Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: Άδεια κυκλοφορίας σε Ιδιοκατασκευη

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Κρίμα, Οχι δεν εχω κάτι ετοιμο, αλλά ετοιμάζω κάτι αλλά μάλλον θα το παρατήσω αν είναι ετσι.
    Τουλάχιστον αν Κάνω μετατροπή σε ηδη υπάρχον πλαίσιο? Οπτικά να γίνει αγνώριστο, να πέσει τροχός ηλεκτροκόλληση κτλ
    Θεωρητικά, ένα βαρέως τροποποιημένο πλαίσιο, το βλέπει το ΚΤΕΟ και σε κόβει.

    Πρακτικά, τα Ελληνικά ΚΤΕΟ δεν είναι σαν τα ΚΤΕΟ της....Ελβετίας*, και δεν πολυκοιτάνε τέτοια πράγματα, αν φαίνεται γνήσιος ο αριθμός πλαισίου, δεν κάνει υπερβολική φασαρία, δεν έχει πρόβλημα σταφρένα, δεν έχει ελαστικά για πέταμα, και έχει φώτα-φλας-καθρέπτες, είσαι ΟΚ και περνάς επιτυχώς.

    Αν δεις, παλιό harley φίλου απο ασχολείται με το customizing πως είναι, και το ότι ΑΥΤΟ το πράγμα που έχει μείνει το μισό από το αρχικό, πέρασε ΚΤΕΟ χωρίς πρόβλημα, μάλλον θα θέλεις να συνεχίσεις το project σου.

    *Ιστορία για ΚΤΕΟ Ελβετίας μια και το ανέφερα: Πρόσφατα μας ήρθε στο μαγαζί, μοτοσυκλέτα Ελληνα που ζει στην Ελβετία, για διάφορες εργασίες. Μεταξύ άλλων, ήθελε μπροστινό λάστιχο, και ο πελάτης ζήτησε να μπει ο ΙΔΙΟΣ τύπος-μοντέλο ελαστικού με το πίσω, γιατί αν μπει άλλο μοντέλο, θα κοπεί στο ΚΤΕΟ. Η μοτοσυκλέτα φοράει after market αμορτισερ της ohlins, για την οποία το ΚΤΕΟ ζήτησε έγγραφο από την αντιπροσωπεία-dealer της ohlins οτι το μοντέλο του αμορτισέρ προβλέπεται και έχει μελετηθεί από την ohlins για τοποθέτηση στο μοντέλο της μοτοσυκλέτας. Τέλος, το μοντέλο της μοτοσυκλέτας, έχει σύστημα εμπλουτισμού των καυσαερίων με αέρα, το οποίο ως γνωστόν με τον καιρό πιο πολλά προβλήματα δημιουργεί παρά λύνει. Του λέω του πελάτη, να το καταργήσουμε να πάει στο διάολο, οοοοοχι ο πελάτης, δεν ξέρω αν θα το ψάξει το ΚΤΕΟ και μπορεί να κοπώ για αυτό.

    Το Ελληνικό ΚΤΕΟ μπορεί να είναι στο χαοτικό-μπαχαλικό άκρο, αλλά και το Ελβετικό, πάλι άκρο μου φαίνεται, από την αντίθετη, υπερβολικά αυστηρή πλευρά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    αλλά και το Ελβετικό, πάλι άκρο μου φαίνεται, από την αντίθετη, υπερβολικά αυστηρή πλευρά.
    Όχι και τόσο αν σκεφτείς ότι οι δισκόπλακές μου γράφουν επάνω ότι είναι αποκλειστικά για χρήση σε αγώνες (και ουσιαστικά το πάχος τους είναι το ελάχιστο όριο της εργοστασιακής) όπως και η εξάτμισή μου ίσως και το πίσω αμορτισέρ...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    "μη το χαλάσεις" ωπα ρε, ποιος ορίζει το "σωστό" πέρα από τον ίδιο;
    Στο "μη το χαλάσεις" και στο ποιός ορίζει το σωστό, το ορίζουν χιλιάδες κατασκευαστές και μηχανικοί που δημιουργήσαν ένα πλαίσιο και έναν κινητήρα για να οδηγείται. Αν πάρω εγώ και κόψω το μισό πλαίσιο και αυξήσω την ισχύ του κινητήρα απλά γίνομαι επικίνδυνος και όχι μόνο για τον εαυτό μου. Οπότε υπάρχουν περιπτώσεις και που το χαλάνε και δεν το κάνουν σωστό. Και οι πλειονότητα των ιδιοκατασκευών (τουλάχιστον στην Ελλάδα αλλά όχι μόνο) είναι και λάθος και χωρίς καμία μελέτη.
    Πάτα το 0

  4. #19
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Στο "μη το χαλάσεις" και στο ποιός ορίζει το σωστό, το ορίζουν χιλιάδες κατασκευαστές και μηχανικοί που δημιουργήσαν ένα πλαίσιο και έναν κινητήρα για να οδηγείται. Αν πάρω εγώ και κόψω το μισό πλαίσιο και αυξήσω την ισχύ του κινητήρα απλά γίνομαι επικίνδυνος και όχι μόνο για τον εαυτό μου. Οπότε υπάρχουν περιπτώσεις και που το χαλάνε και δεν το κάνουν σωστό. Και οι πλειονότητα των ιδιοκατασκευών (τουλάχιστον στην Ελλάδα αλλά όχι μόνο) είναι και λάθος και χωρίς καμία μελέτη.
    Α, γεια σου!
    Κι έλεγα ότι είμαι ο μόνος λοξός....
    Αυτό το έκτρωμα, π.χ. θεωρείται οδηγήσιμο και ασφαλές;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BMW-R50S-Chopper-Right-Side.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	99,0 KB 
ID:	440189
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #20
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111
    Έχεις δεί πολλά; το συγκεκριμένο ξέρεις απο που είναι και πάνω σε ποιες αρχές μεταποίησης στηρίζεται;
    Αν είναι να παραδειγματίζουμε με τα άκρα, χαιρετίσματα! Μην προσπαθείτε να ρίξετε το επίπεδο, δεν έχει νόημα.

    Αναφερθείτε σε κάτι που πληροί τις προδιαγραφές που οι ίδιοι ορίζετε. Να είναι σπάνιο πλέον, να είναι πλήρες και λειτουργικό
    και να το έχουν χαλάσει όντως.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Α, γεια σου!
    Κι έλεγα ότι είμαι ο μόνος λοξός....
    Αυτό το έκτρωμα, π.χ. θεωρείται οδηγήσιμο και ασφαλές;
    Μια χαρά είναι γι αυτόν που τα γουστάρει. Και ασφαλές τι εννοούμε?
    Το κάθε μηχανάκι απαιτεί ειδικό χειρισμό που ο χρήστης οφείλει να ξέρει.
    Δηλαδή πιστεύεις ότι ανάλογες κατασκευές που φτιάχνονται Αμερική από κάτι γραφικούς είναι περισσότερο μελετημένες?
    Αυτό σαν κατασκευή φαίνεται σοβαρό.
    Βέβαια χαλάσαν ένα από τα 1600 r50s που φτιαχτήκαν ,χαζό αν το δείς από οικονομική άποψη, αλλά οκ φαντάζομαι έτσι παίρνουν αξία τα υπόλοιπα που έμειναν.
    Πάντως θα συμφωνήσω με το "εκτρωμα"

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. KW σε άδεια κυκλοφορίας?
    από captajohn στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2014, 21:53
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2009, 10:12
  3. Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2009, 19:09
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2008, 15:40
  5. Άδεια κυκλοφορίας
    από arxaios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2005, 19:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF