Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Φαρδιά ζάντα και Λάστιχο

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413

    Φαρδιά ζάντα και Λάστιχο

    Καλησπέρα.
    Αναζητώ Μια πίσω ζάντα (+ Λάστιχο) οσο ποιο φαρδιά γίνεται, για ενα πρότζεκτ που θέλω να κάνω,
    Κοιτούσα για μια ζάντα απο Harley-Davidson αλλά οι τιμές είναι πολύ πάνω.
    Θέλω κάτι να είναι οσο ποιο φαρδύ γίνετε
    Ιδανικά αυτό το λάστιχο θέλω να βάλω https://www.elastikaleader.gr/elasti...r18-87v-943699
    Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.
    Αναζητώ Μια πίσω ζάντα (+ Λάστιχο) οσο ποιο φαρδιά γίνεται, για ενα πρότζεκτ που θέλω να κάνω,
    Κοιτούσα για μια ζάντα απο Harley-Davidson αλλά οι τιμές είναι πολύ πάνω.
    Θέλω κάτι να είναι οσο ποιο φαρδύ γίνετε
    Ιδανικά αυτό το λάστιχο θέλω να βάλω https://www.elastikaleader.gr/elasti...r18-87v-943699
    Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή
    Βασικά, πρέπει πρώτα να σε απασχολεί το ψαλίδι στο οποίο θα μπει....

    Υπερβολικό κόστος για κάτι που δεν θα είναι και τόσο λειτουργικό;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Δοκίμασε ζάντα αλουμινίου για super beetle, είναι η φθηνότερη λύση για να κάνεις τις δοκιμές σου και μπορείς να την μετατρέψεις
    αν βρεις κάποιο που σου αρέσει το σχέδιο.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Το ψαλίδι δεν με απασχολεί

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Λάστιχο θα βρω να βάλω πάνω εκεί?
    Σαν ιδέα νομίζω μου κάνει.
    Μετατροπή γίνεται εύκολα σε μηχανουργείο!
    Λάστιχο στρογγυλό για μηχανή ε

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Όχι φίλε δεν υπάρχει λάστιχο όπως τα ξέρεις μέχρι 200 πλάτος.
    Μοτοσυκλέτας πιάνεται αλλά είναι dragster, το κάνεις παραγγελία και πατάει 70-80 όρθιο, σαν μικρή παλάμη.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Επειδή έχω μπερδευτεί και από ζάντες δεν καταλαβαίνω..
    Θέλω αυτό το λάστιχο 300/35 R18 87V που είναι για μηχανή να το ταιριάξω πάνω σε μια ζάντα αυτοκινήτου αλουμινίου.
    Τι πρέπει να κοιτάξω ώστε να ταιριάξει?
    Τι διαστάσεις πρέπει να έχει η ζάντα??
    Μια βοήθεια θα την εκτιμούσα!

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Φίλε mastras ενδιαφέρεσαι για χαρακτηριστικά με τρομακτικές αναλογίες σε όλα τους.
    Λείπουν πληροφορίες απίστευτες για αυτό που θέλεις να κάνεις, σε ποια μοτό και σε ποιο πλαίσιο θα μπορέσεις να κεντράρεις
    έναν τόσο μεγάλο τροχό για να του δώσεις κίνηση;
    Ποιό ψαλίδι θα δείξει, όχι αρμονικό αλλά αποδεκτό σε πλάτος και θα τα χωράει;
    Τι είδους ανάρτηση ή hardtail θα πρέπει να δημιουργηθεί;
    Ποιός κινητήρας πέρα από θηρία 1640cc δεν θα χαθεί σε μια τέτοια κατασκευή;

    Δεν θέλω να σε πικάρω, ο καθένας έχει δικαίωμα στα όνειρα του απλά πολλά όνειρα χρειάζονται τεχνική κατάρτιση
    για να τα διαχειριστείς και αρκετή εμπειρία.

    Αν σου πώ ότι χρειάζεσαι 7"-7.5" ΄φάρδος (τυχαία το λέω) δεν θα σε βοηθήσω να στήσεις κάτι που θα είναι στα πλαίσια
    του εφικτού, να είναι διαχειρίσιμο κ.λπ. Υπάρχει λόγος που χειροποίητες μοτοσυκλέτες τέτοιου τύπου ξεπερνούν εύκολα τις 20Κ.

    Αν υπάρχει περίπτωση να σε βοηθήσω, είναι να σε βάλω με μια σειρά. Δεν ξέρω αν θα το δεχθείς αλλά και εγώ αισθάνομαι την ευθύνη
    του τι σου λέω, χωρίς να γνωρίζω τίποτα απο εσένα. Δεν θα ήθελα ούτε να χρεωθείς για κάτι που δεν μπορείς να διαχειριστείς
    ούτε να τσακιστείς στο δρόμο για "λεπτομέρειες" που είναι αδύνατον να ελέγξουμε οι δυό μας με τις γνώσεις και την εμπειρία που έχουμε.

    Αν θέλεις, κάνε ένα σχέδιο των επιλογών σου ολόκληρης μοτοσυκλέτας όπως μπορείς. Στείλτο μου να το φτιάξω σε κλίμακα πραγματικής μοτό έτσι ώστε να έχεις μια γενική
    εικόνα του σχεδίου σου και μετά να σου προτείνω που μπορείς να απευθυνθείς στην ελλάδα έτσι ώστε να μιλήσεις με ανθρώπους που το έχουν ξανακάνει
    που έχουμε δει τις δουλειές στους στο δρόμο, τις έχουμε οδηγήσει και είναι ξεκάθαρα αρμόδιοι να φιλτράρουν τα θέλω σου και τις δυνατότητες σου.

    Να σου δώσω ένα παράδειγμα: στην δική μου θέλησα αντί 160 φάρδος σε 4,5" ζάντα, 180 σε 5,5".. τόσο απλό που ένας μηχανικός θα το έκανε μέσα στην ημέρα.
    Εγώ χρειάστηκα τουλάχιστον 2 εβδομάδες μελέτης, ενώ χρησιμοποιώ εργοστασιακά ανταλλακτικά χωρίς καμία μετατροπή και το μόνο κατά παραγγελία κομμάτι
    είναι οι αποστάτες και το εσωτερικό χιτώνιο του άξονα. Αντικείμενα 1-2 ωρών, πολύ απλά, χωρίς πειράματα, κολλήσεις κ.λπ.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Με λίγα λόγια θέλω να πάρω ένα παλιό τσοπερ τύπου Kawasaki vn (Ακόμα δεν έχω κατασταλάξει ανάλογα τι θα βρω) με ένα δύο χιλιάρικα το πολύ.
    Και να το κάνω φουλ μετατροπή, να το κάνω σαν αυτούς τους καγκουρες Αμερικάνους.
    θέλω πισο να του χορεσω όσο ποιο μεγάλη ρόδα μπορώ μπροστά δεν με απασχολεί τόσο.
    Δεν έχω σκοπό να δώσω μεγάλη κλήση στης μπουκάλες.
    Επειδή η πισο ρόδα είναι η μεγαλύτερη αλλαγή που θα φάει θέλω να ξέρω ακριβώς τι θα του βάλω πισο για να κάνω όπος λες και εσύ τα σχέδια σε πραγματική κλίμακα.(δουλεύω το inskape)
    Όντος μπορεί να μην μπαίνει λόγο μέγεθους αυτο το λάστιχο για να κάνω μια αρχή θέλω να δω αν καταρχάς αν μπορώ να βρω τέτοιο λάστιχο η να πάω σε ποιο μικρό, πρέπει να καταλήξω σε λάστιχο και μετά να ξεκινήσω σχέδια να δω αν με παίρνει και πως θα είναι η ανάλογια του οπτικά.
    Το ψαλίδι θά το φτιάξω όλο από την αρχή εγώ.
    Το πισο γρανάζι θα μπει όσο γίνεται ποιο μεγάλο δεν με απασχολούν τελικές ταχύτητες και δεν πρόκειται να την βγάλω εκτός πόλης ποτέ, όλο το πρότζεκτ γίνεται σαν χόμπι.Οποτε πιστεύω με ένα κινητήρα 600-700cc θα είναι καλά!

    Θα φτιάξω χειροποίητες εξατμίσεις, θα δώσω άλλη κλήση στης μπουκάλες μπροστά, χειροποίητο τιμόνι, Σέλα ίσος και ντεπόζιτο,
    Ξέρω όλα αυτά δεν είναι άιντε και τα έκανα σε μια μέρα.
    Θέλω να ασχοληθώ πολύ και για πολύ καιρό να το κάνω σιγά σιγά και όσο γίνεται να κάνω τα πάντα χειροποίητα εκτός πλαίσιο. (Ίσος κόψω και την ουρά πισο)

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Κάτι τέτοιο φαντάζομαι.
    Θα απέχει πάρα πολύ από αυτό απλά το βάζω για να καταλάβεις τι έχω στο μυαλό μου
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων ChoppersCool on Twitter.jpeg‎  
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    300/35 R18 για τι μηχανή είναι; Θεριστική;

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Αν εισαι ο θεριστης...


    φιλε βρες την βαση που θα μεταποιησεις πρωτα και θα σε οδηγησει με τα μετρα που αντεχει. μη σε ανησυχει δειχνουν αντιστοιχα και αλλα μεγεθη
    αν τα διαχειριστεις σωστα σαν σχεδιο.

    το παρακατω είναι ένα vn 900 με 180/70-15 λαστιχο, ειναι ευδιακριτο
    ποσο φαρδυτερο δειχνει χωρις φτερο. το θεμα με τα vn ειναι οτι στηριζουν το φτερο σε βασεις για την πισω σελλα και θελει λιγο ψαξιμο να βρεις στηριξη
    και το καταλληλο υψος πανω στο ψαλιδι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KAWASAKI-VN-900-03.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	89,7 KB 
ID:	440246
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 24/12/2022 στις 19:02.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν εισαι ο θεριστης...


    φιλε βρες την βαση που θα μεταποιησεις πρωτα και θα σε οδηγησει με τα μετρα που αντεχει. μη σε ανησυχει δειχνουν αντιστοιχα και αλλα μεγεθη
    αν τα διαχειριστεις σωστα σαν σχεδιο.

    το παρακατω είναι ένα vn 900 με 180/70-15 λαστιχο, ειναι ευδιακριτο
    ποσο φαρδυτερο δειχνει χωρις φτερο. το θεμα με τα vn ειναι οτι στηριζουν το φτερο σε βασεις για την πισω σελλα και θελει λιγο ψαξιμο να βρεις στηριξη
    και το καταλληλο υψος πανω στο ψαλιδι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KAWASAKI-VN-900-03.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	89,7 KB 
ID:	440246
    Ωραίο
    Όντως φαίνεται πολύ φαρδύ για 180.
    Για την στήριξη θα το βρω δεν είναι πρόβλημα.
    Για να πάω πάλι πίσω στο αρχικό ερώτημα πιστεύεις ότι σε αυτό το λάστιχο η και μικρότερο θα μπορέσω να ταιριάξω ζάντα αυτοκινήτου?
    Και το 250 πιστεύω θα έχει το αποτέλεσμα που θέλω
    Τελευταία τροποποίηση από 007mastras; 24/12/2022 στις 22:50.
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Με λίγα λόγια θέλω να πάρω ένα παλιό τσοπερ τύπου Kawasaki vn (Ακόμα δεν έχω κατασταλάξει ανάλογα τι θα βρω) με ένα δύο χιλιάρικα το πολύ.
    Και να το κάνω φουλ μετατροπή, να το κάνω σαν αυτούς τους καγκουρες Αμερικάνους.
    θέλω πισο να του χορεσω όσο ποιο μεγάλη ρόδα μπορώ μπροστά δεν με απασχολεί τόσο.
    Δεν έχω σκοπό να δώσω μεγάλη κλήση στης μπουκάλες.
    Επειδή η πισο ρόδα είναι η μεγαλύτερη αλλαγή που θα φάει θέλω να ξέρω ακριβώς τι θα του βάλω πισο για να κάνω όπος λες και εσύ τα σχέδια σε πραγματική κλίμακα.(δουλεύω το inskape)
    Όντος μπορεί να μην μπαίνει λόγο μέγεθους αυτο το λάστιχο για να κάνω μια αρχή θέλω να δω αν καταρχάς αν μπορώ να βρω τέτοιο λάστιχο η να πάω σε ποιο μικρό, πρέπει να καταλήξω σε λάστιχο και μετά να ξεκινήσω σχέδια να δω αν με παίρνει και πως θα είναι η ανάλογια του οπτικά.
    Το ψαλίδι θά το φτιάξω όλο από την αρχή εγώ.
    Το πισο γρανάζι θα μπει όσο γίνεται ποιο μεγάλο δεν με απασχολούν τελικές ταχύτητες και δεν πρόκειται να την βγάλω εκτός πόλης ποτέ, όλο το πρότζεκτ γίνεται σαν χόμπι.Οποτε πιστεύω με ένα κινητήρα 600-700cc θα είναι καλά!

    Θα φτιάξω χειροποίητες εξατμίσεις, θα δώσω άλλη κλήση στης μπουκάλες μπροστά, χειροποίητο τιμόνι, Σέλα ίσος και ντεπόζιτο,
    Ξέρω όλα αυτά δεν είναι άιντε και τα έκανα σε μια μέρα.
    Θέλω να ασχοληθώ πολύ και για πολύ καιρό να το κάνω σιγά σιγά και όσο γίνεται να κάνω τα πάντα χειροποίητα εκτός πλαίσιο. (Ίσος κόψω και την ουρά πισο)
    σκεφτεσαι να κυκλοφορεις εντος πολης;
    γιατι με αυτες τις αλλαγες δεν επιτρεπεται να κυκλοφορεις γενικοτερα

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    σκεφτεσαι να κυκλοφορεις εντος πολης;
    γιατι με αυτες τις αλλαγες δεν επιτρεπεται να κυκλοφορεις γενικοτερα
    Ναι
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2011, 15:19
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2006, 20:45
  3. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2006, 14:18
  4. ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΕΙΝΑΤΕ ΑΠΟ ΛΑΣΤΙΧΟ?
    από aaa``` στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2006, 22:08
  5. Αλάτι στο δρόμο και ζάντα του Lc...
    από thander στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 11:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF