετήσει τη βέλτιστη λύση σε ένα τεχνικό πρόβλημα ή ζητούμενο.
    Αντιγράφοντας ουσιαστικά αποδέχεσαι ότι το πρωτότυπο έχει βρει τις λύσεις για τη δεδομένη χρήση ή ότι απλά θες να πουλήσεις ότι είναι πρόχειρο προκειμένου να βγάλεις κέρδος από την εξέλιξη και τον σχεδιασμό (το πιο πιθανό).
    Από την άλλη μπορείς να παρατηρήσεις εύκολα ότι η συμμέτοχή στους αγώνες βοηθάει την εξέλιξη.
    Δεν θα αναφερθώ στη Honda που 2-3 χρόνια από την παραγωγή της πρώτης μοτοσυκλέτας της και χωρίς να την ξέρει ούτε η μάνα της αποφάσισε να πάρει το ΙΟΜ,
    αλλά σε σύγχρονα παραδείγματα ducati ktm που από ιταλικό δημόσιο η μία και πενηντάρια sachs η άλλη βρέθηκαν ξανά στο προσκήνιο και στις πωλήσεις.
    Και από την ως τώρα πορεία των κινέζων δεν φαίνεται να σκοπεύουν ούτε να ερευνήσουν ούτε να παίρνουν μέρος σε αγώνες ούτε καν μοντέλα δικά τους να σχεδιάζουν.
    Και οι Κινέζοι δεν ξεκίνησαν να παράγουν χθες. Παράγουν δεκαετίες τώρα αντίγραφα μοτοσυκλέτες αυτοκίνητα φορτηγά τρένα οπλικά συστήματα πολλά πράγματα.

  11. #56
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Δε ξέρω την ηλικία σου και με τι ασχολείσαι επαγγελματικά, αλλά αν νομίζεις ότι οι Κινέζοι είναι μπροστά σε θέματα R&D πλανάσαι πλάνην οικτρά

    Έχω άπειρα παραδείγματα από τον επαγγελματικό μου χώρο, που οτιδήποτε είναι από κινέζο manufacturer (όχι licensee, να υπάρχει δηλαδή από πίσω το know how από Ευρωπαίο, Ιάπωνα ή έστω και Κορεάτη designer) είναι τραγικά χαμηλότερης ποιότητας
    Δεν ξέρω αν μπορούν ή αν απλά δε θέλουν, ξέρω ότι τα προϊόντα τους είναι πολύ κατώτερα ποιοτικά
    https://www.theguardian.com/world/20...esearch-output

    Ολο το άρθρο ειναι ωραιο. 3 - points σε περίπτωση που δεν το διαβάσετε.

    --Την μελέτη την έκαναν Ιάπωνες, που τους αγαπάμε.

    --The report was published on the day US president Joe Biden signed the Chips and Science Act, legislation that would authorise $200bn in research funding over 10 years to make US scientific research more competitive with China.

    --“The US has tended to rank China’s work as lower quality. This appears to have changed.”

    Δλδ, άλλοι τρέχουν πλέον απο πισω.

    Γενικά για να μη το κουράζουμε και πολυ. Η Κινα ειναι "κατώτερη" στις συζητήσεις στα καφενεια. Εκει εξω ειναι ο leader. Ακομα και στην ερευνα. Και για να πω την αλήθεια, δεν μου αρέσει. Αλλα shit happens.

  12. #57
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    οκ,όταν θα έχω 20 χιλιάρικα για μοτοσυκλέτα θα πάω να αγοράσω το πιο ακριβό κινέζικο αντί γιαDucati γιατί είναι leader και οδηγός στις εξελίξεις .
    Με έπεισες.
    when life gets complicated... i ride.

  13. #58
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    https://www.theguardian.com/world/20...esearch-output

    Ολο το άρθρο ειναι ωραιο. 3 - points σε περίπτωση που δεν το διαβάσετε.

    --Την μελέτη την έκαναν Ιάπωνες, που τους αγαπάμε.

    --The report was published on the day US president Joe Biden signed the Chips and Science Act, legislation that would authorise $200bn in research funding over 10 years to make US scientific research more competitive with China.

    --“The US has tended to rank China’s work as lower quality. This appears to have changed.”

    Δλδ, άλλοι τρέχουν πλέον απο πισω.

    Γενικά για να μη το κουράζουμε και πολυ. Η Κινα ειναι "κατώτερη" στις συζητήσεις στα καφενεια. Εκει εξω ειναι ο leader. Ακομα και στην ερευνα. Και για να πω την αλήθεια, δεν μου αρέσει. Αλλα shit happens.
    Τόση ώρα νόμιζα ότι μίλαγα σοβαρά, και λαμβάνω ως απάντηση άρθρο που λέει ότι οι Κινέζοι έγραψαν περισσότερα papers από τους Αμερικανούς
    Τα παιδιά καλά ;

  14. #59
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Τόση ώρα νόμιζα ότι μίλαγα σοβαρά, και λαμβάνω ως απάντηση άρθρο που λέει ότι οι Κινέζοι έγραψαν περισσότερα papers από τους Αμερικανούς
    Τα παιδιά καλά ;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Δε ξέρω την ηλικία σου και με τι ασχολείσαι επαγγελματικά, αλλά αν νομίζεις ότι οι Κινέζοι είναι μπροστά σε θέματα R&D πλανάσαι πλάνην οικτρά
    Το R στο R&D που ανέφερες ξέρεις τι σημαινει?

    Αστο ομως. Τσαμπα σπαμαρουμε και κανενας δεν παει μπροστα.

  15. #60
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Το R στο R&D που ανέφερες ξέρεις τι σημαινει?
    Νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα ποιοτικής σύγκρισης ακόμα και σε καινούρια ανάμεσα σε Κινέζικα/Ευρωπαικά και Ιαπωνικά .
    Το μόνο κομμάτι στο οποίο τα κινέζικα κερδίζουν έδαφος και χάνουν οι υπόλοιποι είναι στο Value For Money.
    Να εξηγηθώ.
    Δεν παίρνεις το Voge επειδή έχει Voge κινητήρα , αλλά επειδή μοιάζει (μέχρι πρότινος ήταν ίδιος) με του CB500x έχει 30% φθηνότερη τιμή και σου δίνει ένα πιο πλήρες πακέτο σε μια αξιοπρεπή εμφάνιση και μια ''εως τώρα'' αξιοπρεπή κατασκευή.
    Αυτό σαν Mindset από μόνο του δεν δείχνει πως τα κινέζικα έχουν έρθει για να πρωτοπορήσουν στον χώρο και να τον εξελίξουν, αλλά ότι θέλουν να μπουν στην μοιρασιά της πίτας και καλά κάνουν.
    Εγώ , λοιπόν, που είμαι ερασιτέχνης και καφενειατζής στην συζήτηση με την μέχρι τώρα εμπειρία μου αυτό βλέπω .
    Αν εσύ βλέπεις κάτι άλλο, π.χ. πατέντες κινέζικες ή κάποια πρωτοπορία εδώ είμαστε να μας τις αναφέρεις.
    Το άρθρο που ανέβασες και στα σημεία που έχεις κάνει Bold λέει ουσιαστικά ότι τα κινέζικα προιόντα δεν είναι πλέον τόσο για δούλεμα.
    Σαν να λέω , ωραία η Στελίτσα, δεν είναι τόσο ζάμπα τελικά
    Το οποίο έχει απόσταση από το να πω , ΠΩ τι μ@ναρα είναι αυτή η Στέλλα ρε φίλε μου.
    Αν γίνει στο μέλλον καλώς. Είναι και πιθανό .
    Στο τώρα όμως , όχι δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις.

    Και για να απαντήσω στο παλαιότερο σχόλιο σου , ότι έχω Mindset πιο μεγάλων σε ηλικία θα σου απαντήσω λιανά.
    Αν μιλούσαμε για αμάξι, κινητό , κάμερα, υπολογιστή που ειλικρινά στα ψιλό @@μου δεν θα έμπαινα σε ΄΄αντιπαράθεση΄΄ καν.
    Αλλά επειδή με την μηχανή έχω αναπτύξει ένα πάθος και επειδή πλέον ξεχωρίζω τις μηχανές με τον χαρακτήρα που βγάζουν τόσο από το στήσιμο όσο και από την μορφή τους δεν μπορώ να έχω καθαρά ορθολογιστική άποψη.
    Δεν το βλέπω σαν άψυχο αντικείμενο.
    Υ.γ. Τα λέω με άκρως φιλικό τόνο .
    Υ.γ. Κυρίοι διαχειριστές, δεν τραβάτε το νήμα στις Αντιπαραθέσεις από τότε που ξεκίνησε το Σπαμ για να μην χαλάμε και το Post του παιδιού?
    Τελευταία τροποποίηση από CorpseAlive; 20/12/2022 στις 00:03.
    where was Gondor when the Westfold fell?

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΠΡΏΤΗΣ ΜΗΧΑΝΉΣ
    από PanosK24 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2022, 00:08
  2. ΑΓΟΡΑ ΠΡΏΤΗΣ ΜΗΧΑΝΉΣ
    από PanosK24 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2022, 12:37
  3. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2016, 19:28
  4. ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ
    από iliaspap στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2008, 22:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF