Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Στα 200 ψηλότερα βουνά της Ελλάδας

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024

    Στα 200 ψηλότερα βουνά της Ελλάδας

    Ο στόχος μου ολοκληρώθηκε, ένα πολύ δύσκολο εγχείρημα ανάβασης στις ψηλότερες κορυφές των 200 ψηλότερων βουνών της Ελλάδας. Τα περισσότερα ταξιδιωτικά μου υπάρχουν στο φόρουμ απο τη μέρα που ξεκίνησα να τα γράφω και εδώ. Οπότε έχετε μια μικρή ιδέα για αυτό το ορεινό ταξίδι.

    Τα ταξίδια μου είχαν οδηγικό και ορειβατικό σκέλος και αυτό είναι που τα διαφοροποιεί απο αυτό που λέμε ''πάω μια συνηθισμένη βόλτα-ταξίδι''. Υπήρχε πολύωρη μελέτη για το πως θα προσεγγίσω κάθε βουνό, διάβασμα πάνω στην ιστορία του αλλά και αρκετό ψάξιμο γενικότερα. Στα γνωστά βουνά υπήρχαν αρκετές πληροφορίες όμως στα άγνωστα δεν υπήρχε καμία. Πλέον υπάρχουν πληροφορίες ακόμη και για άγνωστα βουνά που το ευρύ κοινό ακούει για 1η φορά. Στην ουσία πολλές φορές κινήθηκα σε τελείως αχαρτογράφητα νερά χωρίς να γνωρίζω τυχόν παγίδες ακόμα και αν βγαίνουν καν οι δρόμοι ώστε να μπορώ να προσεγγίσω το κάθε βουνό. Και να μην ξεχνάμε ότι σχεδόν πάντα ήμουν μόνος μου.

    Όταν ξεκίνησα να βάζω βίντεο απο χωματόδρομους το μακρινό 2015 με ένα παράξενο χαμηλό στρητάδικο σκουτερομηχανάκι, κάποιοι με θεώρησαν τελείως τρελό (καλά όχι ότι έχει αλλάξει ιδιαίτερα αυτό μετά απο τόσα χρόνια αλλά λέμε ). Απο μέσα τους πιθανότατα πίστευαν ότι είναι θέμα χρόνου να με ακούσουν στις ειδήσεις. Σίγουρα η 1η εικόνα ήταν παράξενη και ο κάθε εγκέφαλος προσπαθούσε να την απορρίψει. Με τα χρόνια όμως βλέποντας ότι αυτό το NC700 πήγαινε κυριολεκτικά παντού και συνέχεια, η εικόνα ξεκίνησε να γίνεται πιο ''οικεία''. Έγινε το NC πιο χωμάτινο? Φυσικά και όχι και ούτε ήθελε να γίνει ποτέ. Απλώς μπόρεσε να φέρει εις πέρας τις αποστολές που του ανατέθηκαν γιατί έχει κάποια χαρακτηριστικά που δεν είναι χωμάτινα μεν, βοηθάνε πολύ όμως στις δύσκολες καταστάσεις. Σίγουρα πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει και ο ανθρώπινος παράγοντας. Δεν είναι απόλυτο πως οποιοσδήποτε έκανε το ίδιο θα έβγαινε αλώβητος απο όλη αυτή την ιστορία.

    Αγοράστηκε με σχεδόν 20.000km το 2015 σαν 2ο όχημα που να μπορεί να περάσει μερικούς βατούς χωματόδρομους ξεκούραστα και να εξοικονομήσει χρήματα σε βάθος χρόνου καθώς σκόπευα να γράψω πολλά χιλιόμετρα (τότε η κατάκτηση βουνών δεν υπήρχε καν ως ιδέα). Έφτασε 375.000km με πολύ σκληρή χρήση χωρίς να μου ζητήσει τίποτα πέρα απο αναλώσιμα (και αυτά πολύ αργότερα απο όσο περίμενα).

    Ηθικό-μοτοσυκλετιστικό δίδαγμα της ιστορίας αυτής (γιατί είμαστε και σε ένα μοτοσυκλετιστικό φόρουμ)? Less is more. Μια απλή κατασκευή μπορεί να σου χαρίσει τρομερές συγκινήσεις και να σε πάει πολύ πιο μακριά απο όσο πίστευες, έστω και αν σε πάει πιο αργά απο το υπερόπλο που έχεις ήδη στο γκαράζ. Η συμβίωση με μια απλή αξιόπιστη κατασκευή μπορεί να σου δώσει ένα piece of mind σε όλους τους τομείς όχι μόνο σε αυτόν της συντήρησης και της αξιοπιστίας. Μπορεί να σε κάνει να βλέπεις καλύτερες μοτοσυκλέτες μεν που όμως αν κριθούν στο σύνολό τους να μην είναι συνολικά καλύτερες για τη χρήση που κάνεις. Η χρήση εύλογα θα σκεφτείτε ότι διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο αλλά πολλές φορές δε γνωρίζουμε ακριβώς τι θέλουμε. Νομίζετε ότι αγοράζοντας το NC τότε είχα στο μυαλό μου τι θα επακολουθούσε? Το ένα πράγμα έφερε το άλλο σταδιακά. Το απλό όχημα πολλές φορές μπορεί να λειτουργήσει ''απελευθερωτικά''. Ακόμα θυμάμαι μια ωραία συζήτηση με φίλο που είχε ''ειδική'' μοτοσυκλέτα και μου έλεγε πως σκεφτόταν ακόμη και μια βόλτα παραπάνω για να μη μαζέψει χιλιόμετρα και στο τέλος κατέληγε να πάρει το αυτοκίνητο (φυσικά δεν περίμενα να μου το πει αυτός καθώς και εγώ έκανα το ίδιο έχοντας ειδικές μοτοσυκλέτες). Think about it.













    Και ένα κολάζ με τις 200 κορυφές. Ένα μεγάλο ορεινό ταξίδι σε μια εικόνα.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gandr-collage.jpg 
Προβολές:	224 
Μέγεθος:	116,7 KB 
ID:	440176







    Πάντα όρθιοι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    105
    Ποιος να συγκριθεί μαζί σου....
    Εύγε φίλε μου
    Καί στα 400 τωρα

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Billy.... Είστε τρομεροί, αμφότεροι, ρε! (Εσύ και το μηχανάκι)
    Μούρλα εσύ; Μούρλα και το μηχανάκι! Άκου 375 Χιλ....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Βασίλη να είσαι γερός και να ταξιδεύεις μακρύτερα!

  5. #5
    Τι να λέμε τώρα, κανονικά πρέπει να γίνει ειδικό topic στο forum για την περίπτωσή σου. .
    Και μια ερώτηση, τόσο καιρό που ταξιδεύεις η Honda Ελλάδας, δεν σε πλησίασε με κάποιο τρόπο? Αυτό που έκανες με το NC δεν είναι απλά διαφήμιση είναι και γω δε ξέρω τι...
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  6. #6
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Εύγε ρε Μπίλλυ!
    Πάντα ψηλά, πάντα όρθιος και πάντα άνθρωπος!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #7
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    261
    Χαίρομαι που πάτησες και στον Σαΐτα (όρυξις) που είναι και το χωριό μου η Λυκούρια
    Τελευταία τροποποίηση από liospi; 20/12/2022 στις 11:02.

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Βασίλη είναι έπος!
    Η παρακαταθήκη αυτή θα συνοδοιπόρος για το υπόλοιπο της ζωης σου, εμπνέοντας κόσμο που θα μάθει για το έργο σου.

    Είμαστε τυχεροί που το μοιράστηκες έδω και όχι σε κάποιο αλλο μέσο που δε θα είχαμε πρόσβαση.
    Να είσαι γέρος και να απολαμβάνεις με την ίδια επιμονή κάθε λεπτό της ζωης σου.

  9. #9
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Εχοντας δει, πως το πήγαινες σε χωμάτινη διαδρομή, απορώ σε τόσα πολλά χιλιόμετρα, πως δεν έκοψε ψαλίδι, βάση αμορτισέρ, βάσεις μοτέρ ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο σημείο που συγκεντρώνει τάσεις στα κοπανήματα.

    Για το όλο εγχείρημα, δεν έχω να πω κάτι, μου είναι εκτός λεξιλογίου να το περιγράψω. Δεν έχω ιδέα τι σκεφτόσουν, τι ήθελες να πετύχεις σε κάποιο βαθύτερο επίπεδο, τι ήθελες να αποδείξεις ίσως σε εσένα ή σε άλλους, αλλά ένα υπερθετικό μπράβο για το αποτέλεσμα, το αξίζει.

    Μπράβο και εις ... ψηλότερα.


    Αααα, η μουσική στο βίντεο, από που είναι; Ταξίδι του Αυτοκράτορα; Ad Astra; Κάποια ταινία είναι αλλά ποιά;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Από εμένα ένα ευχαριστώ, μιας και έχεις αποτελέσει πηγή έμπνευσης και δύναμης στις βόλτες μου!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Βασίλη πάντα όρθιος!

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Ο Τσακ Νορις των ταξιδιωτικων...! Μας εχεις εμπνευσει ολους! Ενα ευχαριστω ειναι πολυ λιγο!!!!

  14. #14
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Η όρεξη, το κουράγιο και η τρέλα που κουβαλάς μάλλον σε καθιστά sui generis που λένε και στο χωριό μου
    Εγώ το μόνο που σου εύχομαι είναι να είσαι πάντα καλά (σωματικά, ψυχικά, οικονομικά, και όπως αλλιώς θες) για να ευχαριστιέσαι τα γούστα σου !

  15. #15
    Φοβερός!!
    Να σαι παντα γερός
    καλη φαση

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2019, 13:58
  2. Στα 33 ψηλότερα βουνά της Ελλάδας
    από billy84 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2018, 15:21
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 15:30
  4. Βολτα χωματινη στα βουνα της Πελοποννησου! (ΣΚ 19-20 Μαιου)
    από konkost στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 107
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2012, 23:53
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2006, 13:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF