Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ηλεκτροκόλληση για επανασπείρωμα

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342

    Ηλεκτροκόλληση για επανασπείρωμα

    Χαιρετώ άπαντες και νομίζω είναι πρώτη φορά που γράφω εδώ κάτι και δεν έχει σχέση με εργαλεία.

    Long story short πήγα να βάλω aftermarket βάση πινακίδας έβαλα πολύ δύναμη σε μια βίδα και μου έμεινε το κεφάλι στο χέρι. Η πινακίδα στηρίζεται κατά κύριο λόγο με ένα μεταλικό κούμπωμα που κουμπώνει κάτω από τη σέλα και ύστερα σταθεροποιείται με δυο βιδούλες M4 (ναι όντως τόσο μικρές). Στην εικόνα φαίνεται το σιδερένιο κούμπωμα. Έχει σημασία αυτό που αναφέρω για να καταλάβετε το βάρος που κρατάνε οι βίδες (το οποίο είναι ελάχιστο μιας και η πινακίδα κρατιέται από τη "γλώσσα" που κουμπώνει).

    Δοκίμασα Helicoil για M5 και δεν καθόταν καλά οπότε διέλυσα λίγο την τρούπα. Επειδή είναι πολύ στενό και μικρό το σημείο που μπαίνει εκεί η @#$%#$^ βίδα μίλησα με μηχανικό και μου πρότεινε να πάμε για ηλεκτροκόλληση ώστε να γεμίσουν την τρύπα (περίπου 1cm) και μετά να φτιάξουμε εκ νέου σπείρωμα. Πήρε κάμποση ώρα μέρες αλλά εν τέλη ΣΧΕΔΟΝ όλα καλά.

    Από την ηλεκτροκόλληση έλιωσε ένα πλαστικό πολύ μικρό και λεπτό που βρισκόταν κάτω από τη σέλα και ερχόταν σε επαφή και με το υποπλαίσιο και με μια άλλη βίδα. Μου έκανε εντύπωση όμως ότι πολύ λεπτά καλωδιάκια που ήταν επίσης κοντά είναι πραγματικά άθικτα. Το γράφω για την πληροφορία μιας και αυτό που με ανησυχεί είναι κάτι άλλο.

    Σήμερα που πήγα να κάνω κάτι ψιλοδουλειές παρατήρησα στην απέναντι βίδα, που δεν πειράξαμε καθόλου το εξής ρήγμα. Και η ερώτηση μου προς τους ειδικούς εδώ είναι αν υπάρχει περίπτωση η ηλεκτροκόλληση να δημιούργησε περεταίρω θέμα στο υπόλοιπο υποπλαίσιο και πόσο μάλλον στο κομμάτι που είναι από την απέναντι πλευρά. Θεωρώ πως όχι αλλά το μηχανάκι δεν έχει πέσει έχει ελάχιστα χλμ και δεν ξέρω πως αλλιώς να εξηγήσω αυτή τη ρωγμή (βάθος υπολογίζω κάτω από μισό εκατοστό).

    Συγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ εκ των προτέρων άπαντες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4264 (1).jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	58,3 KB 
ID:	440154

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2022-12-17 at 17.17.09.png 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	79,1 KB 
ID:	440153

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Χαιρετώ άπαντες και νομίζω είναι πρώτη φορά που γράφω εδώ κάτι και δεν έχει σχέση με εργαλεία.

    Long story short πήγα να βάλω aftermarket βάση πινακίδας έβαλα πολύ δύναμη σε μια βίδα και μου έμεινε το κεφάλι στο χέρι. Η πινακίδα στηρίζεται κατά κύριο λόγο με ένα μεταλικό κούμπωμα που κουμπώνει κάτω από τη σέλα και ύστερα σταθεροποιείται με δυο βιδούλες M4 (ναι όντως τόσο μικρές). Στην εικόνα φαίνεται το σιδερένιο κούμπωμα. Έχει σημασία αυτό που αναφέρω για να καταλάβετε το βάρος που κρατάνε οι βίδες (το οποίο είναι ελάχιστο μιας και η πινακίδα κρατιέται από τη "γλώσσα" που κουμπώνει).

    Δοκίμασα Helicoil για M5 και δεν καθόταν καλά οπότε διέλυσα λίγο την τρούπα. Επειδή είναι πολύ στενό και μικρό το σημείο που μπαίνει εκεί η @#$%#$^ βίδα μίλησα με μηχανικό και μου πρότεινε να πάμε για ηλεκτροκόλληση ώστε να γεμίσουν την τρύπα (περίπου 1cm) και μετά να φτιάξουμε εκ νέου σπείρωμα. Πήρε κάμποση ώρα μέρες αλλά εν τέλη ΣΧΕΔΟΝ όλα καλά.

    Από την ηλεκτροκόλληση έλιωσε ένα πλαστικό πολύ μικρό και λεπτό που βρισκόταν κάτω από τη σέλα και ερχόταν σε επαφή και με το υποπλαίσιο και με μια άλλη βίδα. Μου έκανε εντύπωση όμως ότι πολύ λεπτά καλωδιάκια που ήταν επίσης κοντά είναι πραγματικά άθικτα. Το γράφω για την πληροφορία μιας και αυτό που με ανησυχεί είναι κάτι άλλο.

    Σήμερα που πήγα να κάνω κάτι ψιλοδουλειές παρατήρησα στην απέναντι βίδα, που δεν πειράξαμε καθόλου το εξής ρήγμα. Και η ερώτηση μου προς τους ειδικούς εδώ είναι αν υπάρχει περίπτωση η ηλεκτροκόλληση να δημιούργησε περεταίρω θέμα στο υπόλοιπο υποπλαίσιο και πόσο μάλλον στο κομμάτι που είναι από την απέναντι πλευρά. Θεωρώ πως όχι αλλά το μηχανάκι δεν έχει πέσει έχει ελάχιστα χλμ και δεν ξέρω πως αλλιώς να εξηγήσω αυτή τη ρωγμή (βάθος υπολογίζω κάτω από μισό εκατοστό).

    Συγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ εκ των προτέρων άπαντες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4264 (1).jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	58,3 KB 
ID:	440154

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2022-12-17 at 17.17.09.png 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	79,1 KB 
ID:	440153
    Δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το απέναντι ρήγμα που περιγράφεις. Παρατηρώ όμως, ότι έχεις βάλει την ίδια εικόνα, δύο φορές, οπότε ίσως κάτι πήγε λάθος και δεν έβαλες την δεύτερη εικόνα που σκόπευες.

    Ρήγματα σε υποπλαίσια, γενικά δεν είναι κάτι σπάνιο, και μπορεί να συμβεί για πολλούς λόγους, λάθος δέσιμο, λάθος φόρτωμα, λάθος ροπές σε βίδες, φθορά από στοιχεία της φύσης (σκουριά εσωτερική στους δοκούς), κάποιο κοπάνημα σε πτώση που έκανε την αρχή κ.ο.κ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το απέναντι ρήγμα που περιγράφεις. Παρατηρώ όμως, ότι έχεις βάλει την ίδια εικόνα, δύο φορές, οπότε ίσως κάτι πήγε λάθος και δεν έβαλες την δεύτερη εικόνα που σκόπευες.

    Ρήγματα σε υποπλαίσια, γενικά δεν είναι κάτι σπάνιο, και μπορεί να συμβεί για πολλούς λόγους, λάθος δέσιμο, λάθος φόρτωμα, λάθος ροπές σε βίδες, φθορά από στοιχεία της φύσης (σκουριά εσωτερική στους δοκούς), κάποιο κοπάνημα σε πτώση που έκανε την αρχή κ.ο.κ.
    Κάνε μία refresh έβαλα άλλη εικόνα και νομίζω φαίνεται. Το ρίγμα πριν την ηλεκτροκόλληση δεν υπήρχε, μπορεί ναι είναι και σύμπτωση. Υπάρχει περίπτωση να έκανα εγώ τέτοια ζημιά ή ο μάστορας με το χέρι ? Λίγο ακραίο μου φαίνεται...

    Επίσης η βάση ολόκληρη ζυγίζει οριακά 1 κιλό.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    μια περιπτωση που μπορει να συμβαινει ειναι πως κατα την ηλεκτροκοληση λογο του οτι τοπικα ανεβαινει πολυ η θερμοκρασια ενω σε αλλο σημειο ειναι πιο κρυο να τραβαει-παραμορφωνει να κραταει τασεις το μεταλλο που κατω απο συνθηκες να εκτονωνονται ατσαλα γι αυτο σε κοματια που τραβαν ζορι προτεινεται να ζεσταθει ολο το μεταλλο σε ομοιομορφη θερμοκρασια ωστε να εξαληφθουν οι τασεις το θεμα εχει συζητηθει αρκετες φορες τωρα αν σε σενα συνεβει αυτο δεν μπορω να το κρινω απο τις φωτογραφιες
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Είναι πολύ δύσκολο να έχει συμβεί από την κόλληση. Σορυ αν ακούγομαι απόλυτος αλλά είναι απο αυτά που γίνονται πολύ δύσκολα.
    Αν κόλλαγε κανα μισάωρο και ο αέρας δεν είχε καμία διαφυγή και τα τοιχώματα ήταν τα μισά και..

    υγ: επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει το ράγισμα, το σκίσιμο που βλέπω μοιάζει από κάτι πυρωμένο
    αλλά σε συνθετικό υλικό, όχι σε σωλήνα υποπλαίσιου.

    Μήπως έπιασε με με την τσιμπίδα της γείωσης το σίδερο πιο κάτω και ακουμπούσε; σενάρια..
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 19/12/2022 στις 23:01.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    και γω δυσκολο το βλεπω αλλα καμια φορα συμβαινουν διαφορα χαζα που δεν μπορεις να τα πιστεψεις
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

Παρόμοια θέματα

  1. Για πάμε να γελάσουμε λίγο.....!
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 15:50
  2. Για Τον Σπυρο (duke IΙ)
    από XTMPAM στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 09:27
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF