Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 74

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2022
    Μηνύματα
    9

    ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ,

    ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΒΓΑΛΑ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ. ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΜΟΥ, ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΒΟΛΤΕΣ, ΜΙΚΡΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΩΜΑ. ΣΑΝ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΧΩ ΤΟ CB500X. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΩΝ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Καταρχάς, καλώς ήρθες.
    Μια χαρά μηχανή το CB, αν την φτάνεις οικονομικά διότι χρειάζεσαι και τον σχετικό εξοπλισμό (κράνος μπουφάν) που δεν είναι ακριβώς φτηνά.
    Αφου θέλεις και λίγο χώμα, ρίξεκαι μια ματιά στο VOGE 500 ds το έχουν πάρει κάποια μέλη εδώ, φοράει το ίδιο μοτέρ με το CB και κοστίζει και 1500 ευρώ περιπου κάτω (μιλάμε πάντα για καινούργιο)

    Με το καλό ότι επιλέξεις, πάντα κράνος και τα μυαλά μέσα σε αυτό....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/12/2022
    Μηνύματα
    3
    Καλησπερα ομαδα!

    Πανω-κατω στο ιδιο υφος με τον kostakis10, και εγω σκεφτομαι να παρω μια μηχανη, την πρωτη μου, η οποια θα ηθελα να ειναι μεχρι 600cc και κοιτουσα σαν ιδανικη και εγω την 500x. Ομως μετα απο κουβεντα με γνωστους, ειδα πως ολες αυτες της κατηγοριας-κυβικων ειναι χαμηλες για αναβατες ψηλους σαν εμενα (1.95cm). Μπορει καποιος να προτεινει μια τιμια λυση περα απο Vstrom? Για πολη κυριως, αλλα θα ηθελα να κανει και για καποια κοντινα ταξιδια και μια σχετικη ανεση.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tom_Nt Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα ομαδα!

    Πανω-κατω στο ιδιο υφος με τον kostakis10, και εγω σκεφτομαι να παρω μια μηχανη, την πρωτη μου, η οποια θα ηθελα να ειναι μεχρι 600cc και κοιτουσα σαν ιδανικη και εγω την 500x. Ομως μετα απο κουβεντα με γνωστους, ειδα πως ολες αυτες της κατηγοριας-κυβικων ειναι χαμηλες για αναβατες ψηλους σαν εμενα (1.95cm). Μπορει καποιος να προτεινει μια τιμια λυση περα απο Vstrom? Για πολη κυριως, αλλα θα ηθελα να κανει και για καποια κοντινα ταξιδια και μια σχετικη ανεση.
    To ds που ανέφερα πιο πάνω, θα σου έρχεται κουτί.
    Αν σε παίρνει οικονομικά, δες και το 650 ds
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Πρώτη μότο κ κινεζικό...? Τολμηροί..
    Πάρτε το CB κ όταν αποκτήσετε εμπειρία το ξαναβλεπετε.
    Ride(s) the wind of change...

  6. #6
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    To ds που ανέφερα πιο πάνω, θα σου έρχεται κουτί.
    Αν σε παίρνει οικονομικά, δες και το 650 ds
    Μια χαρά και το DS που γράφει ο Bowleno

    Από εκεί και πέρα, κυβισμός δεν συνδέεται απαραίτητα με το ύψος της μοτοσυκλέτας, περισσότερο έχει να κάνει με τη κατηγορία που κοιτάς. Το ύψος σου ξεφεύγει σημαντικά από το μέσο όρο.

    Βρες ένα καλομεταχειρισμένο TENERE XT660Z.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Καταρχάς, καλώς ήρθες.
    Μια χαρά μηχανή το CB, αν την φτάνεις οικονομικά διότι χρειάζεσαι και τον σχετικό εξοπλισμό (κράνος μπουφάν) που δεν είναι ακριβώς φτηνά.
    Αφου θέλεις και λίγο χώμα, ρίξεκαι μια ματιά στο VOGE 500 ds το έχουν πάρει κάποια μέλη εδώ, φοράει το ίδιο μοτέρ με το CB και κοστίζει και 1500 ευρώ περιπου κάτω (μιλάμε πάντα για καινούργιο)

    Με το καλό ότι επιλέξεις, πάντα κράνος και τα μυαλά μέσα σε αυτό....
    Όταν λέμε ίδιο μοτέρ τι εννούμε; Το ίδιο ή κλώνο ;

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2022
    Μηνύματα
    9
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ CB500X, Η ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ. ΣΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ;

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Έχουμε να προτείνουμε να πατήσεις το caps lock.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostakis10 Προβολή μηνύματος
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ CB500X, Η ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ. ΣΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ;
    Καλύτερα γράφε με μικρά...

    Το πρόβλημα με την αγορά είναι πως τα εμπορεύσιμα μοντέλα των καινούριων δεν διατίθενται με κανονική ροή οπότε η ζήτηση μεγαλώνει και τα μεταχειρισμένα ανεβάζουν την αξία τους. Με κάποιες τιμές βέβαια απορώ, στα αλήθεια πουλιούνται άραγε;
    Πάντως για να βρεις νορμάλ τιμές θα πρέπει να κοιτάς όχι και τόσο εμπορικά μοντέλα.

    Βάλε φίλτρα στο car και ψάξε με τα δεδομένα τιμής και κυβισμού που θέλεις. Από εκεί και πέρα αν βρεις κάτι ενδιαφέρον ξαναρωτάς κι εδώ μήπως υπάρχει κάποιος γνώστης ή κάτοχος να σου πει δυο πράγματα παραπάνω.

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Όταν λέμε ίδιο μοτέρ τι εννούμε; Το ίδιο ή κλώνο ;
    Το ίδιο είναι, τα καπάκια με το όνομα αλλάζουν μόνο...η loncin κατασκευάζει μοτέρ για πολλούς, honda, bmw κλπ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο είναι, τα καπάκια με το όνομα αλλάζουν μόνο...η loncin κατασκευάζει μοτέρ για πολλούς, honda, bmw κλπ
    Συμφωνώ σε πολλά από όσα γράφεις γενικά αλλά εδώ νομίζω θα διαφωνήσω. Δεν υπάρχει κάτι επίσημο που να δείχνει πως το μοτέρ είναι το ίδιο. Διάμετρος επί διαδρομή εμβόλων είναι ίδια αλλά αυτό από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα.
    Αν έχεις κάτι επίσημο με ενδιαφέρει.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tom_Nt Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα ομαδα!

    Πανω-κατω στο ιδιο υφος με τον kostakis10, και εγω σκεφτομαι να παρω μια μηχανη, την πρωτη μου, η οποια θα ηθελα να ειναι μεχρι 600cc και κοιτουσα σαν ιδανικη και εγω την 500x. Ομως μετα απο κουβεντα με γνωστους, ειδα πως ολες αυτες της κατηγοριας-κυβικων ειναι χαμηλες για αναβατες ψηλους σαν εμενα (1.95cm). Μπορει καποιος να προτεινει μια τιμια λυση περα απο Vstrom? Για πολη κυριως, αλλα θα ηθελα να κανει και για καποια κοντινα ταξιδια και μια σχετικη ανεση.
    Είμαι πιο ψηλός από σένα και έχω CB500X εδώ και χρόνια.
    Μπορώ να σου πω τι μικρές αλλαγές έκανα για να βολέψει καλύτερα. Γενικά χωράμε πάντως αν και δεν ξέρω την κατανομή του ύψους σου (κορμός/πόδια).

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostakis10 Προβολή μηνύματος
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ,

    ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΒΓΑΛΑ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ. ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΜΟΥ, ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΒΟΛΤΕΣ, ΜΙΚΡΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΩΜΑ. ΣΑΝ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΧΩ ΤΟ CB500X. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΩΝ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.
    Εγώ για πρώτη και χωρίς εμπειρία δεν θα πήγαινα σε κάτι τόσο βαρύ. Δεν είναι βαριά σε σχέση με άλλες αλλά και πάλι, σχεδόν 195 κιλά γεμάτη.
    Μονοκύλινδρο 300αρι θα ήταν για μένα η πρώτη επιλογή, και επειδή αυτά της Honda έχουν ξεφύγει σε τιμές, θα πήγαινα στο Voge 300DS που κάνει όλα όσα λες οικονομικά και όμορφα.

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ σε πολλά από όσα γράφεις γενικά αλλά εδώ νομίζω θα διαφωνήσω. Δεν υπάρχει κάτι επίσημο που να δείχνει πως το μοτέρ είναι το ίδιο. Διάμετρος επί διαδρομή εμβόλων είναι ίδια αλλά αυτό από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα.
    Αν έχεις κάτι επίσημο με ενδιαφέρει.
    Αν βάλεις τα μοτέρ των 2 μοντέλων δίπλα δίπλα θα καταλάβεις....Επίσημα εννοείται ότι κανείς δεν το λέει για προφανείς λόγους (εμπορική στάμπα) όμως η πραγματικότητα αυτή είναι.
    Η μόνη διαφορά που έχουν είναι στην διαχείριση του.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΠΡΏΤΗΣ ΜΗΧΑΝΉΣ
    από PanosK24 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2022, 00:08
  2. ΑΓΟΡΑ ΠΡΏΤΗΣ ΜΗΧΑΝΉΣ
    από PanosK24 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2022, 12:37
  3. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2016, 19:28
  4. ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ
    από iliaspap στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2008, 22:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF