Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Μηχανικός τεντωτήρας καδένας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    59

    Μηχανικός τεντωτήρας καδένας

    Καλησπέρα σε όλους,

    ποια είναι η γνώμη σας για τον μηχανικό τεντωτήρα καδένας;

    Είναι ασφαλής η χρήση του;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makman94 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους,

    ποια είναι η γνώμη σας για τον μηχανικό τεντωτήρα καδένας;

    Είναι ασφαλής η χρήση του;
    Εβαλα στο ΑΧ1 και ησύχασα, αλλά το ΑΧ1 μου το είχα πάρει ερείπιο που δεν λειτουργούσε, και το έκανα λειτουργικό-καθημερινό με όσο πιο φτηνό τρόπο γίνεται.

    Που σημαίνει ότι οταν χάλασε ο πρώτος τεντωτήρας, δοκίμασα έναν άλλον μεταχειρισμένο που είχα ''προίκα'' ο οποίος μετά από λίγο διάστημα χάλασε κι αυτός, ενώ δοκίμασα κι έναν ''επισκευασμένο'' δλδ είχε σπάει η ακρούλα στο ελατήριο και το λύγισα να κάνει νέα ακρούλα. Δεν πήγα όμως να τα σκάσω για να πάρω έναν ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ τεντωτήρα.

    Για τέτοιες περιπτώσεις, που θέλεις αποτέλεσμα με λίγα λεφτά, σε κατασκευές εργατες καθημερινής μετακίνησης, που δεν σε πολυνοιάζει να είναι τέλειες, βάζεις ένα μηχανικό, και τελειώνει το πανηγύρι.

    Για μια μοτοσυκλέτα καλή όμως, τέλεια, ε δεν θα έβαζα έναν μηχανικό τεντωτήρα. Θα έβαζα αυτόν που πρέπει.

    Δύο χρόνια κοντεύω που τον έβαλα, δεν έχει χρειαστεί ξανά ρύθμιση ακόμα, με το ΑΧ1 να κάνει πολλά καθημερινά χιλιόμετρα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Μια χαρα αν αφηνεις τα μποσικα που σου γραφει , εγω εχω APE στο cbr600f απο τα 1500 χλμ και τωρα εχει 130.000χλμ
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Καθε πότε σφίγγεις και απο που μετρας/τσεκαρεις τα μποσικα?Ανοιγεις καπάκι?

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Καθε πότε σφίγγεις και απο που μετρας/τσεκαρεις τα μποσικα?Ανοιγεις καπάκι?
    Οταν τον έβαλα, ναι.
    Τώρα ελάχιστα στρίβω την βίδα και με το αυτί έχω μάθει πια, τώρα δεν ανοιγω καπάκι.
    1, 2 φορές τον χρονο
    Δεν θελει καργαρισμα
    Και βασικα τον έβαλα γιατί ο μαμά μου έσπαγε τα παπακια μετά από λίγο αν και ήταν ο βελτιωμενος της honda.
    Στις 85.000 χλμ άλλαξα και καδενα και γλυστρες και ολα καλα.
    Πρεπει να ψάξω το manual τώρα και δεν θυμάμαι που το έχω.
    Μπορείς να δεις εδώ για crf αλλά παρόμοια εινα.
    http://aperaceparts.com/offroad/installtensioner.html
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 19/12/2022 στις 22:32.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    59
    Ευχαριστώ για τις απαντησεις παιδιά !


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    ...
    Και βασικα τον έβαλα γιατί ο μαμά μου έσπαγε τα παπακια μετά από λίγο αν και ήταν ο βελτιωμενος της honda.
    ...
    Ακριβώς αυτό Dankannn...έχω αλλαξει τέσσερις γνήσιους μέχρι τώρα και αυτήν την φορά είπα να δοκιμάσω έναν μηχανικό μπας και λυθεί η υπόθεση.
    Τελικά της έβαλα αυτό το έργο τέχνης και βλέπουμε...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fffggggg.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	17,0 KB 
ID:	440724
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fffggggg2.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	26,9 KB 
ID:	440723

  7. #7
    Ωραιος είναι, φλατζουλα δεν έβαλες?
    Μάρκα, από που τον αγορασες?
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Ωραιος είναι, φλατζουλα δεν έβαλες?
    Μάρκα, από που τον αγορασες?
    Γεια σου Dankannn,
    Έβαλα φλάντζα...η φώτο είναι κατά την διαρκεια της τοποθέτησης...έβαλα απλα τον τεντωτήρα πάνω για να δω πως έδειχνε και πηρα την φώτο που βλέπεις (αν παρατηρησεις φαινεται και η μιση από την παλιά φλάντζα στο κάτω μέρος).
    Μάρκα να σου πω δεν ξέρω (δεν πρέπει να έχει κιόλας)....ένας τύπος στην Λευκορωσία τα φτιάχνει και το πέτυχα στο ebay.
    Aν σε ενδιαφέρει να ψάξω το λινκ (κάπου θα το έχω αποθηκευμένο)

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makman94 Προβολή μηνύματος
    Γεια σου Dankannn,
    Έβαλα φλάντζα...η φώτο είναι κατά την διαρκεια της τοποθέτησης...έβαλα απλα τον τεντωτήρα πάνω για να δω πως έδειχνε και πηρα την φώτο που βλέπεις (αν παρατηρησεις φαινεται και η μιση από την παλιά φλάντζα στο κάτω μέρος).
    Μάρκα να σου πω δεν ξέρω (δεν πρέπει να έχει κιόλας)....ένας τύπος στην Λευκορωσία τα φτιάχνει και το πέτυχα στο ebay.
    Aν σε ενδιαφέρει να ψάξω το λινκ (κάπου θα το έχω αποθηκευμένο)
    Οχι ΟΚ, απλα ειναι διαφορετικός από APE, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα μην φοβάσαι, απλα μην τον καργαρης
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  10. #10
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Γιατι να αλλαξεις τοσους τεντωτηρες?
    Εγω ακομα εχω τον μαμα απανω (101Κ) κ τωρα σκεφτομαι την αλλαγη γιατι ακουγεται ελαφρως.
    Κ για λογους συντηρησης.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο;

    Εφόσον μιλάμε για μηχανικούς τεντωτήρες και όχι υδραυλικούς, ποιο ακριβώς τμήματα του μπορεί να φθαρεί τόσο, που να πρέπει να αντικατασταθεί ολόκληρος;
    "Μηχανικός δεν είμαι" αλλά το πιο ευπαθές σημείο μοιάζει να είναι το ελατήριο και μετά ίσως ή καστάνια.
    Γιατί δεν αλλάζουμε μόνο το ελατήριο;
    ΟΚ πολλές εταιρείες δεν το πουλάνε ξεχωριστά σαν ανταλλακτικό, αλλά τι διάολο ένα ελατήριο είναι!
    Oldfarts never die

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο;

    Εφόσον μιλάμε για μηχανικούς τεντωτήρες και όχι υδραυλικούς, ποιο ακριβώς τμήματα του μπορεί να φθαρεί τόσο, που να πρέπει να αντικατασταθεί ολόκληρος;
    "Μηχανικός δεν είμαι" αλλά το πιο ευπαθές σημείο μοιάζει να είναι το ελατήριο και μετά ίσως ή καστάνια.
    Γιατί δεν αλλάζουμε μόνο το ελατήριο;
    ΟΚ πολλές εταιρείες δεν το πουλάνε ξεχωριστά σαν ανταλλακτικό, αλλά τι διάολο ένα ελατήριο είναι!
    Σε πολλές περιπτώσεις που έχω δει εγώ, το ελατήριο δεν έχει τοσο σημασία, όχι έχει κάποια φθορά του τεντωτήρα, που επιτρέπει σε κάποιο εξάρτημά του, να κινείται με τρόπο που δεν θα έπρεπε.

    Πρόσεξε αυτήν εδώ την φωτό, τεντωτήρας από CB600 hornet, το νεώτερο με τον κινητήρα από CBR600RR.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1080.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	64,3 KB 
ID:	440751

    Ο τεντωτήρας αυτός έκανε σαν τροκάνι, ενώ ΔΕΝ είχε κανένα θέμα το ελατήριό του, και εκτεινόταν κανονικά μόλις τον άφηνες.

    Στο βελάκι όμως στην εικόνα, είχε κάνει αυτήν την φαινομενικά αθώα φθορά η επιφάνεια του μετάλου του πίρου, σαν γυάλισμα, χωρίς να το νοιώθεις σε τρίτη διάσταση με το χέρι. Ιδια φθορά είχε και από τις άλλες μεριές, προφανώς στο σημείο αυτό ακούμπαγε ο πίρος στο σώμα του τεντωτήρα όσο ήταν στον κινητήρα.

    Ε μάζεψα τον πίρο στο σημείο που ακούμπαγε το φθαρμένο στο σώμα του τεντωρήρα, το ένοιωθες ότι όλος ο πίρος είχε ένα παίξιμο εγκάρσιο. Μικρό μεν, αισθητό δε.

    Η εντύπωση που μου δίνει, είναι ότι όταν έχει αυτό το φαινόμενο φθοράς, συντονίζει καθώς κινείται η καδένα, και κάνει μικρό κινήσεις εγκάρσιες ο πίρος, οπότε και αυτό ακούγεται.


    Αλλάχθηκε, και δεν ξανακούστηκε.

    Ενδέχεται αν ο χαλασμένος τεντωτήρας μπει σε άλλο μοτέρ που δεν θα κάθεται στο σημείο φθοράς ο πίρος, να μην έχει πρόβλημα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Οχι ΟΚ, απλα ειναι διαφορετικός από APE, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα μην φοβάσαι, απλα μην τον καργαρης
    ούτε καν...τον βίδωσα ακριβώς μέχρι εκεί που πρωτοσταματουσε να ακουγεται η καδένα. Περιμένω να δω πότε θα "παραπονεθεί" πάλι

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Γιατι να αλλαξεις τοσους τεντωτηρες?
    Εγω ακομα εχω τον μαμα απανω (101Κ) κ τωρα σκεφτομαι την αλλαγη γιατι ακουγεται ελαφρως.
    Κ για λογους συντηρησης.

    Τι να σου πω...ο μηχανικός που γνωρίζω μου είπε ότι έχουν θέμα οι τεντωτηρες της Ηonda αλλα αυτό μαντεύω δεν θα ισχύει για όλους. Αστοχία υλικού; Κακή λίπανση στην μότο μου; ποιος ξέρει...το αποτέλεσμα είναι πως καθε φορά που τον άλλαζα σταματουσε το πρόβλημα. Γλυστρες και καδένα εδειχναν οκ (από ο,τι μου ειχε πει ο μηχανικός).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο;

    Εφόσον μιλάμε για μηχανικούς τεντωτήρες και όχι υδραυλικούς, ποιο ακριβώς τμήματα του μπορεί να φθαρεί τόσο, που να πρέπει να αντικατασταθεί ολόκληρος;
    "Μηχανικός δεν είμαι" αλλά το πιο ευπαθές σημείο μοιάζει να είναι το ελατήριο και μετά ίσως ή καστάνια.
    Γιατί δεν αλλάζουμε μόνο το ελατήριο;
    ΟΚ πολλές εταιρείες δεν το πουλάνε ξεχωριστά σαν ανταλλακτικό, αλλά τι διάολο ένα ελατήριο είναι!
    έλα ντε...την ίδια απορία είχα και εγώ αλλα το ποστ του @telegonos είναι μια πιθανότατη εξήγηση. Κακώς πάντως που δεν πουλούν τα εξαρτήματα χωριστά. Πολλοί τεντωτηρες θα μπορούσαν να επισκευαστούν. Βρηκα ένα βίντεο που κάποιος δείχνει πως να προφορτίσεις λίγο ακόμη το ελατήριο αλλά αυτό πάλι εγκυμονεί κινδύνους μην τυχόν και αυξηθεί αρκετά η πίεση οπότε μάλλον είναι παρακινδυνευμένο
    https://www.youtube.com/watch?v=UuYjv1t-pn8

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Σε πολλές περιπτώσεις που έχω δει εγώ, το ελατήριο δεν έχει τοσο σημασία, όχι έχει κάποια φθορά του τεντωτήρα, που επιτρέπει σε κάποιο εξάρτημά του, να κινείται με τρόπο που δεν θα έπρεπε.

    Πρόσεξε αυτήν εδώ την φωτό, τεντωτήρας από CB600 hornet, το νεώτερο με τον κινητήρα από CBR600RR.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1080.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	64,3 KB 
ID:	440751

    Ο τεντωτήρας αυτός έκανε σαν τροκάνι, ενώ ΔΕΝ είχε κανένα θέμα το ελατήριό του, και εκτεινόταν κανονικά μόλις τον άφηνες.

    Στο βελάκι όμως στην εικόνα, είχε κάνει αυτήν την φαινομενικά αθώα φθορά η επιφάνεια του μετάλου του πίρου, σαν γυάλισμα, χωρίς να το νοιώθεις σε τρίτη διάσταση με το χέρι. Ιδια φθορά είχε και από τις άλλες μεριές, προφανώς στο σημείο αυτό ακούμπαγε ο πίρος στο σώμα του τεντωτήρα όσο ήταν στον κινητήρα.

    Ε μάζεψα τον πίρο στο σημείο που ακούμπαγε το φθαρμένο στο σώμα του τεντωρήρα, το ένοιωθες ότι όλος ο πίρος είχε ένα παίξιμο εγκάρσιο. Μικρό μεν, αισθητό δε.

    Η εντύπωση που μου δίνει, είναι ότι όταν έχει αυτό το φαινόμενο φθοράς, συντονίζει καθώς κινείται η καδένα, και κάνει μικρό κινήσεις εγκάρσιες ο πίρος, οπότε και αυτό ακούγεται.


    Αλλάχθηκε, και δεν ξανακούστηκε.

    Ενδέχεται αν ο χαλασμένος τεντωτήρας μπει σε άλλο μοτέρ που δεν θα κάθεται στο σημείο φθοράς ο πίρος, να μην έχει πρόβλημα.
    φίλε telegonos είσαι εγκυκλοπαίδεια !
    Ο δικός μου τεντωτήρας δεν είχε κανένα εμφανές σημάδι φθοράς (όπως πχ αυτό που δείχνεις στην φώτο), παρατήρησα όμως ότι ψιλοέπαιζε (πολύ ελαφρώς) ο πύρος.
    όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματά του (κυρίως το ελατήριο) έδειχναν οκ οπότε μάλλον στην λίπανσή του πρέπει να είναι το πρόβλημα.
    Πάντως σίγουρα ηταν θέμα ο τεντωτήρας γιατί με ένα κατσαβιδάκι όταν τον ξεβίδωνα (για να εκταθεί λίγο περισσότερο ο πύρος) ο θόρυβος σταματούσε που σημαίνει (αν έχω καταλάβει σωστά) ότι ο τεντωτήρας ήταν κολλημένος.

Παρόμοια θέματα

  1. Bandit 650 τεντωτηρας καδενας
    από alex14 στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2016, 09:31
  2. Τεντωτήρας καδένας
    από Corto στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2014, 08:23
  3. Τεντωτήρας καδένας KLR 250
    από endopandou στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2013, 11:58
  4. Τεντωτηρας καδενας
    από hornetakias στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2007, 13:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF