Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 74 από 74

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ

  1. #61
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα ποιοτικής σύγκρισης ακόμα και σε καινούρια ανάμεσα σε Κινέζικα/Ευρωπαικά και Ιαπωνικά .
    Το μόνο κομμάτι στο οποίο τα κινέζικα κερδίζουν έδαφος και χάνουν οι υπόλοιποι είναι στο Value For Money.
    Να εξηγηθώ.
    Δεν παίρνεις το Voge επειδή έχει Voge κινητήρα , αλλά επειδή μοιάζει (μέχρι πρότινος ήταν ίδιος) με του CB500x έχει 30% φθηνότερη τιμή και σου δίνει ένα πιο πλήρες πακέτο σε μια αξιοπρεπή εμφάνιση και μια ''εως τώρα'' αξιοπρεπή κατασκευή.
    Αυτό σαν Mindset από μόνο του δεν δείχνει πως τα κινέζικα έχουν έρθει για να πρωτοπορήσουν στον χώρο και να τον εξελίξουν, αλλά ότι θέλουν να μπουν στην μοιρασιά της πίτας και καλά κάνουν.
    Εγώ , λοιπόν, που είμαι ερασιτέχνης και καφενειατζής στην συζήτηση με την μέχρι τώρα εμπειρία μου αυτό βλέπω .
    Αν εσύ βλέπεις κάτι άλλο, π.χ. πατέντες κινέζικες ή κάποια πρωτοπορία εδώ είμαστε να μας τις αναφέρεις.
    Το άρθρο που ανέβασες και στα σημεία που έχεις κάνει Bold λέει ουσιαστικά ότι τα κινέζικα προιόντα δεν είναι πλέον τόσο για δούλεμα.
    Σαν να λέω , ωραία η Στελίτσα, δεν είναι τόσο ζάμπα τελικά
    Το οποίο έχει απόσταση από το να πω , ΠΩ τι μ@ναρα είναι αυτή η Στέλλα ρε φίλε μου.
    Αν γίνει στο μέλλον καλώς. Είναι και πιθανό .
    Στο τώρα όμως , όχι δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις.
    Ευστοχος οπως παντα. Θα ηθελα να απαντήσω σε πολλα, αλλα θα παει πολυ. Εκτός απο το bold που ειναι και το σημαντικότερο στη συζήτηση.

    Δεν μιλαω για για αυτα που πιστευω, αλλα για τα δεδομενα που υπαρχουν. Οταν σε 20 χρονια εγιναν αυτο που εγιναν και τελευταια το ριξαν στο R και το D, τοτε ναι πιστευω οτι θα δουμε πατέντες και high tech stuff που ο υπολοιπος κοσμος δεν θα εχει φανταστει. Στο σχετικό quote που έκανα, πιστευεις ο Biden οτι κανει αυτη τη δεκαετη επενδυση γιατι φοβάται τις κόπιες σε οποιοδήποτε επίπεδο ή την πρωτοπορια?

    Για να συνοψίσω. Σήμερα κινέζικα δεν παιρνεις για τις καινοτομιες. Δεκτό και συμφωνω απόλυτα. Αυτο θα το κανεις σε 10 χρόνια. Τωρα το παιρνεις για ολα αυτα που ανέφερες. Και τα παιρνεις απο την πιο ισχυρη βιομηχανια του κόσμου. Υποθεσεις οτι ολα θα σπασουν γιατι ειναι κινέζικα και οτι κοπιάρουν τα παντα με κακό τρόπο ειναι τουλαχιστον οπαδική αποψη.

    Ακόμα και κοπια ενος κινητήρα να θέλαν να κανουν, αν αυτος που φτιαξαν διαφέρει, ΔΕΝ ειναι γιατι δεν καταφεραν να τον κανουν ιδιο. Ελεος. Ειναι γιατι οι αλλαγές εξυπηρετουν και βελτιώνουν καποιες μετρικές (απόδοση, κόστος παραγωγής, κόστος επισκευής, διαθεσιμότητα ανταλλακτηκών you name it δεν ξερω).

  2. #62
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Ευστοχος οπως παντα. Θα ηθελα να απαντήσω σε πολλα, αλλα θα παει πολυ. Εκτός απο το bold που ειναι και το σημαντικότερο στη συζήτηση.

    Δεν μιλαω για για αυτα που πιστευω, αλλα για τα δεδομενα που υπαρχουν. Οταν σε 20 χρονια εγιναν αυτο που εγιναν και τελευταια το ριξαν στο R και το D, τοτε ναι πιστευω οτι θα δουμε πατέντες και high tech stuff που ο υπολοιπος κοσμος δεν θα εχει φανταστει. Στο σχετικό quote που έκανα, πιστευεις ο Biden οτι κανει αυτη τη δεκαετη επενδυση γιατι φοβάται τις κόπιες σε οποιοδήποτε επίπεδο ή την πρωτοπορια?

    Για να συνοψίσω. Σήμερα κινέζικα δεν παιρνεις για τις καινοτομιες. Δεκτό και συμφωνω απόλυτα. Αυτο θα το κανεις σε 10 χρόνια. Τωρα το παιρνεις για ολα αυτα που ανέφερες. Και τα παιρνεις απο την πιο ισχυρη βιομηχανια του κόσμου. Υποθεσεις οτι ολα θα σπασουν γιατι ειναι κινέζικα και οτι κοπιάρουν τα παντα με κακό τρόπο ειναι τουλαχιστον οπαδική αποψη.

    Ακόμα και κοπια ενος κινητήρα να θέλαν να κανουν, αν αυτος που φτιαξαν διαφέρει, ΔΕΝ ειναι γιατι δεν καταφεραν να τον κανουν ιδιο. Ελεος. Ειναι γιατι οι αλλαγές εξυπηρετουν και βελτιώνουν καποιες μετρικές (απόδοση, κόστος παραγωγής, κόστος επισκευής, διαθεσιμότητα ανταλλακτηκών you name it δεν ξερω).
    Προσωπικά τα μόνα μηχανάκια που όντως θα κοροιδέψω λίγο στον δρόμο είναι τα Benelli γιατί όντως ίδρωσαν να φτιάξουν φτηνό GS χωρίς να φάνε αγωγή και τα Zontes γιατί είναι παπάκι σε σώμα On/off. (ειδικά η διπλή ψεύτικη εξάτμιση με πονάνε τα μάτια μου)
    Τα υπόλοιπα , Voge και CF MOTO τα θεωρώ αντικειμενικά αξιοπρεπή και το Voge όμορφο. (από κοντά πιο πολύ) Φυσικά ο χρόνος θα δείξει και την ποιότητα τους.

    Τώρα το γιατί η Αμερική επενδύει σε έναν νέο ψυχρό πόλεμο είναι συζήτηση εκτός των Μοτοσυκλετών.
    Πάντως η μεγαλύτερη οικονομική ανάπτυξη που είχε η Αμερική ήταν στην καρδιά του Ψυχρού Πολέμου και με Πρόεδρο τον Reagan .
    Όταν έχεις στήσει μια χώρα να λειτουργεί σαν την Empire από το Star Wars , δεν σε συμφέρει με τίποτα να μην έχεις αντίπαλο δέος.
    Για αυτό και οι Αμερικάνοι όταν δεν έχουν εχθρό φτιάχνουν έναν.
    Π.χ. πριν 30 χρόνια οι Κινέζοι μαζεύαν ρύζια. Έπεσε άπειρο αμερικάνικο Δολάριο και έγιναν μεγάλη δύναμη στα πάντα και κυρίως εμπορικά.
    Τώρα ο καπιταλισμός ήρθε σε μια ισορροπία γιατί υπάρχει κάποιος να χάσει . Υπάρχει αντίπαλος(ανταγωνισμός) άρα και λόγος για RD και πάει λέγοντας.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  3. #63
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Το R στο R&D που ανέφερες ξέρεις τι σημαινει?

    Αστο ομως. Τσαμπα σπαμαρουμε και κανενας δεν παει μπροστα.
    To άρθρο μιλάει για scientific papers, έχει σχέση αυτό τώρα με τη κουβέντα που κάνουμε ;

    Και εν τέλει, επειδή μάλλον θα πρέπει να τις μετρήσουμε (αν και θα με κυνηγάει ο γαύρος), έχεις μπει σε κινέζικο αμάξι (στην Κίνα), να αξιολογήσεις την ποιότητα κατασκευής, κύλισης κτλ ;

    Έχεις οδηγήσει κινέζικο σκουτεράκι (στην Κίνα) ;

    Έχεις πιάσει στα χέρια σου κινέζικο κινητό (όχι αυτά που φέρνουν εδώ, αυτά που πουλάνει εκεί)

    Έχεις δει ανοξείδωτα (lolololol) φλαντζωτά level switches να σπάνε κάθε 3 μήνες ;


    Αυτά είναι προσωπικές εμπειρίες από παραμονή μου σε αυτή την υπέροχη χώρα 8-9 μήνες, όχι το μακρινό 2000, αλλά πριν 2 χρόνια

    Αν έχεις προσωπική άποψη επί του θέματος, πολύ θα χαρώ να το συζητήσουμε, απλά σε παρακαλώ μη μου στέλνεις άρθρα του Guardian

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος

    Για να συνοψίσω. Σήμερα κινέζικα δεν παιρνεις για τις καινοτομιες. Δεκτό και συμφωνω απόλυτα. Αυτο θα το κανεις σε 10 χρόνια. Τωρα το παιρνεις για ολα αυτα που ανέφερες. Και τα παιρνεις απο την πιο ισχυρη βιομηχανια του κόσμου. Υποθεσεις οτι ολα θα σπασουν γιατι ειναι κινέζικα και οτι κοπιάρουν τα παντα με κακό τρόπο ειναι τουλαχιστον οπαδική αποψη.
    Αυτά τα ακούγαμε και πριν 20 χρόνια ... 20 χρόνια εμπειρίας με κινέζικά προϊόντα είναι αρκετά για ασφαλή συμπεράσματα ... το ότι κοπιάρουν τα πάντα με κακό τρόπο δεν είναι οπαδική άποψη αλλά ασφαλές συμπέρασμα (και φυσικά κουλτούρα τους) , το ότι 100 από αυτές τις κόπιες βγαίνουν καλές δεν σημαίνει τίποτα , υπολόγισε τι ποσοστό είναι μπροστά στα εκατομμύρια προϊόντα που παράγουν ...

    Δεν είναι κακό να αγαπάς τη μοτοσυκλέτα σου όποια και αν είναι (το εννοώ αυτό και δεν υποτιμώ την αγάπη κανενός προς το δίκυκλό του) , κακό είναι να εθελοτυφλείς και να γειώνεις την άποψη (όπως χαρακτήρισες) "ανθρώπων που οδηγήσαν 10 μοτοσυκλέτες και νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα" όταν εσύ ο ίδιος έχεις εμπειρία μηδέν και δεν ξέρεις αν επηρεάζει τη σταθερότητα της μοτοσυκλέτας σου το να οδηγείς με ένα καθρέπτη .
    Συγνώμη αν σε έθιξα , δεν το είχα σκοπό αλλά το τσουβάλιασμα σου σε όποιον μοτοσικλετιστή δεν υιοθετεί την άποψή σου παραείναι επιθετικό .

    Απόλαυσε την μοτοσυκλέτα σου λοιπόν και όταν βγάλει η κίνα κάποιο εργαλείο στα μεγάλα cc να επενδύσεις ελεύθερα , εγώ ευχαριστώ αλλά να μου λείπει .

    bonus μερικά λεπτά κινέζικου R&D ...
    https://www.youtube.com/watch?v=-inLgD657Lc
    https://www.youtube.com/watch?v=FY8BF_1FoM4

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς δεν αλληλοκαταλαβαινόμαστε.
    Για να στο σπάσω λίγο σε τάληρα, εμένα το τρίγκερ στα όσα άτοπα γράφεις, ήταν το πως κατέληξες ότι όλοι όσοι δεν είμαστε εσύ και οι της γενιάς σου, θα θέλαμε να πάρουμε πεμβέ...φακλότζικ το λέγαμε εμείς όσο περιμέναμε το ουίσκι να ωριμάσει,εσείς οι νεολαίοι πέτε το όπως θέτε. Ερχεσαι τώρα με το φολοου απ ποστ και τα αλέθεις όλα μαζι, όλα ομως,τίποτα δεν αφησες παιχταρά μου.
    Την αλαφραίνω (ελπίζω να το καταλαβαινεις) επίτηδες την κουβέντα γιατι ειλικρινά δεν εχω πρόθεση να αντιπαρατεθώ μαζί σου.
    Παντως γαυρε ο Dr.Monty δεν εγραψε αυτο που του καταλογιζεις αλλα αυτο

    Η πλειοψηφία των ενεγών μελών εδω μέσα είναι Gen X, αλλιως μεγαλωσαν, αλλιώς σκέφτονται. Μεγάλωσαν με το ονειρο της BMW.
    και το οποιο ειναι αληθεια σε πολυ μεγαλο βαθμο. Μπορει να μην εκφραζει εσενα ή εμενα αλλα εκφραζει παρα πολυ κοσμο που χρησιμοποιησε συγκεκριμενες εταιριες για να δειξει οτι πετυχε στην ζωη.

    Στα αυτοκινητα εγινε νωριτερα με την BMW, στις μοτο αργοτερα αλλα το ονομα σημαινε καταξιωση, λεφτα, γοητρο, για την μεγαλη μαζα. Σημερα υπαρχουν κι αλλες Ευρωπαικες στο "κλαμπ".

    Θα μου πεις οτι αυτα ειναι στερεοτυπα και θα εχεις δικιο αλλα σε ενα βαθμο ισχυουν. Για καθε εναν που αγοραζει μια μεγαλη adv και την λιωνει στους δρομους υπαρχουν δεκαδες που την εχουν για μοστρα και εκατονταδες αλλοι που θα παρουν κατι που της μοιαζει αλλα ειναι προσιτο.

  6. #66
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2022
    Μηνύματα
    9
    Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Μετά από όλες τις απόψεις και γνώμες που γράφτηκαν έψαξα στο ιντερνετ να δω τι υπάρχει. Η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα λίγο, διότι το μπάτζετ που χρειάζεται για τα γούστα μου είναι αρκετά ψηλό. Αρχικά είχα πει για cb500x αλλά μαζί με τα υπόλοιπα που χρειάζονται ξεφεύγω αρκετά, οπότε ψάχνω κάτι αντίστοιχο αλλά πιο οικονομικό. Τα καινούργια αλλά κινέζικα μοντέλα είναι πολύ όμορφα αλλά όπως και διάβασα δεν ξέρω αν αυτό φτάνει για να τα επιλέξω. Έχετε να μου προτείνετε κάποια μεταχειρισμένα μοντέλα που αξίζει να ψάξω; Για να βοηθήσω το μπατζετ είναι μέχρι 5000-5500.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις μεταχειρισμένο honda nc 700 x

  8. #68
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις μεταχειρισμένο honda nc 700 x
    Αυτο δεν ειναι κινεζικο...ντα!!!
    Ride(s) the wind of change...

  9. #69
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostakis10 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Μετά από όλες τις απόψεις και γνώμες που γράφτηκαν έψαξα στο ιντερνετ να δω τι υπάρχει. Η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα λίγο, διότι το μπάτζετ που χρειάζεται για τα γούστα μου είναι αρκετά ψηλό. Αρχικά είχα πει για cb500x αλλά μαζί με τα υπόλοιπα που χρειάζονται ξεφεύγω αρκετά, οπότε ψάχνω κάτι αντίστοιχο αλλά πιο οικονομικό. Τα καινούργια αλλά κινέζικα μοντέλα είναι πολύ όμορφα αλλά όπως και διάβασα δεν ξέρω αν αυτό φτάνει για να τα επιλέξω. Έχετε να μου προτείνετε κάποια μεταχειρισμένα μοντέλα που αξίζει να ψάξω; Για να βοηθήσω το μπατζετ είναι μέχρι 5000-5500.
    Το NC είναι αυτό που ψάχνεις.
    Δες τι μπορείς να βρεις στα χρήματα που διαθέτεις.
    Ειδάλλως πας σε πιο παλιό και κοιτάς και Strom και Transalp
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  10. #70
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Με καλό υπομονετικό ψάξιμο όλο και κάτι θα βρεις,αρκει να μην βιαστείς φίλε μου.
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  11. #71
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    322
    Μήπως ειναι πολλα τα κυβικα για πρωτη μηχανη;
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Μήπως ειναι πολλα τα κυβικα για πρωτη μηχανη;
    Τα κυβικά δεν παίζουν κανένα ρόλο , μια χαρά είναι για πρώτη η συγκεκριμένη , υπάρχουν 500αρια που ανοίγεις γκάζι και σου φεύγουν τα σφραγίσματα...

  13. #73
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    322
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Τα κυβικά δεν παίζουν κανένα ρόλο , μια χαρά είναι για πρώτη η συγκεκριμένη , υπάρχουν 500αρια που ανοίγεις γκάζι και σου φεύγουν τα σφραγίσματα...
    Δεν το λεω μονο για την επιταχυνση, αν δεν κανω λαθος ειναι και 210κ χωρις υγρα( μπορει και χωρις το abs) και δεν ξερω και κατα ποσο ειναι top heavy το οποιο θα ειναι ενας ακομα παραγοντας δυσκολιας οταν θα εισαι μες στην πολη με τις μανουβρες για καποιον που ξεκιναει τωρα.
    Οντως φαίνεται να ειναι η πιο φιλικη προς αρχαριους μεγαλυτερου κυβισμου μηχανη κι εφοσον ειπε και το παληκαρι οτι τη θελει για εκτος πολης κυριως ειναι πολυ δυνατη επιλογη.
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  14. #74
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Δεν το λεω μονο για την επιταχυνση, αν δεν κανω λαθος ειναι και 210κ χωρις υγρα( μπορει και χωρις το abs) και δεν ξερω και κατα ποσο ειναι top heavy το οποιο θα ειναι ενας ακομα παραγοντας δυσκολιας οταν θα εισαι μες στην πολη με τις μανουβρες για καποιον που ξεκιναει τωρα.
    Οντως φαίνεται να ειναι η πιο φιλικη προς αρχαριους μεγαλυτερου κυβισμου μηχανη κι εφοσον ειπε και το παληκαρι οτι τη θελει για εκτος πολης κυριως ειναι πολυ δυνατη επιλογη.
    Τα κιλά είναι όντως ένας παράγοντας .
    Άλλος παράγοντας όμως είναι το πως είναι ζυγισμένη κάθε μηχανή.
    Παράδειγμα , η Τρανσαλπ μου είναι 230 κιλά μηχανή.
    Τo NC είναι 220?
    Έκατσα πάνω στο NC ενός συμφορουμίτη του Νίκου.
    Μου φάνηκε παπί.
    Η θέση οδήγησης και το πόσο καλοζυγισμένη ήταν έκανε τρελή διαφορά , ενώ στα κιλά άντε να έχει κανένα 10ρι κάτω.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΠΡΏΤΗΣ ΜΗΧΑΝΉΣ
    από PanosK24 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2022, 00:08
  2. ΑΓΟΡΑ ΠΡΏΤΗΣ ΜΗΧΑΝΉΣ
    από PanosK24 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2022, 12:37
  3. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2016, 19:28
  4. ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ
    από iliaspap στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2008, 22:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF