Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 65

Θέμα: Σκουριά σε ΚΤΜ 390 adv

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.123
    Tι να κάνει jonas; απολιπαντικό - καθαριστικό είναι με βάση το καστορέλαιο. Όσο είναι πάνω σε γυμνό μέταλλο σε ικανοποιητική ποσότητα για
    να μην περνά οξυγόνο. Δεν έχει φτιαχτεί γι' αυτό όμως, είναι λεπτό κ.λπ.

    Ψάξε για μετατροπέα, αδρανοποιητή, σταθεροποιητή αν έχεις σκουριά για να δουλέψουν.
    Αλλιώς επιλέγεις ένα υλικό που να αντέχει για να ασφαλίσεις τα σημεία αυτά από την επαφή τους με τον αέρα.
    Βερνίκια, χρώματα μονής, κεραμικά χρώματα, βερνικοχρώματα είναι ικανά να προστατέψουν.

    Οι διαδοχικές επιμεταλλώσεις επίσης, η επινικέλωση δηλαδή πάνω από επιχάλκωση είναι σχετικά ανθεκτική γιατί έχει πόρους
    αν γίνει και επιχρωμίωση απο πάνω αντέχει περισσότερο.

    Ο γαλβανισμός (τρία χρώματα) επίσης είναι μια λογική λύση αντίστοιχης μόνωσης.

    Η προστασία με κερί είναι επίσης μια καλή λύση αλλά θέλει να την συντηρείς.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    29
    Ρωτάω γιατί κυκλοφορεί με το προσωνύμιο "αντισκωριακο" οπότε αρχικά για αφαίρεση σκουριάς ίσως κάνει. Για περαιτέρω "μόνωση" προφανώς όχι. Με ένα γρήγορο ψάξιμο έχω βρει κάποια σκευάσματα που λένε ότι δημιουργούν μια μαύρη εστία στην περιοχή της σκουριάς. Και εσύ από πάνω βάζει μετά κάποιο χρώμα.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Και τα ευρωπαϊκά ΚΤΜ, τα εντούρο τουλάχιστον είχαν το ίδιο πρόβλημα.

    Πιθανές αιτίες:

    - Στα χωμάτινα, πέτρες, σκόνη λάσπη "τρώνε" την επίστρωση (ψευδαργύρου αν θυμάμαι καλά).

    - Πλύσιμο με πιεστικά και "βαράτε βιολιτζήδες", ειδικά σε αυτοκινητάδικα πλυντήρια.

    - Ακατάλληλα χημικά που πάλι τρώνε την επίστρωση.

    - Η επίστρωση λόγο περιορισμών ευρωπαϊκής ένωσης για μη χρήση τοξικών ουσιών είναι λιγότερο ανθεκτική. (Το διάβασα σε κάποιο αμερικάνικο φόρουμ, δεν έχω ιδέα αν ισχύει).

    Παραμονή λασπών και νερών για μεγάλα χρονικά διαστήματα, πάνω στο μηχανάκι.

    Κατά τα άλλα η οξείδωση είναι μια φυσική διαδικασία, αναπόφευκτη από τη στιγμή που το "γυμνό" μέταλλο θα έρθει σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα.
    Δεν έχει η ατμόσφαιρα ρατσιστικά κριτήρια, από όπου και να είναι η βίδα θα την σκουριάσει, ευρωπαϊκή ή ινδική.

    Υπάρχουν και ανοξείδωτες βίδες, βούτα, αναστολείς σκουριάς (στα είπε ο @Dr.John).

    Φυσικά υπάρχουν και γιαπωνέζικες βίδες από κρυπτονίτη που δεν σπάνε, δεν χαλάνε, δεν σκουριάζουν.
    Αδερφέ χωρίς να αφορίζω τους άλλους κατασκευαστές (αλλωστε είμαι οπενμαϊντ σε αυτά τα θέματα) εγώ την προσωπική μου εμπειρία θα την καταθέσω. Το χωμάτινο μηχανάκι μου (kawasaki) είναι πια 14 ετών. Εχει βγει αποκλειστικά και μόνο στο βουνό με όλες τις συνθήκες που συνεπάγεται αυτό.. Έχει πλυθεί άπειρες φορές με πιεστικά, με σαπούνια, με ava με απ όλα,,,έχει κάποιες φορές μετά από βόλτες κάτσει λασπωμένο στη σπηλιά του γιατί βαριόμουν να πλύνω ή γιατί έβρεχε ή γιατί έκανε κρύο κτλ. κτλ.

    Δεν έχει ουτε ένα σημείο σκουριάς ουτε μια οξείδωση...Κάθε φορά που το γδύνω για συντηρήσεις πραγματικά παθαίνω την πλάκα μου, όσο και να ψάχνω ένα ψωριασμένο σημείο δεν βρίσκω...και ξαναλέω, μιλάμε για μηχανάκι που τρώει ανελέητο ξύλο στα γκρέμια και τα μονοπάτια.

    ε νομίζω αυτό κατι λέει...κι οταν διαβάζω για σκουριές σε μηχανάκια χιλιάδων ευρω ακομα και ιαπώνων πλεον πραγματικά εκνευρίζομαι....μιλάμε οτι η ποιότητα κατασκευής εχει κατέβει πολυ σε όλους, αλλα ειδικά μοντελα που προέρχονται από Ινδία, Ταϊλάνδη κτλ εχουν συχνά πυκνά θεματα...καπου είχα διαβάσει οτι οφείλεται στο κλίμα των περιοχών αυτών (υψηλή υγρασία κτλ) που βλάπτει τα μέταλλα κατα την διαδικασία αποθήκευσης.

    Και το καλύτερο...πριν από εμένα που το πήρα το 2016 το είχε τύπος στην Κρήτη. Ξέρετε με τα νησιά τι γίνεται...ε αυτό δεν κατάλαβε τιποτα ουτε απο την εκεί παραμονή του.

    για το θεματοθέτη του νήματος προτείνω πινελάκι και πετρέλαιο πέρασμα προσεκτικό και μετά καλό πλύσιμο...υπάρχουν βίντεο στο σωλήνα με το how to.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Αδερφέ χωρίς να αφορίζω τους άλλους κατασκευαστές (αλλωστε είμαι οπενμαϊντ σε αυτά τα θέματα) εγώ την προσωπική μου εμπειρία θα την καταθέσω. Το χωμάτινο μηχανάκι μου (kawasaki) είναι πια 14 ετών. Εχει βγει αποκλειστικά και μόνο στο βουνό με όλες τις συνθήκες που συνεπάγεται αυτό.. Έχει πλυθεί άπειρες φορές με πιεστικά, με σαπούνια, με ava με απ όλα,,,έχει κάποιες φορές μετά από βόλτες κάτσει λασπωμένο στη σπηλιά του γιατί βαριόμουν να πλύνω ή γιατί έβρεχε ή γιατί έκανε κρύο κτλ. κτλ.

    Δεν έχει ουτε ένα σημείο σκουριάς ουτε μια οξείδωση...Κάθε φορά που το γδύνω για συντηρήσεις πραγματικά παθαίνω την πλάκα μου, όσο και να ψάχνω ένα ψωριασμένο σημείο δεν βρίσκω...και ξαναλέω, μιλάμε για μηχανάκι που τρώει ανελέητο ξύλο στα γκρέμια και τα μονοπάτια.

    ε νομίζω αυτό κατι λέει...κι οταν διαβάζω για σκουριές σε μηχανάκια χιλιάδων ευρω ακομα και ιαπώνων πλεον πραγματικά εκνευρίζομαι....μιλάμε οτι η ποιότητα κατασκευής εχει κατέβει πολυ σε όλους, αλλα ειδικά μοντελα που προέρχονται από Ινδία, Ταϊλάνδη κτλ εχουν συχνά πυκνά θεματα...καπου είχα διαβάσει οτι οφείλεται στο κλίμα των περιοχών αυτών (υψηλή υγρασία κτλ) που βλάπτει τα μέταλλα κατα την διαδικασία αποθήκευσης.

    Και το καλύτερο...πριν από εμένα που το πήρα το 2016 το είχε τύπος στην Κρήτη. Ξέρετε με τα νησιά τι γίνεται...ε αυτό δεν κατάλαβε τιποτα ουτε απο την εκεί παραμονή του.

    για το θεματοθέτη του νήματος προτείνω πινελάκι και πετρέλαιο πέρασμα προσεκτικό και μετά καλό πλύσιμο...υπάρχουν βίντεο στο σωλήνα με το how to.
    Γνωστό το θέμα με την ολοένα και χαμηλότερη ποιότητα στις νέες μοτοσυκλέτες, σχεδόν όλων των κατασκευαστών.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    29
    @Kickstart ok και πες βαζω πετρέλαιο και βγάζω τη σκουριά. Μετά δεν θα πρέπει να βάλω κάτι προστατευτικό; Κερί;

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jonas Προβολή μηνύματος
    @Kickstart ok και πες βαζω πετρέλαιο και βγάζω τη σκουριά. Μετά δεν θα πρέπει να βάλω κάτι προστατευτικό; Κερί;
    υπάρχουν στο εμπόριο κάποια rust blockers που ψεκάζεις μετα το πλυσιμο στα επικίνδυνα σημεία ώστε να μην ξαναεμφανιστει το φαινόμενο...ψάξε λίγο στα εγγλέζικα φόρουμ μοτοσικλετιστών αυτοί εκεί πάνω λόγω καιρού εχουν μεγάλη εμπειρία απο αυτά τα προϊόντα ώστε να φροντίζουν τις καλές τους..

    παραδειγμα (για μετα το πλυσιμο) https://gstorediy.gr/product/wd-40-s...netrant-400ml/
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Έχω δει πολλά honda του 1990+ να είναι παρατημένα καμιά 10-15-20 χρόνια σε χωράφι αλλά και σε εξωτερικό σκεπασμένο χώρο και ολες οι βίδες να γυαλίζουν η να είναι όπως βγήκαν από το εργοστάσιο και να λύνουν εύκολα σαν το μηχανάκι να ήταν 5 χρονων και κύριος χωρίς ίχνος σκουριάς, το ίδιο και στο υπόλοιπο μηχανάκι όπως δισκοπλακες, ντεπόζιτο, υποπλαίσιο,πλαίσιο,τιμονοπλακες μπουκάλες κτλ,, η μόνη σκουριά που θυμάμαι ήταν στα πίσω αναδιπλούμενα πατάκια συνοδηγού και αλυσίδα. (Για τα nsr λέω,vfr, cbr κτλ)

    Έχω δει και ίδιας χρονολογίας kawasaki σε ίδιες συνθήκες να είναι όλες οι βίδες σκουριασμένες και να μην λύνει το 70% αυτών, ενώ το ντεπόζιτο είχε 2 τρυπαρες και έβλεπες από μέσα του. Δεν λέω καν για την άπειρη σκουριά σε πλαίσιο, υποπλαίσιο, μπουκάλες, άξονες και σχεδόν παντού. Φθορά σε πλαστικά κτλ

    Οπότε διάφορα ποιότητας μετάλλου και πλαστικών,και καλωδίων,φισων υπήρχε, για τώρα δεν ξέρω.

    Χώρια την μελέτη και την πρόβλεψη στο πώς αυτά που φοράει θα αντέξουν το μέγιστο..
    Δε γίνεται μηχανάκια 30-40 χρονων με 5 στουκες και 15 πεσιματα στο ιστορικό τους να μην κόβουν πλαίσιο και gsxr k5 να κόβει επειδει πάτησες τσίχλα.

    και την μελέτη για εργονομία, (άλλο να βγάζεις ντεπόζιτο και όλα από κάτω να είναι όλα χύμα και μπερδεμένα σαν μακαρονάδα και άλλο να είναι τακτοποιημένα,με τις βάσεις τους, τα συγκεκριμένα σημεία που περνάει και στερεώνεται κάθε ομάδα, (πχ άλλου πλεξούδα,άλλου σωληνάκια,άλλου δοχεία,άλλου καλώδια καρμπ tps και να έχει γίνει μελέτη για το που θα στερεωθούν και θα περάσουν όλα αυτά ώστε να είναι εύκολη η αφαίρεσή τους και το σέρβις,,. Χωρίς να χρειάζεται να αφαιρέσεις αλλά 3-4 άσχετα ανταλλακτικά για να φτάσεις σε αυτό που θες να βγάλεις που και αυτά ίσως χαλάσουν κατά την αφαίρεση.

    Ακόμα οταν σήμερα βλέπεις ένα σωληνάκι αποβολής νερού ψυγείου η υγρών μπαταρίας
    να καταλήγει πάνω στο πλαίσιο,ψαλίδι η ένα καλωδιο-ντιζα να ακουμπάει -τρυβεται σε μέταλλο πλαίσιο,
    μπορεί να μην σε νοιάζει,
    όμως σε 20 χρόνια που θα έχει κόψει πλαίσιο στο σημείο αυτό η θα έχει σκουριά, οξείδωση, φθορά θα σε νοιάξει,, όπως επίσης όταν ο κατασκευαστής βάζει μια κακής ποιότητας βίδα σε σημείο που έχει άμεση επαφή με νερά κατά την χρήση χωρίς προστασία αυτής, με κάποιο πλαστικό κάλυμμα, πχ κάτω μέρος, εκεί που πετάει νερά η εμπρός ρόδα, Σταντ,βάση εξάτμισης.

    Η νοοτροπία άλλαξε, παλιά ίσως τους ένοιαζε τα βγάλουν το καλητερο σε όλους τους τομείς, και να αντέχει, και να έχει μελετηθεί για να αντέξει πολύ και τα πάντα,και με την καλητερη δυνατή ποιότητα υλικών, ίσως για να αποδείξουν την ανωτερότητα κατασκευης η να κάνουν καλό όνομα ώστε να κατακτήσουν την αγορά,.

    Σήμερα απλά κοιτάνε την φθινοτερη προσφορά του προμηθευτή και να καλύπτει τις ίσως χαμηλές απαιτήσεις- προδιαγραφές,,,. Αν η honda έχει προσφορά στα 100€ για όλες τις βίδες ενως μοντέλου και καλύπτονται οι προδιαγραφές που έχει ζητήσει και θα αντέξουν τα 2-4 χρόνια τις εγγύησης γιατί να επιλέξει βίδες που κοστίζουν 1000€ ? Και θα αντέξουν 10-20 χρόνια? Προτιμάει να βάλει αυτή τη διαφορά στα ταμεία αφού έτσι και αλλιώς θα πουλήσει.. σε χρεώνει σαν να έβαλε βίδες των 1000€ τα πετάει όλα μέσα χωρίς ιδιαίτερη μελέτη στα γρήγορα, ίσα να αντέξουν 4 χρόνια και βγάζει το μέγιστο κέρδος.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    817
    Εγώ σκουριά είδα και στο ΚΤΜ, και στο Kawa και σε ένα Honda που είχα παλιότερα, σε διαφορετικό βαθμό και σε διαφορετικά σημεία.

    Μπορεί να φταίει ότι αγοράζω κοντολήξιμα από το κάτω ράφι.

    (Σασμάν βέβαια μόνο ένα κούρεψε )
    Oldfarts never die

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Υπερβολή με την συγκριση των βιδων των 100 και 1000 ευρώ. Και 5 ευρώ διαφορά να είχαν (100 vs 105) πάλι αυτές των 100 θα επέλεγε.

    Όχι μόνο η Χόντα αλλά κάθε εταιρεία.

    Σημεία των καιρών.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    767
    Καλύτερα να σκουριάζει παρά να χαλάει.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Εκτός τους κατασκευαστες και το κερδος, παλιά ήταν άλλιως,.

    Σήμερα μπορεί να έχουν καταργήσει το τάδε γαμάτο υλικό που έκαναν πρόσμιξη στο μέταλλο τις βίδας και γινόταν σούπερ, γιατί προκαλούσε φαγούρα στους μπαμπουίνους. Οπότε θα το φτιάξουν με κατώτερο οικολογικό και θα βγει χειρότερο,,.

    Αντί να κάνουν εξόρυξη πρώτης ποιότητας αλουμίνιο, για να μην καταπονούν ανθρακωρύχους θα χρησιμοποιήσουν 4ης ποιότητας από ανακυκλωμένα κουτάκια κόκα κόλα που μπορεί να έχει και πλαστικό- κόκα κόλα μέσα η να έχει ξανά ανακυκλωθεί,

    Αντί να ζεστάνουν-κρυωσουν τις βίδες 10 φορές θα το κάνουν 3 σήμερα,. Γιατί το ρεύμα δεν συμφέρει ενώ παλιά είχαν καρβουνο-ανθρακα, φθηνότερα,

    Αντί να κάνουν επιστρώσεις και επεξεργασίες τις βίδας για αντοχή που πρέπει θα κάνουν λιγότερες,φθηνότερες,κατώτερης ποιότητας λόγο νόμων προστασίας περιβάλλοντος,κόστους κτλ

  12. #27
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Συμφωνώ με senior εξαρτάται λίγο την χρήση και συντήρηση

    Kickstart νομίζω το δικό σου τα περισσότερα μεταλλικά μέρη αποτελούνται από αλουμίνιο (αν δεν κάνω λάθος). ναι οι βίδες να συμφωνήσω χρησιμοποιούν χαμηλότερης ποιότητας


    Jonas αν είσαι στην εγγύηση πριν πιάσεις να φτιάξεις οτιδήποτε, δε πας στην κτμ να τους δείξεις τα ευρήματα (αφού το εχεισ καθαρίσει επιμελώς), να δούμε τι θα σου πουν

  13. #28
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Μακάρι αλλά η σκουριά θεωρείται βλάβη/ζημιά ή ένα φυσικό φαινόμενο;
    Εγώ φίλε jonas σε πολύ παλαιότερο όχημα κάθε φορά που το καθαρίζω ρίχνω αντισκωριακό -όχι wd40 σε ύποπτες βίδες ,περνάω με πανάκι το πάνω μέρος στα καλάμια ,γενικά όσο και όπου μπορώ βοηθάω.

    Από την άλλη όταν αγόρασα εξατμίσεις μου είπαν 5 χρόνια εγγύηση .Μιλάω με τα κεντρικά της εταιρίας και ρωτάω ''και σκουριά;'' '' Ναι και σκουριά'' η απάντηση.
    Οπότε αν με 300+ ε αγοράζεις 2 μεγάλα μπουριά + ένα μεγάλο κομμάτι σχήματος Υ για να ενωθούν με τους λαιμούς τα οποία όντως μετά από χρόνια δεν σκούριασαν
    αναρωτιέμαι είναι τόσο μεγάλο το κόστος δηλαδή να βάζουν 20-30 βίδες της προκοπής σε όχημα χιλιάδων ε;
    porca miseria.

  14. #29
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.123
    Oι εξατμίσεις μπορούν να χρησιμοποιήσουν κράματα που δεν έχουν την αντοχή αυτών που περνάνε προδιαγραφές για χρήση σε βίδες.

    Αν όντως τα αντικείμενα ήταν καλύτερα παλαιότερα γιατί βιάζαμε το περιβάλλον θα πρέπει να βρούμε τρόπους να ανταπεξέλθουμε.
    Δεν με πείθουν γι' αυτό αλλά είναι και μια κουβέντα τόσο μεγάλη που είναι αδύνατον να συμβεί σε forum.

    Είχα μια κουβέντα σήμερα με μηχανικούς που έχουν ασχοληθεί πολύ με το θέμα της σκουριάς και μου έδωσαν δυο
    υλικά καθαρισμού της σκουριάς και όχι μετατροπής που έχω ήδη αναφερθεί.

    Θεωρούν πολύ χρήσιμο το Rostoff της wurth για μεγάλες επιφάνειες και αυτό που θα έβαζαν πάνω σε σκουριασμένη βίδα 50 ετών είναι το Brunox

    Καθαρισμός σημαίνει ότι φεύγει η σκουριά και όχι ότι προστατεύεται το μέταλλο μετά.

    Επίσης αναφέρθηκαν εμπειρικά στην ποσόστωση προστασίας με γαλβανισμό, κάτι που δεν ήξερα ότι έχει διαφορά.
    Στον γαλβανισμό πέρα από την ορθή διαδικασία, βάθος, αμπερ, θερμοκρασία κ.λπ. έχει διαφορά και το είδος.
    Το μαύρο γαλβάνιζέ έχει την μικρότερη αντισκωριακή προστασία, το ασημί έχει καλύτερη και το χρυσό την κορυφαία κατά την γνώμη τους.

  15. #30
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.713
    Σκουριές εξαρτώνται από χρήση και συντήρηση αλλά.... εξαρτώνται και από ποιότητα κατασκευής.
    Φυσικά πολλές φορές διαφορετικά μοντέλα της ίδιας εταιρείας έχουν επίσης διαφορά στη ποιότητα κατασκευής.
    Φυσικά είναι κοινή παραδοχή ότι όλες οι εταιρείες κάνουν εκπτώσεις στη ποιότητα κατασκευής, τους το επιτρέπει ο κύριος όγκος της αγοράς που άλλαζε εύκολα τις μοτοσυκλέτες, στην Ευρώπη η κρίση είναι 3-4 χρόνια που άρχισε να σκάει και να πέφτουν και εκεί σημαντικά οι πωλήσεις λόγω αδυναμίας της αγοράς. Μέχρι πρότινος πάντως....
    Παραμένει πάντως εκνευριστικό ότι μοτοσυκλέτες που ανήκουν στη premium κατηγορία τιμής εμφανίζουν "θέματα" ποιότητας κατασκευής (δεν αναφέρομαι στη μοτοσυκλέτα του φίλου, μιλάω για μοτοσυκλέτες που κοστίζουν πάνω από 17 και 20.000 €....).
    Κάποτε το να δίνεις πέντε φράγκα παραπάνω είχε σημασία για τη ποιότητα κατασκευής που παραμένει το βασικό κόστος για τις κατασκευάστριες εταιρείες. Τώρα η τιμή έχει να κάνει με τα τάμπλετ και γενικότερα τα ηλεκτρονικά το οποίο σε "κάποιες" περιπτώσεις δεν είναι και παράλογο.

    Σε γενικές γραμμές θα έλεγα πως αν μια μοτοσυκλέτα παραμένει με φυσιολογική χρήση (την όποια χρήση της αντιστοιχεί) και συντήρηση, λειτουργικά σωστή για 10 χρόνια τότε συνήθως θα αντέξει και 20 και 30.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρυθμιση αναρτησεων σε ΚΤΜ EXC 450 '03?
    από urban στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2008, 09:07
  2. σκουρια σε ψυγείο
    από lygonis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 16:16
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 15:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF